A szombati támadást követően a National Gallery keleti szárnyát evakuálták - számolt be a Guardian. A férfi, akit a rendőrség Keith Gregory-ként azonosított 2:15 körül rontott a Mr. és Mrs. William Hallett, és a Reggeli séta címen egyaránt ismert olajfestményre.
Az elkövetőt a rendőrség a helyszínen letartóztatta, miután a látogatók és a múzeum személyzete elfogták. Vasárnap délután pedig vádat is emeltek a 63 éves, hajléktalan férfi ellen rongálás miatt. Keith Gregory-nek hétfőn kell megjelennie a bíróság előtt.
A kár mindössze két hosszú karcolásra korlátozódik, amik áthatoltak a festékrétegeken, de nem érték el a vásznat"
- mondta el a galéria szóvivője. "A képet egyelőre eltávolítottuk a kiállítótérből és a galéria restaurátorai vizsgálják, hogy felmérjék a helyreállításához szükséges lépéseket."
A Reggeli séta a brit festőket bemutató 34-es teremben függött. Itt forgatták a Skyfall című James Bond mozi egyik jelenetét is. A történtek után mindössze két órával a terem már ismét látogatható volt.
A festő korábbi otthonának, a Gainsborough's House-nak az igazgatója Mark Bills a Guardian kérdésére elmondta, hogy mennyire megdöbbentette a hír, annak ellenére, hogy valamennyi múzeum fel van készülve a hasonló esetekre. Nem érti ugyanakkor, hogy miért épp ezt az alkotást érte abúzus. "Ez egy olyan kép, amit el sem tudok képzelni, hogy bárki sértőnek találhatna."
Gainsborough (1727-1788) egyike a legismertebb brit festőknek, a Királyi Akadémia alapítótagja. Kezdetben tájképek festésével foglalkozott, majd a jövedelmezőbb portrékhoz pártolt. A Reggeli séta megfestésére sikere csúcsán kapott megbízást, néhány évvel III. György király és a királyné 1781-es felkérését követően.
"Fantasztikus, mire képesek a restaurátorok. Valószínűleg észre sem lehet majd venni a különbséget. Abból, amit tudok, úgy tűnik, hogy nem okozott a férfi helyrehozhatatlan kárt" - jelentette ki Bills.
A festmény hatvan éve van a National Gallery tulajdonában. 1954-ben vásárolta az intézmény 30 ezer fontért - mai értéken 770 ezer fontért (mintegy 275 millió forintért )- Lord Rothschildtól. Nem ez volt azonban a legdrágábban eladott Gainsborough-kép. A Miss Read, később Mrs William Villebois portréja volt. Ezért 6,5 millió fontot fizettek a Christie's aukcióján Londonban.

Az 1914-es támadás nyomai Diego Velázquez Vénusz tükörrel című alkotásán. Egy szüfrazsett húsbárddal rontott a festményre. (Fotó/Forrás: Wikipedia)
Múzeumi támadások
Nem ez volt azonban a National Gallery történetében az első, műtárgyak ellen elkövetett támadás.
- 1914-ben egy nő húsbárddal rontott neki Diego Velázquez Vénusz tükörrel című alkotásának. Ezzel akart tiltakozni a szüfrazsettek vezetőjének, Emmeline Pankhurstnek a letartóztatása ellen.
- Mark Rothko a Tate Modernben kiállított Fekete vörösesbarnán (1958) című képének jobb alsó sarkába fekete tollal írt néhány sort egy lengyel férfi. A 26 éves Wlodzimierz Umaniec a "sárgaizmus" megnyilvánulásának vallotta tettét. A bíróság 2 év börtönbüntetésre ítélte az 5 millió fontot érő kép összefirkálásáért.
- Marcel Duchamp Forrás című alkotását egy kalapáccsal zúzta össze egy támadó 2006-ban a Pompidou Központban. A modern művészet egyik kulcsfontosságú darabjának számító porcelán WC-csészét megrongáló 77 éves Pierre Pinoncelli művészi előadásnak vallotta tettét. A bíró nem értett vele egyet és 214 ezer euróra büntette. Pinoncelli nem tanult az esetból, nemrég levizelte az alkotás egy másik változatát.
- 1956-ban kétszer is megtámadták a Leonardo da Vinci Mona Lisáját a párizsi Louvre-ben. Először savat szórtak rá, majd egy követ. Utóbbi esetben az alak könyökénél lévő festék sérült meg. 2009-ben - az immár golyóálló üveggel védett -alkotáshoz egy orosz nő hozzávágott egy bögrét.