Klasszikus

Operaszínpadtól a katedrálisig – a romantikus zene válfajait mutatja meg a Szent István Filharmonikusok koncertje

2025.03.10. 09:15
Ajánlom
Schubert Rosamunda-kísérőzenéjének nyitánya, Chopin varázslatos f-moll zongoraversenye, majd a magyar történelem fordulópontjához köthető alkotás, Liszt Ferenc Koronázási miséje hangzik el a Pesti Vigadóban, március 23-án rendezett koncerten.

Színpadi mű, zongoraverseny és mise – a Szent István Filharmonikusok következő hangversenyének műsora a romantikus zene három fontos, ám a korszak más-más oldalait megmutató műfajából áll össze. Elsőként Franz Schubert alkotása hangzik el. A legtöbbek által talán dalköltőként ismert komponista a színpad világa iránt is érdeklődött, több operája is fennmaradt, habár ezek csak ritkán kerülnek színre. Az újságíróként és költőként is tevékenykedő Helmina von Chézy Rosamunde, Ciprus királynője című darabja is megihlette, amely a titokban pásztorlányként nevelkedő trónörökös romantikus toposzát dolgozza fel. A színpadi kísérőzenének legismertebb része az ezen a hangversenyen is felhangzó nyitány, amely önálló koncertszámként, de még könnyűzenei, illetve táncfeldolgozásban is népszerűvé vált.

Frédéric Chopin két zongoraversenye közül a műsoron szereplő f-moll versenyműre szokás másodikként hivatkozni, mivel ez jelent meg később nyomtatásban, ám a zeneszerző már 1829 őszén belekezdett. Korábban is mutatták be, mint az e-moll zongoraversenyt, 1830. márciusában, néhány héttel az ifjú komponista huszadik születésnapja után, aki maga játszotta műve szólóját.

Ebben a műben hangzik el a páratlanul népszerű, Larghetto második tétel varázslatosan szép, álomszerű zenéje, amelyet a szerző szerelmi lángolása ihletett,

legnagyobb valószínűséggel az énekesnő Konstancja Gładkowska iránt. A csodaszép dallamok ezúttal a hangszer egy különösen poétikus művésze, Gyöngyösi Ivett előadásában szólalnak majd meg.

A műsor második felében a magyar történelem egy fontos fordulópontját idézik meg: Liszt Ferenc 1867-ben, Ferenc József magyar királlyá koronázása alkalmából írta meg Koronázási miséjét. Már a mű létrejötte sem volt viszontagságoktól mentes, hiszen a bécsi udvar egy saját zeneszerzőt akart a jeles alkalomra felkérni, ám a magyar szellemi élet képviselőinek egy csoportja (köztük olyan jelentős zeneszerzők, mint Erkel Ferenc vagy Mosonyi Mihály) Erzsébet császárnéhoz fordult, hogy eszközölje ki Liszt számára a megbízást. A magyar urak kérelme végül sikert aratott, így a komponista nekiállhatott művének, amelyben – mint egy levelében később megjegyzi – két, számára különösen fontos témát, magyarságát és katolikus hitét írta bele. Utóbbit a műben felbukkanó gregorián dallamok képviselik, amelyek hallatán szinte egy középkori katedrálisban érezhetjük magunkat.

Ferenc_Jozsef_koronazasa_Budan-170502.jpg

Ferenc József magyar királlyá koronázása, Eduard von Engerth festménye (Fotó/Forrás: Wikimedia Commons)

A magyaros téma már sokkal problematikusabbnak számított a korban, mivel

Liszt verbunkos ritmusokat és a Rákóczi-nóta jellegzetes motívumát, az úgynevezett kuruc-kvartokat alkalmazta művében.

A Habsburgok elleni lázadást szimbolizáló, betiltott mű szerepeltetése igen merész tettnek számított, nem csoda hát, hogy a komponista nem nyerte el az udvar rokonszenvét, a koronázási ünnepségre nem is kapott hivatalos meghívót. Ám a fennmaradt visszaemlékezések szerint az utcákon összegyűlő tömeg bőségesen kárpótolta Lisztet a mellőzöttségért, mikor a zeneszerző még az ünnepély befejezése előtt hazaindult, az utcákon sorfalat álló, a díszmenetre várakozó sokaság lelkes ünnepléssel fogadta. A Koronázási mise ma ismert alakja egyébként nem egyezik meg teljesen azzal, ami 1867. június 8-án a Mátyás-templomban elhangzott, a Graduale tételt a komponista két évvel később írta hozzá, amikor az alkotás nyomtatásban is megjelent.

Művében Liszt Ferenc négy szólistát és vegyeskart is alkalmaz, ezen az estén az énekszólamokat Geszthy Veronika, Szolnoki Apollónia, Papp Balázs és Erdős Róbert, valamint a Szent István Király Oratóriumkórus fogja megszólaltatni. A hangverseny karmestere Záborszky Kálmán.

