A szuvenírokra utazó turistákkal szemben nem maradt más választása Németországnak: egy falat fognak emelni a berlini fal elé 2018 nyarán, hogy megvédjék a további vandalizmustól.
A védőfal gondolata nem új: 2015 novemberében a Friedrichshain-Kreuzberg kerület önkormányzata már egy tartós védelmi megoldáson gondolkodott, hogy megőrizzék azokat a falfestményeket és rajzokat, amiket még 1990-ben alkottak a falfelületre. Így jött létre az East Side Gallery a keleti oldali falmaradványokon (a Mühlenstraße melletti 1,3 km hosszú szakaszon).
A falat 1961-ben építették, és ezzel elvágták egymástól a kelet-berlini és nyugat-berlini polgárokat, illetve Kelet-és Nyugat-Európát. A hidegháború alatt a kettéosztott Berlin Európa megosztottságának és az elnyomásnak egyik fő szimbólumává vált. A falat 1990 júniusában kezdték lebontani, azonban pár falrészt meghagytak.
A hidegháború mementója most a turisták miatt került veszélybe: évente nagyjából 3,5 millióan keresik fel az emlékhelyet, illetve az East Side Gallery-t, és sokan saját nevüket is felfestik a falra, vagy egy képet fújnak fel, letakarva a történelmi jelentőségű műveket. Vannak, akik faldarabokat visznek haza emlékbe, nem törődve azzal, hogy lényegében egy darab történelmet lopnak el, és ezzel tönkreteszik a berlini falat. A hatóságok valóban aggódnak, és igyekeznek valamivel megóvni azt.
„Sok embert tartóztattunk le, és küldtünk bíróságra, ezt szeretnénk megelőzni" - nyilatkozta Kani Alavi, akinek munkája ugyancsak megtalálható a falon, és ő a vezető szószólója azoknak a művészeknek, akik egységesen felléptek az East Side Gallery védelmének érdekében. Alavi 2009-ben egy hatalmas, 2 millió eurós felújítási projektet irányított, ekkor az eredeti művek létrehozói újrafestették alkotásaikat. 2015-ben megtisztították és helyre hozták a sérüléseket a falon.
A kerület önkormányzata nagyjából 1 méter magas falat akarnak emelni kb 80 cm-re a berlini faltól.