Klasszikus

A díva arcai – Kiri Te Kanawa születésnapjára

2024.03.06. 16:25
Ajánlom
Kevés művész akadt az operatörténelem során, aki olyan sokszínű, mégis összetéveszthetetlenül egyedi előadói életművet hozott létre, mint a maori szoprán, Kiri Te Kanawa. Az énekesnő nyolcvanadik születésnapja alkalmából összegyűjtöttük néhány szép felvételét.

Mostanában leginkább a Cardiffi Singer of the World Énekverseny védnökeként lehet találkozni a 20. század egyik legragyogóbb szopránjával, aki 2017-ben vonult vissza véglegesen a színpadtól. Öt évvel ezelőtt, hetvenötödik születésnapján részletes portrét közöltünk róla, ezúttal azonban beszéljen maga a zene: Kiri Te Kanawa bámulatos sokoldalúságát mutatjuk meg különböző felvételek segítségével.

Dove sono – a grófné áriája

Mozart Figaro házasságának kevéssé hálás, ám nagy életbölcsességet igénylő szereplőjét Kiri Te Kanawa számos alkalommal megformálta. Az alakításából áradó nemesség és méltóság különösen emlékezetessé tette a férje szerelméért küzdő asszony alakját. A felvétel az 1973-as glyndebourne-i előadáson készült.

Ismét egy elhagyott nő, akiről nem is értjük, kedvese hogy képes nem észrevenni rendkívüli személyiségét. A Don Giovanniból való ária szépen megmutatja, Mozart milyen ragyogóan ábrázolja a figurák személyiségfejlődését akár néhány percnyi zenében is. Persze csak akkor, ha ilyen érzékenyen szólaltatják meg.

Gluck Iphigeneia Tauriszban című alkotása az operatörténet egy méltatlanul keveset játszott darabja, miközben nemcsak rengeteg zenei szépség, de szokatlanul modernnek ható lélektani mozzanatok is szerepelnek benne. Hallgassuk meg ezt a csodás áriát, milyen nyugodt beletörődéssel dönt úgy a főszereplő nőalak: inkább lemond az életéről, semmint hogy neki kelljen feláldoznia egy másik embert.

Sempre libera – Violetta áriája

Itt viszont rögtön egy sláger következik, Verdi Traviatájának első felvonásbeli áriáját szopránok sora szólaltatta már meg, operaszínpadon, koncertteremben és lemezen egyaránt. De felfedeztük-e valaha, hogyan lengi körül a csendes elmúlás érzése a hősnőt, akkor is, amikor az látszólag más témákon töpreng? A felvétel a nyolcvanas években készült egy áriaesten.

Vissi d'arte – Tosca áriája

Ha eddig azt hittük, Kiri Te Kanawához csak a sebzett nőalakok álltak közel, tévedtünk, hiszen az operairodalom egyik legerősebb és a sorsát legaktívabban kezébe vevő női karakterét, Puccini Toscáját is megformálta. A felvétel a Párizsi Opera 1982-es előadásából való.

Hab mir's gelobt – Rózsalovag-tercett

Kevés szerző volt képes olyan éterien elragadó zenét írni, mint Richard Strauss, így nem meglepő, hogy a muzsikája remekül illett egy hasonló adottságú hanggal rendelkező művészhez. Kiri Te Kanawa rendszeresen énekelte a szerző dalait, de A rózsalovag Tábornagynéját is nagy sikerrel alakította. Itt éppen a londoni Királyi Operaház előadásában, Solti György vezényletével, olyan kiváló partnerekkel, mint Aage Haugland és Barbara Bonney.

A szopránok sorsa, hogy viszonylag kevés darab végén talál rájuk a boldogság. Richard Strauss Arabellája kivétel, és bár az itt elhangzó duett után még vár némi bonyodalom a szerelmesekre, de hogy is kételkedhetnénk abban, hogy minden jóra fordul, ha egyszer egy ilyen okos, magabiztos, önmagát és érzéseit jól ismerő nő áll az események középpontjában?

Stölzel: Bist du mir

Barokk példánk még nem volt, pedig Kiri Te Kanawa természetesen a régizene jeles alkotásait is énekelte, Bach Máté-passiójából pedig felvétel is készült vele. Ez a slágerária, Gottfried Heinrich Stölzel műve, amelyet Bach is átvett, az énekesnő egyházi darabokat felvonultató lemezén szerepel.

