Bár a legtöbb nagy zenésznek megvannak a maga kedvencei, így is ritkaságszámba megy az az immár hét évtizede tartó elköteleződés, ami Rudolf Buchbinder és Beethoven kapcsolatát jellemzi. Az életének hetvennyolcadik évében járó zongorista nevéhez szédítő rekordok fűződnek,
előadta már egy nap alatt a zeneszerző valamennyi zongoraversenyét, de harminckét szonátáját is számos alkalommal szólaltatta meg egy sorozatban, egymást követő napokon.
Ezzel a teljesítményével a Salzburgi Ünnepi Játékok történetébe is beírta a nevét, a neves fesztiválon előtte még senki nem játszotta el egy ciklusként a műveket. Produkcióit számos felvétel őrzi, sőt könyvet is írt Mein Beethoven – Leben mit dem Meister címmel.
Honnan eredhet ez az évtizedeken átívelő elköteleződés egy komponista munkássága iránt? Rudolf Buchbinder emlékeiben egy Beethoven-portré szerepel, amely gyermekkorában a zongora fölött lógott – ám nem kellett sok idő, hogy ne csak a komor arc, de a művek is közelebb vigyék az alkotóhoz. „Beethoven személyisége már gyerekkoromban lenyűgözött – nyilatkozta. – Természetesen más szerzők darabjait is játszottam, de Beethoven nagyon különleges karakter és emberi lény volt. A klasszikus zene történetének igazi forradalmára. A zenéjében mindig fel lehet fedezni valami újat, amíg csak él az ember.”
A felfedezés azonban komoly kutatómunkával is jár, a zongoraművész igen jelentős kottagyűjteményre tett szert az évek során. Csak a szonátákat harminckilenc különböző kiadásban birtokolja, de ősnyomtatványok, kéziratok és fakszimile kiadások is szerepelnek a gyűjteményében.
Ha valaki láthatja, hogyan írt le Beethoven egy bizonyos frázist (vagy előadói utasítást), általában jobban megérti az adott rész zenei karakterét, mintha nyomtatott forráshoz fordulna, legyen az bármilyen hiteles kiadás is
– nyilatkozta, amikor a birtokában lévő dokumentumokról kérdezték. Míg azonban a koncertekre való felkészülés során sok hasznos információt árulnak el a kották, Rudolf Buchbinder a színpadon általában már fejből játszik. Nem csoda: emlékei szerint az első zongoraversenyt kétszáznál is többször adta elő, tizenegy éves kora óta szerepel a repertoárján, de a többi esetében is jóval száz fölött jár.
A Beethoven-relikviák között akad azonban egy bizonyos szempontból személyesebb ritkaság is: egy a komponista temetésére szóló meghívó, amelyre a zongoraművész egy aukción tett szert. Érthető, hogy ilyen hosszú kapcsolat során szinte bizalmasnak mondható viszonyt alakított ki a zeneszerzővel: „Számomra a művekben az a legfontosabb, ahogyan Beethoven, az ember életét végigkísérték. Sőt némelyik szonátában egészen rendkívüli módon tükröződik az aktuális hangulata is. Meg lehet mondani, épp melyik nőbe volt szerelmes – mert mindig olyat szeretett, akit nem kellett volna, és így persze boldogtalan lett. [...] Úgy hiszem, nem létezik még egy olyan személyes megnyilatkozás, mint ez a harminckét zongoraszonáta” – magyarázta. Bár a művész régebben érdeklődött a korhű hangszerek iránt, egy ideje csak modern zongorán játssza a Beethoven-opuszokat. Ebben a kérdésben szintén igen árulkodóak számára a komponista művei:
A 101-es számú zongoraszonátában Beethoven leírt egy kontra E-t, amit abban az időben nem is lehetett Bécsben lejátszani – de ő hallotta, hogy Londonban létezik egy zongora, ami ilyen mély hangra is képes.
A jövő számára írt. Hogyne akarná, hogy kihasználjuk a modern zongorák nyújtotta lehetőségeket” – mesélte egy interjúban.
Felmerülhet a kérdés: ennyi év után Rudolf Buchbinder még mindig nem érzi úgy, hogy egy kicsit már sok volt Beethoven műveiből, és szívesen hanyagolná őket egy időre? A legkevésbé sem – válaszolja mindig nyomatékosan, ha szóba kerül ez a téma. „Lehet, hogy az ember túlzásba viszi és megunja az egyes ételeket. De a zongorairodalom remekműveinek eljátszásakor soha nem lehet túlzásba esni, még akkor sem, ha már több százszor előadtad őket” – írja önéletrajzi kötetében. Egy interjúban pedig így jellemezte a szerzőhöz fűződő kapcsolatát: „Beethoven a szívem, a lelkem és a testem. Most már bármikor és bárhol el tudom játszani a műveit anélkül, hogy készülnöm kellene rá.
Nem kérdés, hogy Beethoven a repertoárom és az életem centruma.
Már akkor tudtam, hogy mindennek a középpontja lesz számomra, amikor először találkoztam vele.”
További részletek a koncertekről:
Támogatott tartalom.
Fejléckép: Rudolf Buchbinder (fotó/forrás: Marco Borggreve / Bartók Tavasz)