Klasszikus

Mitológiai zeneművekkel kezdődik a Pastorale ifjúsági sorozat

2025.01.24. 10:10
Ajánlom
Orfeuszt, a zene varázserejét jelképező csodás dalnokot is megidézi más görög mitológiai figurák mellett az idei Pastorale családi sorozat nyitóhangversenye február 1-én és 2-án a Pesti Vigadóban. Az 1997 óta töretlen sikerrel zajló sorozatot a Szent István Filharmonikusok és a Magyar Művészeti Akadémia közösen rendezi. A sok-sok különleges ötlettel teli, mindig újat hozó programokat Solymosi Tari Emőke Széchenyi-díjas zenetörténész szerkeszti és vezeti, aki a zene különböző műfajai mellett a társművészeteket is segítségül hívja az élményadáshoz.

A sorozat mottója: „Zene, tánc, kép – élmény, ismeret, öröm!” A cél kezdetektől változatlan: közelebb hozni, érthetőbbé és átérezhetőbbé tenni a zenét és a társművészeteket, valódi értéket közvetíteni magas minőségben, közösen megélhető örömöt adni a családoknak. A sorozat több mint negyedszázada Zuglóban indult, de

ez már a tizedik esztendő, amikor az előadásoknak az ország egyik legszebb és legrangosabb koncerthelyszíne, a Pesti Vigadó díszterme ad otthont.

Idén is ide várják a családokat – az iskolás korú gyerekektől a dédszülőkig – négy hétvégén, négy különböző programmal.  Az állandó szereplő az immár 71. évébe lépett, Magyar Örökség Díjas szimfonikus zenekar, a Szent István Filharmonikusok, amelynek művészeti vezetője (és egyben a Pastorale-sorozat kezdeményezője) a Kossuth-díjas karmester, Záborszky Kálmán.  

Február első hétvégéjén, 1-jén szombaton és 2-án vasárnap 16.00 órakor a görög mitológia alakjait zenében és képekben megidéző koncert első részében Gluck Orfeusz és Euridiké című operájának párizsi változatából hallhat részleteket a publikum. A főszerepet a kitűnő mezzoszoprán, Kálnay Zsófia énekli.

A monda szerint Orfeusz csodás éneke még az Alvilág urának szívét is meglágyítja, annyira, hogy visszaadja az életnek a dalnok kígyómarásban meghalt feleségét, Euridikét.

Az előadás második részében Beethoven Prométheusz-nyitánya után Debussy nagyszabású zenekari triptichonjából, a Noktürnökből hangzik el a Szirének című zárótétel, majd egy különösen népszerű mű: Ravel (az ókori görög író, Longosz elbűvölő szerelmi története alapján írt) Daphnis és Chloé című II. szvitjéből két tétel. A hangversenyen ezúttal a Szent István Király Oratóriumkórus is fontos szerepet kap. A Szent István Filharmonikusokat Ménesi Gergely vezényli. A közönség a meghívott vendégnek, Marosi Eszternek köszönhetően számos – a felhangzó zenével azonos tematikájú, a művészettörténet különböző korszakaiból származó – festményben is gyönyörködhet. A zeneművekről ezúttal is Solymosi Tari Emőke mesél.

Solymosi_Tari_Emoke_2024_Pastorale_foto_Nemeth_Szabolcs-min-171342.jpg

Solymosi Tari Emőke (Fotó/Forrás: Németh Szabolcs / Szent István Filharmonikusok)

