Könyv

Milyennek látta a Svejk szerzője a magyarokat?

2024.10.28. 15:25
Ajánlom
Jaroslav Hašek a XX. század elején bejárta az Osztrák-Magyar Monarchia tájait, s utazásait szatirikus karcolatokban örökítette meg. Először olvashatjuk ezeket kötetben, magyarul.

Jaroslav Hašek (1883-1923) hányatott, bonyolult és rövid élete ellenére a cseh – és így az európai – irodalom fontos figurája. Bár számos kötete megjelent magyar nyelven, mégis leginkább a Svejk szerzőjét tiszteljük benne. Pedig egyéb írásai – javarészt szatirikus művek – is figyelmet érdemelnek. Például a mostanában megjelent, A Távcsőaffér című útirajzokat és karcolatokat tartalmazó, Száz Pál által magyarított kötet különösen érdekelhet minket, magyarokat.

Az alig pelyhedző állú, ifjú Jaroslav a 20. század első éveiben tette legfontosabb, írásban megörökített utazásait a k. u. k. birodalom területein – önmagát nem kímélve (Bajorországban és Krakkóban is letartóztatták csavargásért), s kalandok után kajtatva. Hogy aztán benyomásait szatirikus hangvételben a közönség elé tárja, esetenként a valóság talajáról jócskán elrugaszkodva, szórakoztató formában karikírozza az eseményeket és a szereplőket.

Hašek görbe tükröt tart a társadalom elé, de még a tükör görbeségéből adódó torzulásokkal együtt is felismerhető a kirajzolódó kép, a kor, a mentalitás.

Sőt, van igénye a társadalmi feszültségek bemutatására is! És ez nem mindig mosolyogtató.

IMG_E1756-151133.jpg

Jaroslav Hašek: A távcsőaffér – Útirajzok a Monarchia tájairól (Fotó/Forrás: Typotex Kiadó)

Több karcolata (pl. Hogyan lett Jura Ogárko magyarrá) is emléket állít a szlovákokat érintő, s a korra oly nagyon jellemző – akkor még beláthatatlan következményű – erőszakos magyarítási törekvéseknek. A Csernova című írás az 1907. október 27-én eldördült sortűzről, s annak cseh és nemzetközi visszhangjáról szól. Megrendítő. Főleg, ha az olvasó veszi a fáradságot, és utánanéz, miféle – mára banálisnak tűnő – események láncolata eredményezett tizenöt halottat és körülbelül hetven sebesültet. Nem mindig kell és lehet kacagni… de azért, ha adódik lehetőség, akkor azt érdemes kihasználni!

Az A magyar tenger című szösszenet – ezt nem nehéz kitalálni: – a Balatonról, s a balatoni ember tó iránti mérhetetlen elfogultságáról szól:

…a mi tengerünkön még senki sem kelt át. Balatonfüred, Siófok, Almádi és Fülöp között egy hétig megy a gőzhajó, s ez még mindig csak Balatonfüred és Fülöp között. Tovább pedig csak a víz és a tenger, feletted az ég, és semmi más, mint az ég és a tenger, ha előre nézel. És ha ladikkal vágnál neki, hajózhatnál egész hátralevő életedben, sosem érnél a végére. Elveszel azon a mérhetetlen felszínen, és sosem térsz vissza a somogyi bor mellé. Ilyen a mi magyar tengerünk, mérhetetlen, és a legnagyobb a világon.

Talán ennyiből is egyértelmű, hogy a fiktív nevű Kemenesszarva település polgármesterének dicsekvése a maga túltolt formájában valami többről szól. Olyasfajta nagyotmondásról és nagyzási hóbortról, amitől manapság sem vagyunk mentesek, s ha nem nézünk szembe vele, akkor elsodorhat minket.

Bár a kötetből most csak a magyar tárgyú írások egy részét említettem, de a könyv ennél sokkal többet ad, hiszen Jaroslav Hašek társaságában nem csak térben, de időben is utazva bepillanthatunk egy letűnt – sokak által visszasírt és idillinek gondolt – kor kulisszái mögé. S elgondolkozhatunk azon, mennyit változott a világ (változott-e valójában), s milyen irányba...

Szerző: Grozdits Hahó

Jaroslav Hašek: A távcsőaffér – Útirajzok a Monarchia tájairól

Kiadó: Typotex Kiadó
Megjelenés: 2024
Fordította: Száz Pál
Oldalak száma: 328

A kötet megvásárolható a Typotex weboldalán.

Támogatott tartalom

Fejléckép: Jaroslav Hašek: A távcsőaffér – Útirajzok a Monarchia tájairól (Fotó/Forrás: Typotex Kiadó)

Typotex Kiadó

A Typotex Kiadó története 1989-ben, éppen a berlini fal leomlásának napján vette kezdetét, és az azóta eltelt évtizedek során a kiadó neve a tudományos ismeretterjesztés és szakkönyvkiadás megbecsült brandjévé vált. Ismertségünket elsősorban a minőségi ismeretterjesztés iránti elkötelezettséggel szereztük:

ma is fáradhatatlanul kutatjuk azokat a szerzőket, akiknek műveiben a kiemelkedő szaktudás ötvöződik a tudás átadásának tehetségével és a fáradhatatlan mesélőkedvvel.

