Csődeljárás indult a budapesti Komédium Színház ellen, az eljárást maga az intézmény kérelmezte - derül ki a Fővárosi Törvényszék pénteken megjelent végzéséből. A közhasznú nonprofit kft.-ként működő Komédium a bírósági közlés szerint az eljárás idejére ideiglenes fizetési haladékot kap. A Tüköry utcában lévő teátrumot néhány magánszemély alapította, tavaly ünnepelte fennállásának 20. évfordulóját ugyanazzal a darabbal, amellyel egykor megnyitott, Slawomir Mrozek Striptease című legendás előadásával.
Egy érvényes pályázat érkezett be a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ (BFVK) Zrt. által az Átrium mozi értékesítésére márciusban kiírt pályázatra. Elmondta, hogy a pályázat, amelyet közjegyző előtt bontottak fel csütörtökön, a formai követelményeknek megfelel, értékelésére a tervek szerint április 24-én kerül sor. Az Átrium mozi értékesítésére azt követően írt ki március 22-én új pályázatot a vagyonkezelő, hogy a januárban lezárult pályáztatás eredménytelen volt. A Budapest Film tulajdonát képező, egy évtizede üresen álló ingatlant 111,4 millió forint + áfa áron kínálták. A pályázat benyújtásának időpontja április 19. volt. Az előző pályáztatás alkalmával a pályázati anyagot két cég vette fel, de ajánlatot csak a Merlin Színházat működtető nonprofit kft. nyújtott be, amely viszont a kiírásban feltételként meghatározott bánatpénzt a pályázatban szereplő határidőig elmulasztotta megfizetni. Ezért a pályázatot eredménytelennek nyilvánították, és az eljárás megismétlése mellett döntöttek.
Magács László, a Merlin Színház igazgatója az MTI-nek csütörtökön elmondta, hogy a pályázaton a mögötte álló támogatói körrel a színházat működtető nonprofit kft. ismét elindult. Az Átrium Film-Színházról alkotott elképzeléseik a Merlin Színház honlapján olvashatóak - tette hozzá. A Merlin Színház Átrium moziba való költözése tavaly nyáron merült fel, miután kiderült, hogy szerződésük lejárta után nem maradhatnak eddigi játszóhelyükön. A főváros és a színház vezetése tárgyalt is erről - a fővárosi vezetés által is támogatott - megoldásról.
A Fővárosi Közgyűlés még szeptember közepén döntött arról, hogy közszolgáltatási szerződést köt a Merlint működtető Angol Nyelvű Színház Közhasznú Alapítvánnyal. Az eredetileg 2011 végéig szóló szerződést decemberben további három évre meghosszabbította a főváros.
Kuna Károly színész kapta a legtöbb szavazatot a székesfehérvári Vörösmarty Színház közalkalmazottaitól a teátrum igazgatói posztjára pályázó tíz jelölt közül a kandidálók csütörtöki meghallgatásán. A tulajdonos önkormányzat által februárban kiírt pályázatra Bata János színész, Kamondi Zoltán Balázs Béla-díjas rendező, forgatókönyvíró, producer, Kárpáti Norbert színész, Kuna Károly színész, Mihályi Győző Jászai Mari-díjas, érdemes művész, Réthly Attila rendező, Romvári Gergely dramaturg, Seregi Zoltán színész, rendező, Szikora János Jászai Mari-díjas rendező és a színházat jelenleg igazgatóhelyettesként irányító Quintus Konrád nyújtott be pályázatot. A jelöltek elsőként a színház - a meghallgatáson viszonylag kis létszámban megjelent - közalkalmazottai előtt ismertették az intézmény jövőjére vonatkozó elképzeléseiket.
Abban mindannyian egyetértettek, hogy olyan igényes produkciókra, alkotómunkára, színházra van szükség, amellyel növelni lehet a nézőszámot, vissza lehet csalogatni a nézőket. Több pályázó koprodukciós előadások rendezésében látná a nézőszám növelésének egyik lehetőségét. Más ifjúsági színházzal, internetes színházzal igyekezne megnyerni a fiatalabb közönséget. Az egyik pályázó több művészeti ágat is bevonna a teátrum működésébe: "bevinné" az irodalmat, a képzőművészetet és a filmet is a színházba. Az elhangzottakat értékelve az urnához járult közalkalmazottaktól Kuna Károly 9, Bata János, Mihályi Győző és Szikora János 3-3, Romvári Gergely 2, Seregi Zoltán, Réthly Attila és Quintus Konrád 1-1 szavazatot kapott.
