Vizuál

„Jót tesz nekünk, ha rácsodálkozunk a világra” – elstartolt a jubileumi Berlinale

Helyszíni tudósításunk a 75. Berlini Nemzetközi Filmfesztiválról – 1. rész
2025.02.17. 09:30
Ajánlom
Több mint egy héten keresztül Berlinre figyel a nemzetközi filmvilág: a világ egyik legrangosabb A-kategóriás szemléje a hétvégén startolt el, a fesztivált Tom Tykwer új rendezése nyitotta meg, de bemutatták Burhan Qurbani új alkotását is, amelyben a III. Richárd történetét ültette át a jelenbe. A Berlinale idén új intendánsa azt ígéri, bátran nyúlnak majd politikai témákhoz.

Február 13-án, csütörtökön startolt el újra a Berlinale, mégpedig a 75. a sorban. Ráadásul új intendánsa is lett az idei fesztiválnak, Tricia Tuttle személyében. Tuttle előtte öt évig volt a Londoni Filmfesztivál igazgatója, de irányította Flair Fesztivált is, amely egy meleg és leszbikus tematikájú szemle. 2020 óta Carlo Chatrian és Mariétte Rissenbeek vezette a Berlinalét, de Rissenbeek tavaly bejelentette visszavonulását, Chatriant pedig sok kritika érte, hogy a nem tudott az általa kiválasztott filmekkel arculatot adni a Berlinalenak, a világ egyik legnagyobb nyilvános fesztiváljának kurátori víziója, kézjegye, nem igazán tudott kibontakozni, ezért a szenátus nem szavazott neki egyedül bizalmat, habár kinevezése öt évre szólt volna.  

Tuttle is szándékozik azt a hagyományt folytatni, hogy a Berlinale politikai fesztivál. „A politika a DNS-ünk része. az egyetlen olyan A-kategóriás fesztivál vagyunk, amelynek székhelye egy fővárosban van.

Ráadásul Berlinben a történelem mindenhol jelen van. És mi nem félünk foglalkozni vele. Kíváncsiak vagyunk a filmesek és a vendégek különböző nézőpontjaira a világról

– mondta az új intendáns a köszöntőjében.  

És mintha összebeszéltek volna Tilda Swintonnal: „Annyira jót tesz nekünk, ha rácsodálkozunk a világra” – mondta az életmű díjas, aki az idén Steven Spielberg és Martin Scorsese után kapta meg életművéért a tiszteletbeli Arany Medve-díjat. A művész mindenekelőtt arra hívta fel a figyelmünket, hogy a mozi menedékhely lehet a világ borzalmaival szemben, hiszen itt átélhetjük a kimondott és kimondatlan szó erejét, az időtlenség csodáját.

05-opening-ceremony-092332.jpg

Tricia Tuttle a 75. Berlinale megnyitóján (Fotó/Forrás: Sandra Weller / Berlinale )

A nyitófilmmel a Berlinben élő Tom Tykwer tért vissza a nagyvászonra. A német rendező utoljára 2016-ban készített nagyjátékfilmet (Hologram a királynak), utána tíz évig a Babylon Berlin sorozatnak szentelte magát. Bizonyára nagyon hiányzott neki ez a fajta filmkészítés, hiszen 162 percen keresztül meséli nekünk nagyvárosi szimfóniáját A fény című alkotásában. Tykwer szinte ott folytatja, ahol Christian Petzold 2020-ban abbahagyta az Undine-ben. A történet is csak néhány saroknyira az Undine helyszínétől, a Leipziger Straßén forgott. A fény szinte már a mesék világában játszódik, ahol fontos szerep jut Farrahnak és csoda lámpájának, de helyenként beköszön a kibertér is. Tykwer mindezt meghinti a valóság és társadalomkritika varázsporával, és időről időre visszaránt bennünket a valóságba. Az iraki, afrikai és szír színészek beemelése a filmbe is nagyon valósághű, hiszen itt a 190 kultúra a mindennapok szervez része.

Az Engels házaspárt Lars Eidinger és Nicolette Krebitz alakítja. Tykwer rajtuk keresztül mutatja be a baloldali értelmiség konformizmusát és arroganciáját. Bár mindketten a világ megmentésén dolgoznak – Milena afrikai színházi projekteket visz, férje, Tim társadalmi témájú reklámokat készít –,

észre sem veszik, hogy a nagy megmentésben mindenkire jut idő és figyelem, csak a saját gyerekeikre nem.

Ekkor keresztezi útjukat a szír házvezetőnő Farrah (Tala Al Deen), aki váratlanul új útra tereli a szétszakadt családot. Ám ö is egy váratlan szívességet kér cserébe, hiszen mi mások lennénk itt a nagyvárosban, mint gyógyír egymás és a világ fájdalmára. A szereplők vitatkoznak, küzdenek és harcolnak egymással, de nevetnek, énekelnek, sőt táncolnak is. Tykwer azt mondta a sajtótájékoztatón, hogy megpróbált egy őrült, de gyönyörű filmet készíteni. Hát, sikerült neki. Folyamatosan mélyebbre és mélyebbre megyünk, mígnem a végére szépen felszakad a felszín.  

