Klasszikus

Lukács Miklós: „A szabad improvizációhoz különleges szenzitivitásra van szükség”

2024.11.05. 12:00
Ajánlom
November 10-én a Concerto Budapest Magyar Kincsek Ünnepe fesztiválján 15:30-tól Tisztelet Ligetinek címmel Lukács Miklós vezetésével a Concerto Budapest égisze alatt működő Ligeti Ensemble zenészei szólaltatják meg Ligeti embert próbáló, Tíz darab fúvósötösre című művét. A koncerthez a cimbalomművész Cimbiózis Triója is csatlakozik, elmosva a kortárs zene és jazz között sokszor amúgy is oly vékony határvonalat. A produkció kapcsán Lukács Miklóssal beszélgettünk.

Honnan ered a közös koncert ötlete a Ligeti Ensemble-lal?

Két éve ilyenkor már elkezdtünk készülni a 2023-as Ligeti 100 ünnepségsorozatra, és Gőz László felkért, hogy egy progresszív, modern, improvizatív vonalat képviselve hozzak létre egy saját produkciót és legyek jelen a centenárium egyik koncertjén. Teljesen szabadkezet kaptam, és bár sokat foglalkoztam Ligetivel tanulmányaim során, mégis úgy éreztem, végig kell hallgatnom az összes Ligeti-művet, hisz olyan zenei ötletet kerestem, ami inspirál és új utakat nyit számomra.

Kezdetektől a Cimbiózis Trióban gondolkodott?

Nem éreztem kötelező jellegűnek, de mivel velük az együttes alakulása óta folyamatosan egy kortárs klasszikus zene felé hajló improvizatív, szabad zenei nyelvet beszélünk, úgy ítéltem meg, ez a felállás lesz a legkézenfekvőbb.

Cimbiozis_c_Hrotko_Balint-114807.jpg

Cimbiózis Trió (Fotó/Forrás: Hrotkó Bálint)

Mi alapján választott végül műsort?

Nagy szívfájdalmam, hogy Ligeti nem írt darabot cimbalomra, de ha már ez a helyzet, ott volt a szabadság, hogy bármelyik művét választhatom alapul. Nagyon megtetszett a tíz darab, amit fúvósötösre írt. Ezeket ismertem már, és újrahallgatva azt éreztem, hogy

ez a tíz kis darab abszolút megengedi azt, hogy a Cimbiózissal reflektáljunk, tehát a tételeket szabad improvizációkkal kössük össze, megerősítsük a darabok hangulatait, karaktereit, és adott esetben alá- vagy föléjátsszunk.

Felhívtam Klenyán Csabát, aki nemcsak nagyon jó barátom, de sokat zenéltünk is együtt, hisz volt egy lemezünk a Cimbiózissal, amin ő is közreműködött. Csaba ekkor mondta, hogy a Ligeti Ensemble-nak ez a mű repertoáron van, így a kérdés csak az volt, van-e kedvük egy ilyesfajta együttműködéshez. Szerencsére örömmel igent mondtak.

Hogyan készültek erre az előadásra?

Először kitaláltam a megfelelő dramaturgiáját a produkcióknak. Aztán a szekciópróbák következtek: a Ligeti Ensemble fúvósegyüttese – Benyus János, Ella Dániel, Kaczander Orsolya, Mohai Bálint és Klenyán Csaba – magával az eredeti darabbal készült, én pedig az improvizációs vázlatokkal, gondolati sorral és a megkomponált részekkel kezdtem dolgozni a Cimbiózis triómmal. Amikor mindenki tudta a feladatát, akkor próbáltunk közösen.

Lukacs_Miklos_c_Kleb_Attila1-114610.jpg

Lukács Miklós (Fotó/Forrás: Kleb Attila)

A művet később lemezre is vették. Hogyan jött a lemezfelvétel ötlete?

A BMC Records a centenárium alkalmából élő lemezfelvételt tervezett, amit végül el kellett halasztanunk, mivel a tévéfelvétellel együtt nem lehetett lemez minőségű hangot felvenni. Így most, utólag készül a lemez, aminek tulajdonképpen örülök, mert

van lehetőségem még egyszer újragondolni az egészet, már az előadás fényében.

