Klasszikus

Új otthon a XV. kerületben – a Csokonai Rendezvényházban próbál a 100 Tagú Cigányzenekar

2024.07.31. 09:20
Ajánlom
A közelmúltban új próbahelyszínt vett birtokba a 100 Tagú Cigányzenekar: a XV. kerületi Csokonai Rendezvényházban találták meg azt a termet, amely reményeik szerint hosszú távon is ideális körülményeket teremt majd a muzsikáláshoz.

A lassan negyvenedik évébe lépő 100 Tagú Cigányzenekar a hazai kulturális élet különleges színfoltja, az együttes játszik klasszikus zenét, tradicionális cigánymuzsikát, magyar nótát és népdalt is, gyakran szokatlan hangszerelésben adnak elő jól ismert zeneműveket. Már az is magára vonzza a figyelmet, amikor a művészek mind megjelennek a színpadon – a zenekar jelenleg 138 tagot számlál, könnyű tehát kiállítani a százas létszámot –, hát még mekkora élmény azt a lelkesedést látni, amit a muzsikusok sugároznak. Munkájuk az évek során meghozta gyümölcsét, a közönség szeretete mellett talán legfontosabb eredményük, hogy 2014-ben hungarikummá nyilvánították őket. Ám a színvonalas muzsikáláshoz megfelelő feltételek is szükségesek, így a zenekar néhány hónapja egy a korábbinál nagyobb, modernebb teremben tartja a próbáit, a XV. kerületi Csokonai Rendezvényházban.

„A legfontosabb szempont az volt, hogy elférjünk” – magyarázza Danyi Lőrinc, a zenekar elnöke. „Ugyebár százan vagyunk, és sokszor kapunk olyan felkéréseket, amelyeknél teljes létszámmal kell jelen lenni, a korábbi, XXII. kerületi próbatermünkben pedig nem volt elegendő hely. Ráadásul a tagok körülbelül hetven százaléka a belvárosban lakik, nekik a megközelítés is problémát okozott, iskolaidőben másfél-két óráig is tarthatott az utazás.” Így hát a pesti oldalon keresgéltek, míg végül a XV. kerület felé fordult a figyelmük. „A családom egy része itt lakik, ők ajánlották, hogy nézzük meg a Csokonai Rendezvényházat, mert méretben és elhelyezkedésében is pont megfelelő lenne. Beszéltem az igazgatóval, Beke Károllyal, aki nagyon kedves volt, így alaposan körbejárhattuk a helyet.

Egyből beleszerettem az épületbe, nagyon európai, exkluzív, szép az udvaruk, és kiváltképp a színháztermük: igen modern, megfelel a mai követelményeknek.

Úgyhogy rögtön azt mondtuk, nem is keresünk tovább” – magyarázza.

100tagu1-153432.jpg

A 100 Tagú Cigányzenekar koncertje (Fotó/Forrás: 100 Tagú Cigányzenekar)

Az eltelt néhány hónap alatt a helyszín bőségesen megszolgálta a bizalmat, a zenészek az első pillanattól kezdve szerették az új próbatermet. Kiváló az akusztika, a hangszercsoportok külön-külön is hallhatóak, ami a minőségi munka fontos feltétele, de egyben is gyönyörű a hangzás – mondja Danyi Lőrinc. És persze fontos számukra, hogy milyen kedvesen fogadta őket a helyi vezetőség. „Ők is örültek, hogy egy világhírű zenekar jött a kerületbe, így kölcsönösen előnyös az együttműködés. Kitöltjük az űrt, amit esetleg egy nagyobb együttes hiánya eddig jelentett.” Elképzelhető tehát, hogy fellépéseket, programokat is szerveznek a kerületben? – kérdezem.

A színpad mérete azt is lehetővé teszi, hogy koncerteket is tartsunk itt, és a terveink között is szerepel, hogy ilyen módon fonjuk szorosabbra a kapcsolatot a házzal és a kerülettel.

Addig is a zenekarra számos fontos feladat vár, augusztusban mindjárt a szokásos éves nagykoncertjük a Margitszigeti Színházban, amelyre már a Csokonai Rendezvényházban készülnek. Ezen az eseményen gyakran tovább bővül a fellépők köre, előfordul, hogy énekesek vagy táncosok is csatlakoznak hozzájuk, így a felkészülés során a nagyobb próbaterem különösen hasznos lehet. Párhuzamosan egy másik sorozat is zajlik, amely különösen kedves a művészek szívének: Misszió címmel ingyenes koncerteket adnak az ország különböző pontjain található templomokban. Feladat tehát bőségesen akad, így nem is jöhetett volna jobb időben a lehetőség, hogy a 100 Tagú Cigányzenekar új otthonra leljen a XV. kerületben.