A pályamunkákat a továbbiakban szakmai előkészítő bizottság értékeli, véleményezi, és meg is hallgatja a jelentkezőket, majd Székesfehérvár közgyűlése várhatóan májusban tárgyal a pályázatokról. Amennyiben a pályázat érvényes és eredményes lesz, augusztustól lehet új vezetője a teátrumnak. A pályázatot immár másodszor írták ki azt követően, hogy a város közgyűlése tavaly április 27-i hatállyal megszüntette a színházat addig vezető Vasvári Csaba igazgatói megbízását. Az előző - a város rendkívüli közgyűlése által az idén januárban érvénytelennek nyilvánított - pályázatra kilencen jelentkeztek. Az új igazgató megválasztásáig az intézményt az igazgatói jogköröket ellátó Quintus Konrád igazgatóhelyettes vezeti. Ő készítette el a következő színházi évad műsortervét is.
A Veszprémi Petőfi Színház igazgatója, Oberfrank Pál szerint mielőbb megfelelő helyet kell találni a teátrum több évtizedes kellék- és díszletgyűjteményének, mivel a veszprémi önkormányzat eladja a Házgyári úti épületet, amelyben a kollekciót eddig tartották. Az eladásra ítélt épületben működik jelenleg a lakatos-, az asztalos-, a festő-, a kárpitos- és cipőkészítő műhely is. A házban található készlet színházi értéke több tízmillió forint, alaposan meg kell fontolni, hová kerüljön a Házgyári útról - mondta Oberfrank Pál egy sajtóbeszélgetésen. A színházigazgató kiemelte: büszke arra, hogy Petrik Jánosnak köszönhetően a színház kellék- és díszletgyűjteménye példamutató rendben, pontosan kategorizálva található meg.
Az új szerződésekről az igazgató elmondta, hogy óvatosan bánik a változtatásokkal, "nem karddal érkeztem, szeretem a társulatot, az itteni embereket". Hozzátette: az biztos, hogy szerződtetik Eperjes Károlyt, az Új Színháztól távozó Kossuth-díjas színművészt, a Veszprémi Petőfi Színház művészeti tanácsadóját, valamint Kovács Gergelyt, aki még egyetemista. A szeptember 14-én kezdődő következő évadról Oberfrank Pál egyelőre annyit árult el, hogy Kisfaludy Károly Csalódások, valamint Euripidész Iphigenia című műve biztosan műsoron lesz.
A korábbi elképzelésekkel szemben nem vár őszig a Soproni Petőfi Színház vezetőjének kinevezésével a teátrumot működtető Pro Kultúra Sopron Kft. Azért döntöttek így, hogy az új vezetőnek elegendő idő álljon rendelkezésére a következő évad programjának összeállítására - jelezte Kuslics Balázs azt követően, hogy csütörtökön megszűnt Darvasi Ilona korábbi színházigazgató megbízatása. Hozzátette: mindez azt jelenti, hogy nem várják meg, amíg lezárul a Pro Kultúra Sopron Kft. ügyvezetői posztjára kiírt pályázat. Ezt azért kellett meghirdetni, mert a társaságot vezető Nyerges Ferenc március közepén lemondott a tisztségről. A megyei jogú város közgyűlése nem sokkal később úgy határozott: a távozó vezető és helyettese az új ügyvezető szeptemberre tervezett hivatalba lépéséig közösen irányítja a társaságot.
Mint ismeretes, március 12-én, egy hónapos felmondási idővel mondott le tisztségéről Darvasi Ilona, a Soproni Petőfi Színház igazgatója. Napokkal később az MTI megkeresésére úgy nyilatkozott: döntésének egyetlen oka volt, a fenntartó vezetője ugyanis "nem tartott igényt" Huszti Péter tevékenységére, azaz nem hosszabbított vele szerződést. Én Huszti Péterrel jöttem Sopronba, és ha itt nincs szükség egy ilyen művészre és szakemberre, akkor nekem sincs itt dolgom" - jelentette ki Darvasi Ilona, aki 2007. február 1-je óta vezette a soproni színházat.