Operaszínpadtól a katedrálisig – a Szent István Filharmonikusok koncertje

március 23. 17:00, Pesti Vigadó

Műsor:

Franz Schubert: Rosamunda-nyitány
Frédéric Chopin: f-moll zongoraverseny op. 21

Liszt Ferenc: Koronázási mise

Közreműködik:

Gyöngyösi Ivett (zongora)

Geszthy Veronika (szoprán), Szolnoki Apollónia (alt), Papp Balázs (tenor), Erdős Róbert (bariton)

Szent István Király Oratóriumkórus (Karigazgató: Záborszky Kálmán)

Vezényel:

Záborszky Kálmán

A koncertről további információ itt érhető el. >>>

Fejléckép: Záborszky Kálmán (fotó/forrás: Németh Szabolcs / Szent István Filharmonikusok)

„Minden színpadi produkció segített túllépni a bizonytalanságaimon” – beszélgetés Papp Balázs operaénekessel

Kapcsolódó

„Minden színpadi produkció segített túllépni a bizonytalanságaimon” – beszélgetés Papp Balázs operaénekessel

A Zeneakadémián idén végző fiatal művész elmesélte, hogyan talált rá zongora és zeneszerzés szakos tanulmányai után az éneklésre, milyen nehézségek ellen kell felvérteznie magát, aki ezt a pályát választja, de azt is elárulta, merrefelé vezetik további tervei.

„A karmesternek pedagógusnak is kell lennie” – Interjú Záborszky Kálmánnal

„A karmesternek pedagógusnak is kell lennie” – Interjú Záborszky Kálmánnal

A friss Kossuth-díjas Záborszky Kálmán életében is legalább olyan fontos a pedagógiai munka, mint az előadóművészet. A karmesterrel művészeti nevelésről, zenekar- és közösségépítésről beszélgettünk.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Zoboki Gábor: A Müpa tervezésében a szakmám és a szenvedélyem találkozott

Immár húsz éve, hogy a Müpa a hazai kulturális élet egyik legjelentősebb helyszínévé vált, nagy sztárok csodálkoztak el, milyen pompás akusztikai környezetben lehet itt muzsikálni. Zoboki Gábor építész felidézte a kezdeteket.
Plusz

Novák Péter, Blaskó Borbála, Szervét Tibor és Várdai István is állami elismerést vehetett át március 15-e alkalmából

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter állami elismeréseket adott át a közelgő nemzeti ünnep alkalmából a Pesti Vigadóban, március 13-án.
Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Színház

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Plusz

Elhunyt Bényi Ildikó

Hosszan tartó, méltósággal viselt betegség után kedden elhunyt Bényi Ildikó. A népszerű Wacha Imre-díjas televíziós műsorvezető, a Magyar Vöröskereszt humanitárius jószolgálati nagykövete 55 éves volt. Bényi Ildikót a közmédia saját halottjának tekinti.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

A szélességi körök visszhangjai – spanyol vonósnégyes kalauzol az európai és amerikai zene világában

A Cuarteto Matrice programja északról dél felé haladva navigál keresztül a 20. századi Európán és Amerikán. A spanyol kvartett a hiánypótló MERITA – európai kamarazenei együttműködés keretében érkezik Magyarországra, és ad koncertet a BMC-ben, április 7-én.
Klasszikus gyász

Elhunyt Sofia Gubaidulina zeneszerző

Napjaink egyik legjelentősebb orosz zeneszerzőjét, aki élete utolsó évtizedeit Németországban töltötte, kilencvenhárom éves korában, március 13-án érte a halál.
Klasszikus ajánló

Végh Sándor egykori tanítványa tart kamarazene kurzust a Concerto Mesteriskola keretében

A kamarazenei élet egy újabb kiválósága, Arvid Engegård tart ingyenes, nyilvános, angol nyelvű mesterkurzust március 17-én, a zenekar Páva utcai székházában.
Klasszikus hír

Még lehet jelentkezni a Kocsis Zoltán-díjra!

A Kocsis–Hauser Alapítvány idén is meghirdette a Kocsis Zoltán-díjat, amelyre a Magyarországon és külföldön élő magyar állampolgárságú, valamint Magyarországon élő vagy tanuló külföldi, nem magyar állampolgárságú zongoristák jelentkezését várják. Jelentkezési határidő: április 10.
Klasszikus ajánló

Haydn alakját járja körül a Metrum Ensemble koncertszínházi előadása

A zeneszerző titokzatos élete, a zseni és a külvilág kapcsolata, valamint a Haydn körüli nőalakok állnak a Haydn out, muse in – múzsadilemmák – című előadás fókuszában, amely legközelebb április 4-én látható a Jurányi Házban.