Vizuál

Szomszédolás és szabad örömalkotás – a Szebeni Műhely fotói Kassán

2024.08.30. 14:10
Ajánlom
Október végéig, Szomszédolás címmel Kassa egyik legnagyobb galériájában látható a Szebeni Műhely alkotóinak kiállítása, amelyen összesen száz, a város látványa és szellemisége által ihletett fotót láthat a közönség. Az alkotócsoport szándéka, hogy eljusson valamennyi külhoni, magyarlakta területre a következő években. Cikkünkben galéria is található.

A Szebeni Műhely Fotográfiai Alkotóközösség története egészen 2005-ig nyúlik vissza, Szebeni András fotóművész(1946-2020) ugyanis ebben az évben indította el a hortobágyi művésztelep fotográfiai szekcióját, amely négy éven keresztül, a mecénás megszűnéséig működött – meséli lapunknak Kiss-Kuntler Árpád fotóművész, a Szebeni Műhely vezetője. Hatéves „interregnum” állapot után 2015-ben Szeged polgármestere, Botka László segítségével sikerült újraéleszteni az alkotótelepet. „András minden évben kiválasztott tizenkét-tizenöt alkotót, akik számára két héten keresztül szállást és étkezési lehetőséget biztosítottak. A résztvevőknek lényegében semmi más dolga nem volt, mint alkotni.

Azt hiszem, ennél szebb dolgot, mint hogy egy fotográfus kis időre kiszakadhasson a mindennapok mókuskerekéből, egyetlen művész sem kívánhat magának.

A két hét leteltével fel kellett mutatniuk körülbelül tizenöt-húsz képet, amiből az alkotótelep tagjai, Kincses Károly kurátor és Szebeni András kiválasztotta azokat az alkotásokat, amelyek alapítványi tulajdonba, később pedig kiállításra kerültek” – idézte fel a fotográfus.

Az alkotótelepet 2015-től minden évben más városban rendezték meg, Szegedet Tapolca, Eger, Galyatető és Gyula követte. A pandémia kitörése, valamint Szebeni András halála után azonban a csoport ismét nehéz helyzetben találta magát. „El kellett gondolkodnunk a továbbiakon, hiszen András halála után a szponzoráció is megszűnt.

Tizennyolcan végül is úgy döntöttünk, hogy mégiscsak folytatjuk ezt a hagyományt, akár saját anyagi áldozatok árán is

– fogalmazott a művész.

Mint mondta, a járványkorlátozások alatti időszakban új utakat kellett keresniük, így a csapat tagjai úgy döntöttek, hogy – André Kertész hagyományait követve – otthonukban alkotnak, a négy fal között, amely jól összecsengett a karantén és a bezártság témájával. 2021-ben témául az önarcképeket választották, és ugyanebben az évben került sor Lát-Lelet című tárlatukra, amely a Wordpress kísérőkiállítása volt a Magyar Nemzeti Múzeumban. 2022-ben a csoport a Gyeremekkorom emlékei tematika mentén dolgozott, valamint ezzel párhuzamosan Budapest születésének százötvenedik évfordulója alkalmából készítettek fényképeket a fővárosról. Utóbbi sorozatból – a Lát-Lelethez hasonlóan – fényképalbum is készült.

„2022-ben, amikor már egyértelmű volt, hogy nem lesz több korlátozás, úgy gondoltuk, a lehető legjobb döntés az, ha visszatérünk a hagyományainkhoz, az örömalkotáshoz, tematikai megkötések nélkül. Ekkor vetődött fel az ötlet, hogy mi lenne, ha körbejárnánk a környező országokat, egész pontosan a magyar lakta területeket. Németh György fotográfus-karikaturista tagunk kapcsolatai révén így jutottunk el először Zentára, ahol életünk egyik legjobb alkotótelepét sikerült megvalósítanunk” – fogalmazott Kiss-Kuntler Árpád.

Az alkotóközösség választása e koncepció mentén esett a következő évben Kassára, ahová saját költségen, támogatás nélkül jutottak el tizenketten. „Bár fontos szempont nálunk, hogy mindenki szabadon alkothasson a saját elképzelései szerint, egy ponton rá kellett jönnünk, hogy valami mindenki számára kötelező koncepcióra mégis szükségünk van, hogy a képek egy közös tárlaton is megállják a helyüket. Ezért kötelező témául a kassai dómot választottuk, amelyet mindenki a sajátos, egyáltalán nem befolyásolt stílusában és látásmódjával mutathatott be. Ezt leszámítva egészen eltérő anyagok is születtek. A Zentán megkezdett tematikát folytatva én ezúttal is helyi magyarokról készítettem portrékat, míg például Kiss-Kohut Andrea egészen finom és érzékeny művészképeket hozott létre, jelen esetben egy kollégiumi fotelon, két narancs segítségével” – fejtette ki Kiss-Kuntler Árpád.

Mint elárulta, Kassával szerencséjük is volt, mert ebben az időszakban érkezett feléjük egyfajta segítségnyújtás a XV. került felől, akik vállalták, hogy leveszik az alkotócsoport válláról a pályázati adminisztrációs terheket. Később derült ki, hogy a kerület és Kassa testvérvárosok, így jöhetett létre a Szomszédolás című kiállításuk, amely augusztus 1-jén nyílt meg a város központjában, a Kelet-szlovákiai Múzeumban.

Az október 27-ig látogatható tárlaton összesen száz fénykép látható,

tizenkét kép külön teremben mutatja be, az alkotók milyen szempontból ragadták meg a Szent Erzsébet-főszékesegyház épületét.

