Klasszikus

Lunchtime koncertek indulnak az ELTE Bölcsészettudományi Karán

2025.02.11. 14:10
Ajánlom
Az ELTE BTK Művészetközvetítő és Zenei Intézetének művészeti instruktor mesterképzési szakos hallgatói 2025 februárjától egyedülálló koncertsorozatot indítanak ,,Gyakorlat felsőfokon” jeligével, amely során zeneművészeti egyetemek hallgatói kapnak fellépési lehetőséget Budapest szívében, a Trefort-kertben. A Lunchtime koncertek a Nyugat-Európában közkedvelt hangversenytípust honosítják meg, amelynek célja a kulturális élet fellendítése és nívós zenei előadások „becsempészése” a hétköznapokba.

A Lunchtime eredete

A Lunchtime koncertek eredete a II. világháború időszakára tehető, amikor színházak, múzeumok, koncerttermek és galériák zártak be szerte Angliában. Myra Hess zongorista kezdeményezésére azonban újra fellendült a művészeti élet Londonban. Hess Kenneth Clarkot, a Nemzeti Galéria igazgatóját kérte meg, hogy a galériát olyan hangversenyhelyszínné alakíthassa, ahol az előadások kötetlen jellegűek: a közönség mindvégig szabadon jöhet-mehet, illetve akár szendvicseket fogyaszthat. Az első koncertet 1939. október 10-én rendezték meg – bizonytalan volt, hogy egyáltalán lesz-e közönsége, azonban (Hess nagy meglepetésére) az épület előtt kígyózó sor egészen a Trafalgar térig nyúlt, s végül a művészek mintegy 1000 ember előtt koncertezhettek. Ezt követően a Lunchtime rendszeres eseménnyé nőtte ki magát.

Egyedi kezdeményezés a Trefort-kertben

A tervezett budapesti koncertsorozat a Trefort-kertben, az ELTE Bölcsészettudományi Kar F épületének Kodály termében kap helyet, amely közel 70 fő befogadására alkalmas. A helyszín választása nem véletlen:

a kert Budapest szívében, a Múzeum körúton, tehát turisztikai szempontból kiemelkedő környezetben, jól megközelíthető helyszínen található.

A rendezvények legfőbb célcsoportját a turisták, a diákok és a nyugdíjasok alkotják, de a szervezők bárkit szeretettel várnak, akinek akad egy fél órája ebédidőben. A koncertek alcíme, a Gyakorlat felsőfokon arra utal, hogy a projekt a felsőoktatásban tanulóknak több szempontból is jó lehetőséget nyújt: egyrészt a zeneművészeti hallgatók félórás fellépések keretében mutathatják be tudásukat, másrészt az ELTE BTK művészetközvetítést tanuló hallgatói „élesben” gyakorolhatják a koncertszervezést az adott alkalmakon.

A program önerőből, támogatás nélkül indul, de a szervezők bíznak benne, hogy sikere lehetőséget teremt jövőbeli pályázatok elnyerésére, s így a Lunchtime koncertekből hagyomány válhat. Addig is a koncerteken adományládát helyeznek el, amelynek bevételéből az előadókat támogatják.

Az eseményre a belépés ingyenes.

Nyitókoncert: Sas Nelli és csapata

A nyitóelőadásra február 17-én 12 órakor kerül sor. A győri Széchenyi István Egyetem Zeneművészeti Karán klasszikus énekművész diplomát szerzett Sas Nelli, aki jelenleg a Magyar Rádió Művészeti Együtteseiben is énekel, valamint Baczkó Panna Bella, a budapesti Weiner Leó Konzervatórium magánének szakos hallgatója varázsol el minket klasszikus és romantikus művekkel. Zongorán kísér Szilágyi Emese, a győri egyetem klasszikus hangszerművész – zongora szakos hallgatója. A rendkívül színes műsorban felcsendülnek Mozart, Mendelssohn, Mahler, Puccini, Delibes és Rossini híres dallamai is. A részletes műsor itt található.

Következő időpontok:

  • Március 3.: Olti Lilla, hárfa (Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem), közreműködik Mendik Ágnes fuvolán
  • Március 24.: Dezső Sára, klasszikus ének (Miskolci Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti Kar)
  • Április 14.: A Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kar zongora szakos hallgatói: Fridrich Hanna, Farkas Lili, Németh Ferenc, Junge Chen 

További információ az esemény Facebook-oldalán és az ELTE Lunchtime koncert oldalán.

Fejléckép: ELTE BTK F épület (forrás: ELTE BTK Művészetközvetítő és Zenei Intézet)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Zoboki Gábor: A Müpa tervezésében a szakmám és a szenvedélyem találkozott

Immár húsz éve, hogy a Müpa a hazai kulturális élet egyik legjelentősebb helyszínévé vált, nagy sztárok csodálkoztak el, milyen pompás akusztikai környezetben lehet itt muzsikálni. Zoboki Gábor építész felidézte a kezdeteket.
Plusz

Novák Péter, Blaskó Borbála, Szervét Tibor és Várdai István is állami elismerést vehetett át március 15-e alkalmából

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter állami elismeréseket adott át a közelgő nemzeti ünnep alkalmából a Pesti Vigadóban, március 13-án.
Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Színház

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Plusz

Elhunyt Bényi Ildikó

Hosszan tartó, méltósággal viselt betegség után kedden elhunyt Bényi Ildikó. A népszerű Wacha Imre-díjas televíziós műsorvezető, a Magyar Vöröskereszt humanitárius jószolgálati nagykövete 55 éves volt. Bényi Ildikót a közmédia saját halottjának tekinti.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

A szélességi körök visszhangjai – spanyol vonósnégyes kalauzol az európai és amerikai zene világában

A Cuarteto Matrice programja északról dél felé haladva navigál keresztül a 20. századi Európán és Amerikán. A spanyol kvartett a hiánypótló MERITA – európai kamarazenei együttműködés keretében érkezik Magyarországra, és ad koncertet a BMC-ben, április 7-én.
Klasszikus gyász

Elhunyt Sofia Gubaidulina zeneszerző

Napjaink egyik legjelentősebb orosz zeneszerzőjét, aki élete utolsó évtizedeit Németországban töltötte, kilencvenhárom éves korában, március 13-án érte a halál.
Klasszikus ajánló

Végh Sándor egykori tanítványa tart kamarazene kurzust a Concerto Mesteriskola keretében

A kamarazenei élet egy újabb kiválósága, Arvid Engegård tart ingyenes, nyilvános, angol nyelvű mesterkurzust március 17-én, a zenekar Páva utcai székházában.
Klasszikus hír

Még lehet jelentkezni a Kocsis Zoltán-díjra!

A Kocsis–Hauser Alapítvány idén is meghirdette a Kocsis Zoltán-díjat, amelyre a Magyarországon és külföldön élő magyar állampolgárságú, valamint Magyarországon élő vagy tanuló külföldi, nem magyar állampolgárságú zongoristák jelentkezését várják. Jelentkezési határidő: április 10.
Klasszikus ajánló

Haydn alakját járja körül a Metrum Ensemble koncertszínházi előadása

A zeneszerző titokzatos élete, a zseni és a külvilág kapcsolata, valamint a Haydn körüli nőalakok állnak a Haydn out, muse in – múzsadilemmák – című előadás fókuszában, amely legközelebb április 4-én látható a Jurányi Házban.