Vizuál

Grandiózus összművészeti eseménnyel indul a tavasz – jön az Essentia Artis

2025.02.18. 16:30
Ajánlom
Márciusban nyílik meg az MMA művészeti ösztöndíjasainak programsorozattal kísért kiállítása. Az összművészeti esemény minden eddiginél több, négyszáz kortárs művész közreműködésével, négy tematikus nappal, finisszázzsal, több mint két és fél hónapon át várja az érdeklődőket a Pesti Vigadóban, az MMA székházában.

Idén – a rendezvény életében rekordhosszúságú ideig – március 1. és május 10. között látogatható az Essentia Artis, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) 2024-ban végzett művészeti ösztöndíjasainak kiállítása és programsorozata. Az esemény során az építészet, a film- és fotóművészet, az irodalom, az ipar- és tervezőművészet, a képzőművészet, a népművészet, a színház, a zene és a művészetelmélet területén tevékenykedő alkotók mutatkoznak be. Az iski Kocsis Tibor, Sipos Balázs és Ferencz S. Apor kurátorok közös munkája nyomán rendezett idei kiállítás eredményeképpen a látogató teljes képet kaphat az ötven év alatti kortárs magyar alkotók programjáról, szellemi és érzelmi hátteréről, inspirációinak forrásairól az MMA székházának 6. emeleti kiállítótereiben – olvasható a szervezők közleményében.

Kiss János, az MMA alelnöke a Centrál Kávéházban tartott sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy az MMA 2018-ban indult művészeti ösztöndíjprogramja változatlanul népszerű a művészek körében: 2024-ban mintegy tízszeres túljelentkezés mellett több mint kilencszáz pályázatot adtak be. Felhívta a figyelmet arra is, hogy újra megnyílt a pályázati lehetőség:

az Essentia Artis kiállítással és programsorozattal párhuzamosan február 17. és április 7. között ismét lehet pályázni a 2025–2028-os időszakra szóló MMA Művészeti Ösztöndíjprogramra,

így idén már nyolcadik alkalommal kapnak bemutatkozási és mentorálási lehetőséget a kortárs alkotók.

DSC_2533-153643.jpg

Sipos Balázs, Kiss János és Csáji László Koppány (Fotó/Forrás: Balogh Sára Borbála /MMA MMKI)

Csáji László Koppány, a művészeti ösztöndíjprogramot lebonyolító MMA Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet (MMA MMKI) igazgatója beszédében kiemelte, hogy a két és fél hónapon át tartó kiállítás idén először a külföldieket is várja: a teremszövegek angol nyelven is elérhetőek a turisták számára. A tárlatot kísérő programsorozat négy tematikus napra és egy finisszázsra bővült, melyek helyszínéül a Sinkovits Imre Kamaraszínpad, a Makovecz terem és a Díszterem, valamint a 6. emeleti kiállítóterek szolgálnak.

Sipos Balázs, a kiállítás egyik kurátora a koncepcióval kapcsolatban rámutatott, hogy a kultúra számos területén kiemelkedő egyéni alkotómunkákat mutatnak be több művészeti ágban, egymásra reflektálva. Az idei évben a hangsúlyok kedveztek az üvegművészetnek.

A 2025-ös Essentia Artis programjairól és részleteiről a Fidelio különszámában is tájékozódhatnak!

DSC_2432-153642.jpg

A 2025-ös Essentia Artis programjairól és részleteiről a Fidelio különszámában is tájékozódhatnak (Fotó/Forrás: Balogh Sára Borbála /MMA MMKI)

Zenei svédasztal – A kínai dallamoktól a kortárs klasszikusokig – március 7.

Az Essentia Artis összművészeti programsorozat első tematikus napján a zeneművészet áll az események középpontjában. A gyerekek Sántha Emőke zenés könyvbemutatója keretében kaphatnak ízelítőt a magyar népzenéből, az egzotikus hangok kedvelői pedig kínai dallamokkal ismerkedhetnek meg Dévity Zoltán művei révén, melyeket három gyermekkórus ad elő. Este Bizják Dóra és Zentai Károly zongoraművészek, illetve Miranda Liu hegedűművész és zenészbarátai adnak koncertet. Az ínyenceknek a David Spischak Quartet szolgáltat pikáns jazzakkordokat, míg Bátori István orgonaművész egy reneszánsz orgonaiskola titkaiba avatja be az érdeklődőket. Paganini korában a gitár jelentős népszerűségnek örvendett, az akkor használt hangszer azonban mind hangzásban, mind kinézetre különbözött a ma általánosan elterjedt modern változattól. Ebbe enged betekintést Csáki András gitárművész műsora. A nap Dragony Tímea szerzői estjével zárul, amelyen a komponista darabjai hazánk elismert zeneművészei, illetve a Liszt Ferenc Kamarazenekar és a Szolnoki Bartók Béla Kamarakórus tolmácsolásában csendülnek fel.

