Zenés színház

„Benne van minden, ami egy nővel megtörténhet” – interjú David Yengibarian harmonikaművésszel

2025.03.10. 15:50
Ajánlom
A Csokonai Nemzeti Színház Magyarországon elsőként mutatta be élőzenével, kőszínházi előadásként Astor Piazzolla María de Buenos Aires című tangóoperáját. A produkcióban fellép David Yengibarian örmény harmonikaművész, aki harminc éve él és alkot Magyarországon, és aki maga is Piazzolla szerelmese. Őt kérdeztük az argentin zseniről, zenéről, tangóról. A debreceni előadás március 22-én Budapesten, a Nemzeti Színházban vendégszerepel.

Mikor találkoztál először Piazzolla zenéjével?

1995-ben – akkor még nem beszéltem magyarul – oroszul diskuráltunk Halász Péter rendezővel, ő mondta, hallgassak Astor Piazzollát, új ajtót fog kinyitni számomra. Igaza lett. Tizenkilenc évesen egyszerre nyújtott katarzis- és sokkélményt a megismerése: először a kvintett formációjú darabjait hallgattam – Piazzolla (bandoneon), Pablo Ziegler (zongora), Fernando Suárez Paz (hegedű), Horacio Malvicino (gitár), Héctor Console (nagybőgő) előadásában. Mágikus hatással voltak rám. Szinte véremmé vált ez a keserédes, mámoros zene. Eleinte álomnak tűnt, hogy valamikor majd én is játszhatom őt. Évek teltek el, mire le mertem jegyezni hallás után bizonyos részeket, majd egész darabokat. Később zenész barátok révén jutottam kottákhoz, amelyek inkább átiratok voltak. Egy egész korszakot jelentett számomra Piazzolla, csaknem a rabszolgájává váltam a zenéjének. Akkoriban saját szerzeményeimet is inspirálta – amit ahhoz tudnék hasonlítani, amikor Hieronymus Bosch festészetét próbálják az utódok utánozni. Nem véletlen a párhuzam,

Piazzolla művészete is egy hatalmas, monumentális, az emberi élet minden szegmensére kiterjedő információhalmaz – zenében kifejezve.

A használt hangnemek, modulációk, a ritmus, a dallamok együttese rárajzolódik a lelki világra, belenyomul az idegrendszerbe, és a hallgató, ha hagyja magát beleereszkedni a zenébe, ráismer az általa is megélt érzésekre – szomorúság, vidámság, boldogság, boldogtalanság – vagy szituációkra: szűk vagy bő napok váltakozása, szerelmi extázis, vagy éppen a sértett szívvel, csalódottan távozás.

Piazzollát Latin-Amerikával és a tangóval azonosítjuk, ami kissé leegyszerűsítő a zenei nagyságát tekintve.

Argentínában, Mar del Plata-ban született, de a családja New Yorkba költözött, ő Bronxban nőtt föl. Itt kapta meg első bandoneónját az apjától, aki valószínűleg nosztalgiából vásárolhatta meg a hangszert. Piazzolla természetesen tangókat játszott rajta, de aztán továbbfejlesztette klasszikus zenei ismereteivel és saját zsenialitásával. Honfitársainak nemigen tetszett, hogy az eredeti, táncolható tangómuzsika-ritmusokat megváltoztatta. Piazzolla tangói azonban – ahogy ő mondta – nem a lábhoz, hanem a szívhez, a lélekhez szólnak. Ha valaki ezt nem hinné el, hallgassa meg például a La muerte del Angelt. Életművével a tangó műfaját és a bandoneón hangszert a komolyzene részévé tette. Termékeny szerző volt, komponált szimfóniákat, concertókat, szonátákat, kamarazenét, dalokat és az egyedülálló María de Buenos Aires tango operitát.

