Klasszikus

Rendhagyó találkozás a közönséggel – a Pozsonyi Pikniken lép fel a Danubia Zenekar

2024.08.29. 10:00
Ajánlom
Rendkívül fontos, hogy egy zenekar visszajelzést kapjon a hallgatóságától – mondja Hámori Máté, a Danubia művészeti vezetője. Az együttes évek óta közreműködik a Pozsonyi Pikniken, és ez idén, szeptember 7-én sem lesz másként. Ottani tapasztalataikról, a művészetbarátok megszólításáról és az idei programról is kérdeztük a karmestert.

A Danubia Zenekar évek óta visszatér a Pozsonyi Piknikre, hiszen úgy vélik: ez a kivételes alkalom lehetőséget teremt, hogy a megszokottól eltérő módon találkozzanak közönségükkel. „Egy ilyen vásár jellegű eseményre nagyon sok ember érkezik” – magyarázza Hámori Máté karmester, az együttes művészeti vezetője. „Van, aki csak azért jön, mert kedvezményesen lehet színházjegyet venni, de mi mindig keressük a kapcsolódásokat: akkor már miért nem jön el egy koncertre is? Lehet, hogy amikor belénk botlik, talál olyasmit a kínálatunkban, ami tetszik neki. Minden lehetőséget meg kell ragadni, ha elhagyhatjuk az üvegpalotánkat, és találkozhatunk olyanokkal, akik nem biztos, hogy maguktól felkeresnének minket.”

A dirigenst komolyan foglalkoztatja, hogyan lehetne rendszeres párbeszédet folytatni a közönséggel. „Sajnos a koncerteken nincs mindig lehetőségünk találkozni az emberekkel, pedig lehetőséget kellene biztosítani, hogy visszajelzést adhassanak.

Lehet, hogy a nézők egészen máshogy látják a koncertet, és mást értékelnek benne, mint ahogy mi gondoljuk, ezért lenne fontos a kommunikáció.

Úgy látja, a színházak is ebbe az irányba mozdultak el, hiszen míg régebben csak alkalmanként, különlegességként került sor egy-egy nyílt próbára vagy előadás utáni beszélgetésre, ma mindez a műsor állandó részévé vált. „A közösségi élményt is erősíti, ha az emberek beszélhetnek arról, amit láttak. Sokan próbálják áthidalni a közönség és az előadás közötti távolságot, és ha nem is állítom, hogy ennek minden koncerten helye van, mi is keressük az utakat, ahogy az innovatívabb művészeti műhelyek többsége.”

HamoriMate_foto_PosztosJanos-104313.jpg

Hámori Máté (Fotó/Forrás: Posztós János / Danubia Zenekar)

A tapasztalatok szerint a közönség is igényli a találkozást, hiszen a Pozsonyi Pikniken sokan mennek a zenekar standjához, beszélgetni akarnak, kérdéseket tesznek fel. „Aki volt már Danubia-koncerten, esetleg bérletes rajongó, elmondja, mi tetszett neki, és mit szeretne hallani legközelebb.

De vannak olyanok is, akik kérdezni szeretnének, például a családi, ifjúsági koncertjeinkről: milyenek ezek, kiknek ajánljuk őket, mert nem tudják elképzelni, hogyan lehet klasszikus zenét gyerekeknek játszani.

Ilyenkor a közönségszervezőink készséggel segítenek.” Idén úgy tervezik, hogy az évad egyes vendégművészei is kilátogatnak majd a Pozsonyi Piknikre, velük is lehet majd beszélgetni, és talán olyanok is kedvet kapnak, hogy meghallgassák a kiváló muzsikusokat, akik ritkábban járnak koncertre.

A zenekar azonban nemcsak a standjával, de fellépőként is megjelenik a rendezvényen, a Fidelio Színpódiumon a Danubia Ütőegyüttes tagjai igyekeznek elnyerni a látogatók érdeklődését. „Az biztos, hogy a Pozsonyi Pikniken nem Berg és Sosztakovics kamarazenéjét kell játszani” – mondja nevetve Hámori Máté. „Az ütőseink viszont minden zajt át tudnak játszani, így általában őket küldjük a hasonló helyekre. Szabad kezet kaptak egy nagyon színes műsort összeállítására, és ők ez alkalommal a világ minden tájáról hoznak tradicionális zenét a közönségnek.

Repertoárjuk számtalan zenei műfajba nyújt betekintést az afrikai törzsi zenétől a japán stílusú ütőhangszeres zenén át az amerikai ragtime-okig, filmzenékig és a klasszikus darabok átirataiig,

így műsoraik minden korosztály számára valódi élményt nyújtanak a stílusok sokszínűsége és az ütőhangszerek látványa miatt is. Fontos, hogy a választott program zenei értelemben ne legyen túl érzékeny, túl hosszú vagy nagyon rétegműsor, mivel a szabadtéri előadás mindig rejt kihívásokat. Ugyanakkor természetesen megéri vállalni a nehézségeket, az meg már csak adalék, hogy a Pozsonyi Pikniken rendszeresen nagyon jó közönség szokott lenni.”