DragonyTimeazeneszerzo-153643.jpg

Dragony Tímea (Fotó/Forrás: Balogh Sára Borbála /MMA MMKI)

Válts fókuszt! – Kamerák kereszttüzében – március 8.

Délelőtt a gyermekek Kern Orsolyával díszlettervező módjára játszhatnak a térrel, Bakonyi Tímea segítségével pedig bepillanthatnak a Pesti Vigadóba kihelyezett restaurátorműhelybe. A művész egy digitális rajztábla segítségével mutatja be egy töredékes festmény fotóján, hogy a középkori itáliai táblaképeket miként lehet virtuálisan helyreállítani. Bácsi Róbert portréfotós workshop keretében ismerteti, mitől működik egy kép. A dokumentarista fotósokból álló Pictorial Collective tagjai arra vállalkoztak, hogy feltérképezzék a hazánkban Petőfiről elnevezett utcákban zajló életet. A sorozat elkészítésének tanulságairól beszélget Bácsi Róbert, Pályi Zsófia és Végh László. Hajdú D. András tíz éven átívelő, díjnyertes kongói riportjának kulisszái mögé enged betekintést. A legérdekesebb háttérsztorikról ifj. Vitray Tamás beszélget a fotóssal. Nagy sikerrel vetítik a mozik a Véletlenül írtam egy könyvet című családi filmet. Sümeghy Claudia és Topolánszky Tamás Yvan producerek az animációk és a vizuális megoldások fontosságát ismertetik, a kerekasztal-beszélgetésen részt vesz Zsurzs Kati színésznő is. A napot Zurbó Dorottya A boldogság ügynöke című egész estés dokumentumfilmje zárja. A vetítés után a nézők is megtudhatják, hogyan „teljesítenének” egy hasonló boldogságmérésben.

Bhutánban a boldogság csak kartotékadat, mégis lenne mit tanulni tőlük – interjú Zurbó Dorottyával

Kapcsolódó

Bhutánban a boldogság csak kartotékadat, mégis lenne mit tanulni tőlük – interjú Zurbó Dorottyával

Arun Bhattarai és Zurbó Dorottya második közös, A boldogság ügynöke című dokumentumfilmje szemkápráztató vizuális megoldásokkal vezet el minket egy eldugott kis országba, ahol az államvezetés kérdőív segítségével méri fel az emberek boldogságát.

FolkulTúra – Kalandozás a népművészet világában – március 28.

A legkisebbek Benedekffy Katalinnal megidézik Tündérországot és Kukorica János történetét. A családokat tavaszi kézműves-foglalkozások várják. Csikné Bardon Réka, Jókainé Gombosi Beatrix, Kovács Emese, Sajó Borbála és Vargyasi Melinda munkáiból egyedülálló népművészeti divatbemutató születik, ahol a hagyományos tárgyalkotó technikák találkoznak, a művek kortárs öltözékekben és kiegészítőkben kelnek életre a kifutón. Berecz István, Sikentáncz Szilveszter, ifj. Szerényi Béla és Pusko Márton népművészek előadása a tavaszi ünnepkör legfontosabb szokásait eleveníti meg táncos-zenés formában. A közönség megismerheti a farsangi alakoskodás hagyományát a rábaközi Mihályi bohócjárásának szokásán keresztül, valamint a böjti karikázók dallamvilágát is. A locsolóbálok hangulatát élő zenés táncház idézi meg. A napot Navratil Andrea népdalénekes programja zárja, akinek a koncertjén kortárs és klasszikus „tollazatban” magyar és bolgár népdalok hangzanak el, illetve hazai költők versei és Csengery Dániel, valamint Mátyássy Szabolcs kortárs darabjai kerülnek műsorra. Az élményt Sz. Nagy Mária homokanimációja teszi teljessé.

SzínpadOn – Reflektorfényben a színházművészet – március 29.

