Tánc

Neves ukrán balett-társulat viszi színre A hattyúk tavát a Kongresszusi Központban

2025.01.21. 11:20
Ajánlom
A balettirodalom legismertebb műve, egy legendás történet Csajkovszkij halhatatlan zenéjével most az Ukrainian Classical Ballet előadásában látható! A Diótörő sikere után az ukrán társulat A hattyúk tavával tér vissza márciusban a Budapest Kongresszusi Központba.

A romantikus orosz mesevilág egyik legismertebb története, A hattyúk tava egy örök, ám tragikus szerelemről mesél. Csajkovszkij első balettje nemcsak a látványos koreográfiájáról híres, hanem mély érzelmi tartalmáról is: a jó és a rossz örök küzdelmét, a szerelem mindent legyőző erejét, az átalakulás szimbolikáját járja körbe.

A balettirodalom egyik legismertebb és legtöbbet előadott műve most először látható a világhírű ukrán társulat tolmácsolásában Magyarországon. Az Ukrainian Classical Ballet együttese több mint nyolcszáz alkalommal lépett már fel a világ húsz különböző országában. A társulat Európa legrangosabb színházainak vezető táncosaival és szólistáival dolgozik, garantálva a legmagasabb színvonalú művészi élményt – áll a szervezők közleményében.

A csak rájuk jellemző kifejezési formák, amelyek a klasszikusok új látásmódját eredményezik, világszerte teszik egyedivé produkcióikat.

Hattyúk tava-előadásuk is méltó tisztelgés az egyik legnagyobb alkotás előtt, miközben frissességgel ruházza fel a klasszikus történetet, minden korosztály számára felejthetetlen élményt kínálva.

DarjaStravsTisu_0167_LJ-111846.jpg

Jelenet A hattyúk tavából (Fotó/Forrás: Ukrainian Classical Ballet)

A hattyúk tava ma a klasszikus balett szimbóluma, az egyik legtöbbet előadott darab, amely különleges technikai és művészi feladatot ró az előadókra, hiszen ugyanaz a balerina formálja meg Odette-et, a tiszta, ártatlan fehér hattyút, és Odiliát, a csábító, manipulatív fekete hattyút.

A második felvonás ikonikus jelenete, a 32 fouetté en tournant forgása a balett-történelem egyik legnagyobb technikai kihívása.

Ez a bravúr nemcsak a táncos fizikai erejét, hanem művészi kifejezőképességét is próbára teszi, míg a hófehér tütüben megformált hattyú a táncművészet legnemesebb tradíciójának jelképévé vált.

Az orosz mesevilág idén a nemzeti ünnep estéjén, március 15-én kel életre a Budapest Kongresszusi Központban, a nagy érdeklődésre való tekintettel két kezdési időpontban is.

Fejléckép: Jelenet A hattyúk tavából (fotó/forrás: Ukrainian Classicla Ballet)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Zoboki Gábor: A Müpa tervezésében a szakmám és a szenvedélyem találkozott

Immár húsz éve, hogy a Müpa a hazai kulturális élet egyik legjelentősebb helyszínévé vált, nagy sztárok csodálkoztak el, milyen pompás akusztikai környezetben lehet itt muzsikálni. Zoboki Gábor építész felidézte a kezdeteket.
Plusz

Novák Péter, Blaskó Borbála, Szervét Tibor és Várdai István is állami elismerést vehetett át március 15-e alkalmából

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter állami elismeréseket adott át a közelgő nemzeti ünnep alkalmából a Pesti Vigadóban, március 13-án.
Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Színház

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Plusz

Elhunyt Bényi Ildikó

Hosszan tartó, méltósággal viselt betegség után kedden elhunyt Bényi Ildikó. A népszerű Wacha Imre-díjas televíziós műsorvezető, a Magyar Vöröskereszt humanitárius jószolgálati nagykövete 55 éves volt. Bényi Ildikót a közmédia saját halottjának tekinti.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Tánc gyász

Elhunyt Kristó Annamária, a Győri Balett alapító tagja

Elhunyt Dr. Kristó Annamária táncművész, a Győri Balett alapító tagja – tudatta a tánctársulat. „Emlékét megőrizzük, s nem feledjük!” – írják. Dr. Kristó Annamária táncosként indult, végül jogászként végzett, de aktívan fotózott, elsősorban táncot.
Tánc interjú

Fekete Péter: „Nem szabad feladni”

„Hosszú távú, tudatos építkezés zajlik” – fogalmaz Fekete Péter, a Fővárosi Nagycirkusz főigazgatója arról a munkáról, amely a cirkuszművészet újradefiniálását tűzte ki célul. De miről is van szó pontosan, kiből lesz ma artista, milyen formában zajlik az utánpótlásnevelés, és lesz-e új épülete a Fővárosi Nagycirkusznak?
Tánc interjú

Takashima Kentaro, a Mariinszkij Színház korábbi művésze visszatért a Magyar Táncművészeti Egyetemre

2016-ban végzett a Magyar Táncművészeti Egyetem Táncművész BA képzés klasszikus balett szakirányán Takashima Kentaro, aki korábban a Mariinszkij Színház balett-társulatában is táncolt. A kiváló művész januárban visszatért az Alma materba.
Tánc interjú

A Magyar Táncművészeti Egyetem támogatásra érdemes csodavilág – vallja az új rektorhelyettes

Két hónapja dolgozik a Magyar Táncművészeti Egyetem rektora, Fodorné Molnár Márta egyetemi tanár mellett rektorhelyettesként Salát Magdolna. Az intézmény korábbi tanulmányi igazgatója, aki 2008 óta tevékenykedik egyetemi pályán.
Tánc ajánló

Tánc Valentin-napra: jövő héten látható a Liliom

Magyarországon egyedülálló táncszínházi előadás a Liliom, a szerelem, a szenvedély és a sorsfordító döntések története. A Feledi Project előadása modern mozgásvilággal és érzelmekkel teli koreográfiával kelti életre Molnár Ferenc világhírű darabját. A Liliom február 19-én látható a Nemzeti Táncszínházban.