Zenés színház

Győzteseket hirdettek az I. Országos Operaversenyen

2025.06.08. 10:15
Ajánlom
A Magyar Állami Operaház még tanulmányaikat folytató énekeseknek rendezte meg a megmérettetést, június 2. és 7. között az Eiffel Műhelyházban. 7-án este a döntő után kihirdették, kik lettek a három kategória helyezettjei, és kik kapták a különdíjakat.

A jövőben kétévente jelentkező énekverseny célja a magyar operaénekesek utánpótlásának biztosítása, korosztályos szakmai tudásuk felmérése, oktatásuk segítése és a legjobbak jutalmazása. Dr. Ókovács Szilveszter operaénekes, az OPERA főigazgatója és a zsűri elnöke nyitóbeszédében hangsúlyozta, hogy

a minőségi énekesi utánpótlás terén az OPERA rá van utalva a magyar énekmesterekre, és amennyiben a Magyar Állami Operaház a hazai vokális piramis csúcsa, feladata is törődni az alapokkal is.

Ezért az intézmény célja, hogy élő kapcsolatot alakítson ki az énekmesterekkel és növendékeikkel, mert a valós térben szerzett valós élmények megtapasztalása vezethet oda, hogy valaki felismerje saját tehetségét és a befektetett munka értékét.

Az operaverseny zsűrijében helyet foglalt Almási-Tóth András rendező, az OPERA művészeti igazgatója, Bátor Tamás operaénekes, az OPERA művészeti tanácsadója és a Müpa főtanácsadója, prof. dr. Batta András zenetörténész, a Magyar Zene Háza igazgatója, Pászthy Júlia operaénekes, az OPERA örökös tagja és Zsoldos Dávid zongoraművész, zenetörténész, a Magyar Zenei Tanács elnöke.

IOperaverseny06GaborMargit-fotoNagyAttila-113435.jpg

Gábor Margit (Fotó/Forrás: Nagy Attila / Magyar Állami Operaház)

A zeneiskolások versenyében az online előválogatást követően a hat továbbjutóból ketten kerültek a döntőbe, akik zongorakísérettel mutatták be műsorukat.

  1. helyet ért el Edwan Liliána szoprán, a Miskolci Egressy Béni Zenei Alapfokú Művészeti Iskola Erkel Ferenc Tagiskolájának diákja, aki egyben a verseny legfiatalabb indulója is volt.
  2. helyet ért el Gavodi Júlia szoprán, a budapesti Tóth Aladár Zeneiskola növendéke.

A középiskolai kategóriában a tíz továbbjutóból hárman kerültek a döntőbe, akik a Magyar Állami Operaház Zenekarának kíséretével és Dénes István Liszt-díjas karmester, az OPERA örökös tagja vezényletével mutatták be produkcióikat.

  1. helyet ért el Rózsa Benjamin Noel basszus, a budapesti Weiner Leó Katolikus Zeneiskola AMI és Zeneművészeti Szakgimnázium diákja.
  2. helyet ért el Ella Márk basszus, a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti és Hangszerészképző Gyakorló Szakgimnázium diákja.
  3. helyet ért el Gyömörei Fruzsina szoprán, a győri Richter János Zeneművészeti Szakgimnázium diákja.
IOperaverseny10BanBalazs-fotoNagyAttila-113435.jpg

Bán Balázs (Fotó/Forrás: Nagy Attila / Magyar Állami Operaház)

Egyetemisták között a tizenkét továbbjutóból öten kerültek a döntőbe, akik ugyancsak zenekari kísérettel léptek fel.

  1. helyet ért el Bán Balázs basszus, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem oratórium- és dalének szakos mesterképzésének I. évfolyamos hallgatója.
  2. helyet ért el Dolhai Luca szoprán, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem oratórium- és dalének szakos mesterképzésének I. évfolyamos hallgatója.
  3. helyet ért el Gábor Margit szoprán, a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar operaének mesterképzésének I. évfolyamos hallgatója.

A jelentős pénzjutalommal járó helyezések mellett számos különdíjat is kiosztottak a zsűri tagjai:

  • Fellépési lehetőség a 2026-os sepsiszentgyörgyi SepsiClassic Komolyzenei Fesztiválon: Gábor Margit
  • Művészetek Völgye különdíj: Gavodi Júlia és Gyömörei Fruzsina
  • Müpa különdíj: Bán Balázs
  • Magyar Zene Háza épülettúra és kiállítások megtekintése: Ella Márk és Rózsa Benjamin Noel
IOperaverseny12DolhaiLuca-fotoNagyAttila-113435.jpg

Dolhai Luca (Fotó/Forrás: Nagy Attila / Magyar Állami Operaház)

Az OPERA különdíjai:

