A somogyi népművészetet továbbvivő és a Népművészet Mestere díjjal is elismert Gosztonyi Zoltán faragványai nem csak szép tárgyak: minthogy a pásztorművészet hagyományaiból építkeznek, a „Szarvasösvényen” – faragva, karcolozva – fából, csontból, szaruból című tárlat darabjai egy régi világról mesélnek, valamint arról, hogyan lehet ez ma is élő, aktuális.
Molnár László József művei mélyen vezetik a figyelmet az 50 év című retrospektív kiállításon. A Munkácsy-díjas grafikus- és festőművész hétköznapi tárgyakat emel ki a megszokott környezetükből, például egy spárgát vagy egy drapériát. Alkotásai megmutatják, hogyan válnak apró részletek fontossá, és mennyi történet rejlik bennük.
Kós András szobrai másfajta emlékezést idéznek. A kiállítás különlegessége, hogy a család állította össze, az alkotót ezáltal emberi kapcsolatai tükrében láthatjuk. Az erdélyi szobrászművész munkáiban ott van a nyugalom, a koncentrált formai világ, de most valami többlet is:
az, ahogyan a hozzátartozók őrzik és újraértelmezik az életművet.
És ha már történetek: Jókai Mór neve sokaknak ismerős, a „Nekem is volt életem a deszkákon!” című kiállítás a színházhoz való kötődéséről mesél többet. Arról, hogy a főként regényíróként ismert Jókai az írás mellett a színpadra is vágyott – és hogy az élet, amit élt, maga is egyfajta színjáték volt, amiben íróként és emberként is főszereplővé vált.
A különböző nézőpontok és perspektívák pedig össze is érnek az MMA fotóművészeinek munkáiból összeállított Kor-Kör-Kép című fotókiállításban, amely szinte emlékalbumként reflektál a világra. Találunk itt dokumentarista képeket, archaikus fotótechnikát, belső tájakat, régit és újat együtt.
Mintha egy közös emlékezetet raknánk össze apró képrészletekből, fényekből, pillanatokból.
Ez az öt kiállítás nem csupán külön-külön érdekes – együtt valami többet adnak. A múlt, az emlékek, az alkotás és az újraértelmezés közös fonalán végigsétálva könnyen lehet, hogy nemcsak műveket látunk, hanem magunkból is felismerünk valamit.
Támogatott tartalom
Fejléckép: Látogató a Kor-Kör-Kép című fotókiállítás megnyitóján (Fotó/Forrás: Nyírő Simon / Pesti Vigadó)