Plusz

Előadóművészeket és pedagógusokat díjazott az Artisjus

2024.12.03. 14:15
Ajánlom
A kitüntetések átadására december 2-án került sor. A szerzői egyesület olyan előadóművészeket díjaz, akik rendszeresen tűznek műsorukra kortárs magyar műveket, valamint olyan pedagógusokat ismer el a díjjal, akik kiemelkedően fontos munkát végeznek a zene és az irodalom oktatásában.

A szerzők egyesülete azzal a céllal alapította a díjat, hogy köszönetet mondjon a kortárs zene elkötelezett terjesztőinek. Nélkülük aligha születhetnének ma is új zenék, és aligha ismerhetné meg ezeket a közönség. 2022-től a kortárs magyar irodalom terjesztésének kiemelkedő képviselőit is díjazza az egyesület. A díjak pénzjutalommal járó szakmai elismerések, odaítélésükről a szervezet szerzőkből és zeneműkiadókból álló testületei döntenek.

Az Artisjus Pedagógusi Díjjal azokat a zenepedagógusokat, valamint magyar nyelv és irodalom tanárokat jutalmazzák, akik tanári pályafutásuk során nagy hangsúlyt fektetnek a kortárs magyar zene, illetve irodalom terjesztésére.

Missziójuk, hogy a felnövekvő nemzedékek anyanyelvükként értsék és interpretálják a kortárs magyar zenét és irodalmat.

Az Artisjus Előadóművészi Díjban azok az előadók részesülnek, akik művészeti tevékenységük során előtérbe helyezik a kortárs magyar műveket, és küldetésüknek érzik, hogy minél szélesebb közönséghez juttassák el ezeket.

Előadóművészi díjak:

Baricz Gergő: énekes, dalszerző. A 2011-es X-Faktorban lett ismert, ahol 3. helyezést ért el. Előadóként a Loyal Apples Club és az Acid/Dc zenekarokban, valamint a Házhoz megy a Zenede programsorozatban játszik. Szólóban saját dalaival és megzenésített versekkel lép fel, emellett számos produkcióban szerepelt, például az István a király jubileumi előadásában Koppányként. A Kőbányai Zenei Stúdió Ének tanszakának vezetője és tanára.

Delhusa Gjon: énekes, zeneszerző és dalszövegíró. Populáris előadóként tevékenykedik, rendszeresen koncertezik Magyarországon és külhoni magyar közönség előtt. Saját maga és más művészek számára ír dalokat, többek között Peter Srámek vagy a Romantic együttes számára. Első zeneműve, az Őszi levél, 1971-ben született.

Gátos Bálint: basszusgitáros, zeneszerző, producer és fordító. Több mint harminc éve tevékenykedik a hazai kulturális életben. Elsősorban könnyűzenei produkciókban végez alkotói, előadói és szervezői munkát. A Váczi Eszter és a Quartet, Szekeres Adrien, CéAnne, Kakadu és Bölömbika produkcióban basszusgitáros, a Busho Venus produkcióban zeneszerző, producer és basszusgitáros.

Kerek Ferenc Csaba: zongoraművész, egyetemi tanár. Jelenleg a Szegedi Tudományegyetem Bartók Béla Művészeti Kar Zongora Tanszék zongora főtárgy tanára. 2003-tól 2013-ig az egyetem Zeneművészeti Karának alapító dékánja, 1995 és 2003 között a Zongora tanszék vezetője. 1988 és 2006 között a Magyar Barokk Trió tagja. Számos országos és nemzetközi verseny zsűritagja.

Kiss Flóra: énekesnő, magánénektanár. Jelenleg a Subtones, a Káltes Ekwa és a Szilárd Piano Project énekese, szólóprojektje pedig florasfloras néven működik. Korábban többek között a Balázs Elemér Group és a Modern Art Orchestra énekese volt, és vokalistaként is számos produkcióban szerepelt, lemezen, filmzenékben és élő turnékon.

