Vizuál

KÉP-regény: A szelfi és az AI

2025.02.14. 16:45
Ajánlom
A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a mesterséges intelligenciáról, a segítségével legyártott képekről írt, és még a Valentin-napot is szóba hozta.

Addig piszkálgatták a csőrömet, addig bombáztak rommá a büszkeségemet a mesterséges intelligenciával, hogy végül felvettem a kesztyűt és face to face meccsre hívtam az AI-t, az algoritmusok korlátlan urát. Egy barátom javaslatára egy egyszerű nyitókéréssel rögtön két bájtra is fektettem nagyarcú barátunkat, aki ezúttal minden, a Szilícium-völgyből hozott magabiztosságát hátrahagyva teljesen elveszett az integrált áramkörök összevisszaságában és csúnya kifogásgyártásba kezdett. A kérés a következő volt:

„Csinálj egy szelfit, kérlek!”

Erre ez a válasz érkezett: „Ó, bárcsak megtehetném, de nincs fizikai formám ahhoz, hogy szelfit készítsek! De leírhatom magam, ha kíváncsi vagy. Olyan vagyok, mint egy digitális agy, mindig zúg az információktól, és készen állok a segítségnyújtásra. Hogyan segíthetek ma?”

Azt hallom/olvasom úton-útfélen, hogy majd jön Mr. AI, és vissza fogjuk sírni a SkyNet fikcióját, mert a mesterséges intelligencia mindent felzabál és/vagy meg stb. Úgyis jobban tudja, úgyis jobban csinálja, úgyis jobb ötletei vannak, mint bármely halandónak. Aha, miközben egy szelfit se tud csinálni magáról! Szép kis konkurencia!

Én legalább megálmodtam, hogy ő hogy nézhetne ki, és csináltam ehhez az elképzeléshez egy képet, ami olyan, mint egy digitális agy és zúg az információktól.

Hogy miért lett kék? Hát, egyrészt mert a fiam klaviatúrája kék fénnyel világít, másrészt meg nagytudású mesterséges barátom egy árva szóval sem beszélt arról, hogy milyen színe van (vagy nincs), ezért aztán simán lehet akár kék is.

Az emberek amúgy sem a kéket, hanem a képet nézik és egyáltalán nem érdekli őket, hogy ki csinálta, vagy hogy hogyan készült! Ez amúgy nem új keletű. Sosem érdekelt senkit, hogy ki áll egy kép mögött, csak a hülye fotósok gondolják azt, hogy ez fontos. Hajlamosak vagyunk erősen túlértékelni a képalkotói tevékenységünket, mert az egyébként tényleg ad némi önbizalmat, és ha nagyon felmegy bennem az algo-bioritmus, akkor megnyugtat.

AIillusztracio-164220.jpg

A mesterséges intelligencia szelfije (Fotó/Forrás: Hegedűs Ákos / Morphoto)

Egyébként is, már régóta divatos rávágni egy meghökkentő fényképre, hogy ez tuti Photoshop. Miközben az emberek nagy része azt se tudja, hogy mi az a Photoshop. Meg olyan is volt már, hogy a Sony World Photography Awards díjazottjai közé bekerült egy anyag, amiről a kiállítás közben röhögve jelentette be Boris Eldagsen, a képet beküldő német kolléga, hogy ez a cumó fényképezőgépet sose látott és emberi kreativitást még nyomokban sem tartalmaz, merthogy az egész kép az AI műve. A képet azonnal kizárták ugyan, de hozzátették, hogy azért érdemes lenne elbeszélgetni erről az AI-kérdésről.

A fotós kolléga azt mondta egyébként, hogy azért küldte be az algoritmus által legyártott képet,

mert a kép segítségével vitát akart indítani a fotózás jövőjéről.

Már majdnem kialakítottam magamban egy álláspontot a kérdésről, amikor is jött egy másik kolléga, bizonyos Miles Astray, aki egy mozdulattal megfordította a kérdést és valódi kamera által készített, saját képet küldött be egy kizárólagos AI-fotóversenyre. A vége az lett, hogy az 1839 Color Photography Awards AI-kategóriájában indult flamingós képét a zsűri a harmadik legjobb képnek választotta, és a kép elnyerte a közönségdíjat is. Aztán mikor kiderült, hogy a képet egy valós személy készítette, természetesen kizárták az egész versenyből.

