Vizuál

Hol van a művész helye a gépi alkotás világában? – kezdődik a 10. pulzArt Kortárs Művészeti Fesztivál

2024.10.08. 13:45
Ajánlom
Október 11. és 13. között rendezik meg Sepsiszentgyörgyön a 10. pulzArt Kortárs Művészeti Fesztivált, amely hiánypótló kulturális kínálatot nyújt a székelyföldi régióban. Az idén a technológia és az ember viszonyára fókuszáló rendezvényen az érdeklődők harminc eseményen – képzőművészeti installációkon, klubkoncerteken, színházi előadásokon, irodalmi műsorokon, elektronikus zenei programokon vagy szakmai és alkotói workshopokon – keresztül ismerkedhetnek meg a kortárs művészet legújabb trendjeivel, alkotóival. A szervezők egyúttal azt is remélik, a fesztivál során a közönség is bekapcsolódhat az alkotás folyamatába, valamint aktív párbeszéd alakulhat ki a résztvevők és a művészek között. Az esemény a MOL – Új Európa Alapítvány támogatásával valósul meg a Határtalan Nyár programsorozat részeként.

A pulzArt Kortárs Művészeti Fesztivál története 2013-ra nyúlik vissza, ekkor rendezték meg először az idén jubiláló programsorozatot, amely hiánypótlónak számít Székelyföld kulturális életében. „Sepsiszentgyörgy a térségben mindig is a dinamikus kulturális életéről volt híres. Több mint tíz évvel ezelőtt jóval kevesebb fesztivált szerveztek a régióban, és jóval kevesebb olyan helyszín volt, ahol a közönség találkozhatott kortárs művészetekkel” – meséli lapunknak Knop Ildikó, a pulzArt programkoordinátora. Emlékeztetett, abban az időben a város kulturális életében kiemelten fontos szerepet töltött be a Sepsiszentgyörgy Székelyföld Kulturális Fővárosa elnevezésű program, amely minden évben különböző műfajokra helyezte a hangsúlyt. Ennek a sorozatnak vált egyfajta gyűjtőfórumává a pulzArt.

Mindenki fesztiválja

„Már akkor, ebben a keretrendszerben is a legfontosabb az volt számunkra, hogy kimondottan a kortárs művészetek irányába nyújtsunk kitekintést, amelyek kreatívan és innovatívan ötvözik a különböző műfajokat. Ahogyan az is fontos szempont volt, hogy lehetőség szerint külhoni vagy itthon kevésbé hozzáférhető alkotókat, alkotásokat, előadásokat hozzunk el a székelyföldi közösségnek” – meséli, hozzátéve, hogy már a legelső pulzArt óta

nagy hangsúlyt fektetnek arra is, hogy a fesztivál során a közönség maga is bekapcsolódhasson az alkotói folyamatokba,

valamint hogy párbeszéd alakuljon ki az alkotók és a befogadók között.

Fecsegoecsetek-pentek_Kristo-GothardHunor_163159-2-133149.jpg

Élményfestés a 2023-as pulzArt Kortárs Művészeti Fesztiválon (Fotó/Forrás: Kristó-Gothárd Hunor / pulzArt Kortárs Művészeti Fesztivál)

„Tisztában vagyunk vele, hogy a kortárs művészet gyakran elvontnak tűnhet a nem szakavatott közönség számára, a célunk ezért kifejezetten az, hogy némileg feszegessük ezeket a határokat, hogy közelebb hozzuk a műfajokat a ma emberéhez. Emlékszem, az első kiadás szervezésekor azzal a szlogennel játszottunk, hogy

szeretnénk, ha a pulzArt éppúgy lehetne a teniszcipősök fesztiválja, mint a nyakkendősöké.

Ehhez elengedhetetlen, hogy a bemutatott művészi alkotásokat és produkciókat megfelelő módon tudjuk érthetővé tenni a közönség számára, de úgy, hogy közben megőrizzük a befogadói szabadságukat is” – fogalmazott Knop Ildikó.