Artisjus2024seleljo-141511.jpg

Seleljo Erzsébet átveszi a díjat (Fotó/Forrás: Artisjus)

Kutrik Bence: zeneszerző, zongorista. A Magyar Zeneszerzők Egyesületének elnöke, a Dunakanyar Kortárs Zenei Fesztivál alapítója és művészeti vezetője. A STUDIO5 alkotócsoport alapítótagja. Tanulmányait San Franciscóban (San Francisco Conservatory of Music), Torontóban (University of Toronto) és Budapesten (Liszt Ferenc Zeneakadémia) végezte.

Németh Gábor Alajos: zeneművész, zeneszerző, zenetanár. Jelenleg a Németh Gábor project, az SBB együttes és a Dinamit együttes dobosa, valamint 2007 óta a Kőbányai Zenei Stúdió Dob tanszakának tanára. Zenei tanulmányait 1976-ban végezte a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Jazz tanszakán, de már 1973-tól aktívan zenél, olyan legendás zenekarok tagja volt, mint az Apostol, a Bikini, a Beatrice, a Kormorán és a P.Mobil.

Poniklo Imre: előadó, zeneszerző. 2000 óta az Amber Smith zenekar énekese, gitárosa és frontembere, 2024 tavaszán jelent meg kilencedik, „Once Upon A Time” című lemezük. 2003 és 2007 között a Yonderboi zenekar énekese és turnézó tagja volt. 2011-től a The Poster Boy zeneírója, énekese, zongoristája és gitárosa, valamint 2011 óta háttérzenei szerző is.

Razvaljajeva Anasztázia: hárfaművész, egyetemi tanár. A Duo SeRa szaxofon-hárfa duó tagja, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem adjunktusa és a Szent István Király Zeneművészeti Szakgimnázium hárfatanára. A tanítás mellett rendszeresen ad szóló- és kamaraesteket. Szólistaként fellépett többek között a MÁV Szimfonikus Zenekarral, a Liszt Ferenc Kamarazenekarral és a Pannon Filharmonikusokkal.

Seleljo Erzsébet: szaxofonművész. A Duo SeRa szaxofon-hárfa duó tagja, valamint rendszeres kamarapartnere zongoraművész testvére, Seleljo Irén. Tanulmányait Londonban (Royal College of Music) és Bécsben (Musik und Kunst Privatuniversität) végezte. Jelenleg a budapesti Bartók Béla Zeneművészeti Szakgimnázium és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem szaxofontanára.

StEFREM: vokális együttes. Tagjai: Balázs Edgár, Bubnó Lőrinc, Bubnó Tamás, Oláh Marcell, Papp Viktor, Rácz Ambrus, Tóth Péter, 2024-ig Bubnó Márk. Rendszeresen koncerteznek Európa-szerte, de felléptek már Afrikában, Indiában és Dél-Amerikában is. Olyan neves előadókkal dolgoztak együtt, mint Abeer Nehme, Victor Solomon és a King's Singers. 2002 óta tizennyolc lemezük jelent meg.

Weiner Ensemble: együttes. 2014 szeptemberében alakult a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem végzős és doktorandusz hallgatóiból. Tagjai: Baksai Réka (hegedű), Balogh-Jámbor Janka (cselló), Sziroczák-Bán Annamária (fuvola), Bán Máté (fuvola), Dani Imre (zongora), Pálfi Csaba (klarinét). 2023-ban az együttes létrehozta saját kortárs zenei oktatási programját COnteMPASS Workshop néven a középfokú zeneoktatásban tanuló diákok számára.

Artisjus2024graf-141510.jpg

Gráf Zsuzsanna átveszi a díjat (Fotó/Forrás: Artisjus)

Pedagógusi díjak:

Berki Tamás István: jazzénekes, zeneszerző, szövegíró, pedagógus, egyetemi tanár. Összesen huszonhét évig tanított a Bartók Béla Zeneművészeti Szakiskola jazzének szakán, majd a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Művésztanárképző Főiskoláján és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen, valamint tizennyolc éven át vezette a Kőbányai Stúdió Ének tanszakát.

Blaho Attila: zongoraművész és tanár. Jelenleg a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar mesteroktatójaként jazz-zongora, zeneelmélet és jazztörténet tárgyakat tanít. Oktatói tevékenysége mellett pedig Billy Prim görög dobos zenekarának zongoristája, és Matthew Mitchell gitáros duópartnere.

