„Kávéház nélkül nincs irodalom” – írta Márai Sándor, és nem túlzott. A kávéház csaknem kétszáz évig nemcsak második lakhelye volt a magyar művészeknek, hanem az egymást formáló eszmék és a polgári szabadság iskolája is. Nélküle irodalmunk, sőt, a teljes magyar kultúra is alapvetően másmilyen lenne. Ez a Kármán Józseftől Kertész Imréig, Csokonaitól Csoóri Sándorig tartó két évszázad legalább harminc éve lezárult – olvasható Nyáry Krisztián legújabb kötetének borítóján.
A Corvina Kiadó gondozásában megjelent könyv ajánlója szerint
bár a kávéházak korszaka lejárt, de egykori művész vendégeik öröksége ma is velünk él.
Az ő törzskávéházaikról, mindennapjaikról, komoly vitáikról és komolytalan mulatságaikról szól az Itt kávéztak ők – a Nyáry Krisztiántól megszokott, információkban gazdag, szórakoztató stílusban.
A nagy sikerű Így szerettek ők-kötetek, valamint az Így ettek ők szerzőjének legújabb irodalomtörténeti kiadványa november 12-én jelent meg. Hamarosan pedig az olvasóknak lehetősége is nyílik találkozni az irodalomtörténésszel: Nyáry Krisztián ugyanis november 16-án a Széll Kálmán téren nyílt új Líra Könyvesboltban dedikál 11 órától.
Nyáry Krisztián: Itt kávéztak ők – Írók, művészek és kávéházaik
Kiadó: Corvina Kiadó
Megjelenés: november 12.
Oldalak száma: 320
Kötés: keménytáblás
A kötet megvásárolható a Líra webáruházában.
Fejléckép: Nyáry Krisztián (Fotó/Forrás: Szalmás Krisztina)