Gép, ember, műalkotás

A 10. pulzArt fókuszában a technológia és az alkotás, ember és gép viszonyának elemzése áll, erre utal a jubileumi fesztivál címe is: High-tech x Low-tech. Knop Ildikó elmondása szerint minden évben arra törekednek, hogy olyan tematikát válasszanak, amely a közönség és a szervezésben részt vevő művelődésszervezők számára is aktuális kérdéseket vet fel. „Úgy gondoljuk, hogy a technológia és annak hatása a művészetekre, a különböző médiumok találkozása, adott esetben ötvözése, különleges kísérleti alkotásokhoz vezet, amiket érdemes megmutatni az embereknek. Másrészről néhány éve már aktívan megjelent a köztudatban a mesterséges intelligencia fogalma is, és sokakat foglalkoztat, vajon milyen hatással lehet az alkotóművészetekre:

hol van a művész helye a gépi alkotás világában? Ki vezérel kit ebben a történetben?

Izgalmas tapasztalat lehet körbejárni ezeket a kérdéseket, és rávilágítani, hogy még ha a környezet maximálisan digitalizált is, és az adott művész sok technikai megoldást használ, akkor sem veszik el a folyamat és a műalkotás emberi arca” – fejtette ki a koncepciójuk lényegét a programkoordinátor.

A szervezők e gondolat mentén alakították ki a fellépők névsorát is, akik között számos külföldi előadóművész szerepel. Október 12-én lép fel például a francia-belga származású Alizarina, aki az elektronikus zenét ötvözi a klarinétjátékkal, élő hangszeres fellépésén pedig számtalan műfajt érint.

PulzArt2023_FoldSzint_Hangmuhely_Kristo-GothardHunor_A7R08243-133148.jpg

Hangműhely a 2023-as pulzArt Kortárs Művészeti Fesztiválon (Fotó/Forrás: Kristó-Gothárd Hunor / pulzArt Kortárs Művészeti Fesztivál)

Barcelonából érkezik a fesztiválra az Insectotròpics nevű előadó- és látványművészeti társulat az Orpheus című előadásával, amely Knop Ildikó szerint az egyik legizgalmasabb produkció a témában, mivel az alkotók olyan interdiszciplináris eszközöket használnak, amelyeket a sepsiszentgyörgyi színpadokon csak igen ritkán láthatnak a nézők. És mitől ennyire különleges az előadás? A műsorban a színészi játékon túl előfordulnak operaelemek, egy ponton akciófestés zajlik a színpadon,

a szereplők közt találkozhatunk robotokkal is,

a túlvilági jelenetek pedig a virtuális valóság segítségével elevenednek meg.

A közönség meghallgathatja emellett egy feltörekvő lengyel jazzbanda, a Klawo koncertjét is, akik a hangszeres zenébe szintén elektronikus elemeket csempésznek be.

Felsorakoznak a helyi művészek

A szervezők emellett minden évben saját produkciókkal is jelentkeznek. Az egyik ilyen a helyi színészekből – Göllner Boróka, Derzsi Dezső, Kónya Ütő Bence, Pálffy Tibor – összeállt, Teátrum elnevezésű kezdeményezés P!Ng! című előadása lesz, amely saját megnevezésük szerint egy felolvasószínházi kísérlet, amely tartalmában szervesen illeszkedni fog a rendezvény központi témájához.

Ugyancsak pulzArt-produkcióként kerül sor Albert Levente Encode, decode című hangzó kiállítására. A képzőművész munkáit helyben már sokan ismerhetik, de

izgalmas csavar lesz a tárlat során, hogy a kiállított műveket, vagyis a látványt kiegészíti majd egy hangélmény is.

Knop Ildikó elmondta, Albert Levente munkáit egy a hatvanas-hetvenes évekből származó orosz technológia segítségével fordították le frekvenciára, az így keletkezett hangok pedig reményeik szerint tovább gazdagíthatják, módosíthatják a befogadói élményt.

Szintén helyi koprodukciónak tekinthető a Köztes fény címet viselő előadás, amely során Dan Sociu román ajkú költő, író olvas fel saját műveiből, miközben alkotótársa, a sepsiszentgyörgyi származású Victor Nicolae Ciobanu előadóművész különböző ázsiai hangszereken játszva nyit új dimenziókat az elhangzó szövegek befogadásához.