Támogatott tartalom.

Fejléckép forrása: 100 Tagú Cigányzenekar

Csokonai Nonprofit Kft.

Ha szigorúan a jogszabályokból következő tényeknél maradunk, akkor a Csokonai Nonprofit Kft. a XV. kerület közművelődési, kulturális és kommunikációs gazdasági társasága. Rákospalotán, Pestújhelyen és Újpalotán ellátja a kötelező, valamint az önként vállalt közművelődési, kulturális és tájékoztatási feladatokat.

Szabadabban fogalmazva: a Csokonai Nonprofit Kft. az a cég, amely igyekszik a közművelődési, kulturális és kommunikációs területek integrációjával a 21. század kihívásaira közösségteremtő válaszokat találni. Úgy, hogy ezek körül minőségi, kortárs rendezvények jöjjenek létre.

A Csokonai Nonprofit Kft. tudja, hogy a társadalmi és gazdasági környezet körülöttünk olyan mértékben változik, amelyhez az elmúlt évtizedekben kialakult módszerek már nem képesek alkalmazkodni. Ezért új utakat keres annak érdekében, hogy egy jó múltú intézmény közép és hosszú távon ne csak megőrizhesse értékeit, megóvhassa kis közösségeit, hanem méltó helyet foglaljon el a Főváros kulturális térképén.

Jegyvásárlás

Legolvasottabb

Plusz

Zoboki Gábor: A Müpa tervezésében a szakmám és a szenvedélyem találkozott

Immár húsz éve, hogy a Müpa a hazai kulturális élet egyik legjelentősebb helyszínévé vált, nagy sztárok csodálkoztak el, milyen pompás akusztikai környezetben lehet itt muzsikálni. Zoboki Gábor építész felidézte a kezdeteket.
Plusz

Novák Péter, Blaskó Borbála, Szervét Tibor és Várdai István is állami elismerést vehetett át március 15-e alkalmából

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter állami elismeréseket adott át a közelgő nemzeti ünnep alkalmából a Pesti Vigadóban, március 13-án.
Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Színház

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Plusz

Elhunyt Bényi Ildikó

Hosszan tartó, méltósággal viselt betegség után kedden elhunyt Bényi Ildikó. A népszerű Wacha Imre-díjas televíziós műsorvezető, a Magyar Vöröskereszt humanitárius jószolgálati nagykövete 55 éves volt. Bényi Ildikót a közmédia saját halottjának tekinti.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

A szélességi körök visszhangjai – spanyol vonósnégyes kalauzol az európai és amerikai zene világában

A Cuarteto Matrice programja északról dél felé haladva navigál keresztül a 20. századi Európán és Amerikán. A spanyol kvartett a hiánypótló MERITA – európai kamarazenei együttműködés keretében érkezik Magyarországra, és ad koncertet a BMC-ben, április 7-én.
Klasszikus gyász

Elhunyt Sofia Gubaidulina zeneszerző

Napjaink egyik legjelentősebb orosz zeneszerzőjét, aki élete utolsó évtizedeit Németországban töltötte, kilencvenhárom éves korában, március 13-án érte a halál.
Klasszikus ajánló

Végh Sándor egykori tanítványa tart kamarazene kurzust a Concerto Mesteriskola keretében

A kamarazenei élet egy újabb kiválósága, Arvid Engegård tart ingyenes, nyilvános, angol nyelvű mesterkurzust március 17-én, a zenekar Páva utcai székházában.
Klasszikus hír

Még lehet jelentkezni a Kocsis Zoltán-díjra!

A Kocsis–Hauser Alapítvány idén is meghirdette a Kocsis Zoltán-díjat, amelyre a Magyarországon és külföldön élő magyar állampolgárságú, valamint Magyarországon élő vagy tanuló külföldi, nem magyar állampolgárságú zongoristák jelentkezését várják. Jelentkezési határidő: április 10.
Klasszikus ajánló

Haydn alakját járja körül a Metrum Ensemble koncertszínházi előadása

A zeneszerző titokzatos élete, a zseni és a külvilág kapcsolata, valamint a Haydn körüli nőalakok állnak a Haydn out, muse in – múzsadilemmák – című előadás fókuszában, amely legközelebb április 4-én látható a Jurányi Házban.