A kiállítás két fő témája a Picasso műveiben megjelenített tánc, illetve a balett előadásokkal kapcsolatos munkái"
- mondta Bérenger Hainaut, a BNF zenei osztályának munkatársa, a kiállítás egyik kurátora. Ahogy arról már korábbi cikkünkben részletesen írtunk, Pablo Picasso 1916-tól dolgozott együtt a Szergej Pavlovics Gyagilev által alapított Orosz Balettel, amelynek hat előadásához tervezett díszletet és jelmezt. Első, és egyik legfontosabb közös munkájuk az 1917-ben bemutatott Parade volt, amelyhez a koreográfiát Léonide Massine készítette, a librettót pedig Jean Cocteau írta. A darab egy cirkuszi világot idéz meg: két bohócfigura, egy szundikáló Kolombina (commedia dell arte karakter), egy vidám nápolyi tengerész, egy gitáron játszó torreádor és egy csúcsos sapkát viselő csillagszemű lány szerepelt benne.
A fiatal Jean Cocteau kereste meg Picassót, akit csodált, és ő kérte fel a Parade díszletének és jelmezeinek megtervezésére. A munkakapcsolatokon és a szórakozáson túl a festő tartós barátságokat kötött, a társulattal együtt Rómába költözött, és
megismerkedett Olga Koklova orosz balerinával, akit 1918-ban feleségül is vett.
A tárlaton kiállított rajzokon és fotókon keresztül végigkövethető az alakuló szerelem története. Ettől kezdve Picasso rendszeresen együtt dolgozott az Orosz Balettel, eljárt a próbáikra, elkísérte őket külföldi turnéikra, amelyekről a tárlaton bemutatott rajzokat is készített. A Párizsi Operával Picasso egyszer dolgozott együtt, utolsó színpadi tervét Serge Lifar Ikaros című koreográfiájának 1962-es felújításához készítette el.

Picasso rajza Leonide Massine La Boutique Fantastique című darabjának egyik jelenetéről, 1919-ből (Fotó/Forrás: Wikipedia)
A szeptember 16-ig látogatható tárlatra az operaház saját gyűjteményéből és a francia nemzeti könyvtárból (BNF) érkeztek a kiállított művek.