A főpolgármeser mindezeken túl egy-egy szépen preparált, eredeti szegecset is átadott az ünnepelteknek, amelyek a régi Lánchídból származnak, és amelyeket a felújítás során cseréltek ki.
A január 13-án bemutatott, Bálint+Jordán=160 című előadás apropóját az adta, hogy Bálint András és Jordán Tamás is ebben az évben tölti be nyolcvanadik életévét, és amellett, hogy kisgyermekkoruk óta barátok, színházi pályájuk is többször keresztezte már egymást különféle színházakban vagy éppen a filmvásznon. Az 1960-as évek elején Bálint András vitte el Jordánt az azóta színháztörténetté vált Egyetemi Színpadhoz, Jordán pedig Bálint Andrással közösen szerette volna megpályázni az újonnan épült Nemzeti Színház igazgatói posztját, rendszeresen szerepeltek együtt különböző színházi előadásokban, és gyakran hívták egymást az általuk igazgatott színházba játszani, rendezni.

Kapcsolódó
Ami százhatvan évbe belefér
Bálint András és Jordán Tamás néhány hónap különbséggel egyszerre tölti be a nyolcvanadik életévét. A Rózsavölgyi Szalon egy bemutatóval ünnepli meg ezt a dupla jubileumot.
Túl azon, hogy az előadásból sok mindent megtudhatunk a két, mindmáig aktív színházcsinálóról és magáról a színházi közegről is, amelyben hosszú-hosszú évtizedeket töltöttek el, a Rózsavölgyi bemutatójának tematikája szervesen kapcsolódik Budapesthez is: „a darab eredetpontja voltaképpen a főváros. Ez ugyanis a lokális metszéspontja az elhangzó irodalmi szövegek szerzőjének, Molnár Ferencnek, aki „Budapest szerelmese”, a két pályatársnak és az előadás negyedik szereplőjeként a békebeli irodalmi kávéházaknak” – írtuk róla élménybeszámolónkban.
„Hosszú, nagyon hosszú vastaps volt a premieren. Egy örömeste a két színházcsinálóval, és mindenki így fogja érezni, aki megnézi őket”
– olvasható a Rózsavölgyi Szalon közösségi oldalán.
A bemutató után a két művészet köszöntötte Zimányi Zsófia, a Rózsavölgyi Szalon művészeti vezetője és Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere is. Ahogy mondta, Bálint András a saját édesapját is eszébe juttatja, aki sajnos már nincs köztünk, s egykor statisztált Szabó István 1966-os, Apa című filmjében, amelynek egyik főszereplője Bálint András volt. A városvezető azt is megemlítette, hogy amikor József Attila verseit olvassa, azok Jordán Tamás hangján szólalnak meg benne.

Bálint András és Jordán Tamás a Bálint+Jordán=160 című előadás bemutatója után (Fotó/Forrás: Molnár Miklós / Rózsavölgyi Szalon)
A Főváros gesztusa így tegnap este még egy fél oktávnyit emelt a Bálint+Jordán=160 című előadás alaphangján, amely már önmagában is legalább annyira esemény, mint puszta színház. Miként ezt írásunkban megfogalmaztuk: „Lehetne még beszélni sok részletről és megoldásról, ahogy egy színházi produkció esetében szokás – ez azonban nem egy átlagos előadás – hanem ünnep, amit közösen kell átélni Bálinttal, Jordánnal és Molnárral egy vérbeli, polgári szalonban”.
Fejléckép: Bálint András és Jordán Tamás a Bálint+Jordán=160 című előadás bemutatója után (fotó: Molnár Miklós / Rózsavölgyi Szalon)