Zenés színház

„Színezüst erdők során repülünk az idők tavaszán” – ismét színpadra kerül a Meseautó

2024.11.04. 13:30
Ajánlom
Böhm György és Nemlaha György átiratában mutatja be a Veres 1 Színház a legendás magyar film színpadi változatát. A Meseautó, egy zenés léhaság két részben, november 8-ától látható Veresegyházon, november 17-étől Budapesten, a RaM-ArT Színházban.

A magyar filmgyártás aranykorának egyik emblematikus alkotását, a Meseautót 1934 karácsonyán mutatták be, mintegy a Hyppolit, a lakáj párdarabjaként – emlékeztet közleményében a Veres 1 Színház. Mint írják, az alkotás diadalútját aztán évtizedeken át folytatta, történetét szinte mindenki ismeri ma is: Szűcs János, a nagy nőcsábász bank-vezérigazgató szabadságára készül, amit a világtól és a gyorsan meghódítható nőktől távol szeretne eltölteni. Mielőtt elindulna, egy luxus kabriót vásárol magának, és ekkor felkelti az érdeklődését az autószalonban nézelődő ifjú hölgy, ettől pedig minden másképpen alakul.

AMeseauto_olvasoproba_BohmGyorgy-132428.jpg

Böhm György A Meseautó című előadás olvasópróbáján (Fotó/Forrás: Veres 1 Színház)

A Meseautó modern népmese, ami a filmváltozat után kilencven évvel kerül ismét színpadra, hogy újabb közönséget varázsoljon el és generációkat kössön össze. „Ez a történet mindig nagy siker, mert valóban egy mese – ahogy Móricz Zsigmondék is mondták róla: a legkisebb lány elindul, és a végén a királyfi lesz a férje. Itt a bankvezér és az irodista talál egymásra, a történet szereplői pedig ma is könnyedén megfeleltethetők a körülöttünk élő embereknek.

De ez a mese az elképesztő humora miatt is vonzó

– idézi a közlemény Böhm Györgyöt, az előadás rendezőjét, akinek a célja az, hogy A Meseautó annak is élmény legyen, aki nem látta az eredeti filmet, vagy a huszonöt évvel ezelőtt készült remake-et sem.

Hangsúlyozták, új köntöst azonban csak Márkus Alfréd legendás zenéje kap. „A Szép nyári nap című előadásom egyik vendégjátékán álltam a nézőtéren és hallottam, ahogyan egy hölgy azt mondta a párjának: »ez olyan, mintha ma játszódna«. Pedig a hetvenes években, egy építőtáborban játszódik. Ez az élmény erősített meg abban, hogy ne akarjak mindenáron modernizálni. A mi Meseautónk is eredeti korában, 1934-ben játszódik, egy picike csavarral – de ez maradjon meglepetés. Ha pontosan megmutatjuk, milyen volt az eredeti történet, akkor a nézők azt fogják érezni, hogy akár a mába is illeszthető. Így át lehet ugrani a generációs szakadékokat is.

Nem attól lesz valami fiatalos, vagy huszonéveseknek való, hogy sneakert viselnek a színészek.

Azt szeretném, ha inkább a történet, a humor és a zene ragadná meg őket, ismerjenek benne akár magukra is, de anélkül, hogy ezt mi akarnánk” – árulta el Böhm György.

AMeseauto_olvasoproba_csoportkep-132427.jpg

A Meseautó című előadás alkotói (Fotó/Forrás: Veres 1 Színház)

Márkus Alfréd jól ismert zenéit – mint a Meseautóban, vagy az Oly jól csúszik ez a banánhéjVecsei László hangszerelte át a Postmodern Jukebox stílusában. A nézők dzsesszes és szvinges aláfestést hallhatnak, olyan előadók zenei világát megidézve, mint Caro Emerald vagy Parov Stelar, de a Havi 200 pengő fix és a kor más ismert dalai is felcsendülnek. A főbb szerepekben mások mellett Kékesi Gábor, Molnár Gyöngyi, Harna Péter, Krajnik-Balog Gábor, Janik László, Zorgel Enikő, Széles Flóra, Ágoston Péter, Bajor Lili, Fejes Szandra és Falusi Mariann látható, de színre lép Josephine Baker is. Az előadás díszlet- és jelmeztervezője Michac Gábor, koreográfusa: Bakó Gábor. Dramaturg: Deres Péter.

