A kuratórium – Ágoston Zoltán, a Jelenkor folyóirat főszerkesztője; Bertók Attila, a költő fia, Parti Nagy Lajos költő, valamint Takáts József kritikus, eszmetörténész – 2024-ben Rakovszky Zsuzsát és Pál Sándor Attilát találta méltónak a Bertók László Költészeti Díjra.
A díjat odaítélő kuratórium közleménye úgy fogalmaz, Rakovszky Zsuzsa költészete párját ritkítóan konzekvens módon ragaszkodik saját eredeti alapkérdéseihez, problémáihoz. Versei költői indulásától máig az idő, az elmúlás, a véges, esendő és kisszerű emberi egzisztencia körülírásával, meg- és újrafogalmazásával kísérleteznek. A korábban „gondolati költészetnek” nevezett hagyományvonulat eredeti képviselőjeként művészete rokonítható a díj névadójának lírájával.

Kapcsolódó
„Ebédelni akkor is kell, ha nem sikerült eldöntenünk, létezik-e Isten” – nagyinterjú Rakovszky Zsuzsával
„Ha a világ csak annyit jelent, hogy különböző atomok mindenféle formát vesznek fel, aztán széthullanak… hát, az elég elkeserítő gondolat” – fogalmazott az Artisjus Irodalmi Nagydíjjal kitüntetett költő, író, akivel életművéről, legújabb verseskötetéről és a korszellemről is beszélgettünk.
Pál Sándor Attila költészete és irodalomszemlélete szintén közeli rokona Bertók Lászlóénak. Hagyománykezelése és műfaji kísérletezőkedve izgalmasan, előremutatóan és eredetien öntörvényű, de nemegyszer a verstémái, a város és vidék viszonyrendszerét vizsgáló szövegei is párhuzamba állíthatók a díj névadójának lírájával – írták.
Közleményükben hangsúlyozták, a Bertók László Költészeti Díj fenn kívánja tartani a díj névadójának emlékezetét,
valamint elő kívánja segíteni az ideológiáktól, korlátozásoktól mentes szabad művészetnek, illetve a kortárs magyar költészet jeles alkotóinak elismertségét.
2021-ben a Jelenkor folyóirat és Bertók Attila, a költő fia és örököse költészeti díjat alapított. Már a díj létrejöttekor határozott célkitűzése volt az alapítóknak, hogy – miként az életmű – a díj és a díjátadó eseménye is nyisson a társművészetek felé, a december 5-i programot is ennek szellemében állították össze a szervezők.
Az est kortárs komolyzenei attrakciója Balogh Máté Sinfonia Nr. 3. „Priusz”. Hommage à László Bertók című művének magyarországi ősbemutatója. A díjátadón közreműködik Mácsai Pál színművész, az est házigazdája Nyáry Krisztián lesz. A díjazottak az idei elismerések mellé ezúttal is pécsi képzőművészek személyre szóló alkotásait kapják. A nagydíjas Pinczehelyi Sándor, a kisdíjas Hack Ferenc művét viheti majd haza.
Az ünnepélyes átadóest 2024. december 5-én 18 órakor kezdődik a pécsi Kodály Központban, az eseményre a belépés ingyenes, jegyek a helyszínen személyesen, illetve online is igényelhetők.
További részletek a Bertók László Költészeti Díj honlapján.
Fejléckép: Rakovszky Zsuzsa (Fotó/Forrás: Szilágyi Lenke / Magvető)