Zenés színház

Tehetséggondozó program indul Vadász Zsolt emlékére

2024.08.16. 15:30
Ajánlom
A Kálmán Imre Marica grófnő című operettjének 100. évfordulójára készült A Mester és Marica augusztus 15-i, a Benczúr Kerti Esték keretében tartott előadása előtt jelentette be a Gyönyörű Az Én Hazám Alapítvány a Vadász Zsolt Operett Tehetséggondozó Program elindulását.

A 2024. június 21-én, tragikus hirtelenséggel elhunyt Vadász Zsolt nemcsak Tasziló szerepét játszotta és énekelte A Mester és Marica című előadásban, hanem ötletgazdája, kreatív producere is volt a szcenírozott koncertnek, melyben a Marica grófnő összes dala elhangzik, illetve egy keretjáték keretében maga Kálmán Imre emlékezik vissza a darab születésére, életére, munkásságára. Az előadást a Vadász Zsolt által jegyzett Gyönyörű Az Én Hazám Alapítvány hozta létre a Petőfi Kulturális Ügynökség támogatásával.

A produkció szereplői a Benczúr Kerti Estéken tartott, első nyilvános budapesti előadást Vadász Zsolt emlékének szentelték – és bejelentették, hogy a 2024/25-ös színházi évadtól a Gyönyörű Az Én Hazám Alapítvány keretében, az Artist Center Agency szervezésében elindítják a Vadász Zsolt Operett Tehetséggondozó Programot, melynek hármas célja van. Elsőként

a csodálatos bonviván emlékének és örökségének ápolása, valamint új, klasszikus operett-előadások és koncertek létrehozása, de legfőképpen fiatal tenoristák, operett bonvivánok pályájának segítése.

A produkció főszereplői, Szendy Szilvi, Peller Károly, Laki Péter, Dézsy Szabó Gábor, élükön Lukács Anita primadonnával, Vadász Zsolt özvegyével, egyetértettek abban, hogy legmegfelelőbben fiatal, az operett műfaja iránt elkötelezett tenoristák patronálásával viszik tovább a Vadász Zsolt által képviselt bonviván karaktert.

IMG_3920-142352.jpg

Lukács Anita A Mester és Marica című előadásban (Fotó/Forrás: Music & Lens / Artist Center Agency)

A művészek és a háttércsapat ének- és színészmesterség órákkal, fellépések szervezésével, PR-marketing támogatással szeretné segíteni a pályakezdő művészeket. Kezdeményezésükhöz csatlakozott a Benczúr Kerti Estéknek helyet adó Benczúr Ház Kulturális Központ, valamint nemzetközi tapasztalataival és kapcsolataival az ügy mellé állt Kálmán Yvonne, a Marica grófnő komponistájának, Kálmán Imrének Mexikóban élő lánya.

A Vadász Zsolt Operett Tehetséggondozó Programra pályakezdő művészt, tenoristát bárki jelölhet, minden évben október 24-éig, a Magyar Operett Napjáig, Kálmán Imre születésnapjáig. Ezek után a kiválasztott művészekkel folyamatosan foglalkozik az Alapítvány, és minden téren segíti pályájukat.

Jelentkezni és jelölni az Artist Center Agency Facebook-oldalán lehet, üzenetben.

IMG_4144-142349.jpg

Dézsy Szabó Gábor, Szendy Szilvi és Peller Károly A Mester és Marica című előadásban (Fotó/Forrás: Music & Lens / Artist Center Agency)

A Gyönyörű Az Én Hazám Alapítvány saját operett előadásain is fellépési lehetőséget biztosít majd a fiatal művészeknek, illetve jelenleg több magyarországi színházzal is tárgyal, melyek a jövőben részt vesznek a tehetséggondozó programban és Vadász Zsolt emlékének ápolásában.

„Elment az utolsó bonviván.”

A bejelentés kapcsán a Fidelio megkereste a produkcióban szereplő és a tehetséggondozó programban is részt vállaló Szendy Szilvit, aki a szomorú apropó kapcsán elmondta: „Mindannyiunkat borzasztó sokként ért csodálatos barátunk és kollégánk, Vadász Zsolt elvesztése. Azt hiszem, a hátralévő életünk sem lesz elég arra, hogy teljesen feldolgozzuk ezt a borzalmas tragédiát, de már másnap azon kezdtünk el gondolkodni, hogyan tudnánk méltóképpen megőrizni az emlékét.

Felmerült, hogy díjat alapítunk, amit a legjobb tenorok kapnának, de akkor eszünkbe jutott, hogy egyre kevesebb az olyan kiváló tudású énekes, mint amilyen Zsolt is volt.

Az általa képviselt, klasszikus bonviván karakter vele együtt elment.

