A Ludwig Múzeum új kiállítását a művészettel, azon belül is főleg a kortárs művészettel kapcsolatban megfogalmazott gyakran ismétlődő kérdések hívták életre. A múzeum gyűjteményéből rendezett válogatás éppen ezekből a gyakran banálisnak tűnő kérdésekből indul ki, és ezeket fókuszba állítva, interaktív elemekkel kiegészítve és új nézőpontokat kínálva ösztönzi a nézőt a művek önálló értelmezésére, rajtuk keresztül a művészet mélyebb megértésére és személyes kapcsolódások kialakítására – olvasható az intézmény közleményében.
Hangsúlyozták, kortárs művészeti intézményként rendkívül fontos reagálni azon elvárásokra, amelyekben megfogalmazódik a kortárs művészethez való széles körű hozzáférés igénye, ezért a válogatás a modern és a kortárs művészet, valamint a klasszikus művészeti hagyományok viszonyát vizsgáló kérdéseket emeli ki. „Tapasztalatunk szerint a múzeumlátogatók jelentős része a klasszikus művészet irányából közelít a modern és kortárs tendenciákhoz, ezért a célunk az, hogy elősegítsük nyitottságot az új irányzatok befogadása iránt.
Ugyanakkor arra is törekszünk, hogy megfogalmazzuk általában a múzeum működéséhez, a muzeológiához, a múzeumi hozzáférhetőséghez kapcsolódó kérdéseket is, és közösen keressünk rájuk válaszokat”
– írták.

Szabó Eszter Ágnes: Nagymamám, Zalai Imréné találkozása David Bowieval / My Grandma, Mrs Imre Zalai Meeting David Bowie, 2020 (Fotó/Forrás: Rosta József / Ludwig Múzeum)
Az értelmezéshez a legjobb kiindulópontot természetesen maguk a kiállított műalkotások adják. Ezúttal viszont a kortárs képzőművészethez kapcsolódó kérdések és kérdezéstechnikák állnak a középpontban.
Kiemelt szerepet kapnak azok a módszerek és eljárásmódok, amelyek elősegítik az aktív párbeszédet, és támogatják az értelmezést, a befogadást, a művészi gondolkodásmód megismerését és megértését.
A kiállítást iskolai és egyetemi csoportoknak, pedagógusoknak és múzeumpedagógusoknak egyaránt ajánlják, de nem feltétel a jártasság művészettörténetben és kortárs művészetben. A tárlattal azokat is szeretnék megcélozni, akik nem alkotók, nem tanultak művészettörténetet, nem rendszeres múzeumlátogatók. Ugyanakkor számítanak a szűkebb szakmai közönség érdeklődésére – művészekre, művészetpedagógusokra, kurátorokra is.
További részletek a Ludwig Múzeum oldalán.
Fejléckép: Veszely Beáta: Időcsipkék II., 1995 (Fotó/Forrás: Ludwig Múzeum)