A pulzArt Kortárs Művészeti Fesztivál története 2013-ra nyúlik vissza, ekkor rendezték meg először az idén jubiláló programsorozatot, amely hiánypótlónak számít Székelyföld kulturális életében. „Sepsiszentgyörgy a térségben mindig is a dinamikus kulturális életéről volt híres. Több mint tíz évvel ezelőtt jóval kevesebb fesztivált szerveztek a régióban, és jóval kevesebb olyan helyszín volt, ahol a közönség találkozhatott kortárs művészetekkel” – meséli lapunknak Knop Ildikó, a pulzArt programkoordinátora. Emlékeztetett, abban az időben a város kulturális életében kiemelten fontos szerepet töltött be a Sepsiszentgyörgy Székelyföld Kulturális Fővárosa elnevezésű program, amely minden évben különböző műfajokra helyezte a hangsúlyt. Ennek a sorozatnak vált egyfajta gyűjtőfórumává a pulzArt.
Mindenki fesztiválja
„Már akkor, ebben a keretrendszerben is a legfontosabb az volt számunkra, hogy kimondottan a kortárs művészetek irányába nyújtsunk kitekintést, amelyek kreatívan és innovatívan ötvözik a különböző műfajokat. Ahogyan az is fontos szempont volt, hogy lehetőség szerint külhoni vagy itthon kevésbé hozzáférhető alkotókat, alkotásokat, előadásokat hozzunk el a székelyföldi közösségnek” – meséli, hozzátéve, hogy már a legelső pulzArt óta
nagy hangsúlyt fektetnek arra is, hogy a fesztivál során a közönség maga is bekapcsolódhasson az alkotói folyamatokba,
valamint hogy párbeszéd alakuljon ki az alkotók és a befogadók között.
Élményfestés a 2023-as pulzArt Kortárs Művészeti Fesztiválon (Fotó/Forrás: Kristó-Gothárd Hunor / pulzArt Kortárs Művészeti Fesztivál)
„Tisztában vagyunk vele, hogy a kortárs művészet gyakran elvontnak tűnhet a nem szakavatott közönség számára, a célunk ezért kifejezetten az, hogy némileg feszegessük ezeket a határokat, hogy közelebb hozzuk a műfajokat a ma emberéhez. Emlékszem, az első kiadás szervezésekor azzal a szlogennel játszottunk, hogy
szeretnénk, ha a pulzArt éppúgy lehetne a teniszcipősök fesztiválja, mint a nyakkendősöké.
Ehhez elengedhetetlen, hogy a bemutatott művészi alkotásokat és produkciókat megfelelő módon tudjuk érthetővé tenni a közönség számára, de úgy, hogy közben megőrizzük a befogadói szabadságukat is” – fogalmazott Knop Ildikó.
Gép, ember, műalkotás
A 10. pulzArt fókuszában a technológia és az alkotás, ember és gép viszonyának elemzése áll, erre utal a jubileumi fesztivál címe is: High-tech x Low-tech. Knop Ildikó elmondása szerint minden évben arra törekednek, hogy olyan tematikát válasszanak, amely a közönség és a szervezésben részt vevő művelődésszervezők számára is aktuális kérdéseket vet fel. „Úgy gondoljuk, hogy a technológia és annak hatása a művészetekre, a különböző médiumok találkozása, adott esetben ötvözése, különleges kísérleti alkotásokhoz vezet, amiket érdemes megmutatni az embereknek. Másrészről néhány éve már aktívan megjelent a köztudatban a mesterséges intelligencia fogalma is, és sokakat foglalkoztat, vajon milyen hatással lehet az alkotóművészetekre:
hol van a művész helye a gépi alkotás világában? Ki vezérel kit ebben a történetben?
Izgalmas tapasztalat lehet körbejárni ezeket a kérdéseket, és rávilágítani, hogy még ha a környezet maximálisan digitalizált is, és az adott művész sok technikai megoldást használ, akkor sem veszik el a folyamat és a műalkotás emberi arca” – fejtette ki a koncepciójuk lényegét a programkoordinátor.
A szervezők e gondolat mentén alakították ki a fellépők névsorát is, akik között számos külföldi előadóművész szerepel. Október 12-én lép fel például a francia-belga származású Alizarina, aki az elektronikus zenét ötvözi a klarinétjátékkal, élő hangszeres fellépésén pedig számtalan műfajt érint.
Hangműhely a 2023-as pulzArt Kortárs Művészeti Fesztiválon (Fotó/Forrás: Kristó-Gothárd Hunor / pulzArt Kortárs Művészeti Fesztivál)
Barcelonából érkezik a fesztiválra az Insectotròpics nevű előadó- és látványművészeti társulat az Orpheus című előadásával, amely Knop Ildikó szerint az egyik legizgalmasabb produkció a témában, mivel az alkotók olyan interdiszciplináris eszközöket használnak, amelyeket a sepsiszentgyörgyi színpadokon csak igen ritkán láthatnak a nézők. És mitől ennyire különleges az előadás? A műsorban a színészi játékon túl előfordulnak operaelemek, egy ponton akciófestés zajlik a színpadon,
a szereplők közt találkozhatunk robotokkal is,
a túlvilági jelenetek pedig a virtuális valóság segítségével elevenednek meg.