Fejléckép: Megtartották A Meseautó olvasópróbáját a Veres 1 Színházban (Fotó/Forrás: Veres 1 Színház)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták 2024-ben a Prima Primissima Díjakat

A neves elismerést idén is tíz kategóriában vehették át a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában megtartott pénteki gálaesten.
Színház

Legendákról sztorizik első önálló estjén Bujtor István fia, Bujtor Balázs az Eötvös10-ben

Sokszor megkérdezik tőle, amikor bemutatkozik: „Ugye nem AZ a Bujtor? Ő erre büszkén feleli: „De. AZ a Bujtor.” Bujtor Balázs hegedűművész, zeneszerző – zseniális mesélő. Eddig mindig mások műsorában beszélt, most először lép saját stand-up előadásával közönség elé december 11-én 20 órakor az Eötvös10-ben.
Vizuál

KÉP-regény: Kottafecskék

A Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos ezúttal a villanydrótokon ücsörgő fecskék látványáról ír, amely kísértetiesen emlékeztet a kottafüzetekre. És ha már hangjegyek: Teddy Harpo meg is zenésítette a madarak által kirajzolt dallamot. Hallgassa meg ön is!
Könyv

A falu, ahol a baglyok Demjén Rózsit huhognak

Vass Norbert novellafüzérében egy fiktív somogyi falu szürreális világa tárul elénk, ahol a népi babonák és a popslágerek szerves egységben alakítják a helyiek hétköznapjait. Kappanfölde kritika.
Vizuál

Egy csiga emlékiratai – hamarosan a mozikban Adam Elliot új animációs filmje

Az Oscar-díjas Adam Elliot egy újabb megindító, felnőtteknek szóló történettel kápráztatja el a nézőket. Az Egy csiga emlékiratai érzelmekkel teli stop-motion animációs film, ami már most a külföldi kritikusok kedvence, és számos díjra esélyesnek tartják.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház interjú

Antolovics Péter: „Ha igazán mélyre le tudok menni magamban, akkor kinyílik a világ”

Néhány hete volt Antolovics Péter első premierje a Budapesti Operettszínházban, a Hamupipőke ősbemutatóján mutatkozhatott be a nagyközönség előtt. A Nagymező utcai teátrumban az idei évadban még négy másik előadásban találkozhatunk vele.
Zenés színház interjú

Tenni akarás, nem csak duma – beszélgetés Litkai Gergellyel

A Dumaszínház alapítójaként Litkai Gergely neve elválaszthatatlanná vált a stand-up comedy műfajától, amelynek elismert alkotója, a humorista azonban az Operaház világában is otthonosan mozog.
Zenés színház hír

Új zenés színház jön létre az Erkel Színház épületében január 1-től

A november 28-án megjelent Magyar Közlöny szerint a kormány „új, önálló, állami fenntartású színházat” hoz létre, amely az Erkel Színház épületében üzemel majd. Lapértesülések szerint már meg is vannak az intézmény leendő vezetői.
Zenés színház ajánló

Karácsonyi dalokra épülő előadást mutat be az OPERA Gyermekkara

A szentestéhez kapcsolódó népdalokat, népszokásokat dolgoz fel a Magyar Állami Operaház Magyar karácsony című előadása, amit Ádám Jenő azonos című darabja nyomán, Kocsár Miklós rokon műveivel kiegészítve tűz műsorára az OPERA Gyermekkara és Zenekara.
Zenés színház interjú

A férfivá válás küzdelmei – Bartus Berci a Hamupipőke Hercegéről

Bartus Berci a közelmúltban debütált élete első nagyszínházi főszerepében: a Hamupipőke című új bemutató Hercegeként lépett a közönség elé a Budapesti Operettszínházban. A fiatal művésszel célokról, mesterekről, szakmai tapasztalatszerzésről beszélgettünk.