Vizuál

Immerzív utazás az emberi psziché és a természet rejtett birodalmaiban – A Light Art Múzeum legújabb kiállításán jártunk

2024.10.30. 09:45
Ajánlom
A LAM Phantom Vision című, 2025. június 30-ig megtekinthető új tárlatáról a két kurátorral, Bencsik Barnabással és Szalai Borbálával beszélgettünk.

Mit takar a kiállítás címében használt fogalom? Miért választottátok ezt, és milyen munkákat láthatunk itt?

Szalai Borbála: A címadásnál egy interneten talált kép volt a kiindulópont. Ezen a fotón két férfi látható becsukott szemmel, akik megnyomják a szemhéjukat. Ez a kép nagyon tömören írja le, hogy miről is szól ez a kiállítás:

a látás működésével, a percepcióval kapcsolatos kérdéseket vet fel arra vonatkozóan, hogyan érzékeljük a valóságot, és ez miként térítődik el.

A csukott szem arra utal, hogy miként jöhetnek létre az álmokban, a hallucinációban, a különféle meditatív vagy transzállapotokban olyan látványok, amelyeket az agyunk hoz létre. A valóságos világ percepciója helyett inkább a belső képek felé fordult a figyelmünk, és olyan műveket és olyan művészeket kerestünk, akik valamilyen módon ezzel foglalkoznak.

Bencsik Barnabás: A Light Art Múzeumban a látogatók nagyon látványos munkákkal és immerzív terekkel találkozhatnak. A címadással azt hangsúlyozzuk, hogy ez a kiállítás nem csupán a vizuálisan izgalmas látványokról szól. Minden egyes mű külön-külön és együtt is sokkal inkább különféle valóságokat és változó gondolati tereket nyit meg. A LAM egy speciálisan fényművészeti munkákra fókuszáló intézmény, mi a munkák során tovább tágítottuk ezt a tartalmi keretet. Nem minden kiállított munka sorolható a klasszikusan vett fényművészet kategóriájába, viszont mindegyik reflektál valamilyen módon a fényre. A fényművészethez mindenképpen hozzátartozik a technika, csak azzal együtt értelmezhető, ezért az aktuális kiállításon a videóvetítésekre, a vetített képek által létrehozott immerzív élményekre helyezzük inkább a hangsúlyt, mintsem a hagyományos értelemben vett fényművészetre.

Kati_Katona_5387-142451.jpg

Kati Katona: Immensia, 2024 (Fotó/Forrás: Bíró Dávid / Light Art Museum Budapest)

Miért érdemes megnézni ezt a kiállítás azoknak, akik már látták ez előző tárlatokat?

Sz. B.: Idén először működtünk együtt egy neves nemzetközi intézménnyel. Ennek köszönhetően olyan világsztárok munkáit sikerült Budapestre hoznunk, akik korábban még nem voltak láthatóak Magyarországon. A Thyssen–Bornemisza Art Contemporary – TBA21 gyűjteményéből két munka is érkezett: Ólafur Elíasson az egész teret beragyogó világító objektje és Ceryth Wyn Evans lenyűgöző neoninstallációja.

B. B.: Egy ilyen jellegű együttműködés nagyon összetett dolog, főleg egy ennyire fiatal intézmény esetében, hiszen számos olyan múzeumi elvárásnak kellett megfelelni, amely feltétele annak, hogy ilyen jelentős művészek munkái egyáltalán láthatóak legyenek.

Sz. B.: Mivel a LAM már adottságaiban is nagyon különleges, ezért jó néhány művet adaptálnunk kell a helyi viszonyokhoz. Ebben a kiállításban is sok helyspecifikus alkotás van, és több, kifejezetten ebbe a térbe megálmodott új produkció, amelyet hazai művészek készítettek a LAM számára, és itt ebben a múzeumban debütáltak.

Randomroutines_2691-142452.jpg

Randomroutines (Kaszás Tamás, Kristóf Krisztián): Gyülevész (harmadik változat), 2024 (Fotó/Forrás: Bíró Dávid / Light Art Museum Budapest)

Melyik a személyes kedvenc alkotásotok a kiállításban?

B. B.: Én különösen közel érzem magamhoz a holland Thijs Biersteker Econtinuum című munkáját. Ez a kiállítás egyik meghatározó műalkotása: hihetetlen erős atmoszférája van, rendkívül látványos, ugyanakkor nagyon pontosan fogalmaz meg egy gondolatot. Amit látunk, az tulajdonképpen két fa gyökérzetének 3D printje, amelyek majdnem összekapcsolódva lebegnek a sötét térben, és csupán projektorok világítják meg őket.

Ez a munka komoly tudományos kutatásokon alapszik, és költőien jeleníti meg azokat a fák gyökereiben zajló áramlásokat, amelyek az életben maradáshoz szükséges elemeket közvetítik,

így bizonyos értelemben a fák egymás közötti kommunikációjáért felelnek.

