Színház

Fergeteges forgatag

2014.08.19. 15:57
Ajánlom
Újra feltámadt a középkor Székesfehérváron, ismét tömegeket vonz a Koronázási Ünnepi Játékok. Az augusztusi ünnepkör központi eseményének célja az egykori koronázóváros emlékének ápolása, alakjainak felidézése. Az idei rendezvényeket Szent László legendáinak szellemében szervezték.

Felépült egy középkori város a város közepén. Szikora János, a Vörösmarty Színház igazgatója, a rendezvény ötletgazdája egy élő skanzent álmodott meg, amit az Őskultúra Alapítvány és a Szabad Színház közreműködésével meg is valósított. A Városház tér bejáratánál sorompó, körötte marcona ajtónállók: „Itt bizony csak az mehet át, aki jó szándékkal jött és jól akarja érezni magát!"  - mondják. Miután a látogatók felocsúdnak a pár másodperces döbbenetből, széles mosollyal jutalmazzák a vásári forgatagot felügyelő hagyományőrzők rögtönzött színjátékát. Aki átjut a sorompón, azt korhű játékok és mesteremberek bemutatói várják. 

Tizenegy darab közel öt méter magas királyi óriásbáb uralja a belvárost. Négy eseményszigeten megszámlálhatatlan attrakcióval fogadják kicsiket és nagyokat „gazdáikkal", Váradi Eszter Sára, Lábodi Ádám, Tűzkő Sándor színművészekkel és Ferenczy Noémivel, a Ciszterci Szent István Gimnázium igazgatóhelyettesével. Vásári komédia, az egykori Nagyboldogasszony-bazilikát ábrázoló óriási kirakó, kvízjátékok, fegyverbemutatók, szórakoztató mesejátékok, vitézoskola, menyasszony köszöntő, zenés, táncos mulatság, babasarok, kézműves foglalkozások, izgalmas beszélgetések, ismeretterjesztő játékok, háromdimenziós aszfaltrajz... minden napra jut valami újdonság.

A forgatag sötétedés után sem csitul. A Nemzeti Emlékhelyen felállított, az egykori koronázótemplom alaprajzát követő óriási szabadtéri színpadon László legendás életét és királlyá koronázását mutatja be a több mint kétszáz fős szereplőgárda. A királyt Makranczi Zalán, a koronázó érseket Blaskó Péter, a püspököket Dobos Imre és Kricsár Kamill, a szertartásmestert idén is Mihályi Győző, a Napbaöltözött asszonyt Benedekffy Katalin, a népénekest Vakler Anna alakítja. A tordai hasadék története, a lányrablás, a csodálatos vízfakasztás nemcsak a Koronázási szertartásjátékban, hanem Európa legnagyobb fényfestészeti műalkotásán, a Fény utcában is megjelenik.

Székesfehérváron hétfő este bezár a középkori bazár, de jövőre néhány napra újra előcsalogatják az évszázadokkal ezelőtti hétköznapokat.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Plusz

Novák Péter, Blaskó Borbála, Szervét Tibor és Várdai István is állami elismerést vehetett át március 15-e alkalmából

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter állami elismeréseket adott át a közelgő nemzeti ünnep alkalmából a Pesti Vigadóban, március 13-án.
Plusz

Koncz Gábor kapja idén a Kossuth-nagydíjat

Orbán Viktor miniszterelnök március 14-én bejegyzést tett közzé a Harcosok Klubja elnevezésű online Facebook-csoportban. Mint azt az Index kiszúrta, a kormányfő egyebek közt elárulta a közösség tagjainak, hogy a mai napon Koncz Gábor színművész veheti át a Kossuth-nagydíjat.
Színház

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Plusz

A kulturális élet szereplőit ismerték el március 15. alkalmából

Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára állami kitüntetéseket adott át március 15. alkalmából a Pesti Vigadóban. A kitüntetéseket március 13-án délután vehették át a kulturális élet szereplői.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház hír

A Tháliában rendez Szikszai Rémusz

Elkezdődtek Friedrich Dürrenmatt A csendestárs című, sötét humorú tragikomédiájának próbái a Thália Színházban. A 2024/25-ös évad utolsó bemutatóját Szikszai Rémusz rendezi meg. A bemutatóra április 25-én kerül sor a Thália Télikertben.
Színház ajánló

Nyílt próbán mutatkozik be a Cyrano modern változata

Március 29-én, egy nyílt próba keretében találkozhatnak a nézők először Martin Crimp Cyrano-feldolgozásával, amely Edmond Rostand klasszikusának modern köntösbe bújtatott változata. A történetet Závada Péter fordításában, Pelsőczy Réka rendezésében ismerheti meg a közönség.
Színház hír

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Színház interjú

Koncz Andrea: „Könnyen azonosulok a beatnemzedék lelkületével”

Koncz Andrea tizenhárom éve erősíti az Újszínház társulatát. A színésznővel új bemutatója, A hóhér kötele kapcsán színpadi időutazásról, a határon átnyúló pályakezdésről, Jack Kerouac-ról és a támogató családi háttérről is beszélgettünk.
Színház interjú

Boldogan éltek… de mi jön utána? – interjú Cseh Judit író-rendezővel

A mesékben a boldogság örökké tart – a herceg és a királylány összeházasodnak, és boldogan élnek, míg meg nem halnak. A valóságban ez máshogy van. A ’mi jön utána?’-kérdését járja körül a Kultkikötő és az Összpróba Alapítvány legújabb előadása, amelynek bemutatójára március 13-án kerül sor a Szkéné Színházban. Az előadást rendező és részben író Cseh Judit mesélt a Boldogan éltekről.