Klasszikus

A magyar zenei örökség nagyszerűségére hívja fel a figyelmet a Concerto Budapest

2024.10.31. 13:40
Ajánlom
Felfedezés és újrafelfedezés, az értékek megtalálása a központi motívuma évről évre a Concerto Budapest Magyar Kincsek Ünnepe fesztiváljának, melynek programja a romantikától a kortárs zenéig vezet. Az előadások sokszínűsége megmutatja a különböző műfajok és hangzásvilágok találkozási pontjait, új perspektívát nyitva a magyar zene szépségeire és értékeire, olyan kiváló előadókat felsorakoztatva, mint Baráti Kristóf, Bogányi Gergely, Lukács Miklós vagy Balázs János.

November 10-én a Concerto Budapest ismét egy egész napot szentel a Zeneakadémián a magyar zenei örökség ünneplésének, amely gazdag repertoárral hozza el a klasszikus és kortárs magyar zene csodáit. „Ezen az eseményen a magyar zene nagyszerűségét szeretnénk zenész barátainkkal közösen megünnepelni, mely rengeteg értéket rejteget, hisz még az ismertebb műveket sem fedezte fel eléggé a közönség. A fesztivál programjában éppen ezért helyet kapnak ritkábban hallható és rendkívül népszerű művek, klasszikus és kortárs magyar zeneszerzők kompozíciói is.

Műfaji fúziók, szabad improvizáció, virtuóz magyar előadóművészeknek dedikált művek és a Concerto Budapest számára íródott rapszódia is részét képezi ennek a számomra kiemelten fontos ünnepnek

Keller András e gondolata mentén kínál az egynapos fesztivál változatos koncerteket a különböző hangzásvilágok és zenei megközelítések felfedezésére, a tradíció és az innováció találkozásán keresztül a Zeneakadémián.

„Keller András főzeneigazgató számára kiemelten fontos misszió, hogy a Concerto Budapest minden évben a hallgatóság elé tárja a magyar zeneszerzők időtlen remekműveit és ritkán hallható alkotásait, amelyek tükrözik hazánk zenei gazdagságát és sokszínűségét – nyilatkozta Devich Gábor, a zenekar főigazgatója. – Zenekarunk évek óta rendez tematikus fesztiválokat, célunk, hogy egy-egy olyan témát állítsunk fókuszba, mely a magyar klasszikus zenei élet fellendülését szolgálja. A Magyar Kincsek Ünnepe fesztivál kiemelkedő jelentőséggel bír számunkra, hiszen Magyarország olyan kincsesbányájára irányítja a figyelmet, amelyre méltán lehet büszke az egész kulturális szcéna.”

Keller_Andras_Boganyi_Gergely__c_Felvegi_Andrea-133549.jpeg

Bogányi Gergely és Keller András a Concerto Budapesttel (Fotó/Forrás: Felvégi Andrea / Concerto Budapest)

Magyar Concertók címmel nyitja a fesztivált a Concerto Budapest a Zeneakadémia nagytermében. A 11 órakor kezdődő koncert középpontjában három komponista remekművei állnak. Először az évek óta zeneszerzőként is tevékenykedő zongoraművész, Bogányi Gergely Concerto Intenso című alkotása szólal meg, amelyet a szerző testvérének, Bogányi Bence fagottművésznek írt. Baráti Kristóf hegedűjátéka ihlette Dubrovay László 2. hegedűversenyét, melyet a kiváló hegedűs előadásában hallgathat meg a közönség, s végül Liszt Haláltánca, a Dies iræ motívumának monumentális parafrázisa zárja a délelőttöt, Bogányi Gergely és a Concerto Budapest előadásában.

Tisztelet Ligetinek a címe a délutáni koncertnek, melyen Lukács Miklós Responses to Ligeti című műve szólal meg a Cimbiózis Trió és a Ligeti Ensemble fúvós szólistáinak előadásában a Solti Teremben. A koncerten határokat nem ismerő művészek veszik kezükbe és formálják tovább Ligeti örökségét: két kisegyüttes közös játéka tesz tanúságot arról, hogy a magyar zeneszerző munkásságának ihlető ereje a kortárs jazzben is a mai napig jelen van.