PulzArt2023_Instalaciok-szombat_Kristo-GothardHunor_132055-133148.jpg

Köztéri installáció a 2023-as pulzArt Kortárs Művészeti Fesztiválon (Fotó/Forrás: Kristó-Gothárd Hunor / pulzArt Kortárs Művészeti Fesztivál)

A fesztivál programjában minden évben népszerűek a különböző workshopok is, amelyek során a résztvevők maguk is megtapasztalhatják az alkotás folyamatát. A pulzArt idei kínálatában szerepel egy grafikai és egy újrahasznosító táskakészítő műhely is. Knop Ildikó kiemelte a Saját jéghegy című workshopot, amelyen a résztvevők betekintést nyerhetnek a Gróf Ferenc és Gyenes Zsófia művészpáros által használt sokszorosító technikák némelyikébe. „Ez megint csak jó példa arra, hogyan hozhatjuk közelebb egymáshoz az alkotót és a befogadót, hiszen ezen a műhelyfoglalkozáson a közönség ugyanazokat a nyomóformákat használhatja majd, mint amellyel a művészek által kiállított műtárgyak készültek” – tette hozzá Knop Ildikó.

Hogyan tovább?

Arra a kérdésre, milyen eredményeket sikerült elérniük a fesztivál megalapítása óta, valamint mit terveznek a későbbiekben, Knop Ildikó úgy felelt, meglátása szerint mára kialakult egy olyan törzsközönség, akik évről évre várják, milyen újdonságokkal gazdagítja a régió kulturális életét a pulzArt. „Amikor évfordulóhoz érkezünk, óhatatlanul felmerül a kérdés: hogyan tovább? 2013 óta a rendezvénykeret és a kulturális ajánlat is nagymértékben megváltozott, és ilyen szempontból az a feladatunk, hogy megtaláljuk a fesztivál jövőbeli új, egyedi arcát. De az biztos, hogy az eddigi törekvéseinket továbbra is szem előtt fogjuk tartani: azzal, hogy évről évre idevonzzuk a nemzetközi szcéna alkotóit, a pulzArt mindenképp hiánypótló az erdélyi programok körében.

És azt hiszem, úttörők vagyunk a tekintetben is, hogy közelebb tudjuk hozni a kortárs műfajokat a közönséghez.

Ezeket a szempontokat továbbra is meg fogjuk tartani” – mondta. Hozzátette, azon jelenleg is gondolkodnak, a fesztivál miként nyújthatna még több teret a helyi és a nemzetközi alkotók közti együttműködésnek.

PulzArt2023_Csoportkepek_Kristo-GothardHunor_A7R09281-133150.jpg

A pulzArt csapata (Fotó/Forrás: Kristó-Gothárd Hunor / pulzArt Kortárs Művészeti Fesztivál)

„Azt hiszem, amint véget ér az idei rendezvény, elkezdjük pontosítani a jövőbeli terveket. Szeretnénk visszaadni a fesztivált a székelyföldi független alkotóknak és a közönségnek: hogy a pulzArt ne pusztán egy háromnapos esemény legyen, hanem egy gondolkodási műhely. Egy platform, ahol találkozhatunk, megismerkedhetünk és kapcsolódhatunk egymáshoz” – mondta Knop Ildikó. 

10. pulzArt Kortárs Művészeti Fesztivál

Október 11.–13., Sepsiszentgyörgy

Az eseményről további információ itt érhető el»»»

Támogatott tartalom

Fejléckép: Ficture koncertje a 2023-as pulzArt Kortárs Művészeti Fesztiválon (Fotó/Forrás: Kristó-Gothárd Hunor / pulzArt Kortárs Művészeti Fesztivál)

Határtalan Nyár

Kulturális örökségünk összeköt

A MOL – Új Európa Alapítvány Határtalan Nyár programsorozatának célja, hogy összefogja a különböző régiókban élő magyar közösségeket, az anyaországi és a határon túli alkotóművészek meghívásával lehetőséget biztosítson a kortárs kapcsolódásokra. Az Alapítvány májustól október közepéig 75 olyan eseményt támogat a szomszédos országokban, amelyek segítik a nemzeti kultúra és közösség fenntarthatóságát, a hagyományokat megőrizve népszerűsítik a kulturális értékeket, és fiatal tehetségek bemutatásával is erősítik a generációkat összekötő közösségépítést.