GMS_3204-155017.jpg

Jelenet a María de Buenos Aires című tangóoperából (Fotó/Forrás: Csokonai Nemzeti Színház)

A María de Buenos Aires szimbolikus mű. Teljes jelentésvilágát feltárni hosszas elemzőmunka lenne. Neked mi a legfontosabb belőle?

Nagyon sok jelentése van számomra. A nő-férfi kapcsolat szinte teljes tárháza benne van – elsősorban a nők szempontjából és az európai kultúra számára szokatlan módon. Benne van minden, ami egy nővel megtörténhet, az elejétől a végéig egy tangórituáléba belehelyezve. Élet és halál egymásba fonódik. Ami bennem felismerést keltett: belénk van kódolva az, hogy egész életünkben várakozunk. Várunk mindhalálig, hogy mikor fog megtörténni az a valami, amire várunk.

De jobb élni, mielőtt meghalunk.

Nekem erről is szól a María de Buenos Aires. Meg arról, hogy a legmélyebb reménytelenségben is fel tud csillanni a remény. S lehet, hogy ugyanazt a kört újra és újra bejárjuk, de közben élünk.

Először játszod teljes egészében a María de Buenos Airest. Milyen érzés?

Amikor Sándor Szabolcs, az előadás zenei vezetője és karmestere felkeresett, minden más feladatomat félretettem, és úgy éreztem, ezt a lehetőséget a sors nekem tartogatta. Sajnos az eufória mellett nagyon mély személyes élménnyel itatódott át számomra a próbafolyamat, mert elvesztettem közben az édesapámat. Saját életemben is átéltem az élet és halál katartikus kettősét, az emóciók széles skáláját. Szakmailag különleges kihívás, hogy az eredetileg bandoneónra írt szólamot akkordeonon úgy szólaltassam meg, hogy az eredeti hangzásvilághoz a legközelebb álljon. A bandóneonnak és a harmonikának valójában nincs sok köze egymáshoz, de azokat az akkordfordulatokat, amelyek a kottában szerepelnek, meg lehet szólaltatni a harmonikán. Kamarazenekarral (gitár, hegedű, brácsa, cselló, bőgő, fuvola, ütősök, zongora) játszom együtt az előadásban – a Toccata Rea kivételével, mely szóló. Élmény együtt zenélni a debreceni szimfonikusokkal, a Kodály Filharmonikusok tagjaival, a kiváló Zádor Tamás gitárművésszel, Sándor Szabolcs karmesterrel, aki zongorázik is az előadásban.

Maria1-155017.jpg

Jelenet a María de Buenos Aires című tangóoperából (Fotó/Forrás: Csokonai Nemzeti Színház)

Szerinted Piazzollának tetszene a debreceni előadás?

András Lóránt rendező szívét-lelkét beletette. Hosszú elemzést készített minden egyes tételhez, képhez, hogy az a lehető legesszenciálisabban jelenhessen meg a színpadon. Elképesztően különleges, a kortárs táncot és tangót ötvöző koreográfiát talált ki. Kiss Borcsa díszlete és jelmezei az igazi, füstös argentin kocsmák, utcalányok és nyomorultak világát idézi meg, amiről Piazzolla írt, s az ő tervezésében is megjelenik a mű szimbolikája. A címszereplő Újhelyi Kingát nagyon régóta ismerem a zene világából. Csodálatos személyiség, szívügye az előadás, minden művészi és emberi energiáját beletette. María de Buenos Airesként letette a névjegyét. Torres Danit – aki Duende – egy nagyon vidám embernek ismertem meg, akit szintén sorsszerűen, lévén félig latin-amerikai, talált meg ez a lehetőség és nagy alázattal fogott hozzá Horatio Ferrer spanyol, de argentin szlengben íródott, igen elvont szövegének elsajátításához és a színpadon való átadásához. A Férfit Udvarhelyi Péter játssza, aki a maszkulin mellett képes lecsatornázni még „a férfi” sok színét is úgy, ahogy a szerző megírta. A Csokonai Színház táncegyüttesének minden tagja külön kis csoda, akiket a világ különféle tájairól fújt ide a szél: Egyesült Államok, Mexikó, Olaszország, Spanyolország, Ausztrália, de természetesen magyar tagok is vannak közöttük.

