Vizuál

A népművészet és a divat időtálló kapcsolatát mutatja be a Hagyományok Háza új kiállítása

2025.02.13. 13:00
Ajánlom
A Hagyományok Háza Folk Fashion – Divat a folklór című egyedülálló kiállítása révén igazán közelről ismerhetjük meg a magyar népművészet és a divat különleges, időtálló kapcsolatát. A tárlat bemutatja, hogyan inspirálta a népi kultúra formavilága és motívumkincse a 20. század elejétől napjainkig a divattervezők munkáját. A mintegy 150 darab ruhát, kiegészítőt és egyéb tárgyat felvonultató kiállítás középpontjában a Magyar Népi Iparművészeti Múzeum gazdag textilkollekciói, magángyűjtők és múzeumok ruhái, valamint személyes történetek állnak. A tárlat hátteréről Dr. Czingel Szilvia kurátorral beszélgettünk.

Mivel tudja felkelteni ez a kiállítás a különböző generációk figyelmét? Fontos célkitűzés-e egyáltalán, hogy a fiatalok is részt vegyenek a tárlaton?

A kiállításainkat úgy tervezzük meg, hogy azok mindenkinek szóljanak, így ezúttal sincs kifejezetten olyan része a tárlatnak, ami csak a fiatalokra, vagy csak az idősebbekre koncentrálna. A kiállítás átfogó képet ad bárki számára annak történetéről, hogy miként inspirálta a népi kultúra formavilága a divattervezők és népi iparművészek munkáját a 20. század elejétől napjainkig, és látható lesz, hogy kik és hogyan nyúltak a népművészethez ebben az időszakban.

Miért fontos a modern divat és a népművészet találkozásának bemutatása?

Ezzel a jelenséggel természetesen nemcsak a Hagyományok Háza kiállításán találkozhatunk, hanem a mindennapokban is, ugyanis vannak alkotók, akik tudatosan használják a népművészetet a munkáikban – persze az kérdéses, hogy jól vagy rosszul, azaz esztétikailag szépek-e, ízlésesek-e tulajdonképpen ezek az alkotások. A kiállításunk ezt a témát is megpróbálja körbejárni. És ha már megemlítettük a fiatalokat, úgy gondolom,

számukra különösen érdekes az a kérdés, hogy beépíthetők-e ezek a motívumok vagy jellegzetességek a mai öltözködés kultúrába,

miként lehet jól hordani, viselni az ilyen stílusú darabokat.

DSC_4903-125814.jpg

Megnyílt a Folk Fashion – Divat a folklór című kiállítás a Hagyományok Házában (Fotó/Forrás: Hagyományok Háza)

Van ennek most valamilyen speciális iránya?

Több is, hiszen időről időre újabb és újabb alkotók próbálkoznak a népi hagyomány és a mai divat párosításával. Magyarország véleményem szerint még gyerekcipőben jár ebben, ami látható, akár ha csak a környező országokat nézzük:

az ukránok vagy a szlovákok például egészen máshogy, sokkal izgalmasabban nyúlnak ehhez a témához.

Azt gondolom, hogy azok a ruhák, amiket a kiállításon látni lehet, egy visszafogott, konzervatívabb gondolkodást tükröznek – azt mutatják be, hogy Magyarországra mi jellemző ezen a területen.

Miért vagyunk mi lemaradva tulajdonképpen?

Ennek sok oka van. Szerintem alapvető probléma, hogy nincs nálunk olyan iskola, ahol a divatról mindenre kiterjedően tanulni lehetne. A népi iparművészek lehet, hogy kikutatják például egy-egy tájegység hímzéseit és néprajzi hitelességgel alkotnak, de nem tanulják meg a magas szintű szabászatot. Mint ismeretes, vannak magyar celebek, akik előszeretettel vesznek fel népi stílusú ruhákat, ruhakiegészítőket. Nemzeti reprezentációjuk gyakran giccses, bár sokan követik őket.

DSC_48651-125814.jpg

Megnyílt a Folk Fashion – Divat a folklór című kiállítás a Hagyományok Házában (Fotó/Forrás: Hagyományok Háza)

A kiállítás nemzetközi vizekre is kievez. Számomra nagyon érdekes, hogy a magyar hagyományos motívumkincset mindig is nagy külföldi érdeklődés övezte a divat világában.

Ez egy történeti jelenség, ami a kiállításban is nyomon követhető lesz. A tizenkilencedik század végétől, amikor a népművészet újrafelfedezése megtörténik, elindul a magyaros ruhamozgalom, amivel a polgári viseletbe is bekerülnek a népi elemek. Az akkori nagy francia divattervezők is komoly érdeklődést mutatnak például a matyó motívumok iránt. Ez a szecesszió és art deco időszaka, amikor tudatosan fordulnak többek között a divattervezők is a különböző országok népi kultúrája felé, és beemelik saját alkotásaikba, legyen az divattervezés vagy iparművészet. Ez a második világháború után Magyarországon, a háziipari szövetkezetek megalakulásával teljesen más irányt vett, illetve megrekedt, a termelés, valamint a kereskedelem egészen más logikával működött, mint azelőtt. A szocialista időszakban magyar viszonylatban nem tudunk felmutatni nagy divattervezőket, ezzel ellentétben Nyugat-Európában a népművészeti motívumok folyamatosan visszatérő inspirációként vannak jelen a divatban, a nagy divatházak is időről időre visszatérnek ehhez a témához.

A jelenhez közelítve talán a táncházmozgalom időszaka az, ami sajátos etno öltözködési stílusával a divat szempontjából is újdonságot hozott.

