Klasszikus

Liszt Ferenc szépunokája ez a csodakamasz zongoraművész

2019.06.15. 09:45
Ajánlom
Ahogy a középkorú és idősebb generációk birtokba vették a közösségi médiát, úgy futott fel Michael Andreas Häringer karrierje is. A most tizenhét éves zongoraművész nem csak ragyogó tehetség, de kivételesen népszerű is.

„Mindig is mondtam, olyan vagy, mint egy vulkánkitörés.” „A mennyországig repít, ahogy zenélsz…” Ez csak két komment a sok ezerből, amelyekkel tele van Michael Andreas Häringer zongoraművész Facebook-oldala, egy olyan közösségi médiafelület, amely rohamosan közelít az egymilliós követőszám felé.

Michael Andreas Häringer német szülőktől született Barcelonában, 2001-ben – igen, 90-es évekbeli gyerekként nekem is furcsa, hogy a kétezres kölykök már nem csak hogy lábra álltak, de akár már a kocsmában is kiszolgálják őket; de hát telik az idő. Michael Andreas hamar a zene közelébe került. Négyévesen már kórusban énekelt, itt találkozott először a zongorával is.

Otthon állandóan arról kérdezgettem édesanyámat, játszhatok-e a zongoránkon, ő pedig természetesen nem tartott vissza

emlékezett vissza egy interjúban. Később, kilencévesen a barcelonai konzervatóriumban, a Conservatori Municipal de Músicában folytatta tanulmányait.

Hétévesen adta első nyilvános koncertjét, ami hamar megnyitotta az ajtót a komolyabb helyszínek felé is. Még ebben az évben benevezett az első zenei versenyére, és fellépett néhány európai városban, de Saro Paulóban is. Saját bevallása szerint karrierje egyik mérföldköve volt, amikor a luzerni Grosser Saalban Mozart XII. zongoraversenyét játszotta.

De nem is lenne igazi csodagyerek a csodagyerek, ha zenét nem szerezne. Michael Andreas komponál, első művét rögtön zongorára és zenekarra írta. 2015-ben, tizennégy évesen Erwin Schrott operaénekes vezényletével adták el az El manisero című közkedvelt műdalra írt fantáziáját a Bajor Állami Operában. Két évvel később Rahmanyinov egykori villájában játszott, és megkapta a Rahmanyinov Alapítvány ösztöndíját. 

Nem mondhatnánk, hogy Michael Andreas megmarad a hagyományos klasszikus zenei közegben, igaz, ezért nem is lehet hibáztatni. Miközben számos komolyzenei versenyen részt vett, gond nélkül benevezett az America’s Got Talent spanyol kiadásába, amit szépen meg is nyert. Zeneszerzőként egyaránt alkot klasszikus zeneműveket, film- és elektronikus zenét. „Mindkét zenei stílusban próbálok alkotni, és azt szeretném, ha ez a jövőben is lenne. Úgy érzem, ebben a pillanatban még nem lennék képes dönteni a kettő közt” – nyilatkozta.

De miért olyan rajongott előadó Michael Andreas?

A klasszikus zenei közegben még mindig hatalmas vonzerőt képvisel a csodagyerek jelenség – sokkal inkább, mint bármely más zenei műfajban. Mivel a műfaj közönsége általában idősebb, mint a legújabb könnyűzenei műfajoké, egy fiatal előadó fokozott sikerre számíthat. De Michael Andreas közönségének másik része épp a tizenéves korosztály, akik számára példakép egy olyan fiú, aki virtuóz módon játszik Haydnt, Mozartot, de Whiz Khalifa vagy Ed Sheeran számainak feldolgozásait is. Az ő szemükben a zongorista legalább annyira YouTube-sztár vagy influenszer, mint amennyire zenész.

A Michael Andreas-imidzshez hozzátartozik a felmenők említése. A legégetőbb kérdésre is választ kell adnom a cikkel:

valóban Liszt szépunokája ez a lassan tizennyolc éves fiú?