Az utóbbi tíz év újdonsága, hogy kiadónk kortárs világirodalommal is foglalkozik; Typotex Világirodalom sorozatunkban 2024 őszén immár a századik kötet lát napvilágot. Olyan fontos szerzőket vezettünk be a magyar piacra, mint az izlandi Jón Kalman Stefánsson, az örmény származású Narine Abgarjan, a norvég Cecilie Enger és a francia Nicolas Mathieu.

Különösen büszkék vagyunk arra az alkotói, baráti és szakmai közösségre, amely az elmúlt évtizedek során a Typotex körül kialakult. Ez az intellektuális háló és a benne felhalmozott rengeteg tapasztalat, tudás és kreativitás olyan szellemi műhellyé teszi a kiadót, amely gyorsan változó világunk kihívásai mellett is képes megőrizni függetlenségét és nyitottságát.

www.typotex.hu

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták 2024-ben a Prima Primissima Díjakat

A neves elismerést idén is tíz kategóriában vehették át a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában megtartott pénteki gálaesten.
Színház

Legendákról sztorizik első önálló estjén Bujtor István fia, Bujtor Balázs az Eötvös10-ben

Sokszor megkérdezik tőle, amikor bemutatkozik: „Ugye nem AZ a Bujtor? Ő erre büszkén feleli: „De. AZ a Bujtor.” Bujtor Balázs hegedűművész, zeneszerző – zseniális mesélő. Eddig mindig mások műsorában beszélt, most először lép saját stand-up előadásával közönség elé december 11-én 20 órakor az Eötvös10-ben.
Vizuál

KÉP-regény: Kottafecskék

A Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos ezúttal a villanydrótokon ücsörgő fecskék látványáról ír, amely kísértetiesen emlékeztet a kottafüzetekre. És ha már hangjegyek: Teddy Harpo meg is zenésítette a madarak által kirajzolt dallamot. Hallgassa meg ön is!
Könyv

A falu, ahol a baglyok Demjén Rózsit huhognak

Vass Norbert novellafüzérében egy fiktív somogyi falu szürreális világa tárul elénk, ahol a népi babonák és a popslágerek szerves egységben alakítják a helyiek hétköznapjait. Kappanfölde kritika.
Vizuál

Egy csiga emlékiratai – hamarosan a mozikban Adam Elliot új animációs filmje

Az Oscar-díjas Adam Elliot egy újabb megindító, felnőtteknek szóló történettel kápráztatja el a nézőket. Az Egy csiga emlékiratai érzelmekkel teli stop-motion animációs film, ami már most a külföldi kritikusok kedvence, és számos díjra esélyesnek tartják.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Könyv kritika

A falu, ahol a baglyok Demjén Rózsit huhognak

Vass Norbert novellafüzérében egy fiktív somogyi falu szürreális világa tárul elénk, ahol a népi babonák és a popslágerek szerves egységben alakítják a helyiek hétköznapjait. Kappanfölde kritika.
Könyv kritika

Miért adhat boldogságot a megalázottság? 

A Torino árnyékában című regény nem a benne rejlő testiség miatt felnőttirodalom, hanem mert a lélekben turkál. Az olvasóéban is! Kritika Ivana Dobrakovová új kötetéről.
Könyv hír

Parti Nagy Lajos kapja a Városmajor 48 Irodalmi Életműdíját

A Kossuth-díjas költő, író december 13-án veheti át az elismerést, amelyet a Városmajor 48 Alapítvány kuratóriuma ítél oda a kortárs magyar irodalom egy-egy kiemelkedő alkotójának. A harmadik alkalommal átadott Irodalmi Jutalom díjazottja idén Bakos Gyöngyi író.
Könyv magazin

Beleolvasó – Grecsó Krisztián: Apám üzent

Az Apám üzent Grecsó Krisztián eddigi legszemélyesebb könyve, miközben valódi fikció. Regényes nyomozás a családi múlt után, amely a személyes vallomás látszatát kelti. Olvasson bele ön is a kötetbe!
Könyv podcast

Esti mesék a mindennapok történeteiből – Pályi Csilla és Polányi Viktória a Lírástudók vendége

Beszélgetőmesék címmel ír gyerekkönyveket Pályi Csilla, amelyekben akár a leghétköznapibb helyzetek is szóba kerülhetnek az esti mesélés során. A kötetekben Polányi Viktória gyerekpszichológus tanácsai és kérdései segítenek feloldani a kicsik számára nehéz élethelyzeteket. A szerzőpárossal Grisnik Petra beszélgetett.