A fesztivál alatt egy helyen, a Spinoza Színházban élvezhető a zsidó kultúra szinte valamennyi szegmense: drámák, színdarabok, filmek, koncertek, előadások.
És persze a Spinoza Zsidó Fesztivál sosem múlik el bemutatók nélkül!
Az Én, Zsa Zsa című monodráma ősbemutatója nyitja a programsorozatot október 5-én. Zsa Zsa, azaz Gábor Zsa Zsa nevét mindenki ismeri, de ki is volt ő valójában? Filmszínésznő? TV-személyiség? Üzletasszony? Szex-szimbólum? Hogy mi van Zsa Zsa híressége mögött, azt megtudjuk Létay Dóra alakításából.
A másik ősbemutató A Zsidó Kutya című dráma, amely egy kutya szemszögéből mutatja be a holokauszt tragédiáját, miközben alapvető emberi értékekről, barátságról, összetartozásról szól. A monodrámát Adam Meir, amerikai színész adja elő magyarul a Spinoza Színházban.
A fesztiválom három film is bemutatásra kerül. Dénes Gábor filmpremierjéből megrendítő történeteket ismerünk meg a zsidó munkaszolgálatról. Surányi András filmjét Fischer Iván életútjáról Karmester varázspálcával címmel a Spinoza közönsége láthatja először. Szintén ő jegyzi a Bródy-vallomások című filmet, amely a zenész édesanyja emlékére készült, tele Bródy János belső vívódásaival és sok zenével.
A koncertek is elmaradhatatlanok: a Sabbathsong, illetve Klein Judit és a Haverim klezmer együtteseken túl, Fellegi Balázs Leonard Cohen dalokból válogat, továbbá Nógrádi Gergővel együtt elénk hozzák a világi zsidó zene fenegyerekeit, mint például Gershwin, Seress, Bernstein és a többiek.
A Spinoza szórakozva tanító drámáiból is néhány műsoron lesz a fesztiválon,
mint például a zsidó állam megálmodójáról, Herzl Tivadarról szóló kávéházi dráma, valamint Robert Capa, a világhírű háborús fotós életéről szóló színmű.
És egy kis pikantéria a végére: Balázs Gábor eszmetörténész minden fesztiválra izgalmas témát szemez a hallgatóságnak, idén a Hősnők és/vagy rosszlányok a Bibliában címmel tart előadást.
A fesztivál több mint nyolcvan közreműködői közt olyan művészekkel találkozhatunk, mint Csákányi Eszter, Gyabronka József, Makranczi Zalán, Ódor Kristóf, Grisnik Petra, Létay Dóra, Nógrádi Gergő, Klein Judit vagy Fellegi Balázs.
További részletek a Spinoza Színház oldalán.
Támogatott tartalom
Fejléckép: Csákányi Eszter az Albina című előadásban (Fotó/Forrás: Fábián Évi / Spinoza Zsidó Fesztivál)