„Nagy öröm, hogy a Magyar Táncművészeti Egyetem másodszor is megrendezheti a Budapest Ballet Grand Prix-t. Nem kisebb a célkitűzés, mint hogy hagyományt teremtsünk, illetve minden évben
lehetőséget biztosítsunk a professzionális táncképzésben tanulók, valamint a kezdő, fiatal táncművészek számára, hogy egy nemzetközi térben, jelentős művészekből álló nemzetközi zsűri előtt megmérettessék magukat
– mondta Fodorné Molnár Márta, a Magyar Táncművészeti Egyetem rektora a 2024-es Budapest Ballet Grand Prix (BBGP) nemzetközi balettverseny sajtótájékoztatóján.
Fodorné Molnár Márta a versenyhez kapcsolódó fontos célok közé sorolta az általa vezetett egyetem brandépítését, valamint Budapest és az ország imázsának erősítését is. A rektor közölte: nem titkolt céljuk, hogy 2030-ra a Magyar Táncművészeti Egyetem Európa meghatározó intézményéve váljon. A szervezőbizottság elnöke arról is beszélt, hogy a Budapest Ballet Grand Prix-t a 14 és 24 év közötti fiataloknak hirdették meg, ami önmagában is kuriózumnak számít a hasonló versenyek körében.
A tavalyi versenyre három kategóriában, huszonhárom országból százharmincketten neveztek. Idén kicsivel nőtt a nevezők száma, már több mint százötven, de még mindig lehet jelentkezni. Idén nyolcvan, a jelentkezők közül kiválasztott táncos vehet részt a versenyen. „Nemcsak egy versenyt hirdettünk, hanem egy edukációs folyamatot is kínálunk a jelentkezőknek. Ez azt jelenti, hogy
világsztárok tartanak workshopokat a verseny ideje alatt, a versenyzők pedig kétszer is találkozhatnak a világhírű zsűrivel
– mondta Fodorné Molnár Márta. A verseny lehetőséget biztosít a fiatal táncosoknak a kapcsolatépítésre, és a pályakezdésüket is segítheti, mivel a legkiválóbb táncosoknak ösztöndíjat és karrierlehetőséget is biztosít.
A rendezvényen könyvbemutatót is tartanak: Megan Fairchildnak, a New York City Ballet vezető szólistájának A teljesítmény művészete című kötetét ismerhetik meg az érdeklődők.
Kiss János balettművész, az egyetemet fenntartó kuratórium elnöke felidézte a három évvel ezelőtti modellváltást, amely állítása szerint jó döntésnek bizonyult. „Sok mindenen mentünk keresztül, de ami a legfontosabb, folyamatosan fejlődünk” – mondta. Kiemelte: jövő évben ünnepelhetik az egyetem jogelődje, az Állami Balettintézet alapításának hetvenötödik évfordulóját, és az ötvenéves néptáncképzést.
Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium vezetője a balettversennyel összefüggésben arról beszélt, hogy a brandet identitássá kell formálni, nemcsak szeretni, hanem alakítani kell a kultúrát. „Büszkék vagyunk arra, hogy keresztények és magyarok vagyunk, és a Magyar Táncművészeti Egyetem közösségéhez tartozunk. Mert ez a büszkeség ad nekünk egyenes tartást. Ez a büszkeség kell, hogy itthon és a nemzetközi térben is jellemezzen minket, mert van, akikre büszkék lehetünk. Mi, magyarok nemcsak szeretjük, hanem alakítjuk is a kultúrát. De úgy, ahogy ezt az identitásunk diktálja” – fogalmazott a kulturális miniszter.
Nagy Tamás, a BBGP versenyigazgatója a zsűri tagjait mutatta be. A zsűri elnöke ifj. Harangozó Gyula, tagja Maia Makhateli, Aki Saito, Federico Bonelli és Krzysztof Pastor.
Miklósa Erika operaénekes, a főtámogató MOL-Új Európa Alapítvány elnöke kiemelte: már tavaly, az első alkalommal komoly rangot vívott ki magának a nemzetközi verseny, amely idevonzza a tehetségeket és tanáraikat.
A táncművészet is egy olyan útlevél a nemzetközi színtéren, amellyel nem vallhatunk szégyent
– jegyezte meg. Elmondta: az alapítvány prioritásként kezeli a tehetséggondozást, ezért támogatják az egyetem nemzetközi balettversenyét.
Simon Attila, az eseményt szintén támogató Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatója kiemelte: mindig a verseny mögött fognak állni. Szólt a Nemzeti Táncszínházban látható Herendi-kamarakiállításról, amelyen a verseny díjait is bemutatják. Az eseményen részt vett Ono Hikariko, Japán magyarországi nagykövete és Marjan Cencen, Szlovénia magyarországi nagykövete is, valamint egy új támogató, az Eredeti Ziegler Ostya Kft. ügyvezetője Ziegler Ágnes is megjelent, ezzel is igazolva a művészeti mecenatúra fontosságát.
Fejléckép: Az eseményt bejelentő sajtótájékoztató (fotó/forrás: Csillag Pál / Magyar Táncművészeti Egyetem)