A közönség meghallgathatja emellett egy feltörekvő lengyel jazzbanda, a Klawo koncertjét is, akik a hangszeres zenébe szintén elektronikus elemeket csempésznek be.
Felsorakoznak a helyi művészek
A szervezők emellett minden évben saját produkciókkal is jelentkeznek. Az egyik ilyen a helyi színészekből – Göllner Boróka, Derzsi Dezső, Kónya Ütő Bence, Pálffy Tibor – összeállt, Teátrum elnevezésű kezdeményezés P!Ng! című előadása lesz, amely saját megnevezésük szerint egy felolvasószínházi kísérlet, amely tartalmában szervesen illeszkedni fog a rendezvény központi témájához.
Ugyancsak pulzArt-produkcióként kerül sor Albert Levente Encode, decode című hangzó kiállítására. A képzőművész munkáit helyben már sokan ismerhetik, de
izgalmas csavar lesz a tárlat során, hogy a kiállított műveket, vagyis a látványt kiegészíti majd egy hangélmény is.
Knop Ildikó elmondta, Albert Levente munkáit egy a hatvanas-hetvenes évekből származó orosz technológia segítségével fordították le frekvenciára, az így keletkezett hangok pedig reményeik szerint tovább gazdagíthatják, módosíthatják a befogadói élményt.
Szintén helyi koprodukciónak tekinthető a Köztes fény címet viselő előadás, amely során Dan Sociu román ajkú költő, író olvas fel saját műveiből, miközben alkotótársa, a sepsiszentgyörgyi származású Victor Nicolae Ciobanu előadóművész különböző ázsiai hangszereken játszva nyit új dimenziókat az elhangzó szövegek befogadásához.
Köztéri installáció a 2023-as pulzArt Kortárs Művészeti Fesztiválon (Fotó/Forrás: Kristó-Gothárd Hunor / pulzArt Kortárs Művészeti Fesztivál)
A fesztivál programjában minden évben népszerűek a különböző workshopok is, amelyek során a résztvevők maguk is megtapasztalhatják az alkotás folyamatát. A pulzArt idei kínálatában szerepel egy grafikai és egy újrahasznosító táskakészítő műhely is. Knop Ildikó kiemelte a Saját jéghegy című workshopot, amelyen a résztvevők betekintést nyerhetnek a Gróf Ferenc és Gyenes Zsófia művészpáros által használt sokszorosító technikák némelyikébe. „Ez megint csak jó példa arra, hogyan hozhatjuk közelebb egymáshoz az alkotót és a befogadót, hiszen ezen a műhelyfoglalkozáson a közönség ugyanazokat a nyomóformákat használhatja majd, mint amellyel a művészek által kiállított műtárgyak készültek” – tette hozzá Knop Ildikó.
Hogyan tovább?
Arra a kérdésre, milyen eredményeket sikerült elérniük a fesztivál megalapítása óta, valamint mit terveznek a későbbiekben, Knop Ildikó úgy felelt, meglátása szerint mára kialakult egy olyan törzsközönség, akik évről évre várják, milyen újdonságokkal gazdagítja a régió kulturális életét a pulzArt. „Amikor évfordulóhoz érkezünk, óhatatlanul felmerül a kérdés: hogyan tovább? 2013 óta a rendezvénykeret és a kulturális ajánlat is nagymértékben megváltozott, és ilyen szempontból az a feladatunk, hogy megtaláljuk a fesztivál jövőbeli új, egyedi arcát. De az biztos, hogy az eddigi törekvéseinket továbbra is szem előtt fogjuk tartani: azzal, hogy évről évre idevonzzuk a nemzetközi szcéna alkotóit, a pulzArt mindenképp hiánypótló az erdélyi programok körében.
És azt hiszem, úttörők vagyunk a tekintetben is, hogy közelebb tudjuk hozni a kortárs műfajokat a közönséghez.
Ezeket a szempontokat továbbra is meg fogjuk tartani” – mondta. Hozzátette, azon jelenleg is gondolkodnak, a fesztivál miként nyújthatna még több teret a helyi és a nemzetközi alkotók közti együttműködésnek.
„Azt hiszem, amint véget ér az idei rendezvény, elkezdjük pontosítani a jövőbeli terveket. Szeretnénk visszaadni a fesztivált a székelyföldi független alkotóknak és a közönségnek: hogy a pulzArt ne pusztán egy háromnapos esemény legyen, hanem egy gondolkodási műhely. Egy platform, ahol találkozhatunk, megismerkedhetünk és kapcsolódhatunk egymáshoz” – mondta Knop Ildikó.
10. pulzArt Kortárs Művészeti Fesztivál
Október 11.–13., Sepsiszentgyörgy
Az eseményről további információ itt érhető el»»»
Támogatott tartalom
Fejléckép: Ficture koncertje a 2023-as pulzArt Kortárs Művészeti Fesztiválon (Fotó/Forrás: Kristó-Gothárd Hunor / pulzArt Kortárs Művészeti Fesztivál)