A Lunchtime eredete
A Lunchtime koncertek eredete a II. világháború időszakára tehető, amikor színházak, múzeumok, koncerttermek és galériák zártak be szerte Angliában. Myra Hess zongorista kezdeményezésére azonban újra fellendült a művészeti élet Londonban. Hess Kenneth Clarkot, a Nemzeti Galéria igazgatóját kérte meg, hogy a galériát olyan hangversenyhelyszínné alakíthassa, ahol az előadások kötetlen jellegűek: a közönség mindvégig szabadon jöhet-mehet, illetve akár szendvicseket fogyaszthat. Az első koncertet 1939. október 10-én rendezték meg – bizonytalan volt, hogy egyáltalán lesz-e közönsége, azonban (Hess nagy meglepetésére) az épület előtt kígyózó sor egészen a Trafalgar térig nyúlt, s végül a művészek mintegy 1000 ember előtt koncertezhettek. Ezt követően a Lunchtime rendszeres eseménnyé nőtte ki magát.
Egyedi kezdeményezés a Trefort-kertben
A tervezett budapesti koncertsorozat a Trefort-kertben, az ELTE Bölcsészettudományi Kar F épületének Kodály termében kap helyet, amely közel 70 fő befogadására alkalmas. A helyszín választása nem véletlen:
a kert Budapest szívében, a Múzeum körúton, tehát turisztikai szempontból kiemelkedő környezetben, jól megközelíthető helyszínen található.
A rendezvények legfőbb célcsoportját a turisták, a diákok és a nyugdíjasok alkotják, de a szervezők bárkit szeretettel várnak, akinek akad egy fél órája ebédidőben. A koncertek alcíme, a Gyakorlat felsőfokon arra utal, hogy a projekt a felsőoktatásban tanulóknak több szempontból is jó lehetőséget nyújt: egyrészt a zeneművészeti hallgatók félórás fellépések keretében mutathatják be tudásukat, másrészt az ELTE BTK művészetközvetítést tanuló hallgatói „élesben” gyakorolhatják a koncertszervezést az adott alkalmakon.
A program önerőből, támogatás nélkül indul, de a szervezők bíznak benne, hogy sikere lehetőséget teremt jövőbeli pályázatok elnyerésére, s így a Lunchtime koncertekből hagyomány válhat. Addig is a koncerteken adományládát helyeznek el, amelynek bevételéből az előadókat támogatják.
Az eseményre a belépés ingyenes.
Nyitókoncert: Sas Nelli és csapata
A nyitóelőadásra február 17-én 12 órakor kerül sor. A győri Széchenyi István Egyetem Zeneművészeti Karán klasszikus énekművész diplomát szerzett Sas Nelli, aki jelenleg a Magyar Rádió Művészeti Együtteseiben is énekel, valamint Baczkó Panna Bella, a budapesti Weiner Leó Konzervatórium magánének szakos hallgatója varázsol el minket klasszikus és romantikus művekkel. Zongorán kísér Szilágyi Emese, a győri egyetem klasszikus hangszerművész – zongora szakos hallgatója. A rendkívül színes műsorban felcsendülnek Mozart, Mendelssohn, Mahler, Puccini, Delibes és Rossini híres dallamai is. A részletes műsor itt található.
Következő időpontok:
- Március 3.: Olti Lilla, hárfa (Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem), közreműködik Mendik Ágnes fuvolán
- Március 24.: Dezső Sára, klasszikus ének (Miskolci Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti Kar)
- Április 14.: A Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kar zongora szakos hallgatói: Fridrich Hanna, Farkas Lili, Németh Ferenc, Junge Chen
További információ az esemény Facebook-oldalán és az ELTE Lunchtime koncert oldalán.
Fejléckép: ELTE BTK F épület (forrás: ELTE BTK Művészetközvetítő és Zenei Intézet)