Volt már együttműködése a Ligeti Ensemble-lal?

Igen. Már a megalakulásukkor játszottam velük Eötvös Péter Da Capo című művét, amit azóta a Concerto Budapest „Hallgatás Napja” című kortárs zenei fesztiválján többször terveztünk játszani, de mindig valami közbejött. Nagyon remélem, hogy egyszer sikerül végre újra közösen színpadra vinnünk ezt a művet.

Ligetiensemble_c_Hrotko_Balint-114807.jpg

Ligeti Ensemble (Fotó/Forrás: Hrotkó Bálint)

Képes egy klasszikus zenét játszó együttes is arra a szabad improvizációhoz szükséges figyelemre és interakcióra, ami a Cimbiózisban állandóan jelen van?

Természetesen igen, de más eszközökre van hozzá szükség, és több ember együttjátékánál ez összetettebb és nehezebb feladat. Ha a kortárs zenéről beszélünk, egy összeszokott szimfonikus vagy kamarazenekarnál is különösen fontos elvárás lehet ez, hisz élő szerzőknél sokszor előjön a zeneszerzők improvizatív készsége is.

Tapasztalataim szerint csak az igazán nagyok képesek ilyen típusú figyelemre és interakcióra, de ők erre törekednek is.

A Ligeti Ensemble tipikusan ilyen. Ehhez a fajta muzsikáláshoz különleges szenzitivitásra van szükség a zenészek részéről, hogy folyamatosan együtt legyenek, együtt éljenek és lélegezzenek az éppen aktuális szólistával. Ebből alakulhat aztán ki egy sajátos interpretáció – különböző fő- és mellékszereplőkkel – és egy folyamatos interakció.

 

További információ és jegyvásárlás ide kattintva! »»»

Névjegy

Az Erkel-, Liszt-, Artisjus-, Magyar Örökség- és Prima díjas cimbalomművész hangszerének a világon egyik legtöbbet foglalkoztatott és legsokoldalúbb muzsikusa. A világ legnagyobb jazz-zenészeivel játszik, fellépett már London és New York legnevesebb koncerttermeiben. Virtuóz cimbalomjátékát sok kontinensen ismerik már, a magyar előadók közül elsőként léphetett fel a Jazzopen Stuttgarton, és az első cimbalmos volt, aki a Wigmore Hall színpadán fellépett. 

Művészetében a kortárs zene, a jazz és különböző népek zenéi tökéletes szimbiózisban állnak, játéka több mint ötven lemezen hallható.

Legújabb albuma a Timeless, amely a BMC Records gondozásában jelent meg 2024-ben. A lemezen Lennon–McCartney, Sting, Morricone, Bernstein, Keith Jarrett, Harold Arlen és Seress Rezső közismert dalait a kortárs kánonnal egyenértékű módon, saját egyéniségéhez híven és hangszerének sokoldalúságát is reflektorfénybe állítva adja elő. A feldolgozásokat egy saját szerzemény, az Aura – Hommage à Eötvös Péter egészíti ki, amelyben Lukács Miklós a közérthető dallamosság és a kortárs zenei tapasztalat egybeforrasztásával hoz létre új minőséget.

Támogatott tartalom.

Fejléckép: Lukács Miklós (fotó/forrás: Kleb Attila / Concerto Budapest)

Concerto Budapest

Magyarország egyik vezető nagyzenekara, történelmi múlttal és a fiatal zenészek dinamizmusával. Nagy ívű és innovatív műsorszerkesztésével, egyéni hangzásával új színt hozott a magyar zeneéletbe.

A Concerto Budapest karmestere, művészeti vezetője 2007 óta Keller András, aki szólistaként, koncertmesterként és kamarazenészként is világszerte elismert muzsikus.

A zenekar az elmúlt években számos nemzetközi fesztiválra, Európa, Amerika és a Távol-Kelet rangos koncerttermeibe is meghívást kapott. Visszatérő vendégei olyan világhírű művészek, mint Gidon Kremer, Boris Berezovsky, Heinz Holliger, Isabelle Faust, James Galway, Jevgenyij Koroljov. A klasszikus művekből álló repertoárt kortárs zeneművek, gyermek- és ifjúsági programok teszik még színesebbé.

