Színház

„Te vagy a híres Vitéz László?” – Kemény Henriket ünnepli egyhetes programsorozattal a debreceni Vojtina Bábszínház

2025.01.21. 13:10
Ajánlom
Január 28. és február 2. között rendezik meg Kemény Henrik 100 – A Bábjátékos (1925-2025) című egyhetes programsorozatot a Kossuth-díjas bábművész születésének 100. évfordulója alkalmából.

„Kemény Henrik személye összekapcsolta a magyar bábozás vándorló, népi hagyományait az esztétikailag kiforralt jelenkori kísérletekkel. Az ösztönösséget a tudatossággal.

Kemény a bábjáték kézműves korszakának túlélőjeként megtestesítője volt annak a korszaknak, amikor a bábos nemcsak előadóművész volt, de maga faragta bábjait.

A kézbe vett fadarab, amiből kiformálta a maga személyiségének leginkább megfelelő bábjellemet, és a kézimunkával belevitte egyéniségét a munkadarabba, személyesebb, testközelibb és a közönséghez alanyian forduló bábozást rejtett magába” – írta Molnár Gál Péter 1999-ben Bábszínház című könyvében.

Kemény Henrik 1925. január 29-én született, s Debrecenben hunyt el nyolcvanhat éves korában. Miként a Vojtina Bábszínház ünnepi közleménye fogalmaz: „A bábművész paravánjai előtt évtizedeken keresztül több ezer gyermek és felnőtt kacaghatott Vitéz László történetein, de a televízió-képernyőkön keresztül megismerhették Süsü, a híres egyfejű vagy épp Hakapeszi Maki, a csokikedvelő kismajom kalandjait is. A bábos család munkásságának és a vásári bábjáték műfajának tovább éltetésében Debrecen és a Vojtina Bábszínház kiemelt szerepet játszik, hisz Kemény Henrik a valamikori Kemény Bábszínház (1927-2011) teljes hagyatékának gondozását 2006-ban az általa létrehozott Korngut-Kemény Alapítványra bízta. Székhelyként Debrecent jelölte meg.”

A 100. évforduló kiemelkedő eseménye lesz, hogy január 29-én átadják a Korngut-Kemény család teljes hagyatéknak helyet adó Vitéz László BábTér és Látvány-Tár-Interaktív Bábműhely Látvány-Tárát a Vojtina Bábszínház Kálvin téri épületében. A bábszínház Kossuth utcai épületében található állandó kiállítótér Világközép-kiállításával (BábTér) és

a hagyaték raktározását szolgáló, a centenáriumra elkészült Látvány-Tárral valósul meg a Kemény Bábszínház örökségének méltó elhelyezése.

A megemlékezés január 28-án kezdődik tárlatvezetésekkel egybekötött bábkészítő foglalkozásokkal. A Világközép-kiállítás megtekintése után a gyerekek elkészíthetik saját Vitéz Lászlójukat és ördögüket.

A furfang nagymestere, Vitéz László címmel Majoros Gyula képzőművész, bábtervező Vitéz László-játékainak terveiből is kiállítás nyílik január 28-án 12 órától a Kossuth utcai közönségfogadó terekben. Az elmúlt két évtizedben több alkotóművész tervezett vásári játékokhoz bábokat, paravánokat. Majoros Gyula egyike azoknak, akik ennek a műfajnak mesteri tervezői, megvalósítói. Ő maga faragja meg a megálmodott figurákat, készíti el a paravánokat is.

Az ünnepi hét február 2-án 10 órától a családi vasárnappal zárul. Lehőcz Zsuzsa és Takács Dániel Az elásott kincs című Vitéz László-játékát láthatják a gyerekek a Kálvin téri nagyszínpadon.

Az eseményről további információ érhető el a Vojtina Bábszínház oldalán. >>>

Fejléckép: Részlet a Kemény Henrik-kiállításból (forrás: Vojtina Bábszínház)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Zoboki Gábor: A Müpa tervezésében a szakmám és a szenvedélyem találkozott

Immár húsz éve, hogy a Müpa a hazai kulturális élet egyik legjelentősebb helyszínévé vált, nagy sztárok csodálkoztak el, milyen pompás akusztikai környezetben lehet itt muzsikálni. Zoboki Gábor építész felidézte a kezdeteket.
Plusz

Novák Péter, Blaskó Borbála, Szervét Tibor és Várdai István is állami elismerést vehetett át március 15-e alkalmából

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter állami elismeréseket adott át a közelgő nemzeti ünnep alkalmából a Pesti Vigadóban, március 13-án.
Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Színház

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Plusz

Elhunyt Bényi Ildikó

Hosszan tartó, méltósággal viselt betegség után kedden elhunyt Bényi Ildikó. A népszerű Wacha Imre-díjas televíziós műsorvezető, a Magyar Vöröskereszt humanitárius jószolgálati nagykövete 55 éves volt. Bényi Ildikót a közmédia saját halottjának tekinti.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház hír

A Tháliában rendez Szikszai Rémusz

Elkezdődtek Friedrich Dürrenmatt A csendestárs című, sötét humorú tragikomédiájának próbái a Thália Színházban. A 2024/25-ös évad utolsó bemutatóját Szikszai Rémusz rendezi meg. A bemutatóra április 25-én kerül sor a Thália Télikertben.
Színház ajánló

Nyílt próbán mutatkozik be a Cyrano modern változata

Március 29-én, egy nyílt próba keretében találkozhatnak a nézők először Martin Crimp Cyrano-feldolgozásával, amely Edmond Rostand klasszikusának modern köntösbe bújtatott változata. A történetet Závada Péter fordításában, Pelsőczy Réka rendezésében ismerheti meg a közönség.
Színház hír

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Színház interjú

Koncz Andrea: „Könnyen azonosulok a beatnemzedék lelkületével”

Koncz Andrea tizenhárom éve erősíti az Újszínház társulatát. A színésznővel új bemutatója, A hóhér kötele kapcsán színpadi időutazásról, a határon átnyúló pályakezdésről, Jack Kerouac-ról és a támogató családi háttérről is beszélgettünk.
Színház interjú

Boldogan éltek… de mi jön utána? – interjú Cseh Judit író-rendezővel

A mesékben a boldogság örökké tart – a herceg és a királylány összeházasodnak, és boldogan élnek, míg meg nem halnak. A valóságban ez máshogy van. A ’mi jön utána?’-kérdését járja körül a Kultkikötő és az Összpróba Alapítvány legújabb előadása, amelynek bemutatójára március 13-án kerül sor a Szkéné Színházban. Az előadást rendező és részben író Cseh Judit mesélt a Boldogan éltekről.