Vizuál

Öt kiállítás, sokféle világ – kora nyári kiállításkörkép a Vigadóban

2025.06.10. 10:55
Ajánlom
A Pesti Vigadó most látható kiállításai sokféle világot nyitnak meg előttünk – mégis összekapcsolja őket valami fontos: mindegyik az emlékezés, a megőrzés és az újragondolás témáját járja körül különböző technikákkal. Azt, hogy mit viszünk tovább a múltból, és hogyan találjuk meg benne a saját helyünket.

A somogyi népművészetet továbbvivő és a Népművészet Mestere díjjal is elismert Gosztonyi Zoltán faragványai nem csak szép tárgyak: minthogy a pásztorművészet hagyományaiból építkeznek, a „Szarvasösvényen” – faragva, karcolozva – fából, csontból, szaruból című tárlat darabjai egy régi világról mesélnek, valamint arról, hogyan lehet ez ma is élő, aktuális.

Molnár László József művei mélyen vezetik a figyelmet az 50 év című retrospektív kiállításon. A Munkácsy-díjas grafikus- és festőművész hétköznapi tárgyakat emel ki a megszokott környezetükből, például egy spárgát vagy egy drapériát. Alkotásai megmutatják, hogyan válnak apró részletek fontossá, és mennyi történet rejlik bennük.

20250408_Vigado_Molnar_Laszlo_Jozsef_Jubileumi_Kiallitas_06-094556.jpg

Molnár László József festménye az 50 év című kiállításon (Fotó/Forrás: Walter Péter / Pesti Vigadó)

Kós András szobrai másfajta emlékezést idéznek. A kiállítás különlegessége, hogy a család állította össze, az alkotót ezáltal emberi kapcsolatai tükrében láthatjuk. Az erdélyi szobrászművész munkáiban ott van a nyugalom, a koncentrált formai világ, de most valami többlet is:

az, ahogyan a hozzátartozók őrzik és újraértelmezik az életművet.

És ha már történetek: Jókai Mór neve sokaknak ismerős, a „Nekem is volt életem a deszkákon!” című kiállítás a színházhoz való kötődéséről mesél többet. Arról, hogy a főként regényíróként ismert Jókai az írás mellett a színpadra is vágyott – és hogy az élet, amit élt, maga is egyfajta színjáték volt, amiben íróként és emberként is főszereplővé vált.

20250429_Vigado_Kos_Andras_Kiallitas_Megnyito_45-094649.jpg

Kós András 110 (Fotó/Forrás: Walter Péter / Pesti Vigadó)

A különböző nézőpontok és perspektívák pedig össze is érnek az MMA fotóművészeinek munkáiból összeállított Kor-Kör-Kép című fotókiállításban, amely szinte emlékalbumként reflektál a világra. Találunk itt dokumentarista képeket, archaikus fotótechnikát, belső tájakat, régit és újat együtt.

Mintha egy közös emlékezetet raknánk össze apró képrészletekből, fényekből, pillanatokból.

Ez az öt kiállítás nem csupán külön-külön érdekes – együtt valami többet adnak. A múlt, az emlékek, az alkotás és az újraértelmezés közös fonalán végigsétálva könnyen lehet, hogy nemcsak műveket látunk, hanem magunkból is felismerünk valamit.

Támogatott tartalom

Fejléckép: Látogató a Kor-Kör-Kép című fotókiállítás megnyitóján (Fotó/Forrás: Nyírő Simon / Pesti Vigadó)

Pesti Vigadó

A Pesti Vigadó minden korban a társasági élet központi helyszíneként működött.

Otthonául szolgált Strauss, Liszt, Erkel, Wagner, Bartók, Dohnányi koncertjeinek, a Pesti Műegylet által szervezett első hazai kiállításnak, az első népképviseleti országgyűlésnek ugyanúgy, mint Bleriot XI-es repülőgépe bemutatásának vagy az aktuális korszak legnépszerűbb báljainak.