A rendszerváltás után több neves magyar divattervező is beemeli a népi motívumokat a divat világába, a kiállításon sok más tervező mellett Zoób Katti ruháit említeném, amiket meg lehet majd tekinteni.

DSC_4913-125814.jpg

Megnyílt a Folk Fashion – Divat a folklór című kiállítás a Hagyományok Házában (Fotó/Forrás: Hagyományok Háza)

Miket emelne ki a kiállított ruhák közül?

Ahogy említettem, jó és rossz példák is megjelennek majd a tárlaton, ami igazán érdekessé teszi a kiállítást. Itt lesznek például a londoni olimpiára készült, kalotaszegi motívumokkal díszített női és férfi formaruhák, amelyek több konfliktust gerjesztettek azzal, hogy nem igazán lettek esztétikusak, illetve nem sikerült jól megalkotni őket. A pozitív példákhoz kapcsolódva itt lesz a nagynevű Daalarna divatszalon két esküvői ruhája, amiket szintén magyar népviseletek ihlettek. Különlegességként Regőczy Krisztina műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető, amit partnere, Sallai András nagymamájának elsőbálozó ruhájáról emeltek át. A nemzetközi kapcsolódásokra visszatérve, itt lesz az izraeli Holon Design Múzeumból Lea Gottlieb fürdőruha kollekciója is, amely most először látható Európában. A tervező magyar holokauszt túlélőként alapította meg a világ legnagyobb luxus fürdőruha márkáját Tel-Avivban. Tárlatunkon csárdás és magyar rapszódia névre keresztelt darabjait tekinthetik meg az érdeklődők.

A kiállítás február 13. és október 30. között látható a Hagyományok Háza, Kallós Zoltán kiállítóterében.

További részletek és jegyvásárlás ezen a linken.

Támogatott tartalom

Fejléckép: Megnyílt a Folk Fashion – Divat a folklór című kiállítás a Hagyományok Házában (Fotó/Forrás: Hagyományok Háza)

Hagyományok Háza

A hagyományos kultúra értékei révén hidakat építünk...

…a Kárpát-medence kulturális terében,

…regionális és határokon átnyúló koordinációt vállalva,

…nemzedékeket közelítve egymáshoz,

…a közösségek lokális értékeit erősítve és szem előtt tartva,

…az egyének és a néphagyománnyal élő közösségek között,

…a közművelődés, a művészet és a tudomány képviselői között,

…szakmai és módszertani bázisként elmélyült tudást nyújtva,

…örökségünk tisztelete mellett válaszolva a mindenkori jelen elvárásaira,

…differenciált igényekhez, eltérő hátterekhez alkalmazkodva,

…a világon élő magyarok között,

…a magyar kultúra és a világ kultúrái között,

hogy lehetőség nyíljon folyamatosan értelmezni a minket körülvevő világot.

www.hagyomanyokhaza.hu

Legolvasottabb

Plusz

Zoboki Gábor: A Müpa tervezésében a szakmám és a szenvedélyem találkozott

Immár húsz éve, hogy a Müpa a hazai kulturális élet egyik legjelentősebb helyszínévé vált, nagy sztárok csodálkoztak el, milyen pompás akusztikai környezetben lehet itt muzsikálni. Zoboki Gábor építész felidézte a kezdeteket.
Plusz

Novák Péter, Blaskó Borbála, Szervét Tibor és Várdai István is állami elismerést vehetett át március 15-e alkalmából

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter állami elismeréseket adott át a közelgő nemzeti ünnep alkalmából a Pesti Vigadóban, március 13-án.
Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Színház

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Plusz

Elhunyt Bényi Ildikó

Hosszan tartó, méltósággal viselt betegség után kedden elhunyt Bényi Ildikó. A népszerű Wacha Imre-díjas televíziós műsorvezető, a Magyar Vöröskereszt humanitárius jószolgálati nagykövete 55 éves volt. Bényi Ildikót a közmédia saját halottjának tekinti.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Vizuál Zöldhullám

KÉP-regény: Hol van már a tavalyi hó?

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a Duna rekord alacsony vízállása kapcsán további aggasztó adatokat oszt meg velünk.
Vizuál videó

Sosem látott filmfelvétel került elő az egykori Nemzeti Színház felrobbantásáról

Pontosan hatvan év telt el azóta, hogy a metró építkezésre hivatkozva lerombolták Budapest ikonikus épületét. Az NFI Filmarchívumban most feldolgozott filmfelvételek segítenek abban, hogy azok is átélhessék az élményt, akik sosem járhattak az épületben.
Vizuál ajánló

Csaknem kétszáz filmet neveztek a Magyar Mozgókép Fesztiválra

A korábbi évekhez hasonlóan nagy érdeklődés kíséri a 2025-ös MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivált. A február végi határidőig az elmúlt egy év hazai filmes felhozatalából mintegy 200 nevezés érkezett be a szemlére.
Vizuál hír

A legjobb film díját nyerte a Véletlenül írtam egy könyvet Montréalban

Lakos Nóra alkotása nyerte a Montréal Nemzetközi Gyerekfilm Fesztivál fődíját. A hiánypótló családi film világszerte nagy siker és a hazai közönséget is elvarázsolta: januári bemutatója óta több mint 126 ezer néző váltott rá jegyet és azóta is szerepel a mozik műsorán.
Vizuál interjú

Fényművészetről gyerekeknek – edukációs vasárnapi programok a Light Art Museumban

Hogyan hozhatjuk közelebb a kortárs művészetet, közelebbről annak egyik legizgalmasabb ágát, a fényművészetet a fiatalabb korosztályhoz? Hogyan gondolkodik erről a Light Art Múzeum csapata, amelynek tagjai egy egészen egyedi programot dolgoztak ki a GYIK Műhellyel közösen?