Vizuál

Csavarhúzóval támadt egy festményre egy férfi a National Gallery-ben

2017.03.21. 09:46
Ajánlom
A 63 éves férfi két hosszú vágást ejtett Thomas Gainsborough 1785-ben festett képén, a Reggeli séta című alkotáson. Az elkövetőt a látogatók és a múzeumi dolgozók együttes erővel tartóztatták fel.

A szombati támadást követően a National Gallery keleti szárnyát evakuálták - számolt be a Guardian. A férfi, akit a rendőrség Keith Gregory-ként azonosított 2:15 körül rontott a Mr. és Mrs. William Hallett, és a Reggeli séta címen egyaránt ismert olajfestményre.

Mr. és Mrs. William Hallett, és a Reggeli séta

Mr. és Mrs. William Hallett, és a Reggeli séta

Az elkövetőt a rendőrség a helyszínen letartóztatta, miután a látogatók és a múzeum személyzete elfogták. Vasárnap délután pedig vádat is emeltek a 63 éves, hajléktalan férfi ellen rongálás miatt. Keith Gregory-nek hétfőn kell megjelennie a bíróság előtt.

A kár mindössze két hosszú karcolásra korlátozódik, amik áthatoltak a festékrétegeken, de nem érték el a vásznat"

- mondta el a galéria szóvivője. "A képet egyelőre eltávolítottuk a kiállítótérből és a galéria restaurátorai vizsgálják, hogy felmérjék a helyreállításához szükséges lépéseket." 

A Reggeli séta a brit festőket bemutató 34-es teremben függött. Itt forgatták a Skyfall című James Bond mozi egyik jelenetét is. A történtek után mindössze két órával a terem már ismét látogatható volt.

A festő korábbi otthonának, a Gainsborough's House-nak az igazgatója Mark Bills a Guardian kérdésére elmondta, hogy mennyire megdöbbentette a hír, annak ellenére, hogy valamennyi múzeum fel van készülve a hasonló esetekre. Nem érti ugyanakkor, hogy miért épp ezt az alkotást érte abúzus. "Ez egy olyan kép, amit el sem tudok képzelni, hogy bárki sértőnek találhatna."

Gainsborough (1727-1788) egyike a legismertebb brit festőknek, a Királyi Akadémia alapítótagja. Kezdetben tájképek festésével foglalkozott, majd a jövedelmezőbb portrékhoz pártolt. A Reggeli séta megfestésére sikere csúcsán kapott megbízást, néhány évvel III. György király és a királyné 1781-es felkérését követően.

Mivel a csavarhúzó nem sértette fel a vásznat, okkal reménykedhetnek benne, hogy a műalkotás eredeti állapota teljes egészében helyreállítható.

 "Fantasztikus, mire képesek a restaurátorok. Valószínűleg észre sem lehet majd venni a különbséget. Abból, amit tudok, úgy tűnik, hogy nem okozott a férfi helyrehozhatatlan kárt" - jelentette ki Bills.

A festmény hatvan éve van a National Gallery tulajdonában. 1954-ben vásárolta az intézmény 30 ezer fontért - mai értéken 770 ezer fontért (mintegy 275 millió forintért )- Lord Rothschildtól. Nem ez volt azonban a legdrágábban eladott Gainsborough-kép. A Miss Read, később Mrs William Villebois portréja volt. Ezért 6,5 millió fontot fizettek a Christie's aukcióján Londonban.

Az 1914-es támadás nyomai Diego Velázquez Vénusz tükörrel című alkotásán. Egy szüfrazsett húsbárddal rontott a festményre.

Az 1914-es támadás nyomai Diego Velázquez Vénusz tükörrel című alkotásán. Egy szüfrazsett húsbárddal rontott a festményre. (Fotó/Forrás: Wikipedia)

Múzeumi támadások

Nem ez volt azonban a National Gallery történetében az első, műtárgyak ellen elkövetett támadás.