Fedezd fel programjainkat!

www.hatartalannyar.hu

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták 2024-ben a Prima Primissima Díjakat

A neves elismerést idén is tíz kategóriában vehették át a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában megtartott pénteki gálaesten.
Színház

Legendákról sztorizik első önálló estjén Bujtor István fia, Bujtor Balázs az Eötvös10-ben

Sokszor megkérdezik tőle, amikor bemutatkozik: „Ugye nem AZ a Bujtor? Ő erre büszkén feleli: „De. AZ a Bujtor.” Bujtor Balázs hegedűművész, zeneszerző – zseniális mesélő. Eddig mindig mások műsorában beszélt, most először lép saját stand-up előadásával közönség elé december 11-én 20 órakor az Eötvös10-ben.
Vizuál

KÉP-regény: Kottafecskék

A Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos ezúttal a villanydrótokon ücsörgő fecskék látványáról ír, amely kísértetiesen emlékeztet a kottafüzetekre. És ha már hangjegyek: Teddy Harpo meg is zenésítette a madarak által kirajzolt dallamot. Hallgassa meg ön is!
Könyv

A falu, ahol a baglyok Demjén Rózsit huhognak

Vass Norbert novellafüzérében egy fiktív somogyi falu szürreális világa tárul elénk, ahol a népi babonák és a popslágerek szerves egységben alakítják a helyiek hétköznapjait. Kappanfölde kritika.
Vizuál

Egy csiga emlékiratai – hamarosan a mozikban Adam Elliot új animációs filmje

Az Oscar-díjas Adam Elliot egy újabb megindító, felnőtteknek szóló történettel kápráztatja el a nézőket. Az Egy csiga emlékiratai érzelmekkel teli stop-motion animációs film, ami már most a külföldi kritikusok kedvence, és számos díjra esélyesnek tartják.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: Kottafecskék

A Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos ezúttal a villanydrótokon ücsörgő fecskék látványáról ír, amely kísértetiesen emlékeztet a kottafüzetekre. És ha már hangjegyek: Teddy Harpo meg is zenésítette a madarak által kirajzolt dallamot. Hallgassa meg ön is!
Vizuál ajánló

Nagyszabású egyéni tárlattal köszönti a Várfok Galéria a hetvenéves Szirtes Jánost

December 8-án tölti be hetvenedik életévét Szirtes János. A +36 Celsius-fok című tárlat a Munkácsy Mihály-díjas művész legújabb, utóbbi két évben készült munkáit mutatja be. A kiállítás január 25-ig látogatható.
Vizuál ajánló

Egy csiga emlékiratai – hamarosan a mozikban Adam Elliot új animációs filmje

Az Oscar-díjas Adam Elliot egy újabb megindító, felnőtteknek szóló történettel kápráztatja el a nézőket. Az Egy csiga emlékiratai érzelmekkel teli stop-motion animációs film, ami már most a külföldi kritikusok kedvence, és számos díjra esélyesnek tartják.
Vizuál hír

Animációs film készül Szabó Magda legismertebb meseregényéből

Magyar-kanadai-német koprodukcióban készül egész estés animációs mozifilm a Tündér Lalából. A Nemzeti Filmintézet támogatásával készülő produkció gyártására félmillió euró támogatást szavazott meg legutóbbi ülésén az Európa Tanács koprodukciós filmalapja, az Eurimages.
Vizuál ajánló

Dargay Attila szellemisége elevenedik meg az új Csongor és Tünde-adaptációban

2025 tavaszán érkezik a mozikba a Csongor és Tünde egész estés animációs film. A családoknak szóló mesefilm Vörösmarty Mihály drámai költeménye nyomán, Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült. Cikkünkben megtekinthető az első teaser előzetes.