  • Minden döntős hatfős meghívást kapott az Operaház testőrpáholyába az intézmény egyik nyári előadására és énekmesterével közös bérletet az OPERA 2025/26-os évadának Sztárestek zongorával című sorozatára.
  • A Marton Éva Nemzetközi Operastúdió egy mesterkurzusán vendéghallgatóként részt vehet: Gábor Margit és Bán Balázs
  • Fellépési lehetőség a 2026-os balatonfüredi OperaFüred operagálán: Németh Nóra szoprán, a Szegedi Tudományegyetem Bartók Béla Művészeti Kar magánének tanszékének hallgatója
  • OperaTour 24 fő (osztály) részére: Edwin Liliána
  • Operaház kulisszatúra 24 fő (osztály) részére: Gavodi Júlia
  • Páros vacsorameghívás az OperaBistróban + páros jegy az aznap esti előadásra: Gulyás Botond Benedek basszus, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem klasszikus ének alapképzés I. évfolyamos hallgatója.

A zsűri különdíja szakiskolai felkészítő tanárnak: Szabó Magdona, a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti és Hangszerészképző Gyakorló Szakgimnázium magánének tanára.

Fejléckép: A verseny döntősei (forrás: Nagy Attila / Magyar Állami Operaház)

15 sor klasszikus: Armida

Kapcsolódó

15 sor klasszikus: Armida

„Bár nem minden drágakő ragyog azonnal teljes pompájában még csiszolatlanul és földdel borítva, izgalmas feladat idejekorán felfedezni a legértékesebbeket.” A következő rövid írás a Zeneakadémia és a Hanns Eisler Zeneművészeti Főiskola növendékeinek közös előadásáról szól. 15 sor klasszikus.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Lakatos György: „Ha csak egy gyermeken sikerült segíteni, már megérte”

Egy tragédia indította el, ám az azóta eltelt évtizedek alatt már több mint ezer beteg gyermeket sikerült támogatni. Lakatos György fagottművésszel, a kalocsai Kék Madár Fesztivál alapítójával beszélgettünk az idei eseménysorozat előtt.
Vizuál

Zsigmond Emőke alakítja Jane Austent a BBC új dokumentumsorozatában

Dramatizált jelenetekben, korabeli díszletek és ruhák között, nem utolsósorban az Örkény Színház színművészének alakításában elevenedik meg a brit közmédia új produkciójában a kétszázötven éve született Jane Austen.
Könyv

Beleolvasó – Berka Attila: Gryllusok – Egy család történetei

Berka Attila könyvében a hat Gryllus – Dániel, Vilmos, Dorka, Samu, Ábris és Alma – szabadon, azt és úgy mesélnek, amit és ahogy csak szeretnének. Megosztják velünk, mi a titkuk. Vagyis éppen azt, hogy valójában nincs is titok.
Plusz

Új Süsü-szobor került Csukás István síremlékére

A 2020-ban elhunyt legendás író-költő sírját tavaly decemberben rongálták meg, a művész örökösei ismét legyártatták az eredeti, Süsüt ábrázoló szobrot.
Vizuál

Gödöllőre költözteti a kormány a Mezőgazdasági Múzeumot a Vajdahunyad várából

Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter a Gödöllői király kastélyban tartott sajtóeseményen jelentette be a Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár költözését – írta meg a Magyar Nemzet. Az új intézmény várthatóan 2029-ben nyílhat meg.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Szentivánéji álom a művészeti egyetemek összefogásában

Shakespeare és Benjamin Britten művei nyomán színész, operaénekes, képzőművész, levegőakrobata, valamint cirkuszi és kortárstánc hallgatók együttműködésével látható az EGYÜTT! – Szentivánéji álom 2.0 az OPERA Eiffel Műhelyházában.
Zenés színház interjú

Brickner Szabolcs: „Szeretem a gonosz karaktereket”

Giacomo Puccini életét és műveinek fő ihletőit jelentették a nők, akiket csakúgy vadászott és imádott, mint ahogy az operáihoz kereste a történeteket – vallotta a zeneszerző.
Zenés színház hír

Győzteseket hirdettek az I. Országos Operaversenyen

A Magyar Állami Operaház még tanulmányaikat folytató énekeseknek rendezte meg a megmérettetést, június 2. és 7. között az Eiffel Műhelyházban. 7-án este a döntő után kihirdették, kik lettek a három kategória helyezettjei, és kik kapták a különdíjakat.
Zenés színház hír

Rajna Martin társ-művészetivezetőként csatlakozik a Wagner-napokhoz – nyilvános a jövő évi program

Két jelentős jubileumot is ünnepelhetnek a német zeneszerzőzseni rajongói jövőre, a különleges alkalmat dupla Ring-szériával, két Parsifal-előadással, valamint Camilla Nylund és Helmut Deutsch dalestjével teszi felejthetetlenné a Müpa.
Zenés színház ajánló

„Néha egy ogre szíve dobban a leghangosabban” – ősszel érkezik a Shrek, a musical a József Attila Színházba

A Szente Vajk rendezésében készülő előadás az egész család számára remek szórakozást nyújt majd, hiszen a felnőttek szívét is megérinti a népszerű ogre története.