08-das-licht-092448.jpg

A fény című film alkotógárdája: Nicolette Krebitz, Tala Al-Deen, Elyas Eldridge, Tom Tykwer és Lars Eidinger (Fotó/Forrás: Richard Hübner / Berlinale)

Burhan Qurbani, aki 2020-ban robbant be a Berlinaléra a Berlin Alexanderplatzzal, most is egy irodalmi műhöz nyúlt, nem kisebb falatot, mint Shakespeare III: Richárdját gondolta újra. Filmjének a No Beast. So Fierce címet adta, és Richardot egy szír származású színésznő, Kenda Hmeidan alakítja. Qurbani szereti az ilyen meghökkentő szereposztásokat. Az Alexanderplatzban is Welket Bunguê bissau-guineai-portugál színész alakítja Francist, azaz Franzot.

A történet szintén Berlinben játszódik, ahol két arab nagycsalád, a Yorkok és a Lancasterek évek óta háborúznak egymással a berlini utcákon. Rashida, a York család legfiatalabb lánya ügyvéd, és az egyik tárgyaláson sikerül úgy csavarnia a szálakat, hogy véget vet a régóta húzódó bandaháborúnak. Végre béke van.

De Rashida nőként gengszterek békéjében engedelmességre van ítélve, csak egy bábu a férfiak világában, ami egyáltalán nem akar lenni. Ő uralkodni akar.

A koronához vezető út azonban intrikákkal, csábításokkal és újabb gyilkosságokkal van kikövezve. A film a következő kérdés körül forog: honnan ered ez a vérszomj, ez a hatalom iránti vágy? Qurbani szinte nem is filmet, hanem színházi eladást fest a vászonra, ám az áthallás a mába nem működik olyan olajozottan, mint az Alexanderplatz esetében.  

Lehet, hogy ez lesz az idén a tematika? Menekülés a valóság elől? Meglátjuk, hiszen a Berlinale csak február 22-én, szombaton ér véget.  

Fejléckép: Tilda Swinton a 75. Berlinale nyitógáláján (Fotó/Forrás: Richard Hübner / Berlinale)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Zoboki Gábor: A Müpa tervezésében a szakmám és a szenvedélyem találkozott

Immár húsz éve, hogy a Müpa a hazai kulturális élet egyik legjelentősebb helyszínévé vált, nagy sztárok csodálkoztak el, milyen pompás akusztikai környezetben lehet itt muzsikálni. Zoboki Gábor építész felidézte a kezdeteket.
Plusz

Novák Péter, Blaskó Borbála, Szervét Tibor és Várdai István is állami elismerést vehetett át március 15-e alkalmából

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter állami elismeréseket adott át a közelgő nemzeti ünnep alkalmából a Pesti Vigadóban, március 13-án.
Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Színház

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Plusz

Elhunyt Bényi Ildikó

Hosszan tartó, méltósággal viselt betegség után kedden elhunyt Bényi Ildikó. A népszerű Wacha Imre-díjas televíziós műsorvezető, a Magyar Vöröskereszt humanitárius jószolgálati nagykövete 55 éves volt. Bényi Ildikót a közmédia saját halottjának tekinti.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál Zöldhullám

KÉP-regény: Hol van már a tavalyi hó?

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a Duna rekord alacsony vízállása kapcsán további aggasztó adatokat oszt meg velünk.
Vizuál videó

Sosem látott filmfelvétel került elő az egykori Nemzeti Színház felrobbantásáról

Pontosan hatvan év telt el azóta, hogy a metró építkezésre hivatkozva lerombolták Budapest ikonikus épületét. Az NFI Filmarchívumban most feldolgozott filmfelvételek segítenek abban, hogy azok is átélhessék az élményt, akik sosem járhattak az épületben.
Vizuál ajánló

Csaknem kétszáz filmet neveztek a Magyar Mozgókép Fesztiválra

A korábbi évekhez hasonlóan nagy érdeklődés kíséri a 2025-ös MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivált. A február végi határidőig az elmúlt egy év hazai filmes felhozatalából mintegy 200 nevezés érkezett be a szemlére.
Vizuál hír

A legjobb film díját nyerte a Véletlenül írtam egy könyvet Montréalban

Lakos Nóra alkotása nyerte a Montréal Nemzetközi Gyerekfilm Fesztivál fődíját. A hiánypótló családi film világszerte nagy siker és a hazai közönséget is elvarázsolta: januári bemutatója óta több mint 126 ezer néző váltott rá jegyet és azóta is szerepel a mozik műsorán.
Vizuál interjú

Fényművészetről gyerekeknek – edukációs vasárnapi programok a Light Art Museumban

Hogyan hozhatjuk közelebb a kortárs művészetet, közelebbről annak egyik legizgalmasabb ágát, a fényművészetet a fiatalabb korosztályhoz? Hogyan gondolkodik erről a Light Art Múzeum csapata, amelynek tagjai egy egészen egyedi programot dolgoztak ki a GYIK Műhellyel közösen?