  1. 1914-ben egy nő húsbárddal rontott neki Diego Velázquez Vénusz tükörrel című alkotásának. Ezzel akart tiltakozni a szüfrazsettek vezetőjének, Emmeline Pankhurstnek a letartóztatása ellen.
  2. Mark Rothko a  Tate Modernben kiállított Fekete vörösesbarnán (1958) című képének jobb alsó sarkába fekete tollal írt néhány sort egy lengyel férfi. A 26 éves Wlodzimierz Umaniec a "sárgaizmus" megnyilvánulásának vallotta tettét. A bíróság 2 év börtönbüntetésre ítélte az 5 millió fontot érő kép összefirkálásáért.
  3. Marcel Duchamp Forrás című alkotását egy kalapáccsal zúzta össze egy támadó 2006-ban a Pompidou Központban. A modern művészet egyik kulcsfontosságú darabjának számító porcelán WC-csészét megrongáló 77 éves Pierre Pinoncelli művészi előadásnak vallotta tettét. A bíró nem értett vele egyet és 214 ezer euróra büntette.  Pinoncelli nem tanult az esetból, nemrég levizelte az alkotás egy másik változatát.
  4. 1956-ban kétszer is megtámadták a Leonardo da Vinci Mona Lisáját a párizsi Louvre-ben. Először savat szórtak rá, majd egy követ. Utóbbi esetben az alak könyökénél lévő festék sérült meg. 2009-ben - az immár golyóálló üveggel védett -alkotáshoz egy orosz nő hozzávágott egy bögrét.
A zárva tartó National Gallery előtt rendőr strázsál a 1914-es támadást követően.

A zárva tartó National Gallery előtt rendőr strázsál a 1914-es támadást követően. (Fotó/Forrás: Topical Press Agency / Getty Images Hungary)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Zoboki Gábor: A Müpa tervezésében a szakmám és a szenvedélyem találkozott

Immár húsz éve, hogy a Müpa a hazai kulturális élet egyik legjelentősebb helyszínévé vált, nagy sztárok csodálkoztak el, milyen pompás akusztikai környezetben lehet itt muzsikálni. Zoboki Gábor építész felidézte a kezdeteket.
Plusz

Novák Péter, Blaskó Borbála, Szervét Tibor és Várdai István is állami elismerést vehetett át március 15-e alkalmából

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter állami elismeréseket adott át a közelgő nemzeti ünnep alkalmából a Pesti Vigadóban, március 13-án.
Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Színház

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Plusz

Elhunyt Bényi Ildikó

Hosszan tartó, méltósággal viselt betegség után kedden elhunyt Bényi Ildikó. A népszerű Wacha Imre-díjas televíziós műsorvezető, a Magyar Vöröskereszt humanitárius jószolgálati nagykövete 55 éves volt. Bényi Ildikót a közmédia saját halottjának tekinti.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál Zöldhullám

KÉP-regény: Hol van már a tavalyi hó?

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a Duna rekord alacsony vízállása kapcsán további aggasztó adatokat oszt meg velünk.
Vizuál videó

Sosem látott filmfelvétel került elő az egykori Nemzeti Színház felrobbantásáról

Pontosan hatvan év telt el azóta, hogy a metró építkezésre hivatkozva lerombolták Budapest ikonikus épületét. Az NFI Filmarchívumban most feldolgozott filmfelvételek segítenek abban, hogy azok is átélhessék az élményt, akik sosem járhattak az épületben.
Vizuál ajánló

Csaknem kétszáz filmet neveztek a Magyar Mozgókép Fesztiválra

A korábbi évekhez hasonlóan nagy érdeklődés kíséri a 2025-ös MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivált. A február végi határidőig az elmúlt egy év hazai filmes felhozatalából mintegy 200 nevezés érkezett be a szemlére.
Vizuál hír

A legjobb film díját nyerte a Véletlenül írtam egy könyvet Montréalban

Lakos Nóra alkotása nyerte a Montréal Nemzetközi Gyerekfilm Fesztivál fődíját. A hiánypótló családi film világszerte nagy siker és a hazai közönséget is elvarázsolta: januári bemutatója óta több mint 126 ezer néző váltott rá jegyet és azóta is szerepel a mozik műsorán.
Vizuál interjú

Fényművészetről gyerekeknek – edukációs vasárnapi programok a Light Art Museumban

Hogyan hozhatjuk közelebb a kortárs művészetet, közelebbről annak egyik legizgalmasabb ágát, a fényművészetet a fiatalabb korosztályhoz? Hogyan gondolkodik erről a Light Art Múzeum csapata, amelynek tagjai egy egészen egyedi programot dolgoztak ki a GYIK Műhellyel közösen?