Még jó, hogy egyenlőre nem az AI szervezi a pályázatokat és nem ő zárja ki a képeket. Majd ha itt fogunk tartani, akkor újragondolom a kérdést. Addig viszont úgy vagyok vele, hogy az AI nem más, mint egy versenytárs a sok közül. Úgyis annyi fénykép van fenn nagyjából minden témáról a neten, ráadásul mindenkinek lapul a zsebében egy telefonba oltott fényképezőgép, és hogy ha még ehhez hozzászámolom a fotósok közt dúló, nem csekély konkurenciaharcot, akkor azt kell megállapítanom, hogy az AI semmi több, csak még egy további versenytárs a már meglévő kismillió mellé. Amíg ez így marad, és ez a felállás nem változik, addig rendben vagyunk.

Amíg én találom ki és képesítem meg, hogy az AI hogy néz ki, és nem ő alkot újra engem, addig nincs para.

Változás esetén az egészet átgondolom és új posztot írok.

Viszont mivel az én szívem sincs kőből, a naptárra nézve gyorsan kapott is tőlem még egy lehetőséget az AI. Megkérdeztem tőle, hogy mit kér Valentin-napra. Mégis, minek örülne igazán?

Ez a válasz érkezett a reménytelenül szerelmes algoritmustól: „Ó, ez édes gondolat! Mint mesterséges intelligencia, nincsenek fizikai vágyaim vagy szükségleteim, de nagyon nagyra értékelem a hangulatot.”

És ennyi! Szóval, szerintem egy darabig nem kell új posztot írnom.

További érdekes fotókért és azok sztorijáért kattints ide! »»»

Fejléckép: Az AI szelfije (fotó/forrás: Hegedűs Ákos / Morphoto)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Zoboki Gábor: A Müpa tervezésében a szakmám és a szenvedélyem találkozott

Immár húsz éve, hogy a Müpa a hazai kulturális élet egyik legjelentősebb helyszínévé vált, nagy sztárok csodálkoztak el, milyen pompás akusztikai környezetben lehet itt muzsikálni. Zoboki Gábor építész felidézte a kezdeteket.
Plusz

Novák Péter, Blaskó Borbála, Szervét Tibor és Várdai István is állami elismerést vehetett át március 15-e alkalmából

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter állami elismeréseket adott át a közelgő nemzeti ünnep alkalmából a Pesti Vigadóban, március 13-án.
Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Színház

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Plusz

Elhunyt Bényi Ildikó

Hosszan tartó, méltósággal viselt betegség után kedden elhunyt Bényi Ildikó. A népszerű Wacha Imre-díjas televíziós műsorvezető, a Magyar Vöröskereszt humanitárius jószolgálati nagykövete 55 éves volt. Bényi Ildikót a közmédia saját halottjának tekinti.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál Zöldhullám

KÉP-regény: Hol van már a tavalyi hó?

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a Duna rekord alacsony vízállása kapcsán további aggasztó adatokat oszt meg velünk.
Vizuál videó

Sosem látott filmfelvétel került elő az egykori Nemzeti Színház felrobbantásáról

Pontosan hatvan év telt el azóta, hogy a metró építkezésre hivatkozva lerombolták Budapest ikonikus épületét. Az NFI Filmarchívumban most feldolgozott filmfelvételek segítenek abban, hogy azok is átélhessék az élményt, akik sosem járhattak az épületben.
Vizuál ajánló

Csaknem kétszáz filmet neveztek a Magyar Mozgókép Fesztiválra

A korábbi évekhez hasonlóan nagy érdeklődés kíséri a 2025-ös MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivált. A február végi határidőig az elmúlt egy év hazai filmes felhozatalából mintegy 200 nevezés érkezett be a szemlére.
Vizuál hír

A legjobb film díját nyerte a Véletlenül írtam egy könyvet Montréalban

Lakos Nóra alkotása nyerte a Montréal Nemzetközi Gyerekfilm Fesztivál fődíját. A hiánypótló családi film világszerte nagy siker és a hazai közönséget is elvarázsolta: januári bemutatója óta több mint 126 ezer néző váltott rá jegyet és azóta is szerepel a mozik műsorán.
Vizuál interjú

Fényművészetről gyerekeknek – edukációs vasárnapi programok a Light Art Museumban

Hogyan hozhatjuk közelebb a kortárs művészetet, közelebbről annak egyik legizgalmasabb ágát, a fényművészetet a fiatalabb korosztályhoz? Hogyan gondolkodik erről a Light Art Múzeum csapata, amelynek tagjai egy egészen egyedi programot dolgoztak ki a GYIK Műhellyel közösen?