Könyv

Múzeumok a világjárvány árnyékában

2025.03.14. 14:45
Ajánlom
A COVID-19 pandémiáról szóló könyvet jelentetett meg a Néprajzi Múzeum: Berényi Marianna kötetében azt vizsgálta meg, hogyan költöztek át a múzeumok az online térbe a világjárvány ideje alatt.

Miután 2020. március 11-én az Egészségügyi Világszervezet (WHO) világjárványként deklarálta a COVID–19 vírusos betegséget, Magyarországon vészhelyzet lépett életbe, kormányhatározat döntött többek között arról, hogy 2020. március 16. napjától a nevelés-oktatás tantermen kívüli, digitális munkarendben folytatódjon a járvány terjedése miatt. Ekkor valamennyi kulturális és közintézményhez hasonlóan a magyarországi múzeumok is bezártak, egészen június közepéig, hogy a pandémia súlyos áldozatokat követelő időszakában, 2021. november 11-től 2022 májusáig újra zárt ajtók mögül lássák el feladataikat. A Néprajzi Múzeum újonnan megjelent, a Falak nélkül maradt múzeum – A COVID–19-világjárvány hatása a magyar múzeumi közgyűjtemények online praxisára című kötete ezt az időszakot dolgozza fel. A szerző, Berényi Marianna egy egész emberiséget érintő krízis egyetlen kulturális ágazathoz tartozó intézménytípusra fókuszálva dokumentálta a pandémia következményeit – olvasható a múzeum közleményében.

Emlékeztettek, amikor a John Hopkins Egyetem 2023. október 3-án lezárta a SARS–CoV–2, a Covid–19 betegséget okozó vírus által okozott fertőzésekkel kapcsolatos globális adatgyűjtését, több mint 676 millió megbetegedést, 6,88 millió halálesetet rögzített.

A vírusos betegség soha nem látott hatással volt a mindennapi életre, így a múzeumok világára is.

Az intézmények hosszabb időn keresztül teljes vagy részleges zárvatartásra kényszerültek, ami jelentős mértékben ösztönözte digitális tevékenységük növekedését. A klasszikus múzeumi funkciók maradéktalan érvényesítése, valamint a bizonytalan jövőkép arra késztette az intézményeket, hogy munkájukat és közszolgálati, közgyűjteményi szerepüket az egyetlen elérhető nyilvános térben, az interneten tegyék mindenki számára hozzáférhetővé, ahol a rekreációt lehetővé tévő programjaikon túl az online térbe kényszerülő közoktatás számára is minőségi támogatást nyújtottak – olvasható a közleményben.

51e1c61f-0207-4bd1-95a8-f839d2029126-135316.jpg

Berényi Marianna: Falak nélkül maradt múzeum – A COVID–19-világjárvány hatása a magyar múzeumi közgyűjtemények online praxisára (Fotó/Forrás: Incze László / Néprajzi Múzeum)

A Néprajzi Múzeum PhD értekezéseket bemutató sorozatában megjelent kötet a digitális antropológia módszereivel vizsgálta ezt a rendkívül gyorsan lezajló folyamatot, valamint azokat az analóg és digitális előzményeket, amelyek lehetővé tették a múzeumok online átállását. A szerző dokumentálta, miként formálódtak a kezdetben jellemzően egyszerű megoldások egyre professzionálisabbá, hogyan változott meg a digitális adatokhoz, a digitalizációhoz, az online térhasználathoz és a közösségi médiához való viszony.

Mindemellett azt is elemzi, miként alakult át a magyarországi múzeumok intézményi gyakorlata a világjárvány hatására,

hogyan reagáltak a múzeumok közösségei a digitális fejlesztésekre, és milyen visszacsatolásokat generáltak ezek a kölcsönhatások a múzeumi szakemberek szemléletmódjára és a látogatók tartalomfogyasztására.

