Színház

„Apu, azt hadd kérdezzem meg…” – Léner Péter és Léner András a Mester és Tanítványa podcastban

2025.02.10. 10:50
Ajánlom
Apa és fia beszélgetésével folytatódik a Magyar Színházrendezői Testület frissen indított podcast-sorozata, amely a Fidelio online felületein jelentkezik kéthetente. A második részben Léner Péter Kossuth- és Jászai Mari-díjas színházi rendezőt, egyetemi tanárt kérdezi fia, Léner András színházi rendező, egyetemi oktató, a Magyar Színházrendezői Testület alelnöke, a Magyar Színházi Társaság elnökségi tagja. A felvétel Erzsébetváros Önkormányzata támogatásával valósult meg.

„Ez az első helyzet, Papa, hogy publikusan színházról fogunk beszélgetni” – kezdi a videó felvezetését Léner András, aki édesapját, Léner Pétert, a színházi rendezők doyenjét faggatja múltról, színházeszményről, legendás személyiségekről és produkciókról. Ráadásul jelképesen egy harmadik generáció is kapcsolódik a beszélgetéshez: András fia, Péter unokája, Bence, akinek életre szóló élményt jelenthet a kordokumentumként is működő, értékes színházi eszmecsere.

„Hogy keveredik egy polgári családból valaki a színház környékére?” – indul a beszélgetés, majd hallunk Léner Péter első felvételi próbálkozásáról Básti Lajosnál, és hogy hogyan került végül mestere, Marton Endre rendező osztályába 1956-ban. De kiderül az is, mi dolga volt a főiskolán Munkácsy Mihály Pillanatnyi felhevülés című festményével.

Szó estik számos korszakos előadásról, köztük az 1965-ben, hatvan évvel ezelőtt a Thália Színházban – amely akkor még a mai Újszínház Paulay Ede utcai épületében működött – bemutatott Godot-ra várva című Beckett-műről. „Egész Budapest megnézte, az egész magyar szellemi réteg, és őrületes siker volt” – tudjuk meg Léner Péter rendezéséről, amely nemcsak magyarországi, de a teljes kelet-európai régió ősbemutatója is volt. „Ilyen színház nem volt nálunk” – hangzik el.

Hallgassák meg a teljes beszélgetést itt:

A sorozat aktuális része kapcsán Léner András a Fideliónak korábban így fogalmazott: „Kicsit kakukktojás résznek tűnhet, amelyben én kérdezem az édesapámat, mégsem lóg ki a sorozatból. Eddig soha nem jelentünk meg együtt a nyilvánosság előtt. Én nem rendeztem azokban a színházakban, amelyeket ő igazgatott. Bár mindketten tanítottunk a Színház- és Filmművészeti Egyetemen, sosem vittünk közös osztályt.

Ő az apám, és hozzá mindig fordulhattam.

A sorozat harmadik része, amelyben Szinetár Miklós és Szabó Máté beszélgetnek, február 24-én lesz látható.

Fejléckép: Léner Péter (fotó/forrás: Líra Könyv), Léner András (fotó/forrás: Erzsébetváros Önkormányzata)

Többgenerációs magyar színháztörténet – Máté Gábor és Székely Kriszta őszinte diskurzusa egy új podcast-sorozatban

Kapcsolódó

Többgenerációs magyar színháztörténet – Máté Gábor és Székely Kriszta őszinte diskurzusa egy új podcast-sorozatban

A Magyar Színházrendezői Testület podcast-sorozatot indított Mester és Tanítványa címmel. A Fidelio online felületein kéthetente jelentkező sorozat első részében Máté Gábor és Székely Kriszta rendkívül őszinte diskurzusát adjuk közre.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Plusz

Koncz Gábor kapja idén a Kossuth-nagydíjat

Orbán Viktor miniszterelnök március 14-én bejegyzést tett közzé a Harcosok Klubja elnevezésű online Facebook-csoportban. Mint azt az Index kiszúrta, a kormányfő egyebek közt elárulta a közösség tagjainak, hogy a mai napon Koncz Gábor színművész veheti át a Kossuth-nagydíjat.
Színház

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Plusz

A kulturális élet szereplőit ismerték el március 15. alkalmából

Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára állami kitüntetéseket adott át március 15. alkalmából a Pesti Vigadóban. A kitüntetéseket március 13-án délután vehették át a kulturális élet szereplői.
Vizuál

Sosem látott filmfelvétel került elő az egykori Nemzeti Színház felrobbantásáról

Pontosan hatvan év telt el azóta, hogy a metró építkezésre hivatkozva lerombolták Budapest ikonikus épületét. Az NFI Filmarchívumban most feldolgozott filmfelvételek segítenek abban, hogy azok is átélhessék az élményt, akik sosem járhattak az épületben.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház hír

A Tháliában rendez Szikszai Rémusz

Elkezdődtek Friedrich Dürrenmatt A csendestárs című, sötét humorú tragikomédiájának próbái a Thália Színházban. A 2024/25-ös évad utolsó bemutatóját Szikszai Rémusz rendezi meg. A bemutatóra április 25-én kerül sor a Thália Télikertben.
Színház ajánló

Nyílt próbán mutatkozik be a Cyrano modern változata

Március 29-én, egy nyílt próba keretében találkozhatnak a nézők először Martin Crimp Cyrano-feldolgozásával, amely Edmond Rostand klasszikusának modern köntösbe bújtatott változata. A történetet Závada Péter fordításában, Pelsőczy Réka rendezésében ismerheti meg a közönség.
Színház hír

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Színház interjú

Koncz Andrea: „Könnyen azonosulok a beatnemzedék lelkületével”

Koncz Andrea tizenhárom éve erősíti az Újszínház társulatát. A színésznővel új bemutatója, A hóhér kötele kapcsán színpadi időutazásról, a határon átnyúló pályakezdésről, Jack Kerouac-ról és a támogató családi háttérről is beszélgettünk.
Színház interjú

Boldogan éltek… de mi jön utána? – interjú Cseh Judit író-rendezővel

A mesékben a boldogság örökké tart – a herceg és a királylány összeházasodnak, és boldogan élnek, míg meg nem halnak. A valóságban ez máshogy van. A ’mi jön utána?’-kérdését járja körül a Kultkikötő és az Összpróba Alapítvány legújabb előadása, amelynek bemutatójára március 13-án kerül sor a Szkéné Színházban. Az előadást rendező és részben író Cseh Judit mesélt a Boldogan éltekről.