Az a mentális és fizikai munka, amit a szünet nélküli előadásban nyújtanak, elképesztő. Látni kell.  

Ha nem Piazzollát játszol, akkor mit?

A saját szerzeményeimet. És Bachot – csakúgy, mint Piazzolla.

Szerző: Kiss Judit Erzsébet 

További részletek a Csokonai Nemzeti Színház oldalán.

Fejléckép: David Yengibarian (Fotó/Forrás: Csokonai Nemzeti Színház)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Zoboki Gábor: A Müpa tervezésében a szakmám és a szenvedélyem találkozott

Immár húsz éve, hogy a Müpa a hazai kulturális élet egyik legjelentősebb helyszínévé vált, nagy sztárok csodálkoztak el, milyen pompás akusztikai környezetben lehet itt muzsikálni. Zoboki Gábor építész felidézte a kezdeteket.
Plusz

Novák Péter, Blaskó Borbála, Szervét Tibor és Várdai István is állami elismerést vehetett át március 15-e alkalmából

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter állami elismeréseket adott át a közelgő nemzeti ünnep alkalmából a Pesti Vigadóban, március 13-án.
Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Színház

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Plusz

Elhunyt Bényi Ildikó

Hosszan tartó, méltósággal viselt betegség után kedden elhunyt Bényi Ildikó. A népszerű Wacha Imre-díjas televíziós műsorvezető, a Magyar Vöröskereszt humanitárius jószolgálati nagykövete 55 éves volt. Bényi Ildikót a közmédia saját halottjának tekinti.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház interjú

A maszk szabadsága – beszélgetés A cirkuszhercegnő három bonvivánjával

Hármas szereposztásban mutatta be februárban a Budapesti Operettszínház Kálmán Imre nagyoperettjét, a produkció legközelebb március végén lesz látható. Az előadásban a titokzatos artista, Mister X szerepét Sándor Péter, Laki Péter és Papp Balázs formálja meg.
Zenés színház interjú

„Benne van minden, ami egy nővel megtörténhet” – interjú David Yengibarian harmonikaművésszel

A Csokonai Nemzeti Színház Magyarországon elsőként mutatta be élőzenével, kőszínházi előadásként Astor Piazzolla María de Buenos Aires című tangóoperáját. A produkcióban fellép David Yengibarian örmény harmonikaművész, aki harminc éve él és alkot Magyarországon, és aki maga is Piazzolla szerelmese.
Zenés színház hír

A 3 testőrt mutatja be a Szegedi Szabadtéri, Varga-Járó Sára lesz Milady

Miladyjére talált a Szegedi Szabadtéri Játékok: Varga-Járó Sára alakítja A 3 testőr intrikusnőjének szerepét. A fiatal színművészt száz jelentkező közül választották ki. A nagyszabású musical premierje augusztusban lesz.
Zenés színház ajánló

„Bárki lehet ogre a saját életében” – a Margitszigetre érkezik a Shrek, a musical

A Shrek, a musical szabadtéri bemutatóját augusztus 1-én és 2-án láthatja a közönség a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon.  A produkció izgalmas szereposztásban, fülbemászó dallamokkal és az ogretörténet ismert és szeretett figuráival „igazi zöld otthonra” talál a Margitsziget fái között.
Zenés színház ajánló

Sümegi Eszter a Príma Donnák-sorozat következő vendége

Verdi számos operarészlete felcsendül Sümegi Eszter Príma Donnák-gálaestjén március 9-én az Eiffel Műhelyházban. Az Opera Kossuth-díjas örökös tagjának partnerei Kálmándy Mihály és Boncsér Gergely, a zongoránál pedig Szennai Kálmán karmester lesznek.