Az előadás egy szigorú, hagyománytisztelő fiúiskola falai között játszódik, ahová John Keating, az irodalmat rajongással tanító különc tanár érkezik, aki karizmatikus és újszerű oktatási módszereivel az intézmény hierarchiáját és a diákok merev mindennapjait is megingatja. Arra ösztönzi őket, hogy fedezzék fel saját szenvedélyeiket, és merjenek szabadon gondolkodni. A „carpe diem” életfilozófia, amelyet Keating tanítványainak közvetít, ma is legalább annyira aktuális, mint a történet színhelyéül szolgáló múlt század közepén.
A darab nem csupán a tanár-diák viszonyon keresztül tárja elénk a szabadság és felelősségvállalás dilemmáit, hanem a különböző generációk közötti értékütközést is. A fiatalok lázadása és önmegvalósítása izgalmas kérdéseket is felvet:
meddig mehetünk el a szabad gondolkodásért, és milyen árat kell fizetnünk érte?
Vidovszky György a színpadi adaptációban megőrizte a legendás film atmoszféráját, ugyanakkor friss színházi formanyelvvel közelítette meg az anyagot. Az előadás az irodalom erejét hirdeti, miközben a romantikus eszmények és a realitás közötti konfliktust állítja a középpontba. A produkció nem ad kész válaszokat, inkább kérdéseket vet fel, teret hagyva a nézői értelmezésnek.
Tom Schulman saját életéből merítette a történetet, és olyan tanárok inspirálták, akikkel saját gimnáziumi évei alatt találkozott. A felnőtteket játszó Bányai Kelemen Barna, Végh Péter és Baksa Imre mellett a fiatal színészgeneráció legkiválóbbjai lépnek színpadra a produkcióban: Katona Péter Dániel, Kovács Máté, Márfi Márk, Biró Panna Dominika, Hajdu Tamás Miklós, Kenéz Ágoston és Bárdi Gergő. Most még van lehetőség, hogy szeretteit meglepje egy különleges színházi élménnyel, hiszen januárban három alkalommal is színpadra kerül az előadás.
További részletek a Kultúrbrigád oldalán.
Támogatott tartalom
Fejléckép: Részlet a Holt költők társasága című előadásból (Fotó/Forrás: Lakatos Péter / Kultúrbrigád)