A tárlaton kiállító művészek:

Bánkuti András, Benkö Sándor, Bócsi Krisztián, Erdős Dénes, Fazekas István, Gaál Zoltán, Gordon Eszter, Kiss-Kohut Andrea, Kiss-Kuntler Árpád, Németh György, Reviczky Zsolt, Ruprech Judit

Támogatott tartalom

Fejléckép: Gordon Eszter: A hagyomány mosolya (Fotó/Forrás: Szebeni Műhely)

Csokonai Nonprofit Kft.

Ha szigorúan a jogszabályokból következő tényeknél maradunk, akkor a Csokonai Nonprofit Kft. a XV. kerület közművelődési, kulturális és kommunikációs gazdasági társasága. Rákospalotán, Pestújhelyen és Újpalotán ellátja a kötelező, valamint az önként vállalt közművelődési, kulturális és tájékoztatási feladatokat.

Szabadabban fogalmazva: a Csokonai Nonprofit Kft. az a cég, amely igyekszik a közművelődési, kulturális és kommunikációs területek integrációjával a 21. század kihívásaira közösségteremtő válaszokat találni. Úgy, hogy ezek körül minőségi, kortárs rendezvények jöjjenek létre.

A Csokonai Nonprofit Kft. tudja, hogy a társadalmi és gazdasági környezet körülöttünk olyan mértékben változik, amelyhez az elmúlt évtizedekben kialakult módszerek már nem képesek alkalmazkodni. Ezért új utakat keres annak érdekében, hogy egy jó múltú intézmény közép és hosszú távon ne csak megőrizhesse értékeit, megóvhassa kis közösségeit, hanem méltó helyet foglaljon el a Főváros kulturális térképén.

Jegyvásárlás

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták 2024-ben a Prima Primissima Díjakat

A neves elismerést idén is tíz kategóriában vehették át a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában megtartott pénteki gálaesten.
Színház

Legendákról sztorizik első önálló estjén Bujtor István fia, Bujtor Balázs az Eötvös10-ben

Sokszor megkérdezik tőle, amikor bemutatkozik: „Ugye nem AZ a Bujtor? Ő erre büszkén feleli: „De. AZ a Bujtor.” Bujtor Balázs hegedűművész, zeneszerző – zseniális mesélő. Eddig mindig mások műsorában beszélt, most először lép saját stand-up előadásával közönség elé december 11-én 20 órakor az Eötvös10-ben.
Vizuál

KÉP-regény: Kottafecskék

A Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos ezúttal a villanydrótokon ücsörgő fecskék látványáról ír, amely kísértetiesen emlékeztet a kottafüzetekre. És ha már hangjegyek: Teddy Harpo meg is zenésítette a madarak által kirajzolt dallamot. Hallgassa meg ön is!
Könyv

A falu, ahol a baglyok Demjén Rózsit huhognak

Vass Norbert novellafüzérében egy fiktív somogyi falu szürreális világa tárul elénk, ahol a népi babonák és a popslágerek szerves egységben alakítják a helyiek hétköznapjait. Kappanfölde kritika.
Vizuál

Egy csiga emlékiratai – hamarosan a mozikban Adam Elliot új animációs filmje

Az Oscar-díjas Adam Elliot egy újabb megindító, felnőtteknek szóló történettel kápráztatja el a nézőket. Az Egy csiga emlékiratai érzelmekkel teli stop-motion animációs film, ami már most a külföldi kritikusok kedvence, és számos díjra esélyesnek tartják.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: Kottafecskék

A Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos ezúttal a villanydrótokon ücsörgő fecskék látványáról ír, amely kísértetiesen emlékeztet a kottafüzetekre. És ha már hangjegyek: Teddy Harpo meg is zenésítette a madarak által kirajzolt dallamot. Hallgassa meg ön is!
Vizuál ajánló

Nagyszabású egyéni tárlattal köszönti a Várfok Galéria a hetvenéves Szirtes Jánost

December 8-án tölti be hetvenedik életévét Szirtes János. A +36 Celsius-fok című tárlat a Munkácsy Mihály-díjas művész legújabb, utóbbi két évben készült munkáit mutatja be. A kiállítás január 25-ig látogatható.
Vizuál ajánló

Egy csiga emlékiratai – hamarosan a mozikban Adam Elliot új animációs filmje

Az Oscar-díjas Adam Elliot egy újabb megindító, felnőtteknek szóló történettel kápráztatja el a nézőket. Az Egy csiga emlékiratai érzelmekkel teli stop-motion animációs film, ami már most a külföldi kritikusok kedvence, és számos díjra esélyesnek tartják.
Vizuál hír

Animációs film készül Szabó Magda legismertebb meseregényéből

Magyar-kanadai-német koprodukcióban készül egész estés animációs mozifilm a Tündér Lalából. A Nemzeti Filmintézet támogatásával készülő produkció gyártására félmillió euró támogatást szavazott meg legutóbbi ülésén az Európa Tanács koprodukciós filmalapja, az Eurimages.
Vizuál ajánló

Dargay Attila szellemisége elevenedik meg az új Csongor és Tünde-adaptációban

2025 tavaszán érkezik a mozikba a Csongor és Tünde egész estés animációs film. A családoknak szóló mesefilm Vörösmarty Mihály drámai költeménye nyomán, Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült. Cikkünkben megtekinthető az első teaser előzetes.