2014 óta az épület fenntartását és üzemeltetését a Magyar Művészeti Akadémia, mint tulajdonos megbízásából a Pesti Vigadó Nonprofit Kft. biztosítja, amelynek célja továbbra is fenntartani, és megőrizni a közönség számára e kulturális sokféleséget és a magas művészeti színvonalat.

Az elmúlt években megvalósult rendezvények minősége és a látogatottsági adatok azt bizonyítják, hogy sikerült ismét a magyarországi kulturális és turisztikai életben korábban méltán elfoglalt pozíciójába visszahelyezni a Főváros szívében található Pesti Vigadót!

Legolvasottabb

Plusz

Lakatos György: „Ha csak egy gyermeken sikerült segíteni, már megérte”

Egy tragédia indította el, ám az azóta eltelt évtizedek alatt már több mint ezer beteg gyermeket sikerült támogatni. Lakatos György fagottművésszel, a kalocsai Kék Madár Fesztivál alapítójával beszélgettünk az idei eseménysorozat előtt.
Vizuál

Zsigmond Emőke alakítja Jane Austent a BBC új dokumentumsorozatában

Dramatizált jelenetekben, korabeli díszletek és ruhák között, nem utolsósorban az Örkény Színház színművészének alakításában elevenedik meg a brit közmédia új produkciójában a kétszázötven éve született Jane Austen.
Könyv

Beleolvasó – Berka Attila: Gryllusok – Egy család történetei

Berka Attila könyvében a hat Gryllus – Dániel, Vilmos, Dorka, Samu, Ábris és Alma – szabadon, azt és úgy mesélnek, amit és ahogy csak szeretnének. Megosztják velünk, mi a titkuk. Vagyis éppen azt, hogy valójában nincs is titok.
Plusz

Új Süsü-szobor került Csukás István síremlékére

A 2020-ban elhunyt legendás író-költő sírját tavaly decemberben rongálták meg, a művész örökösei ismét legyártatták az eredeti, Süsüt ábrázoló szobrot.
Vizuál

Gödöllőre költözteti a kormány a Mezőgazdasági Múzeumot a Vajdahunyad várából

Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter a Gödöllői király kastélyban tartott sajtóeseményen jelentette be a Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár költözését – írta meg a Magyar Nemzet. Az új intézmény várthatóan 2029-ben nyílhat meg.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Feszült drámának ígérkezik François Ozon új filmje

Június 26-tól láthatja a hazai közönség a francia kultrendező legújabb, Ha megérkezik az ősz című alkotását, amelynek főhőse egy nagymama, aki véletlenül megmérgezi a lányát és az unokáját. Cikkünkben megtekinthető a film előzetese.
Vizuál ajánló

Egy éjszaka, amikor minden életre kel – június 21-én újra Múzeumok Éjszakája!

Országszerte közel 470 intézmény több mint 2700 programmal várja az érdeklődőket, melyek között koncertek, filmvetítések, interaktív események, családi- és gyermekprogramok, tárlatvezetések, workshopok, valamint meglepetések is szerepelnek.
Vizuál ajánló

Izgalmas filmes programokkal érkezik a Freeszemle

Június 13. és 15. között a Freeszfe ismét megrendezi éves művészeti fesztiválját, amelyen idén is különleges filmes programokkal várják az érdeklődőket a CEU Nádor utcai épületében. Mutatjuk, mivel készülnek a szervezők.
Vizuál ajánló

Jókai korát idézi meg az idei Múzeumok Éjszakája – több mint 470 közgyűjtemény 2700 programján

A nyári napfordulóhoz legközelebb eső hétvégén, június 21-én újra életre kel minden a Múzeumok Éjszakáján. A sokszínű kínálat garantált, hiszen több mint 460 intézmény mintegy 2700 programmal készül hazánk legnagyobb és legnépszerűbb kulturális rendezvényére.
Vizuál hír

Gödöllőre költözteti a kormány a Mezőgazdasági Múzeumot a Vajdahunyad várából

Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter a Gödöllői király kastélyban tartott sajtóeseményen jelentette be a Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár költözését – írta meg a Magyar Nemzet. Az új intézmény várthatóan 2029-ben nyílhat meg.