Jazz/World

„Új jazz-színtérré szeretnénk válni” – Esztergályos Máté főszerkesztő a féléves Szakcsi Rádióról

2024.10.29. 09:30
Ajánlom
Féléves a Szakcsi Rádió. Az online zenei rádió platformjainak és az ott feltűnő művészek névsorának gazdagsága jelzi, mennyire tartalmasan telt ez az időszak. Esztergályos Máté főszerkesztővel a születésnap kapcsán a digitalizáció előnyeiről, az új célokról, valamint arról is beszélgettünk, miért jó jazzt hallgatni.

Hogyan foglalnád össze a Szakcsi Rádió első fél évét?

Az indulást megelőző próbaadások ideje is fontos volt számunkra, jófajta kihívásként éltük meg minden percét. A 2024. április 30-i hivatalos kezdés óta eltelt hat hónap alatt pedig sokkal több álmunk vált valóra, mint amit reméltünk. Kulcsfontosságúnak bizonyult, hogy nyáron a háromnapos Szakcsi Rádió Jazz Fesztivált meg tudtuk rendezni Salföldön, hiszen ezzel a lépéssel elindultunk a brandépítés útján. Ahogy a sláger mondja, „Szól a rádió” – de a küldetésünk ennél jóval többről szól.

Arról, hogy minél több emberhez eljusson a jazz?

Szükséges, hogy egyre többen fedezzék fel ezt a zenei stílust – amit szinte lehetetlen definiálni, annyira sokszínű –, de a közszolgálatiság célja nem az, hogy a jazzt könnyedebbé téve, különböző műfajokkal vegyítve populárissá tegyük, mert ezzel a saját missziónkat negligálnánk. Ahogy a komolyzenének vagy az operának, a jazznek is vannak keretei, amikből nem szabad kilépni. A jazz rétegműfaj – és ez nem negatív jelző.

Minél többeket kell bevonni ebbe a világba úgy, hogy közben ne sértsük meg a határokat.

Kihasználva az online tér előnyeit, több felületen (Spotify, YouTube, Facebook), továbbá mobilapplikáció segítségével is elérhetők a Szakcsi Rádió tartalmai. Milyen pozitívumokkal jár mindez?

Egyre ritkábban nyúlunk CD, bakelit lemez vagy rádiókészülék után zenehallgatás céljából. Napjainkban jellemző, hogy az analóg dolgokat digitális megoldások váltják fel, ezért haladva a korral, a friss gondolkodás jegyében az MTVA a Szakcsi Rádió (valamint a Nemzeti Sportrádió és a Csukás Meserádió) révén belépett az online térbe. A mobilapplikációnkon keresztül nemcsak a műsoraink, hanem a zenelistáink – például a Jazzportré című műsorba meghívott művészek kedvenc zenéi – is pár mozdulattal elérhetők, és vissza is hallgathatók. Ugyanakkor ez nem egy könnyű út, bátorság kell hozzá. Az online rádiózás Magyarországon új dolog, ráadásul a hallgatottságot is körülményesebb mérni ennyiféle felületen, nem összevethetők az adatok a frekvenciával rendelkező rádiókéval sem. Mindenesetre a számaink biztatóan növekvő tendenciát mutatnak.

jazzunnep_foto_MTVA_Csondor_Kinga55-153512.jpg

Esztergályos Máté (Fotó/Forrás: Csöndör Kinga / MTVA)

Melyik a leghallgatottabb műsor?

Az este nyolctól kezdődő koncertsáv a legnépszerűbb. Jazzkoncertek címmel olyan archív anyagokat sugárzunk, amelyek a Magyar Rádió archívumából és társintézményeinktől származnak. Ezek magyar és nemzetközi viszonylatban is ritkaságnak számító, izgalmas felvételek.

Milyen hallgatói visszajelzések érkeznek? Más országokból is küldenek üzeneteket?

Szarka Tamás, a grémiumunk egyik tagja jelezte, hogy

a határon túli, magyarok lakta területeket járva mindenhol pozitívan reagáltak a kezdeményezésre.

A kattintásokból tudjuk, hogy Ausztráliában és az Egyesült Államokban is követik a rádiót.

A háromfős grémium Gőz Lászlóval és Bognár Attilával teljes. Milyen szerepük van a rádió működésében?