Ekkor fogalmazódott meg az ötlet, hogy kutassuk fel azokat a tehetségeket, akik folytatni tudják a Zsolt által megkezdett utat, ezért létrehoztuk a Vadász Zsolt Operett Tehetséggondozó Programot, amit augusztus 15-én, A Mester és Marica című előadás alkalmával jelentettünk be.”

IMG_4091-142351.jpg

Lukács Anita és Szendy Szilvi A Mester és Marica című előadásban (Fotó/Forrás: Music & Lens / Artist Center Agency)

A Benczúr Kerti Estéken tartott előadás kapcsán Szendy Szilvi megjegyezte: „Túlzás nélkül állíthatom, hogy ez volt életünk legnehezebb színházi estje. Egyszerre volt gyönyörű és fájdalmas, legfőképpen Zsolt kedvesének, Lukács Anitának, akit minden figyelmünkkel és szeretetünkkel igyekeztünk támogatni. Én nagyon ösztönösen dolgozom a színpadon, tegnap viszont időnként arra kellett kényszerítenem magam, hogy szinte gépiesen oldjak meg helyzeteket, különben összeroppantam volna az érzelmi súly alatt. Minden energiánkat összpontosítva végigcsináltuk az előadást, mert az lebegett a szemünk előtt, hogy Zsolt büszke lenne ránk, és tudtuk, hogy ez a produkció az ő és Anita szerelemgyereke volt, ezért kötelességünk volt továbbvinni azt. Így emlékeztünk meg szeretett kollégánkról, és bízom benne, hogy a tehetséggondozó program révén sikerül méltó emléket állítanunk Vadász Zsoltnak.”

Fejléckép: A Mester és Marica című előadás szereplői (fotó/forrás: Music & Lens / Artist Center Agency)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Zoboki Gábor: A Müpa tervezésében a szakmám és a szenvedélyem találkozott

Immár húsz éve, hogy a Müpa a hazai kulturális élet egyik legjelentősebb helyszínévé vált, nagy sztárok csodálkoztak el, milyen pompás akusztikai környezetben lehet itt muzsikálni. Zoboki Gábor építész felidézte a kezdeteket.
Plusz

Novák Péter, Blaskó Borbála, Szervét Tibor és Várdai István is állami elismerést vehetett át március 15-e alkalmából

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter állami elismeréseket adott át a közelgő nemzeti ünnep alkalmából a Pesti Vigadóban, március 13-án.
Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Színház

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Plusz

Elhunyt Bényi Ildikó

Hosszan tartó, méltósággal viselt betegség után kedden elhunyt Bényi Ildikó. A népszerű Wacha Imre-díjas televíziós műsorvezető, a Magyar Vöröskereszt humanitárius jószolgálati nagykövete 55 éves volt. Bényi Ildikót a közmédia saját halottjának tekinti.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház interjú

A maszk szabadsága – beszélgetés A cirkuszhercegnő három bonvivánjával

Hármas szereposztásban mutatta be februárban a Budapesti Operettszínház Kálmán Imre nagyoperettjét, a produkció legközelebb március végén lesz látható. Az előadásban a titokzatos artista, Mister X szerepét Sándor Péter, Laki Péter és Papp Balázs formálja meg.
Zenés színház interjú

„Benne van minden, ami egy nővel megtörténhet” – interjú David Yengibarian harmonikaművésszel

A Csokonai Nemzeti Színház Magyarországon elsőként mutatta be élőzenével, kőszínházi előadásként Astor Piazzolla María de Buenos Aires című tangóoperáját. A produkcióban fellép David Yengibarian örmény harmonikaművész, aki harminc éve él és alkot Magyarországon, és aki maga is Piazzolla szerelmese.
Zenés színház hír

A 3 testőrt mutatja be a Szegedi Szabadtéri, Varga-Járó Sára lesz Milady

Miladyjére talált a Szegedi Szabadtéri Játékok: Varga-Járó Sára alakítja A 3 testőr intrikusnőjének szerepét. A fiatal színművészt száz jelentkező közül választották ki. A nagyszabású musical premierje augusztusban lesz.
Zenés színház ajánló

„Bárki lehet ogre a saját életében” – a Margitszigetre érkezik a Shrek, a musical

A Shrek, a musical szabadtéri bemutatóját augusztus 1-én és 2-án láthatja a közönség a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon.  A produkció izgalmas szereposztásban, fülbemászó dallamokkal és az ogretörténet ismert és szeretett figuráival „igazi zöld otthonra” talál a Margitsziget fái között.
Zenés színház ajánló

Sümegi Eszter a Príma Donnák-sorozat következő vendége

Verdi számos operarészlete felcsendül Sümegi Eszter Príma Donnák-gálaestjén március 9-én az Eiffel Műhelyházban. Az Opera Kossuth-díjas örökös tagjának partnerei Kálmándy Mihály és Boncsér Gergely, a zongoránál pedig Szennai Kálmán karmester lesznek.