Boganyi_Bence_c_Lucia_Cermak-133548.jpg

Bogányi Bence (Fotó/Forrás: Lucia Cermak / Concerto Budapest)

Magyar rapszódiák és fantáziák csendülnek fel 19.30-tól a fesztivál zárásaként a Zeneakadémia Nagytermében. A program Dubrovay László művének ősbemutatójával indul.

A múltban gyökerező és a jelen értékeit gyarapító kincsek kerülnek egymás mellé a III. Magyar Rapszódia tárogatóra, cimbalomra és zenekarra íródott kompozícióban, melyet a szerző a Concerto Budapestnek dedikált.

A két emblematikus hangszert Kiss Gy. László tárogatóművész, valamint Szalai András cimbalomművész szólaltatja meg. Az esti koncert Eötvös Péter Cziffra Psodia című művével folytatódik, melyet a szerző Cziffra György születésének centenáriumára komponált Balázs János zongoraművész számára. A mű Lukács Miklós cimbalomművész közreműködésével, zenekari kísérettel hangzik el. Kodály Zoltán Páva-variációi a népzenei örökség mély rétegeit tárják fel, Liszt Ferenc Magyar fantáziája pedig a népies és klasszikus zene lenyűgöző kapcsolódását ünnepli Balázs János zongoraszólójával.

A fesztivál célja, hogy bemutassa a magyar zene gazdag örökségét és kortárs reflexióit, izgalmas utazást kínálva minden érdeklődő számára.

Kiss_Gy_Laszlo_c_Santa_Balazs-133550.jpg

Kiss Gy. László (Fotó/Forrás: Sánta Balázs / Concerto Budapest)

Részletes program:

  • MAGYAR CONCERTÓK

11:00 Nagyterem

Bogányi Gergely: Concerto Intenso
Dubrovay László: II. hegedűverseny
Liszt: Haláltánc – Parafrázis a Dies iræ fölött zongorára és zenekarra

Baráti Kristóf – hegedű, Bogányi Bence – fagott, Bogányi Gergely – zongora
Concerto Budapest
Vezényel: Keller András

  • TISZTELET LIGETINEK

15:30 Solti Terem 

Lukács Miklós: Responses to Ligeti
Cimbiózis Trió & Ligeti Ensemble 

Cimbiózis Trió:
Lukács Miklós – cimbalom, Orbán György – nagybőgő, Baló István – dob

A Ligeti Ensemble fúvósai:
Kaczander Orsolya – fuvola, Ella Dániel – oboa, Klenyán Csaba – klarinét, Mohai Bálint – fagott, Benyus János – kürt

  • MAGYAR RAPSZÓDIÁK ÉS FANTÁZIÁK

19:30 Nagyterem

Dubrovay László: III. Magyar Rapszódia tárogatóra, cimbalomra és zenekarra – ősbemutató
Eötvös Péter: Cziffra Psodia
Kodály: Fölszállott a páva – Változatok egy magyar népdalra
Liszt: Magyar fantázia S.123 – Fantázia magyar népi dallamokra

Balázs János – zongora, Kiss Gy. László – tárogató, Szalai András, Lukács Miklós – cimbalom
Concerto Budapest
Vezényel: Keller András

További részeltek itt érhetők el. >>>

Támogatott tartalom.

Fejléckép: Balázs János és Keller András a Concerto Budapesttel (fotó/forrás: Egressy Orsolya / Concerto Budapest)

Concerto Budapest

Magyarország egyik vezető nagyzenekara, történelmi múlttal és a fiatal zenészek dinamizmusával. Nagy ívű és innovatív műsorszerkesztésével, egyéni hangzásával új színt hozott a magyar zeneéletbe.

A Concerto Budapest karmestere, művészeti vezetője 2007 óta Keller András, aki szólistaként, koncertmesterként és kamarazenészként is világszerte elismert muzsikus.

A zenekar az elmúlt években számos nemzetközi fesztiválra, Európa, Amerika és a Távol-Kelet rangos koncerttermeibe is meghívást kapott. Visszatérő vendégei olyan világhírű művészek, mint Gidon Kremer, Boris Berezovsky, Heinz Holliger, Isabelle Faust, James Galway, Jevgenyij Koroljov. A klasszikus művekből álló repertoárt kortárs zeneművek, gyermek- és ifjúsági programok teszik még színesebbé.