A Concerto Budapest koncerteken, fellépéseken túl fontosnak tartja a tehetséges fiatalok képzését is: világszerte tarta mesterkurzusokat. Gyermek és ifjúsági sorozatokkal, valamint egy-egy eseményhez kötődő alkalmi ifjúsági koncerttel az egész család számára tartalmas és izgalmas szórakozási lehetőséget kínál.

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták 2024-ben a Prima Primissima Díjakat

A neves elismerést idén is tíz kategóriában vehették át a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában megtartott pénteki gálaesten.
Színház

Legendákról sztorizik első önálló estjén Bujtor István fia, Bujtor Balázs az Eötvös10-ben

Sokszor megkérdezik tőle, amikor bemutatkozik: „Ugye nem AZ a Bujtor? Ő erre büszkén feleli: „De. AZ a Bujtor.” Bujtor Balázs hegedűművész, zeneszerző – zseniális mesélő. Eddig mindig mások műsorában beszélt, most először lép saját stand-up előadásával közönség elé december 11-én 20 órakor az Eötvös10-ben.
Vizuál

KÉP-regény: Kottafecskék

A Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos ezúttal a villanydrótokon ücsörgő fecskék látványáról ír, amely kísértetiesen emlékeztet a kottafüzetekre. És ha már hangjegyek: Teddy Harpo meg is zenésítette a madarak által kirajzolt dallamot. Hallgassa meg ön is!
Könyv

A falu, ahol a baglyok Demjén Rózsit huhognak

Vass Norbert novellafüzérében egy fiktív somogyi falu szürreális világa tárul elénk, ahol a népi babonák és a popslágerek szerves egységben alakítják a helyiek hétköznapjait. Kappanfölde kritika.
Vizuál

Egy csiga emlékiratai – hamarosan a mozikban Adam Elliot új animációs filmje

Az Oscar-díjas Adam Elliot egy újabb megindító, felnőtteknek szóló történettel kápráztatja el a nézőket. Az Egy csiga emlékiratai érzelmekkel teli stop-motion animációs film, ami már most a külföldi kritikusok kedvence, és számos díjra esélyesnek tartják.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

A Jávorkai testvérekkel turnézik a Széchenyi István Egyetem vonószenekara Japánban

A világszerte ismert Jávorkai fivérek a győri Széchenyi István Egyetem zeneművész-hallgatóival közösen indulnak adventi japán turnéra, első koncertjüket december 7-én adják a Yokohama Minato Mirai Hallban többezres közönség előtt.
Klasszikus ajánló

Stockholm és New York után a Zeneakadémián ad adventi koncertet Fülei Balázs

„De profundis” című hangversenyén Chopin, Beethoven, Liszt, Messiaen és Bartók műveit játssza Fülei Balázs Liszt-díjas zongoraművész. A karácsonyváró zongoraest advent harmadik vasárnapján, december 15-én lesz a Zeneakadémia Nagytermében.
Klasszikus ajánló

Händel műveire fókuszál a Müpa következő maratonja

2025. február 2-án, vasárnap a nagyszabású oratóriumok és megindító operák szerzőjeként ismert Georg Friedrich Händel művészetében mélyedhetnek el a zenerajongók.
Klasszikus ajánló

„Élvezzük boldog éveinket!” – Cyrille Dubois és Vashegyi György közös lemezbemutatója

A Haydneum karácsonyi koncertjén Cyrille Dubois és Vashegyi György közös lemezbemutatója gyönyörködtető felfedezések egész sorát ígéri a francia barokk világából. Az eseményre december 18-án kerül sor a Zeneakadémia Nagytermében.
Klasszikus hír

Eljött a fiatal csellisták ideje! – nemzetközi versenyt szerveznek Várdai István művészeti vezetésével

Várdai István és a Filharmónia Magyarország 2025-ben a csellisták számára kínál lehetőséget, hogy bemutatkozzanak a világ előtt, és elindítsák karrierjüket. A versenyre már lehet jelentkezni, a döntő pedig szeptemberben lesz.