A Le Marin (A matróz) című kép a Christie's aukcióján vett volna részt. A ritka és különleges alkotás az árverés egyik fénypontjaként 70 millió dollárra (18 milliárd forint) becsült áron kelhetett volna el, azonban az elárverezendő festmények kiállításának előkészületei közben megrongálódott. A Christie's titkolja, hogy mi történt a képpel, csak annyit közölt, hogy két külső restaurátortól kértek tanácsot a helyreállításra, amihez időre van szükség.
A matróz különlegesnek számít az amúgy is ritka Picasso-önarcképek között. Az 129-szer 80 centiméteres alkotás 1943-ban készült, amikor Picasso a német csapatok által megszállt Párizsban élt. A spanyol képzőművész attól rettegett, hogy a német titkosrendőrség letartóztatja és koncentrációs táborba hurcolja. Az olajfestményen egy csíkos felsőt viselő, szomorú tekintetű férfi látható egy széken ülve. A sötétes, feszült hangulatú festményen látható személy a jobb kezével a fejét támasztja, amely a mélabú kifejezésének hagyományos módja.
A festményt Steve Wynn amerikai kaszinómogul bocsátotta volna árverésre, aki
2006-ban saját maga is megrongált egy Picasso-képet.
Picasso Le Reve (Az álom) című festményét barátainak mutogatta Las Vegas-i irodájában, amikor jobb könyökével véletlenül átszakította a vásznat. A sérülés előtt 139 millió dollárra biztosított festmény értéke egy szakértői vélemény szerint 85 millió dollárra zuhant a restaurálás ellenére is, ám Wynn végül 2013-ban 155 millió dollárért adta el egy aukción Steve Cohen pénzügyi befektetőnek.

Kapcsolódó
Picasso: Nem szabad kompromisszumokat kötni a művészetben
Mindez a magyar származású fotóssal, Brassaïval folytatott beszélgetéseiből derült ki.
Egy Leonardo da Vincinek tulajdonított olajkép, a Salvator Mundi (Világmegváltó) 2017 novemberében 450 millió dollárért történt eladásáig egy Picasso-mű volt az árverések történetének legdrágább festménye, a Les Femmes d'Alger (Az algíri nők) O változatáért 179,4 millió dollárt (akkori árfolyamon 49 milliárd forintot) fizettek a Christie's aukciósház 2015-ös aukcióján.