Liszt Ferencnek volt ugyanis egy női tanítványa, Sophie Menter (1846-1918), aki amúgy őrülten szerelmes volt a mesterbe. A Lisztnél több mint harminc évvel fiatalabb Sophie Mentert egyenesen a magyar virtuóz reinkarnációjának nevezték Párizsban, és a szentpétervári konzervatórium tanári állását is elnyerte. Ugyan a monográfiák erről nem tesznek említést, kettejük találkozásából állítólag gyerek született, az ő leszármazottjának nevezi magát Michael Andreas. 

Az biztos, hogy hallani fogunk róla még.

Ezért nem lesz soha még egy olyan, mint Liszt Ferenc

Kapcsolódó

Ezért nem lesz soha még egy olyan, mint Liszt Ferenc

A mai koncertlátogató alighanem nagyon meglepődne, ha meghallgatná a zongoraművészet aranykorának legkarakteresebb előadóját, Liszt Ferencet.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

„Ezek a hibák a bizalmat rombolják” – a Magyar Színházi Társaság válaszokat vár a Kolibri Színház ügyében

A szervezet nyílt levelet fogalmazott meg Hankó Balázs miniszter felé, írásukban egyebek közt arra kérik a tárcavezetőt, adjon választ arra, miért Zalán Jánost nevezte ki a Kolibri Színház élére, miközben a társulat túlnyomó többsége nem az ő pályázatát támogatta.
Vizuál

5+1 kiállítás, amit még láthatunk januárban

Gyűjtögető szerzők, kínai étkezéskultúra, pillanatképek a sarkvidékről – cikkünkben az e hónapban még megnézhető kiállításokból válogattunk. 5+1 utolsó esély januárra.
Színház

Üdvözli az igazgatói kinevezéseket, és töretlen alkotókedvet kíván a Magyar Teátrumi Társaság

A hazai előadóművészeti szféra legnagyobb szakmai-érdekképviseleti szervezete reagált a Magyar Színházi Társaság közleményére.
Vizuál

Megérkezett Borbély Alexandra új filmjének előzetese

Az Európai Filmakadémia-díjat nyert Borbély Alexandra (Testről és lélekről) egy felemelő alkotás főszereplőjeként tér vissza a mozikba. Az Emma és a halálfejes lepke februártól lesz látható itthon.
Színház

Mundruczó Kornél rendezése Németország legjobb előadásai között

A Proton Színház Parallax című előadása Németországban versenyben van a 2024-es év legjobb előadása címért. A produkcióra január 15-ig lehet szavazni.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Francia klasszikusokat játszik a Nemzeti Filharmonikusok Julien Chauvinnel

Mit komponáltak Haydn és Mozart kortársai Párizsban? Erre ad választ január 21-én a Nemzeti Filharmonikus Zenekar a Zeneakadémián, világhírű francia vendége, Julien Chauvin hegedűművész-karmester társaságában.
Klasszikus hír

Fischer Ádámot nemzetközi zenei díjjal ismerték el

A karmester az International Classical Music Award (ICMA) különdíját kapta új Haydn-felvételéért, amelyeket az általa vezetett Dán Kamarazenekarral készített a Naxos Kiadónál.
Klasszikus ajánló

Újabb Príma Donnák lépnek fel az Eiffel Műhelyházban

Tokody Ilona január 18-án Puccini-dalokkal lép a közönség elé, míg Rost Andrea február 7-én kedvenc operarészletei mellé operett- és musicalszámokat is válogatott műsorába.
Klasszikus ajánló

Bach bűvöletében – Százhúsz éves a Lutheránia

Bach Karácsonyi oratóriumára várja az érdeklődőket a Lutheránia Ének- és Zenekar január 12-én, vasárnap este 18 órától a budapesti Deák téri evangélikus templomban. Vezényel Kamp Salamon Kossuth-díjas karnagy.
Klasszikus ajánló

Mesés környezetben hallgathatjuk a FAB muzsikusait

A Fesztivál Akadémia Budapest éves programsorozatában igazi unikum a tavaly útjára indított Winterfest, amelyet idén második alkalommal rendeznek meg január 24–26. között a festői fekvésű Lillafüredi Palotaszálló történelmi tereiben.