Klasszikus

Tág keretek között mozog a Zeneakadémia rektori pályázati kiírása

2025.02.18. 10:40
Ajánlom
Az intézmény vezetésére március 17-ig lehet jelentkezni, a pályázatokat május 15-ig bírálják el. Sajtóértesülések két főbb jelöltet prognosztizálnak.

A Zeneakadémia rektori tisztségére legutóbb 2023-ban írtak ki pályázatot, mivel az egyetem előző vezetője, dr. Vigh Andrea kinevezése abban az évben október 31-én lejárt. Az első kiírást azonban az illetékes miniszter, Csák János visszavonta, mivel széles körű tiltakozások indultak amiatt, hogy a feltételek túl szűkre szabottak voltak, annak lényegében csak klasszikus zenei előadóművészek tudtak megfelelni. A második kiírásra, amellyel kapcsolatban az merült fel kifogásként, hogy a legmagasabb állami díjakhoz kötötte a jelentkezés feltételét, öt jelölt adta be a pályázatát: Győriványi György Sándor, Keller András, Kutnyánszky Csaba, Marosi László és Tóth Péter, ám a fenntartó közlése szerint ebből négy nem felelt meg a kiírásnak, Keller András pedig az őt ért támadások hatására visszavonta jelentkezését. Az érvénytelen pályázatot követően Kutnyánszky Csaba általános rektorhelyettes látta le a rektori feladatokat.

2025. február 16-án a Kulturális és Innovációs Minisztérium újra kiírta a Zeneakadémia rektori pályázatát, amely mind előadó-, mind alkotóművészek, valamint zenetudósok számára is nyitott. A felhívás nem köti állami díjhoz a jelentkezést, ám előnyt jelent a Kossuth-, illetve Széchenyi díj, a Magyarország Kiváló Művésze, a Magyarország Érdemes Művésze és a Magyarország Babérkoszorúja díj.

A jelentkezőnek rendelkeznie kell:

  • legalább 5 éves, nemzetközileg kiemelkedő és elismert tudományos, alkotó- vagy előadóművészi, és legalább 10 éves oktatói tapasztalattal;
  • legalább 5 éves vezetési, szervezési ismeretekkel, gyakorlattal;
  • nemzetközi zenei versenyeken elnyert díjakkal, hangverseny- vagy operaelőadásokkal vagy nemzetközi tudományos konferenciákon való előadói részvétellel;
  • az európai zenei élet meghatározó művészeti és oktatási intézményeinek ismeretével;
  • zenetudománnyal foglalkozó szakember esetén nemzetközileg is kiemelkedő publikációs tevékenységgel.

Az Index értesülései szerint a rektorválasztás két jelölt között dőlhet el: az egyik Kelemen Barnabás hegedűművész, akinek a neve már legutóbb is felmerült, ám végül nem pályázott, a másik pedig Farkas Gábor zongoraművész, aki jelenleg a Billentyűs és Akkordikus Hangszerek Tanszékét vezeti az intézményben.

A részletes pályázati kiírás itt olvasható. >>>

Fejléckép: A Zeneakadémia homlokzata (fotó/forrás: Darabos György / Zeneakadémia)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Zoboki Gábor: A Müpa tervezésében a szakmám és a szenvedélyem találkozott

Immár húsz éve, hogy a Müpa a hazai kulturális élet egyik legjelentősebb helyszínévé vált, nagy sztárok csodálkoztak el, milyen pompás akusztikai környezetben lehet itt muzsikálni. Zoboki Gábor építész felidézte a kezdeteket.
Plusz

Novák Péter, Blaskó Borbála, Szervét Tibor és Várdai István is állami elismerést vehetett át március 15-e alkalmából

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter állami elismeréseket adott át a közelgő nemzeti ünnep alkalmából a Pesti Vigadóban, március 13-án.
Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Színház

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Plusz

Elhunyt Bényi Ildikó

Hosszan tartó, méltósággal viselt betegség után kedden elhunyt Bényi Ildikó. A népszerű Wacha Imre-díjas televíziós műsorvezető, a Magyar Vöröskereszt humanitárius jószolgálati nagykövete 55 éves volt. Bényi Ildikót a közmédia saját halottjának tekinti.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

A szélességi körök visszhangjai – spanyol vonósnégyes kalauzol az európai és amerikai zene világában

A Cuarteto Matrice programja északról dél felé haladva navigál keresztül a 20. századi Európán és Amerikán. A spanyol kvartett a hiánypótló MERITA – európai kamarazenei együttműködés keretében érkezik Magyarországra, és ad koncertet a BMC-ben, április 7-én.
Klasszikus gyász

Elhunyt Sofia Gubaidulina zeneszerző

Napjaink egyik legjelentősebb orosz zeneszerzőjét, aki élete utolsó évtizedeit Németországban töltötte, kilencvenhárom éves korában, március 13-án érte a halál.
Klasszikus ajánló

Végh Sándor egykori tanítványa tart kamarazene kurzust a Concerto Mesteriskola keretében

A kamarazenei élet egy újabb kiválósága, Arvid Engegård tart ingyenes, nyilvános, angol nyelvű mesterkurzust március 17-én, a zenekar Páva utcai székházában.
Klasszikus hír

Még lehet jelentkezni a Kocsis Zoltán-díjra!

A Kocsis–Hauser Alapítvány idén is meghirdette a Kocsis Zoltán-díjat, amelyre a Magyarországon és külföldön élő magyar állampolgárságú, valamint Magyarországon élő vagy tanuló külföldi, nem magyar állampolgárságú zongoristák jelentkezését várják. Jelentkezési határidő: április 10.
Klasszikus ajánló

Haydn alakját járja körül a Metrum Ensemble koncertszínházi előadása

A zeneszerző titokzatos élete, a zseni és a külvilág kapcsolata, valamint a Haydn körüli nőalakok állnak a Haydn out, muse in – múzsadilemmák – című előadás fókuszában, amely legközelebb április 4-én látható a Jurányi Házban.