Klange der Heimat – Csárdás

Mondhatnánk, hogy a könnyedebb műfaj sem állt távol az énekesnőtől, ám ifjabb Johann Strauss Denevérje a legnagyobb operaházak műsorán szerepel – egy ilyen ragyogó muzsika tehát hasonlóan nagyszerű hangot kíván. A felvétel a Királyi Operaház 1984-es előadásából való.

Tonight – Tony és Maria kettőse

Nemrég felbukkant a zenei sajtóban egy visszaemlékezés, amelyben Kiri Te Kanawa arról mesélt, milyen volt Leonard Bernsteinnel dolgozni. A neves zeneszerző-karmester ugyanis őt kérte fel, hogy énekelje lemezre Maria szólamát a West Side Storyból. Partnere ebben a részletben is José Carreras.

Akik ott voltak Kiri Te Kanawa 2007-es, utolsó budapesti fellépésén a Müpában, bizonyára emlékeznek, hogy az énekesnő utolsó, negyedik ráadásként egy maori dalt adott elő. Szülőhazájának különleges zenei világát nemcsak a koncertszínpadon népszerűsítette, hanem egy egész lemezt is szentelt neki. Utolsó zenei példánk erről az albumról származik.

Fejléckép: Kiri Te Kanawa (forrás: Cardiff Singer of the World)

Egy maori férfi és egy ír nő talált rá csecsemőként: 75 éves Kiri Te Kanawa

Kapcsolódó

Egy maori férfi és egy ír nő talált rá csecsemőként: 75 éves Kiri Te Kanawa

Dame Kiri Te Kanawa emlékezetes alakításaira Mozart, Verdi és Richard Strauss operáiban ma is emlékezünk. A 75 éves énekesnő ma már azt tartja legfontosabb feladatának, hogy a jövő operaénekeseit tanítsa alapítványán keresztül.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Zoboki Gábor: A Müpa tervezésében a szakmám és a szenvedélyem találkozott

Immár húsz éve, hogy a Müpa a hazai kulturális élet egyik legjelentősebb helyszínévé vált, nagy sztárok csodálkoztak el, milyen pompás akusztikai környezetben lehet itt muzsikálni. Zoboki Gábor építész felidézte a kezdeteket.
Plusz

Novák Péter, Blaskó Borbála, Szervét Tibor és Várdai István is állami elismerést vehetett át március 15-e alkalmából

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter állami elismeréseket adott át a közelgő nemzeti ünnep alkalmából a Pesti Vigadóban, március 13-án.
Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Színház

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Plusz

Elhunyt Bényi Ildikó

Hosszan tartó, méltósággal viselt betegség után kedden elhunyt Bényi Ildikó. A népszerű Wacha Imre-díjas televíziós műsorvezető, a Magyar Vöröskereszt humanitárius jószolgálati nagykövete 55 éves volt. Bényi Ildikót a közmédia saját halottjának tekinti.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

A szélességi körök visszhangjai – spanyol vonósnégyes kalauzol az európai és amerikai zene világában

A Cuarteto Matrice programja északról dél felé haladva navigál keresztül a 20. századi Európán és Amerikán. A spanyol kvartett a hiánypótló MERITA – európai kamarazenei együttműködés keretében érkezik Magyarországra, és ad koncertet a BMC-ben, április 7-én.
Klasszikus gyász

Elhunyt Sofia Gubaidulina zeneszerző

Napjaink egyik legjelentősebb orosz zeneszerzőjét, aki élete utolsó évtizedeit Németországban töltötte, kilencvenhárom éves korában, március 13-án érte a halál.
Klasszikus ajánló

Végh Sándor egykori tanítványa tart kamarazene kurzust a Concerto Mesteriskola keretében

A kamarazenei élet egy újabb kiválósága, Arvid Engegård tart ingyenes, nyilvános, angol nyelvű mesterkurzust március 17-én, a zenekar Páva utcai székházában.
Klasszikus hír

Még lehet jelentkezni a Kocsis Zoltán-díjra!

A Kocsis–Hauser Alapítvány idén is meghirdette a Kocsis Zoltán-díjat, amelyre a Magyarországon és külföldön élő magyar állampolgárságú, valamint Magyarországon élő vagy tanuló külföldi, nem magyar állampolgárságú zongoristák jelentkezését várják. Jelentkezési határidő: április 10.
Klasszikus ajánló

Haydn alakját járja körül a Metrum Ensemble koncertszínházi előadása

A zeneszerző titokzatos élete, a zseni és a külvilág kapcsolata, valamint a Haydn körüli nőalakok állnak a Haydn out, muse in – múzsadilemmák – című előadás fókuszában, amely legközelebb április 4-én látható a Jurányi Házban.