Bősze Bea: előadóművész, pedagógus. 2009 óta foglalkozik ének- és hangképzésoktatással. 2012-ben alapította a Hangképző Zeneműhely magán zeneiskolát, amit jelenleg is vezet. 2008-ban Gloria nevű együttesével Ave Maria címmel jelent meg nagylemeze. 2009 óta tagja a Pesty Party Showbandnek és Kovács Kati számos koncertjének vokalistája.

Cinka István: pedagógus. Negyven éve a Zagyvarékasi Damjanich János Általános Iskola magyar- történelem szakos tanára. Oktatói tevékenysége mellett a rékasi irodalmi hagyományokat kutatja és népszerűsíti. A Móricz Zsigmond Társaság Zagyvarékasi Tagozatának évekig titkára volt. A 2005-ben megjelent Móricz Zsigmond nyomában Zagyvarékason című kötet szerkesztője. A helyi újság szerkesztőjeként több mint 300 irodalmi-kulturális cikket írt.

Csernák Lászlóné: pedagógus. Az egri Ho Si Minh Tanárképző Főiskolán végzett 1988-ban magyar– történelem szakos tanárként. Az 1990-es évek óta a közoktatásban dolgozik. A Budapest XVIII. kerületi Vörösmarty Mihály Ének-zenei, Nyelvi Általános Iskola és Gimnázium magyartanára. Tanárévei alatt folyamatos versenyszervezői és tehetséggondozói munkát végez. Új kezdeményezésként kollégáival idén iskolai felolvasódélutánokat szerveznek a diákoknak.

Artisjus2024demel-141511.jpg

Demel Eszter átveszi a díjat (Fotó/Forrás: Artisjus)

Demel Eszter: karnagy, pedagógus. 1990 óta a veszprémi Csermák Antal zeneiskola szolfézstanára, a Gárdonyi Zoltán Ifjúsági Kamarazenekar vezetője. A Kokas-pedagógia képviselője és akkreditált oktatója. Az Amerikai Egyesült Államokban, New York államban gordonkát és zeneelméletet oktatott, Dániában pedig a Kodály-módszert tanította dán pedagógusok számára.

Dombi Józsefné dr. Kemény Erzsébet: pedagógus, előadóművész. 1973 óta a Szegedi Tudományegyetem Művészeti Intézet Ének-zene Tanszék tanára, jelenleg nyugalmazott főiskolai tanárként zongora, zenetörténet, valamint Erasmus-hallgatóknak Nature in Music, The Art and Methodology of Kodály című tárgyakat tanít. Oktatói munkája mellett három kórus rendszeres zongorakísérője, valamint számos hangversenysorozat szervezője.

Éles Gábor: gitárművész és tanár. 25 éve a biatorbágyi Pászti Miklós Művészeti Iskola oktatója, kezdeményezésére jött létre a Regionális és Budapesti Gitárfesztivál, melyet immár nyolcadik alkalommal rendeztek meg. Tizenhárom éven át tanított a Lauder Iskolában. Az Éles Gábor Trióval (tagjai: Móré Attila és Szkladányi András) két lemezük is megjelent, de rendszeresen játszik Fekete Istvánnal, Czakó Péterrel és fiával, Éles Mátéval is.

Geröly Tamás Sándor: dobos, ütőhangszeres, előadóművész és tanár. 1991 és 2008 között a Postás Zeneiskolában tanított, 2008 óta pedig a Bartók Béla Konzervatórium tanára. Előadóként többek között Szabados Györggyel, a Dresch Quartettel és a Dél-Alföldi Szaxofonegyüttessel játszott. Jelenleg a Geröly Trió, a Geröly Space Sextet, a Mingus! Mingus! Mingus! és a Rézeleje Fanfárosok formációkban zenél.

Gorbunova Natalia: hárfaművész- és tanár. A szegedi Gál Ferenc Egyetem Vántus István Zeneművészeti Szakgimnázium és a Király-König Péter Zenei Alapfokú Művészeti Iskola hárfatanára. Előadóművészként pedig a Szegedi Szimfonikus Zenekar szólamvezetője.