Sz. B.: A Phantom Vision tele van nagy és látványos, sőt sokszor hangos művekkel, immerzív vetítésesekkel, amelyek összetett technikát igényelnek. Nekem mégis egy japán művész, Yashuhiro Chida 0.04 című műve a kedvencem, amely egy különösen visszafogott, halk és szinte láthatatlan munka. Egy picike fehér térbe helyeztük el.  A plafonról egy apró szerkezet lóg, amelyből bizonyos időnként lecsöppen egy parányi vízcsepp. Erre utal a cím is, hiszen amikor a térfogata eléri a 0.04 millilitert, a felületi feszültség már nem képes megtartani a víz tömegét, és lehull a csepp, amelyet egyetlen fénypont világít meg. Ahogy a kettő találkozik esés közben, egyfajta prizmaként szétszóródik a fény a térben, és amikor a vízcsepp a padlóra esik, egy különös hangulatú gomolygó vetítést hoz létre.

Ez a végtelenül egyszerű, ugyanakkor nagyon is komplex műalkotás arra ösztönöz minket, hogy lassuljunk le, vegyük fel ennek a műnek a tempóját,

és gondoljuk újra a viszonyunkat saját érzékelésünkhöz.

Phantom Vision

Nyitva: 2025. június 30-ig.

További részletek itt érhetők el. >>>

Támogatott tartalom.

Fejléckép: LIMINAL STATE: SIZIGIA (Lunarpunk sorozat), 2024 (fotó/forrás: Bíró Dávid / Light Art Museum Budapest)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták 2024-ben a Prima Primissima Díjakat

A neves elismerést idén is tíz kategóriában vehették át a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában megtartott pénteki gálaesten.
Színház

Legendákról sztorizik első önálló estjén Bujtor István fia, Bujtor Balázs az Eötvös10-ben

Sokszor megkérdezik tőle, amikor bemutatkozik: „Ugye nem AZ a Bujtor? Ő erre büszkén feleli: „De. AZ a Bujtor.” Bujtor Balázs hegedűművész, zeneszerző – zseniális mesélő. Eddig mindig mások műsorában beszélt, most először lép saját stand-up előadásával közönség elé december 11-én 20 órakor az Eötvös10-ben.
Vizuál

KÉP-regény: Kottafecskék

A Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos ezúttal a villanydrótokon ücsörgő fecskék látványáról ír, amely kísértetiesen emlékeztet a kottafüzetekre. És ha már hangjegyek: Teddy Harpo meg is zenésítette a madarak által kirajzolt dallamot. Hallgassa meg ön is!
Könyv

A falu, ahol a baglyok Demjén Rózsit huhognak

Vass Norbert novellafüzérében egy fiktív somogyi falu szürreális világa tárul elénk, ahol a népi babonák és a popslágerek szerves egységben alakítják a helyiek hétköznapjait. Kappanfölde kritika.
Színház

„Szavak, amelyek megváltoztatják a világot” – Holt költők társasága januárban háromszor a RaM-ban

Tom Schulman Oscar-díjas filmjének színpadi adaptációja, a Holt költők társasága már csak tavaszig látható, de januárban három alkalommal is látható lesz a RaM-ArT Színházban.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: Kottafecskék

A Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos ezúttal a villanydrótokon ücsörgő fecskék látványáról ír, amely kísértetiesen emlékeztet a kottafüzetekre. És ha már hangjegyek: Teddy Harpo meg is zenésítette a madarak által kirajzolt dallamot. Hallgassa meg ön is!
Vizuál ajánló

Nagyszabású egyéni tárlattal köszönti a Várfok Galéria a hetvenéves Szirtes Jánost

December 8-án tölti be hetvenedik életévét Szirtes János. A +36 Celsius-fok című tárlat a Munkácsy Mihály-díjas művész legújabb, utóbbi két évben készült munkáit mutatja be. A kiállítás január 25-ig látogatható.
Vizuál ajánló

Egy csiga emlékiratai – hamarosan a mozikban Adam Elliot új animációs filmje

Az Oscar-díjas Adam Elliot egy újabb megindító, felnőtteknek szóló történettel kápráztatja el a nézőket. Az Egy csiga emlékiratai érzelmekkel teli stop-motion animációs film, ami már most a külföldi kritikusok kedvence, és számos díjra esélyesnek tartják.
Vizuál hír

Animációs film készül Szabó Magda legismertebb meseregényéből

Magyar-kanadai-német koprodukcióban készül egész estés animációs mozifilm a Tündér Lalából. A Nemzeti Filmintézet támogatásával készülő produkció gyártására félmillió euró támogatást szavazott meg legutóbbi ülésén az Európa Tanács koprodukciós filmalapja, az Eurimages.
Vizuál ajánló

Dargay Attila szellemisége elevenedik meg az új Csongor és Tünde-adaptációban

2025 tavaszán érkezik a mozikba a Csongor és Tünde egész estés animációs film. A családoknak szóló mesefilm Vörösmarty Mihály drámai költeménye nyomán, Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült. Cikkünkben megtekinthető az első teaser előzetes.