„A John egy nagyon szépen felépített, rendkívül gazdagon rétegzett, generációkon átívelő párkapcsolati dráma, aminek egészen egyszerű a története. Egy fiatal pár (Hartai Petra és Böröndi Bence) megérkezik egy panzióba, majd szép lassan nyilvánvalóvá válik, hogy tulajdonképpen a párkapcsolatukat próbálják megmenteni. Rajtuk kívül még ketten szerepelnek a darabban, a panzió vezetője (Takács Katalin) és az ő barátnője, aki vak (Bánsági Ildikó). Én leginkább az emberi kapcsolatoknak a kétségbeesettségét keresem ebben a történetben, illetve azokat a nehézségeket, amiket két egymáshoz illő vagy nem illő ember, akik valamiért egymás mellé rendelődtek az életük során, megpróbálnak valamilyen módon megoldani. Ennek a képtelensége és lehetetlensége húzódik végig a darabon, aminek nem véletlenül van a fiatal pár mellett két olyan idősebb szereplője, akik már nagyon sok mindenen keresztülmentek az életük során, így egészen más a rálátásuk a fiatalok problémáira. Ilyen szempontból egy bölcseleti komédia is ez.
Nagyon ritkán látok ennyire hétköznapi nyelven megírt és hétköznapian játszható darabot, mint a John.”
Mindezt még a tavalyi bemutató előtt mondta Máté Gábor rendező a készülő előadásról, amely előtt tizenkilenc remek budaörsi este, egy fantasztikusan sikerült közönségtalálkozó és egy budapesti vendégjáték után december 7-én, szombaton este utoljára gördül fel a függöny a Budaörsi Latinovits Színházban.
„Hogy mit gondolok ennek a két embernek a párkapcsolati vívódásáról?” – tette fel a kérdést Máté Gábor annak idején. „Azt, hogy az embernek egy élete van, és én azt vallom, hogy ez alatt az egy élet alatt azt a valamit, ami számunkra megadatott, ki kell maxolni. Ha valaki egy ember mellett úgy tudja leélni az életét, hogy a lehető legboldogabb, és érzelmileg mindent meg tud adni a társának és a gyerekeinek, akkor azt kell csinálni. De ha az ember boldogtalan, nem lesz másik élete, amiben boldog lehet. Én abban hiszek – de ez természetesen nem feltétlenül követendő –, hogy
az embernek mindent meg kell tennie azért, hogy valóban boldog legyen, mert csak akkor tudja boldoggá tenni a környezetét is.
Annak semmi értelme, hogy boldogtalanul tegyem tönkre talán éppen azoknak az életét, akiket a legjobban szeretek.”
Annie Baker Németh Nikolett által magyarított Johnja négy csodás színész felejthetetlen jutalomjátéka egy pazar díszletben. Még egyszer, utoljára Budaörsön.
A John című előadás színlapja itt, jegyvásárlási felülete itt érhető el.
Fejléckép: Jelenet a Johnból (fotó/forrás: Borovi Dániel / Budaörsi Latinovits Színház)