A Pastorale-sorozatban a kezdetektől bemutatnak minden évben egy operát. A számos Mozart- és Donizetti-opera mellett több 20. századi magyar zenés színházi darabot is előadtak már, de tavaly például Humperdinck meseoperájával, a Jancsi és Juliskával arattak óriási sikert. Rossinitől korábban színre vitték A sevillai borbélyt, idén április 5-én és 6-án pedig az itáliai mester Hamupipőke című operájának legszebb részleteit mutatják be, kitűnő szereposztással, mesélővel, Gémes Katalin rendezésében, Horváth Gábor vezényletével. Május 24-én és 25-én egy kiemelkedő zongoraművész-tanár, Belák Erzsébet öt kivételes tehetségű, Junior Prima díjas tanítványa lesz a főszereplő: Balog Alexandra, Berecz Mihály, Kiss Péter, Lajkó István és Szalai Molli. Fellép továbbá a legfiatalabb generációból Váray Domokos és természetesen a Szent István Filharmonikusok. A Mesternő és tanítványai című, páratlannak ígérkező zongorakoncert második részében a zenekart Tassonyi Zsolt vezényli, aki maga is Belák Erzsébetnél tanult. Június 21-én és 22-én immár másodszor lesz vendége a Pastorale-sorozatnak a Kossuth-díjas karmester, a régizene nemzetközileg is ünnepelt előadója, Vashegyi György. A Purcell Kórus és a Szent István Filharmonikusok élén ezúttal Joseph Haydn Az évszakok című, a nép mindennapi életét megjelenítő oratóriumának részleteit vezényli, és mesél is közönségnek e humorral és bájjal teli remekműről. Szólót énekel Szutrély Katalin, Komáromi Márton és Melkovics Zoltán.

A sorozat koncertjeiről itt érhető el további információ. >>>

Fejléckép: Ménesi Gergely (forrás: Szent István Filharmonikusok)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Zoboki Gábor: A Müpa tervezésében a szakmám és a szenvedélyem találkozott

Immár húsz éve, hogy a Müpa a hazai kulturális élet egyik legjelentősebb helyszínévé vált, nagy sztárok csodálkoztak el, milyen pompás akusztikai környezetben lehet itt muzsikálni. Zoboki Gábor építész felidézte a kezdeteket.
Plusz

Novák Péter, Blaskó Borbála, Szervét Tibor és Várdai István is állami elismerést vehetett át március 15-e alkalmából

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter állami elismeréseket adott át a közelgő nemzeti ünnep alkalmából a Pesti Vigadóban, március 13-án.
Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Színház

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Plusz

Elhunyt Bényi Ildikó

Hosszan tartó, méltósággal viselt betegség után kedden elhunyt Bényi Ildikó. A népszerű Wacha Imre-díjas televíziós műsorvezető, a Magyar Vöröskereszt humanitárius jószolgálati nagykövete 55 éves volt. Bényi Ildikót a közmédia saját halottjának tekinti.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

A szélességi körök visszhangjai – spanyol vonósnégyes kalauzol az európai és amerikai zene világában

A Cuarteto Matrice programja északról dél felé haladva navigál keresztül a 20. századi Európán és Amerikán. A spanyol kvartett a hiánypótló MERITA – európai kamarazenei együttműködés keretében érkezik Magyarországra, és ad koncertet a BMC-ben, április 7-én.
Klasszikus gyász

Elhunyt Sofia Gubaidulina zeneszerző

Napjaink egyik legjelentősebb orosz zeneszerzőjét, aki élete utolsó évtizedeit Németországban töltötte, kilencvenhárom éves korában, március 13-án érte a halál.
Klasszikus ajánló

Végh Sándor egykori tanítványa tart kamarazene kurzust a Concerto Mesteriskola keretében

A kamarazenei élet egy újabb kiválósága, Arvid Engegård tart ingyenes, nyilvános, angol nyelvű mesterkurzust március 17-én, a zenekar Páva utcai székházában.
Klasszikus hír

Még lehet jelentkezni a Kocsis Zoltán-díjra!

A Kocsis–Hauser Alapítvány idén is meghirdette a Kocsis Zoltán-díjat, amelyre a Magyarországon és külföldön élő magyar állampolgárságú, valamint Magyarországon élő vagy tanuló külföldi, nem magyar állampolgárságú zongoristák jelentkezését várják. Jelentkezési határidő: április 10.
Klasszikus ajánló

Haydn alakját járja körül a Metrum Ensemble koncertszínházi előadása

A zeneszerző titokzatos élete, a zseni és a külvilág kapcsolata, valamint a Haydn körüli nőalakok állnak a Haydn out, muse in – múzsadilemmák – című előadás fókuszában, amely legközelebb április 4-én látható a Jurányi Házban.