Zorkóczy Zenóbia rendhagyó mesefoglalkozásokkal várja a gyermekeket. Zágoni Balázs író a II. világháború időszakába kalauzolja az érdeklődőket, akik nemcsak a regény két főhősét, Dávidot és Pétert ismerik meg, hanem interaktív feladat keretében történelmi tudásukat is bővíthetik. A színház és a tánc összefonódásáról Szalay Tamás Horváth Nórával és Frenák Pállal beszélget. A diskurzust egy különleges színpadi illusztráció is kíséri táncosok közreműködésével. Turóczi Levente Ágoston tárgy- és bábanimációs workshopjában Mihail Csehov módszerét alkalmazza. A nap során bemutatkozik Nagy Viktória, aki interaktív módon vonja be a közönséget a díszlet- és jelmeztervezés varázslatos világába. A program során feltűnik a Csongor és Tünde-előadásból Tünde és Ilma alakja, akiket Szűcs Nelli és Battai Lili Lujza e. h. keltenek életre egy-egy részlet erejéig. Manninger Zsuzsanna programjában a táncművészet esszenciáját négy táncegyüttes, százötvenkét táncos és két koreográfus lépésről lépésre mutatja be egy színpadon. Csuzi Márton produkciója egy táncelőadás, egy koncert és egy stand up comedy elemeit ötvözi. Az est zárásaképpen Benedekffy Katalin az opera- és operettirodalom leggyönyörűbb dallamai közül válogat közreműködő művészével, Molnár Leventével, miközben Sándor Szabolcs zongorán kíséri őket.

Essentia Artis-finisszázs – május 10.

A kiállítás és programsorozat május 10-én gyermekfoglalkozásokkal, tárlatvezetéssel, a Jávorkai Trió és Boros Misi koncertjével zárul.

Az Esentia Artis programjai ingyenesek, de regisztrációhoz kötöttek.

Fejléckép: Csáki András gitárművész a 2025-ös Essentia Artis sajtótájékoztatóján (Fotó/Forrás: Balogh Sára Borbála /MMA MMKI)

„A zene nemcsak a munkám, hanem az életem is” – beszélgetés Dragony Tímeával

Kapcsolódó

„A zene nemcsak a munkám, hanem az életem is” – beszélgetés Dragony Tímeával

A Bartók–Pásztory- és Artisjus-díjas zeneszerző két, kórusra és zenekarra írt művét is október 28-án hallhatja először a közönség. A Petőfi évfordulóra született Csillagsugár mellett a huszonöt évvel ezelőtti Petőfi-kantáta ősbemutatójára is a Müpában kerül sor.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Zoboki Gábor: A Müpa tervezésében a szakmám és a szenvedélyem találkozott

Immár húsz éve, hogy a Müpa a hazai kulturális élet egyik legjelentősebb helyszínévé vált, nagy sztárok csodálkoztak el, milyen pompás akusztikai környezetben lehet itt muzsikálni. Zoboki Gábor építész felidézte a kezdeteket.
Plusz

Novák Péter, Blaskó Borbála, Szervét Tibor és Várdai István is állami elismerést vehetett át március 15-e alkalmából

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter állami elismeréseket adott át a közelgő nemzeti ünnep alkalmából a Pesti Vigadóban, március 13-án.
Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Színház

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Plusz

Elhunyt Bényi Ildikó

Hosszan tartó, méltósággal viselt betegség után kedden elhunyt Bényi Ildikó. A népszerű Wacha Imre-díjas televíziós műsorvezető, a Magyar Vöröskereszt humanitárius jószolgálati nagykövete 55 éves volt. Bényi Ildikót a közmédia saját halottjának tekinti.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál Zöldhullám

KÉP-regény: Hol van már a tavalyi hó?

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a Duna rekord alacsony vízállása kapcsán további aggasztó adatokat oszt meg velünk.
Vizuál videó

Sosem látott filmfelvétel került elő az egykori Nemzeti Színház felrobbantásáról

Pontosan hatvan év telt el azóta, hogy a metró építkezésre hivatkozva lerombolták Budapest ikonikus épületét. Az NFI Filmarchívumban most feldolgozott filmfelvételek segítenek abban, hogy azok is átélhessék az élményt, akik sosem járhattak az épületben.
Vizuál ajánló

Csaknem kétszáz filmet neveztek a Magyar Mozgókép Fesztiválra

A korábbi évekhez hasonlóan nagy érdeklődés kíséri a 2025-ös MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivált. A február végi határidőig az elmúlt egy év hazai filmes felhozatalából mintegy 200 nevezés érkezett be a szemlére.
Vizuál hír

A legjobb film díját nyerte a Véletlenül írtam egy könyvet Montréalban

Lakos Nóra alkotása nyerte a Montréal Nemzetközi Gyerekfilm Fesztivál fődíját. A hiánypótló családi film világszerte nagy siker és a hazai közönséget is elvarázsolta: januári bemutatója óta több mint 126 ezer néző váltott rá jegyet és azóta is szerepel a mozik műsorán.
Vizuál interjú

Fényművészetről gyerekeknek – edukációs vasárnapi programok a Light Art Museumban

Hogyan hozhatjuk közelebb a kortárs művészetet, közelebbről annak egyik legizgalmasabb ágát, a fényművészetet a fiatalabb korosztályhoz? Hogyan gondolkodik erről a Light Art Múzeum csapata, amelynek tagjai egy egészen egyedi programot dolgoztak ki a GYIK Műhellyel közösen?