Klasszikus

Újabb női karmester robbant be a komolyzene élvonalába

2016.02.04. 13:32
Ajánlom
A Birminghami Szimfonikus Zenekar Mirga Gražinytė-Tyla személyében először választott női karmestert, adta hírül a Classic FM.

A litván származású Mirga Gražinytė–Tyla mindössze 29 éves, és eddig a Los Angeles-i Filharmonikusok társkarmestereként és a Salzburg Landestheater zenei vezetőjeként dolgozott. Zürichben, Lipcsében, Bolognában és Ausztriában tanult, míg a Los Angeles-i Filharmonikusoknál társkarmesterré válása előtt Gustavo Dudamel szárnyai alatt sajátította el a szakma fogásait. Fellépett a Koppenhágai Dán Rádiózenekarral, a Lipcsei MDR Zenekarral és a Bonni Beethoven Zenekarral is, nemsokára pedig a San Diegói és a Detroiti Szimfonikusokkal debütál. A Birminghami Szimfonikusok élén vendégkarmesterként 2015-ben mutatkozott be, ami annyira jól sikerült, hogy most januárban vissza is hívták vendégszerepelni.

Mirga Gražinytė-Tyla

Mirga Gražinytė-Tyla (Fotó/Forrás: lrytas.lt)

A zenekar egyébként híres tehetségfelismerő képességéről: előző vezetői közt van Andris Nelsons, Sakari Oramo és Simon Rattle is, akik később világszerte elismert karmesterek lettek – várhatóan így lesz majd Mirga Gražinytė–Tyla esetében is.

„Karmesterként soha nem éreztem hátrányát, hogy nő vagyok. Ugyanakkor nagyon is tudom, hogy más női karmestereknek, például a barátaimnak és idősebb kollégáimnak mekkora nehézséget okoz megküzdeni az azonos jogokért” – mondta arról, hogy karmesterként nőként kell érvényesülnie. „Ez még mindig fontos probléma, és dolgozni kell rajta egészen addig, amíg többé már egyáltalán nem lesz kérdés, ki milyen nemű.”

Miért ritkák a női karmesterek? 

A női karmesterek között Magyarországon főleg a fiatalabb generáció érvényesül. Hogy miért is, azt ebben a cikkünkben fejtettük ki sok más érdekesség mellett.

Mirga Gražinytė–Tyla szeptemberben kezd a Birminghami Szimfonikusok élén.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Plusz

Koncz Gábor kapja idén a Kossuth-nagydíjat

Orbán Viktor miniszterelnök március 14-én bejegyzést tett közzé a Harcosok Klubja elnevezésű online Facebook-csoportban. Mint azt az Index kiszúrta, a kormányfő egyebek közt elárulta a közösség tagjainak, hogy a mai napon Koncz Gábor színművész veheti át a Kossuth-nagydíjat.
Színház

A Tháliában rendez Szikszai Rémusz

Elkezdődtek Friedrich Dürrenmatt A csendestárs című, sötét humorú tragikomédiájának próbái a Thália Színházban. A 2024/25-ös évad utolsó bemutatóját Szikszai Rémusz rendezi meg. A bemutatóra április 25-én kerül sor a Thália Télikertben.
Vizuál

KÉP-regény: Hol van már a tavalyi hó?

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a Duna rekord alacsony vízállása kapcsán további aggasztó adatokat oszt meg velünk.
Könyv

Díjazták az év legjobb gyerekkönyveit

Idén 10. alkalommal adta át a HUBBY az Év Gyerekkönyve Díjakat. A szervezők örömére rekordszámú, csaknem száz nevezés érkezett, s olyan erős mezőny állt össze, hogy a zsűri több ponton is változtatott az előző évek gyakorlatán.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Először rendezik meg a Rolla János Zenei Napokat az Óbudai Társaskörben

A háromnapos eseményt hagyományteremtő céllal rendezi meg az Óbudai Társaskör a 2023-ban elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész tiszteletére. A záróestén Kelemen Barnabás, Kokas Katalin és Fenyő László ad kamarakoncertet.
Klasszikus ajánló

A szélességi körök visszhangjai – spanyol vonósnégyes kalauzol az európai és amerikai zene világában

A Cuarteto Matrice programja északról dél felé haladva navigál keresztül a 20. századi Európán és Amerikán. A spanyol kvartett a hiánypótló MERITA – európai kamarazenei együttműködés keretében érkezik Magyarországra, és ad koncertet a BMC-ben, április 7-én.
Klasszikus gyász

Elhunyt Sofia Gubaidulina zeneszerző

Napjaink egyik legjelentősebb orosz zeneszerzőjét, aki élete utolsó évtizedeit Németországban töltötte, kilencvenhárom éves korában, március 13-án érte a halál.
Klasszikus ajánló

Végh Sándor egykori tanítványa tart kamarazene kurzust a Concerto Mesteriskola keretében

A kamarazenei élet egy újabb kiválósága, Arvid Engegård tart ingyenes, nyilvános, angol nyelvű mesterkurzust március 17-én, a zenekar Páva utcai székházában.
Klasszikus hír

Még lehet jelentkezni a Kocsis Zoltán-díjra!

A Kocsis–Hauser Alapítvány idén is meghirdette a Kocsis Zoltán-díjat, amelyre a Magyarországon és külföldön élő magyar állampolgárságú, valamint Magyarországon élő vagy tanuló külföldi, nem magyar állampolgárságú zongoristák jelentkezését várják. Jelentkezési határidő: április 10.