A litván származású Mirga Gražinytė–Tyla mindössze 29 éves, és eddig a Los Angeles-i Filharmonikusok társkarmestereként és a Salzburg Landestheater zenei vezetőjeként dolgozott. Zürichben, Lipcsében, Bolognában és Ausztriában tanult, míg a Los Angeles-i Filharmonikusoknál társkarmesterré válása előtt Gustavo Dudamel szárnyai alatt sajátította el a szakma fogásait. Fellépett a Koppenhágai Dán Rádiózenekarral, a Lipcsei MDR Zenekarral és a Bonni Beethoven Zenekarral is, nemsokára pedig a San Diegói és a Detroiti Szimfonikusokkal debütál. A Birminghami Szimfonikusok élén vendégkarmesterként 2015-ben mutatkozott be, ami annyira jól sikerült, hogy most januárban vissza is hívták vendégszerepelni.
A zenekar egyébként híres tehetségfelismerő képességéről: előző vezetői közt van Andris Nelsons, Sakari Oramo és Simon Rattle is, akik később világszerte elismert karmesterek lettek – várhatóan így lesz majd Mirga Gražinytė–Tyla esetében is.
„Karmesterként soha nem éreztem hátrányát, hogy nő vagyok. Ugyanakkor nagyon is tudom, hogy más női karmestereknek, például a barátaimnak és idősebb kollégáimnak mekkora nehézséget okoz megküzdeni az azonos jogokért” – mondta arról, hogy karmesterként nőként kell érvényesülnie. „Ez még mindig fontos probléma, és dolgozni kell rajta egészen addig, amíg többé már egyáltalán nem lesz kérdés, ki milyen nemű.”
Miért ritkák a női karmesterek?
A női karmesterek között Magyarországon főleg a fiatalabb generáció érvényesül. Hogy miért is, azt ebben a cikkünkben fejtettük ki sok más érdekesség mellett.Mirga Gražinytė–Tyla szeptemberben kezd a Birminghami Szimfonikusok élén.