Vizuál

Élje át újra nagyvásznon Milos Forman filmjeit!

2025.02.12. 10:05
Ajánlom
Február 12. és március 26. között a cseh újhullám emblematikus rendezője, a kétszeres Oscar-díjas Milos Forman legismertebb filmjeit vetítik eredeti nyelven a Puskin moziban.

A budapesti moziban a következő hetek során a 2018-ban elhunyt rendező hét filmje látható: az Egy szöszi szerelme, a Tűz van, babám!, az Elszakadás, a Száll a kakukk fészkére, a Hair, az Amadeus és a Larry Flynt, a provokátor.

Milos Forman a modern filmművészet egyik nagy hatású rendezője és forgatókönyvírója volt. A csehszlovákiai újhullám kiemelkedő alakjaként kezdte karrierjét, majd

az 1968-as prágai tavasz után az Egyesült Államokba emigrált, ahol rendezései az egész világon ismertté tették.

A kezdeti cseh filmjei, mint az 1965-ös Egy szöszi szerelme és a Tűz van, babám! (1967) a kelet-európai kommunista rendszer szatirikus kritikáját adták. Az utóbbit a csehszlovák hatóságok be is tiltották, ami végül arra ösztönözte Formant, hogy elhagyja szülőhazáját és az amerikai filmiparban kezdjen új életet.

Az Egyesült Államokban olyan filmeket rendezett, mint a Száll a kakukk fészkére (1975), amelyet öt Oscar-díjjal jutalmaztak vagy az Amadeus (1984), amely nyolc Oscar-díjat nyert. A Hair című filmje (1979) a hippikorszak ikonikus zenei filmadaptációja, míg a Larry Flynt, a provokátor (1996) az amerikai szólásszabadság határainak feszegetéséről szól.

A Milos Forman-életműsorozat vetítései:

  • Február 12. – Egy szöszi szerelme
  • Február 19. – Tűz van, babám!
  • Február 26. – Elszakadás
  • Március 4. – Száll a kakukk fészkére
  • Március 12. – Hair
  • Március 19. – Amadeus
  • Március 26. – Larry Flynt, a provokátor

További részletek a Puskin Mozi oldalán.

Fejléckép: Jelenet a Száll a kakukk fészkére című filmből (Fotó/Forrás: PORT.hu)

10 érdekesség a 35 éves Amadeusról

Kapcsolódó

10 érdekesség a 35 éves Amadeusról

1984 szeptemberében mutatták be az Egyesült Államokban Miloš Forman filmjét, amely ugyan hemzseg a történelmi pontatlanságoktól, mégsem tudjuk megunni. Összeszedtünk tíz érdekességet róla.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Zoboki Gábor: A Müpa tervezésében a szakmám és a szenvedélyem találkozott

Immár húsz éve, hogy a Müpa a hazai kulturális élet egyik legjelentősebb helyszínévé vált, nagy sztárok csodálkoztak el, milyen pompás akusztikai környezetben lehet itt muzsikálni. Zoboki Gábor építész felidézte a kezdeteket.
Plusz

Novák Péter, Blaskó Borbála, Szervét Tibor és Várdai István is állami elismerést vehetett át március 15-e alkalmából

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter állami elismeréseket adott át a közelgő nemzeti ünnep alkalmából a Pesti Vigadóban, március 13-án.
Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Színház

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Plusz

Elhunyt Bényi Ildikó

Hosszan tartó, méltósággal viselt betegség után kedden elhunyt Bényi Ildikó. A népszerű Wacha Imre-díjas televíziós műsorvezető, a Magyar Vöröskereszt humanitárius jószolgálati nagykövete 55 éves volt. Bényi Ildikót a közmédia saját halottjának tekinti.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál Zöldhullám

KÉP-regény: Hol van már a tavalyi hó?

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a Duna rekord alacsony vízállása kapcsán további aggasztó adatokat oszt meg velünk.
Vizuál videó

Sosem látott filmfelvétel került elő az egykori Nemzeti Színház felrobbantásáról

Pontosan hatvan év telt el azóta, hogy a metró építkezésre hivatkozva lerombolták Budapest ikonikus épületét. Az NFI Filmarchívumban most feldolgozott filmfelvételek segítenek abban, hogy azok is átélhessék az élményt, akik sosem járhattak az épületben.
Vizuál ajánló

Csaknem kétszáz filmet neveztek a Magyar Mozgókép Fesztiválra

A korábbi évekhez hasonlóan nagy érdeklődés kíséri a 2025-ös MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivált. A február végi határidőig az elmúlt egy év hazai filmes felhozatalából mintegy 200 nevezés érkezett be a szemlére.
Vizuál hír

A legjobb film díját nyerte a Véletlenül írtam egy könyvet Montréalban

Lakos Nóra alkotása nyerte a Montréal Nemzetközi Gyerekfilm Fesztivál fődíját. A hiánypótló családi film világszerte nagy siker és a hazai közönséget is elvarázsolta: januári bemutatója óta több mint 126 ezer néző váltott rá jegyet és azóta is szerepel a mozik műsorán.
Vizuál interjú

Fényművészetről gyerekeknek – edukációs vasárnapi programok a Light Art Museumban

Hogyan hozhatjuk közelebb a kortárs művészetet, közelebbről annak egyik legizgalmasabb ágát, a fényművészetet a fiatalabb korosztályhoz? Hogyan gondolkodik erről a Light Art Múzeum csapata, amelynek tagjai egy egészen egyedi programot dolgoztak ki a GYIK Műhellyel közösen?