A Concerto Budapest koncerteken, fellépéseken túl fontosnak tartja a tehetséges fiatalok képzését is: világszerte tarta mesterkurzusokat. Gyermek és ifjúsági sorozatokkal, valamint egy-egy eseményhez kötődő alkalmi ifjúsági koncerttel az egész család számára tartalmas és izgalmas szórakozási lehetőséget kínál.

Legolvasottabb

Plusz

Lakatos György: „Ha csak egy gyermeken sikerült segíteni, már megérte”

Egy tragédia indította el, ám az azóta eltelt évtizedek alatt már több mint ezer beteg gyermeket sikerült támogatni. Lakatos György fagottművésszel, a kalocsai Kék Madár Fesztivál alapítójával beszélgettünk az idei eseménysorozat előtt.
Vizuál

Zsigmond Emőke alakítja Jane Austent a BBC új dokumentumsorozatában

Dramatizált jelenetekben, korabeli díszletek és ruhák között, nem utolsósorban az Örkény Színház színművészének alakításában elevenedik meg a brit közmédia új produkciójában a kétszázötven éve született Jane Austen.
Könyv

Beleolvasó – Berka Attila: Gryllusok – Egy család történetei

Berka Attila könyvében a hat Gryllus – Dániel, Vilmos, Dorka, Samu, Ábris és Alma – szabadon, azt és úgy mesélnek, amit és ahogy csak szeretnének. Megosztják velünk, mi a titkuk. Vagyis éppen azt, hogy valójában nincs is titok.
Plusz

Új Süsü-szobor került Csukás István síremlékére

A 2020-ban elhunyt legendás író-költő sírját tavaly decemberben rongálták meg, a művész örökösei ismét legyártatták az eredeti, Süsüt ábrázoló szobrot.
Vizuál

Gödöllőre költözteti a kormány a Mezőgazdasági Múzeumot a Vajdahunyad várából

Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter a Gödöllői király kastélyban tartott sajtóeseményen jelentette be a Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár költözését – írta meg a Magyar Nemzet. Az új intézmény várthatóan 2029-ben nyílhat meg.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Régi kedvencek és új vendégek érkeznek az idei Kaposfestre

Augusztus 10–14. között immár tizenhatodik alkalommal rendezik meg a KaposFest – Nemzetközi Zenei és Művészeti Fesztivált Kaposváron. A rangos esemény a Szivárvány Kultúrpalota falai között kínál változatos programot a komolyzene szerelmeseinek.
Klasszikus hír

Rangos párizsi zongoraversenyen ért el dobogós helyezést a Zeneakadémia hallgatója

Nanami Takewa az Île-de-France Nemzetközi Zongoraversenyen harmadik helyezést ért el. Falvai Katalin és Farkas Gábor növendéke a Concert Pianist kategóriában nyújtott kiemelkedő teljesítményt.
Klasszikus ajánló

A Concerto Budapest nyáresti koncertjei: világszínpadokat megjárt művészek a Pesti Vármegyeháza díszudvarán

Két, karakterében is különleges koncerttel készül a Concerto Budapest a nyári szezon egyik legintimebb helyszínére, a Pesti Vármegyeháza díszudvarára, Június 19-ére és 26-ára.
Klasszikus interjú

Farkas Gábor: „A legtöbb oktatónk a diploma után sem engedi el a növendéke kezét”

Hosszú átmeneti periódus után újra van rektora a Zeneakadémiának, május közepétől Dr. Farkas Gábor zongoraművész tölti be a pozíciót. A legfontosabb tervezett újításokról, az elefántcsonttorony-létről és a közösségi szellemről is beszélgettünk vele
Klasszikus ajánló

Felülmúlhatatlan remekművek várják a közönséget a Dohnányi-bérletben

A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara a 2025/26-os évadban is a zenetörténet lebilincselő és különleges darabjaival, a magyar és nemzetközi klasszikus zene figyelemre méltó karmestereivel és szólistáival kínál egyedülálló koncertélményt.