A Fidelio Színpódium műsora

2024. szeptember 7. Balzac utca–Szent István park sarkán

10.00 Perui táncnyitány
10.30 ZSADONS Produkció – Jávor hajnalai
11.00 RaM ArT Színház – Liliom Produkció – Hőhullám (részlet)
11.30 Budapest Jazz Club – Damu Renáta & Kónyai Tibor
11.55 Rádió Bézs
12.30 6szín Teátrum – Boughris Zenekar – Fedél nélküli koncert
13.00 József Attila Színház – Flamenco vérnász (részlet)
13.30 Premier Színház
13.55 ZUMBA
14.20 Kultúrbrigád Produkció – Anya csak egy van (részlet)
14.45 Bethlen Téri Színház – Betiltott etűdök archívuma (részlet)
15.15 Jurányi Ház – Menekülési technikák a zártosztályról (részlet)
15.40 Ecuadori tánc – Made in Ecuador
16.10 Danubia Ütősegyüttes – Ütőhangszerek a világ körül
16.40 Gólem Színház – Katonadolog – részlet Borgula András önálló estjéből
17.05 Erdős Virág – Válogatott versek
17.40 Thália Színház – Madame Bizsu részlet
18.15 Vidám Színpad – És ez most komolyan humor
18.50 MÁV Szimfonikusok – Csellóval a világ körül
19.25 FaReMiDo – Opera a világ körül

További részletek itt érhetők el. >>>

Támogatott tartalom.

Fejléckép: Danubia Ütősegyüttes (forrás: Pozsonyi Piknik)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Zoboki Gábor: A Müpa tervezésében a szakmám és a szenvedélyem találkozott

Immár húsz éve, hogy a Müpa a hazai kulturális élet egyik legjelentősebb helyszínévé vált, nagy sztárok csodálkoztak el, milyen pompás akusztikai környezetben lehet itt muzsikálni. Zoboki Gábor építész felidézte a kezdeteket.
Plusz

Novák Péter, Blaskó Borbála, Szervét Tibor és Várdai István is állami elismerést vehetett át március 15-e alkalmából

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter állami elismeréseket adott át a közelgő nemzeti ünnep alkalmából a Pesti Vigadóban, március 13-án.
Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Színház

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Plusz

Elhunyt Bényi Ildikó

Hosszan tartó, méltósággal viselt betegség után kedden elhunyt Bényi Ildikó. A népszerű Wacha Imre-díjas televíziós műsorvezető, a Magyar Vöröskereszt humanitárius jószolgálati nagykövete 55 éves volt. Bényi Ildikót a közmédia saját halottjának tekinti.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

A szélességi körök visszhangjai – spanyol vonósnégyes kalauzol az európai és amerikai zene világában

A Cuarteto Matrice programja északról dél felé haladva navigál keresztül a 20. századi Európán és Amerikán. A spanyol kvartett a hiánypótló MERITA – európai kamarazenei együttműködés keretében érkezik Magyarországra, és ad koncertet a BMC-ben, április 7-én.
Klasszikus gyász

Elhunyt Sofia Gubaidulina zeneszerző

Napjaink egyik legjelentősebb orosz zeneszerzőjét, aki élete utolsó évtizedeit Németországban töltötte, kilencvenhárom éves korában, március 13-án érte a halál.
Klasszikus ajánló

Végh Sándor egykori tanítványa tart kamarazene kurzust a Concerto Mesteriskola keretében

A kamarazenei élet egy újabb kiválósága, Arvid Engegård tart ingyenes, nyilvános, angol nyelvű mesterkurzust március 17-én, a zenekar Páva utcai székházában.
Klasszikus hír

Még lehet jelentkezni a Kocsis Zoltán-díjra!

A Kocsis–Hauser Alapítvány idén is meghirdette a Kocsis Zoltán-díjat, amelyre a Magyarországon és külföldön élő magyar állampolgárságú, valamint Magyarországon élő vagy tanuló külföldi, nem magyar állampolgárságú zongoristák jelentkezését várják. Jelentkezési határidő: április 10.
Klasszikus ajánló

Haydn alakját járja körül a Metrum Ensemble koncertszínházi előadása

A zeneszerző titokzatos élete, a zseni és a külvilág kapcsolata, valamint a Haydn körüli nőalakok állnak a Haydn out, muse in – múzsadilemmák – című előadás fókuszában, amely legközelebb április 4-én látható a Jurányi Házban.