Gráf Zsuzsanna: karnagy, pedagógus, kamarazenész. 1989-ben megalapította a Városmajori Gimnázium zenei tagozatát és az Angelica Leánykart, azóta is mindkettőnek vezetője, valamint karnagya. Emellett a Liszt Ferenc Zeneakadémia óraadó tanára és a Magyar Kodály Társaság Elnökségének tagja.

Kelemen Angelika: jazzénekes, előadóművész és tanár. A Hang Szín Tér Művészeti Gimnázium jazzének tanára. Tíz éve a kétegyházi zenetábor énekcsoport tanára, öt éve vesz részt a Bodajki Jazz Táborban jazzének tanárként. Az idén húszéves Kelemen Angelika Jazz Quartet énekese.

Fejléckép: StEFREM (forrás: Artisjus)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

„Ezek a hibák a bizalmat rombolják” – a Magyar Színházi Társaság válaszokat vár a Kolibri Színház ügyében

A szervezet nyílt levelet fogalmazott meg Hankó Balázs miniszter felé, írásukban egyebek közt arra kérik a tárcavezetőt, adjon választ arra, miért Zalán Jánost nevezte ki a Kolibri Színház élére, miközben a társulat túlnyomó többsége nem az ő pályázatát támogatta.
Vizuál

5+1 kiállítás, amit még láthatunk januárban

Gyűjtögető szerzők, kínai étkezéskultúra, pillanatképek a sarkvidékről – cikkünkben az e hónapban még megnézhető kiállításokból válogattunk. 5+1 utolsó esély januárra.
Színház

Üdvözli az igazgatói kinevezéseket, és töretlen alkotókedvet kíván a Magyar Teátrumi Társaság

A hazai előadóművészeti szféra legnagyobb szakmai-érdekképviseleti szervezete reagált a Magyar Színházi Társaság közleményére.
Vizuál

Megérkezett Borbély Alexandra új filmjének előzetese

Az Európai Filmakadémia-díjat nyert Borbély Alexandra (Testről és lélekről) egy felemelő alkotás főszereplőjeként tér vissza a mozikba. Az Emma és a halálfejes lepke februártól lesz látható itthon.
Színház

Mundruczó Kornél rendezése Németország legjobb előadásai között

A Proton Színház Parallax című előadása Németországban versenyben van a 2024-es év legjobb előadása címért. A produkcióra január 15-ig lehet szavazni.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz ajánló

Gregory Porter is fellép a Margitszigeti Színházban

Opera, musical, rendhagyó táncelőadás, filmzene koncert, cirkuszshow – a Margitszigeti Színház idén is változatos műfajokkal várja a közönséget Budapest szívében, májustól egészen szeptemberig.
Plusz magazin

2025-ben először lett transznacionális kulturális főváros: Gorizia

Goriziát jó hetven évvel ezelőtt választották ketté, egyik része Olaszországhoz, a másik Szlovéniához tartozik. A két rész az Európa Kulturális Fővárosa címnek köszönhetően idén újra egyesül.
Plusz ajánló

Audiovizuális fesztivállal nyílik meg újra a Zene Háza Hangdómja

Január 14-től újra nyitva a tetőtől talpig továbbfejlesztett Hangdóm, a Zene Háza egyedülálló, immerzív moziterme, amely igazi térbeli élménnyé alakítja át a félgömb alakú vászonra készített filmeket.
Plusz ajánló

Mozgás és zene a színek ölében – tánc-zene performansz a Keserü Ilona-kiállításon

Tánccal egybekötött tárlatvezetésen vehetnek részt az érdeklődők január 21-én 18:30-kor, a Műcsarnokban. Az Átlátszó Hang Újzenei Fesztivál keretében létrejött produkcióban Julien Klopfenstein és Szives Márton működik közre.
Plusz magazin

Angyalok márpedig vannak – 22 művész gyermekkori fotójával ünnepel a Fidelio

Közkedvelt művészeket, írókat, színészeket, rendezőket, énekeseket és zenészeket kértünk fel arra, osszák meg velünk gyermekkori karácsonyi fényképüket és annak történetét. Összeállításunkban van, akit szánkón vagy síelés közben láthatunk, de a fa alatt is sokan köszöntötték a karácsonyt.