Klasszikus

A Mozart, aki nem a Wolfgang Amadeus

2019.11.14. 15:55
Ajánlom
Háromszáz éve született Leopold Mozart, korának egyik legjobb hegedűtanára, akire csodagyerek és csodafelnőtt fia révén emlékezünk.
Mozart_family_crop-082131.jpg

A Mozart-család

1756-ban egy salzburgi hegedűtanárnak, Leopold Mozartnak és feleségének, Anna Maria Pertlnek fia született, akit Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus névre kereszteltek. Egy apró lakásban éltek, nyomorúságosan alacsony belmagasságú szobákban, „boldogan egymáshoz préselődve”. Ebben az évben jelent meg az apa máig hasznos tankönyve, A hegedűjáték alapjai, és úgy tűnt, nagy karrier előtt áll.

Ma már persze tudjuk, hogy az 1756-os év a fiú, Wolfgang születése miatt emlékezetes.

Leopold Mozart éppen háromszáz éve, 1719. november 14-én született Augsburgban. Kora gyerekkorában már kórusban énekelt, a jezsuitáknál tanult, és kiváló tanuló volt. Sokirányú figyelmét végül a zenének áldozta, noha apja katolikus papot neveltetett volna belőle.

1737-ben abba a városba ment egyetemre, amely ma a világ kulturális térképének egyik fontos pontja: Salzburgba. Filozófia szakon szerzett diplomát, de aztán kicsapták, mert alig járt be az órákra.

Leopold_Mozart-155747.jpg

Leopold Mozart

Huszonegy évesen kezdett zenészkarrierbe, és ekkor adta ki az első opuszát jelentő hat triószonátát. 1747-ben megházasodott, feleségével, Anna Mariával „a legszebb pár voltak Salzburgban”. Leopold és Anna hét gyermeke közül csak kettő érte meg a felnőttkort: Wolfgang és nővére, Maria Anna, azaz Nannerl.

Hogy Leopold sikeres zeneszerző volt-e, arról megoszlanak a vélemények. A Grove enciklopédiája szerint harmincas éveiben már ismert volt német területeken, az életrajzíró Maynard Solomon viszont ennek ellenkezőjét állítja. Az biztos, hogy sikeres pedagógus volt. A már említett hegedűtankönyve máig fontos forrása a XVIII. századi hegedűtechnikának.

Wolfgang Amadeus Mozart szerencsés volt, hogy apja tapasztalt zenész volt, aki hamar felismerte a tehetségét. Amikor a hét éves Nannerl zongorázni kezdett, Wolfgang érdeklődése is rögtön felébredt a zene iránt. Leopold felismerte, hogy két gyereke különösen tehetséges, és ez másokat is érdekelhet. A különböző úri udvarokon keresztül vezető útjuk nem volt egyszerű. 1762-ben turnéra indultak, München, Bécs, Presburg, Párizs, London és Hága egyaránt koncerthelyszínük volt.

Wolfgang-Amadeus-Mozart-Maria-Anna-oil-parents-155748.jpg

A Mozart-család: Nannerl, Wolfgang és Leopold

Leopold szinte misszionáriusként vitte gyerekei hírét Európába

– talán nem is számolt vele, hogy a koncertkörutak milyen megterhelést jelentettek nekik. Amikor 1773-ban Leopold visszatértek fiával utolsó, itáliai turnéjukról, nem vették vissza a salzburgi udvar karnagyi állásába.

Ami az anyagiakat illeti: a Mozart-tudósok között abban sincs egyetértés, hogy a befolyt pénz gazdagságot jelentett-e a családnak. A két csodazenész a gyerekkorukról, Leopold pedig saját karrierjéről mondott le a koncertkörutak kedvéért.

Wolfgang, szeszélyes, rikító, lángoló személyiség lévén szerette a tapsot, és szertelen tehetsége rögtön megkülönböztette a középszerű zenészektől.

S ami azt illeti, meg is vetette azokat, akik középszerűségükkel grófokat, hercegeket, királyokat szolgáltak. Volt tehát egy nagy különbség apa és fiú között: miközben Leopold egész életében az arisztokrácia kötelékében maradt, rosszallással figyelte fiát, aki láthatóan felülemelkedni kívánt a feudális kötelékeken.

Apa és fiú kapcsolatuk sosem volt felhőtlen, de egymás iránti tiszteletük töretlen volt. Levelezéseikből mégis gyakran ellentéteik tűnnek ki: „Azt gondolja, mivel fiatal vagyok, semmi nagy és érett nem lakozhat bennem, de majd meggyőződhet ennek ellenkezőjéről!” – írta Wolfgang egy ízben.

Leopold – talán joggal – a saját érdemének érezte, hogy családja kiverekedte magát a szegénységből, s mindig rajta akarta tartani fián a kezét. Wolfgang huszonegy éves volt, és Párizsban próbálta megvetni a lábát, miután Leopold hiába győzködte, hogy térjen vissza Salzburgba. „Salzburg nem az én tehetségemnek való hely” – írta vissza a fiú.

