A Szebeni Műhely Fotográfiai Alkotóközösség története egészen 2005-ig nyúlik vissza, Szebeni András fotóművész(1946-2020) ugyanis ebben az évben indította el a hortobágyi művésztelep fotográfiai szekcióját, amely négy éven keresztül, a mecénás megszűnéséig működött – meséli lapunknak Kiss-Kuntler Árpád fotóművész, a Szebeni Műhely vezetője. Hatéves „interregnum” állapot után 2015-ben Szeged polgármestere, Botka László segítségével sikerült újraéleszteni az alkotótelepet. „András minden évben kiválasztott tizenkét-tizenöt alkotót, akik számára két héten keresztül szállást és étkezési lehetőséget biztosítottak. A résztvevőknek lényegében semmi más dolga nem volt, mint alkotni.
Azt hiszem, ennél szebb dolgot, mint hogy egy fotográfus kis időre kiszakadhasson a mindennapok mókuskerekéből, egyetlen művész sem kívánhat magának.
A két hét leteltével fel kellett mutatniuk körülbelül tizenöt-húsz képet, amiből az alkotótelep tagjai, Kincses Károly kurátor és Szebeni András kiválasztotta azokat az alkotásokat, amelyek alapítványi tulajdonba, később pedig kiállításra kerültek” – idézte fel a fotográfus.
Az alkotótelepet 2015-től minden évben más városban rendezték meg, Szegedet Tapolca, Eger, Galyatető és Gyula követte. A pandémia kitörése, valamint Szebeni András halála után azonban a csoport ismét nehéz helyzetben találta magát. „El kellett gondolkodnunk a továbbiakon, hiszen András halála után a szponzoráció is megszűnt.
Tizennyolcan végül is úgy döntöttünk, hogy mégiscsak folytatjuk ezt a hagyományt, akár saját anyagi áldozatok árán is
– fogalmazott a művész.
Mint mondta, a járványkorlátozások alatti időszakban új utakat kellett keresniük, így a csapat tagjai úgy döntöttek, hogy – André Kertész hagyományait követve – otthonukban alkotnak, a négy fal között, amely jól összecsengett a karantén és a bezártság témájával. 2021-ben témául az önarcképeket választották, és ugyanebben az évben került sor Lát-Lelet című tárlatukra, amely a Wordpress kísérőkiállítása volt a Magyar Nemzeti Múzeumban. 2022-ben a csoport a Gyeremekkorom emlékei tematika mentén dolgozott, valamint ezzel párhuzamosan Budapest születésének százötvenedik évfordulója alkalmából készítettek fényképeket a fővárosról. Utóbbi sorozatból – a Lát-Lelethez hasonlóan – fényképalbum is készült.
„2022-ben, amikor már egyértelmű volt, hogy nem lesz több korlátozás, úgy gondoltuk, a lehető legjobb döntés az, ha visszatérünk a hagyományainkhoz, az örömalkotáshoz, tematikai megkötések nélkül. Ekkor vetődött fel az ötlet, hogy mi lenne, ha körbejárnánk a környező országokat, egész pontosan a magyar lakta területeket. Németh György fotográfus-karikaturista tagunk kapcsolatai révén így jutottunk el először Zentára, ahol életünk egyik legjobb alkotótelepét sikerült megvalósítanunk” – fogalmazott Kiss-Kuntler Árpád.
A képre kattintva galéria nyílik meg
Az alkotóközösség választása e koncepció mentén esett a következő évben Kassára, ahová saját költségen, támogatás nélkül jutottak el tizenketten. „Bár fontos szempont nálunk, hogy mindenki szabadon alkothasson a saját elképzelései szerint, egy ponton rá kellett jönnünk, hogy valami mindenki számára kötelező koncepcióra mégis szükségünk van, hogy a képek egy közös tárlaton is megállják a helyüket. Ezért kötelező témául a kassai dómot választottuk, amelyet mindenki a sajátos, egyáltalán nem befolyásolt stílusában és látásmódjával mutathatott be. Ezt leszámítva egészen eltérő anyagok is születtek. A Zentán megkezdett tematikát folytatva én ezúttal is helyi magyarokról készítettem portrékat, míg például Kiss-Kohut Andrea egészen finom és érzékeny művészképeket hozott létre, jelen esetben egy kollégiumi fotelon, két narancs segítségével” – fejtette ki Kiss-Kuntler Árpád.
Mint elárulta, Kassával szerencséjük is volt, mert ebben az időszakban érkezett feléjük egyfajta segítségnyújtás a XV. került felől, akik vállalták, hogy leveszik az alkotócsoport válláról a pályázati adminisztrációs terheket. Később derült ki, hogy a kerület és Kassa testvérvárosok, így jöhetett létre a Szomszédolás című kiállításuk, amely augusztus 1-jén nyílt meg a város központjában, a Kelet-szlovákiai Múzeumban.
Az október 27-ig látogatható tárlaton összesen száz fénykép látható,
tizenkét kép külön teremben mutatja be, az alkotók milyen szempontból ragadták meg a Szent Erzsébet-főszékesegyház épületét.
A tárlaton kiállító művészek:
Bánkuti András, Benkö Sándor, Bócsi Krisztián, Erdős Dénes, Fazekas István, Gaál Zoltán, Gordon Eszter, Kiss-Kohut Andrea, Kiss-Kuntler Árpád, Németh György, Reviczky Zsolt, Ruprech Judit
Támogatott tartalom
Fejléckép: Gordon Eszter: A hagyomány mosolya (Fotó/Forrás: Szebeni Műhely)