Gazdag kulturális programok festik sokszínűre idén is a februárt: február 13-án ősi zene utazásra invitálja a zene szerelmeseit Bársony Bálint szaxofonművész, zeneszerző, a Magyar Rhapsody Projekt zenekar és Csík János zenész; több ezer éves gyógyító dallamokat kevernek majd modern zenei világba. Az utazás a Kárpát-medence ősi dalaival veszi kezdetét, aztán a Balkánon folytatódik és Törökországba ér. Több mint negyvenféle hangszer fog megszólalni, a legrégebbiek a dupla nádas hangszerek, de lesz tekerőlant, kobza, népi hegedű és a zenészek egy nagy dobshow-val is készülnek, emellett a koncertet filmes látványelemek színesítik majd.
A Várkert Akusztik sorozatban Bérczesi Róbert, a HIPERKARMA frontembere, gitáros-énekes lép fel február 24-én. A zenész a közelmúltban életmódot váltott, mint mondta, ehhez a rajongók kitartó szeretete adott neki erőt.
Elárulta, hogy tiszta tudatállapotban is megtalálta magát szerzőként, és józan fejjel a korábbi daloktól teljesen eltérő számokat írt.
Izgalmas műsorral készül, harmincéves dalszerzői pályafutásának legérdekesebb dalaival érkezik. Az est törzsanyagát természetesen HIPERKARMA-szerzemények alkotják akusztikus felfogásban, de játszik BlaBla-, BioRoBoT-dalokat, Napidalokat, népdalokat és pár feldolgozást. Biztos abban, hogy akusztikus fellépése maradandó szép élmény lesz mind hangulatában, mind hangzásában. Színpadra áll vele Frenk és Müller Péter Sziámi is.
Népszerű témával, irodalmi szerelmekkel érkezik az Aposztróf sorozat február 27-én, az est házigazdája Juhász Anna Prima díjas irodalmár. Tari Annamária klinikai pszichológus és Szécsi Noémi József Attila-díjas író beszélgetésének fókuszába ezúttal egy örök klasszikus, de mégis ismeretlen ismerős, a 200 éve született Jókai Mór kerül. Választ kapunk arra, hogyan értelmezzük ma az író döntéseit, kortalan szerelmi választásait, felnövésének történetét, de arra is, milyen üzenete és hatása van kapcsolatainak a műveire és a mai generáció életére. Kiderül, hogy
Jókai Mór az első rendszeresen olvasó magyar nőnemzedék kedvenc szerzője volt, aki a férfi írók között példátlan érdeklődéssel fordult a nők felé.
A ma róla élő képet nagyrészt nőrokonai emlékezéseiből sarjadt legendák alakították ki, ezért édesanyja, első és második felesége, unokahúgai és nevelt lányai lesznek az est főszereplői. A szerzőtől Hegyi Barbara és Szervét Tibor Jászai Mari-díjas színművészek olvasnak fel.
A Várkert Bazár nagyszerű dalszerzőkkel, izgalmas színházi előadással, tánccal és mozival köszönti a tavaszt! Március 14-én a Kortárs Dalköltők Legnagyobbjai lépnek színpadra. Balla Gergellyel, Cserihannával, Hegedűs Józsival, Kollár-Klemencz Lászlóval és Závada Péterrel találkozhat a közönség. Kollár-Klemencz László 2022-ben határozta el, hogy a szépirodalom és a dal találkozását, a dalköltészetet segíti annak érdekében, hogy rangjához méltó helyre kerülhessen és a magasművészet részévé váljon. Kezdeményezésére indult el tavaly a Dalköltők koncertsorozat, amelynek első állomása a Várkert Bazár volt, de megalakult az ELTE Bölcsészettudományi Karán a dalköltő szak is, országszerte Dalköltő klubesteket tartanak, és megjelent a Dalköltő-antológia.
Különleges koncertszínházi élmény várja a gyerekeket március 23-án, a bátor egérrel, Ruminivel Tükör-szigetre hajózhatnak a dalok hullámain a Firkin Zenekarral.
A mese szerzője, Berg Judit szerint a musical alapjául szolgáló könyv talán a legösszetettebb Rumini-regény.
A kalandok közepette kibontakozik Rumini első szerelme, de szó esik a barátságról, felnőtté válásról, önmagunk kereséséről és megtalálásáról is. A musical a regény mélységét megtartva egyszerre vidám, kalandos és vicces. Az író úgy véli, Firkin zenéje és dalszövegei csodálatosan illeszkednek a Rumini-sorozat világához. Az előadásból megtudhatjuk, milyen titkokat rejt a Tükör-vulkán, és megfejtjük, kik azok a foncsorok.
A Várkert Bazárban nagy sikerrel futott éveken át a Többet magunkról sorozat, amelyben Grecsó Krisztián író és Grecsó Zoltán táncművész működött közre. A Grecsó fivérek a szépirodalom, a zene és a tánc nyelvén keltik életre a múltat és közös történeteiket. Együttműködésük azon alapul, hogy az irodalom inspirálhatja a jazzt és a kortárstáncot. A testvérek közös alkotómunkája folytatódik, március végén új produkcióval rukkolnak elő.
Az Apánk üzent sorozat Grecsó Krisztián legújabb és eddig legszemélyesebb regényének címét viseli.
A válogatott szövegek meglepetésül szolgálnak az est szereplőinek. Ezúttal is a Willany Leó Improvizációs Táncszínház hat táncművésze és két zenész reagál rájuk.
Áprilisban már kibomlanak az első bimbók a Neoreneszánsz kertben, a Várkert Bazár pedig színes programokkal segít legyőzni a fáradtságot, és garantálja a lelki feltöltődést! A tavalyi nagy siker után idén is érkezik a népszerű Fitos Dezső Társulat a Taven Baxtale! – Legyetek szerencsések! című darabbal, amely a cigány néphez kapcsolódó mesterségeket mutatja be. Az előadás dramaturgiai kötőanyaga a cigányok vándortermészetének ábrázolása. Az etűdös szerkesztésmód arra is lehetőséget ad, hogy váltogassák egymást a hol balladisztikus és lírai, hol pedig épp az élénk, komikus jelenetek, miközben a cigány nép eredetéről és történetéről is képet kapunk. A produkció rendező-koreográfusa Kocsis Enikő és Fitos Dezső.
Részletes program elérhető a Várkert Bazár oldalán. >>>
Fejléckép: Bérczesi Róbert (forrás: Várkert Bazár)