Wolfgang törekvéseit apja gyakran kétkedéssel fogadta, és amikor a fiú beleszeretett Aloysia Weberbe, óva intette a függetlenségtől. Később, amikor a zeneszerző már Bécsben élt, megnőtt köztük a távolság: Wolfgang egyre kevésbé tűrte apja beleszólását életébe, ami gyakran nem volt több jó szándékú tanácsnál, máskor viszont zsarnoki alakot sejtetett. A Konstanze Weberrel való házassága egyben út volt apjától való szabadulásához is.

1785-ben Leopold meglátogatta fiát Bécsben, és találkozott Haydnnal is, aki kijelentette:

Istenemre mondom, őszinte ember lévén, hogy a fia a legnagyobb zeneszerző, akivel személyesen vagy nem személyesen találkoztam. Ízlése van, s mi több, a legmélyebb tudása a komponálás művészetéről.

Leopold ekkor látta utoljára a fiát. Amikor 1787-ben elhunyt, Wolfgang nem csak apját vesztette el, hanem barátját, jóakaróját is.

A cikk a Koktélparti-sorozat része. Válogasson érdekes írásaink közül!

5 őrült és zseniális sztori Mozartról

Kapcsolódó

5 őrült és zseniális sztori Mozartról

Wolfgang Amadeus Mozart géniusz volt, de nem a komoly, súlyos fajtából: néha úgy nyávogott, mint egy macska, fel-alá rohangált a házban, mint egy eszelős, és mocskos leveleket írt az unokahúgának. Milyen ember volt a marcipángolyók "reklámarca"?

10+1 színes adalék a Mozart-kultuszhoz

10+1 színes adalék a Mozart-kultuszhoz

Összegyűjtöttük, mi minden született a közelmúltban a kultusza nyomán, mi mindent adtak el Mozart nevével fémjelezve, milyen érdekességekre derült fény és megtaláltuk a legnagyobb rajongóját is.

10 érdekesség a 35 éves Amadeusról

10 érdekesség a 35 éves Amadeusról

1984 szeptemberében mutatták be az Egyesült Államokban Miloš Forman filmjét, amely ugyan hemzseg a történelmi pontatlanságoktól, mégsem tudjuk megunni. Összeszedtünk tíz érdekességet róla.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

„Ezek a hibák a bizalmat rombolják” – a Magyar Színházi Társaság válaszokat vár a Kolibri Színház ügyében

A szervezet nyílt levelet fogalmazott meg Hankó Balázs miniszter felé, írásukban egyebek közt arra kérik a tárcavezetőt, adjon választ arra, miért Zalán Jánost nevezte ki a Kolibri Színház élére, miközben a társulat túlnyomó többsége nem az ő pályázatát támogatta.
Vizuál

5+1 kiállítás, amit még láthatunk januárban

Gyűjtögető szerzők, kínai étkezéskultúra, pillanatképek a sarkvidékről – cikkünkben az e hónapban még megnézhető kiállításokból válogattunk. 5+1 utolsó esély januárra.
Színház

Üdvözli az igazgatói kinevezéseket, és töretlen alkotókedvet kíván a Magyar Teátrumi Társaság

A hazai előadóművészeti szféra legnagyobb szakmai-érdekképviseleti szervezete reagált a Magyar Színházi Társaság közleményére.
Színház

Mundruczó Kornél rendezése Németország legjobb előadásai között

A Proton Színház Parallax című előadása Németországban versenyben van a 2024-es év legjobb előadása címért. A produkcióra január 15-ig lehet szavazni.
Vizuál

Megérkezett Borbély Alexandra új filmjének előzetese

Az Európai Filmakadémia-díjat nyert Borbély Alexandra (Testről és lélekről) egy felemelő alkotás főszereplőjeként tér vissza a mozikba. Az Emma és a halálfejes lepke februártól lesz látható itthon.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Francia klasszikusokat játszik a Nemzeti Filharmonikusok Julien Chauvinnel

Mit komponáltak Haydn és Mozart kortársai Párizsban? Erre ad választ január 21-én a Nemzeti Filharmonikus Zenekar a Zeneakadémián, világhírű francia vendége, Julien Chauvin hegedűművész-karmester társaságában.
Klasszikus hír

Fischer Ádámot nemzetközi zenei díjjal ismerték el

A karmester az International Classical Music Award (ICMA) különdíját kapta új Haydn-felvételéért, amelyeket az általa vezetett Dán Kamarazenekarral készített a Naxos Kiadónál.
Klasszikus ajánló

Újabb Príma Donnák lépnek fel az Eiffel Műhelyházban

Tokody Ilona január 18-án Puccini-dalokkal lép a közönség elé, míg Rost Andrea február 7-én kedvenc operarészletei mellé operett- és musicalszámokat is válogatott műsorába.
Klasszikus ajánló

Bach bűvöletében – Százhúsz éves a Lutheránia

Bach Karácsonyi oratóriumára várja az érdeklődőket a Lutheránia Ének- és Zenekar január 12-én, vasárnap este 18 órától a budapesti Deák téri evangélikus templomban. Vezényel Kamp Salamon Kossuth-díjas karnagy.
Klasszikus ajánló

Mesés környezetben hallgathatjuk a FAB muzsikusait

A Fesztivál Akadémia Budapest éves programsorozatában igazi unikum a tavaly útjára indított Winterfest, amelyet idén második alkalommal rendeznek meg január 24–26. között a festői fekvésű Lillafüredi Palotaszálló történelmi tereiben.