A kötet azoknak a magyar és nemzetközi kutatásoknak az összehasonlító elemzésén alapul, amelyek a COVID–19-világjárvány hatásait vizsgálták. A szerző ezen kívül egy 2021-ben végzett, ezer fős látogatói kérdőíves kutatás és egy háromszázötven múzeumi dolgozót célzó országos felmérés eredményeit is feldolgozta, majd az ezek alapján legjellegzetesebbnek tekinthető digitális tartalomtípusok elemzését egy 2023-ban végzett, múzeumokat érintő utánkövetéses vizsgálattal egészítette ki.

A 98 ábrát tartalmazó, 350 oldalas kötetet Németh L. Dániel tervezte, Gréczi Emőke szerkesztette, Kómár Éva lektorálta, a bevezetőt Kemecsi Lajos, a Néprajzi Múzeum főigazgatója, valamint Keményfi Róbert, a Debreceni Egyetem Néprajztudományi és Muzeológiai Intézetének igazgatója írta. 

A kötet a Néprajzi Múzeum könyvesboltjában és webshopjában vásárolható meg.

Fejléckép: Berényi Marianna: Falak nélkül maradt múzeum – A COVID–19-világjárvány hatása a magyar múzeumi közgyűjtemények online praxisára (Fotó/Forrás: Incze László / Néprajzi Múzeum)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Tánc

Önálló univerzum épül a Millenárison

Elkezdődött a Walk My World immerzív produkció építése a Millenárison. A világon egyedülálló, monumentális attrakció létrehozásán olyan kiemelkedő magyar alkotók is dolgoznak, akik korábban számos film – köztük hollywoodi sikerprodukciók – vizuális világának megteremtésében vettek részt.
Klasszikus

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.
Klasszikus

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Plusz

Tavaszi megújulás Kodály Zoltánnal és Berecz Andrással a Pesti Vigadóban

Berecz András Mindenek újulnak – Tisztelet Kodály Zoltánnak című előadás során Kodály-kórusművek, népdalok és cimbalommuzsika köszönti a tavaszt a Pesti Vigadóban, május 10-én.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv interjú

Dragomán György: „Azt szeretnénk, hogy ez az alkotóház mindenki otthona lehessen”

Mint arról beszámoltunk, alkotóházként születhet újjá Esterházy Péter egykori, rómaifürdői családi háza. Bár az épülettel még rengeteg munka van, a tervek szerint az első vendégek már ősszel megérkezhetnek. Az alkotóház egyik megálmodójával, Dragomán György József Attila-díjas íróval beszélgettünk. Villáminterjú.
Könyv hír

A kortárs magyar irodalom elismerésére alapított díjat az Esterházy Magyarország Alapítvány

Az Esterházy Irodalmi Díjat a magyar nyelven kiemelkedő értéket alkotó kortárs irodalmárok között osztják ki. Az elismerést első alkalommal idén szeptemberben adják át a shortlistre felkerült szerzők valamelyikének.
Könyv hír

Akár már szeptembertől megkezdheti működését az Esterházy Péter-alkotóház

Várhatóan már ősszel megérkezhetnek az első vendégek Esterházy Péter egykori családi házába, amelyet a közösség jelentős támogatásával irodalmi alkotóházzá alakítanak. Az épületben zajló munkálatokról, a jövőbeli tervekről Vámos Miklós és Dragomán György árult el részleteket.
Könyv gyász

Elhunyt Mario Vargas Llosa

A Nobel-díjas író, esszéista, újságíró és irodalomkritikus halálhíréről családja számolt be. A perui művész, aki műveiben a hatalom és a totalitarizmus bűneivel vetett számot, 89 éves volt.
Könyv ajánló

„Neszez a múlt, nem múlik semmi el” – új verseskötettel jelentkezik Tóth Krisztina

Május 21-én a Magvető Kiadó gondozásában jelenik meg Tóth Krisztina legújabb verseskötete Szeleknek fordít címmel, amelyben az elmúlt öt év során keletkezett költeményeit olvashatjuk.