Ahogy említettem, Szarka Tamás személyében egyfajta területi lefedettséget nyertünk, továbbá, mivel a Ghymes együttes révén számos jazz-zenésszel játszik együtt, egyfajta hídszerepet is betölt. Gőz László a Budapest Music Center és az Opus Jazz Klub alapító-igazgatójaként, valamint Bognár Attila az A38 Hajó vezetőjeként meglátásaikkal, a zenészekkel való kapcsolattartással és az ötleteikkel nagyban segítik a rádió előrehaladását. A magyar zenei élet kiemelkedő játszóhelyeiről van szó, ahol sokféle jazz szól, ami ideális a rádió szempontjából is. Mindenben számíthatunk rájuk, legyen szó interjúalanyról, műsorötletről vagy partneri kapcsolatok építéséről.

jazzunnep_foto_MTVA_Csondor_Kinga541-153513.jpg

Esztergályos Máté (Fotó/Forrás: Csöndör Kinga / MTVA)

Ha már szóba került: milyen új partnereket sikerült megnyerni?

A Müpa Bebop című jazzpodcastjeit vettük át nemrég, és a Magyar Zene Házától is kapunk koncertfelvételeket. A Bartók Rádió a testvérrádiónk, Veisz Gábor zenei szerkesztőnk révén is, aki a zenei összeállításokat készíti és a koncertfelvételeket válogatja. Október közepétől a Petőfi Rádión is megjelenünk a Jazzóra című, éjfél és hajnali egy között a Szakcsi Rádió leghallgatottabb, nívós magyar és külföldi előadók számaiból álló összeállítással. Nagy lehetőség számunkra, hogy egy nagy, frekvenciával rendelkező adón bemutatkozhatunk.

A magyar jazzélet hogyan reagált a kezdeményezésre, és miért pont Szakcsi Lakatos Béla lett a névadó?

Szakcsi Lakatos Béla személye fémjelzi és egyesíti a szakmát, ha szóba kerül a neve, mindenki nagy tisztelettel, meghatottan és szívesen emlékszik rá. Talán ez is hozzájárult ahhoz, hogy

sikerült elnyerni a magyar zenészek bizalmát.

Nálunk nem „csak” zene szól, műsorokkal, cikkekkel hívjuk fel a figyelmet a művészekre, a lemezeikre, a koncertjeikre, a Szakcsi Jazz Fesztiválon pedig élő fellépési lehetőséget is kínálunk. A fiatal és már befutott muzsikusok ugyanúgy teret kapnak. A Jazzportré műsorunk eddigi csaknem harminc meghívottját is még sokszor harminc vendég követi majd. Senki nem marad ki!

Az előadóknak szóló Küldd be a dalod! révén ráadásul számos új tehetség kerül fókuszba. A felhívás jelenleg is él?

A grémiumunk bírálja el a folyamatosan érkező dalokat, az első öt győztest nyáron jelentettük be, október 30-án, a féléves évfordulón tesszük közzé a következő öt nyertest. Terveink szerint negyedévente rukkolunk majd elő az újabb ötös előadói listával. A művészeknek aztán számtalan bemutatkozási lehetőséget biztosítunk: meghívjuk őket a Duna Televízóba, a Petőfi Rádió és az M2 Petőfi TV műsoraiba is, valamint a nyári, Szakcsi Rádió Jazz Fesztiválon is felléphetnek a már befutott előadók mellett.

jazzunnep_foto_MTVA_Csondor_Kinga53-153513.jpg

Esztergályos Máté (Fotó/Forrás: Csöndör Kinga / MTVA)

Milyen különlegességekkel készültök a féléves születésnapra?

Az online portfóliót szeretnénk szélesíteni, kreatív tartalmak segítségével még színesebb műsorkínálatot nyújtva. Hamarosan videós bloggal, azaz vloggal jelentkezünk, amelyben a világ különböző jazzklubjait, koncerthelyszíneit mutatjuk be a YouTube csatornánkon és a Facebook felületünkön.

Új jazz-színtérré szeretnénk válni.

A távlati tervek között mik szerepelnek?

Exkluzív tartalmakkal készülünk az év végi időszakra, mert ez lesz az első karácsonyunk. Izgalmas kérdés, hogy egy konkrét zenei műfajjal foglalkozó rádió hogyan tud erre felelni: sok, ehhez az ünnephez kötődő – főleg amerikai, de magyar – swinges és más jazzfeldolgozást is szeretnénk lejátszani. Az egyéves születésnapra is vannak elképzeléseink. Egyre távolabb látunk.

Aki még idegenkedik a műfajtól, hogyan közelítsen?

Gáspár Károly zongoraművész-zeneszerző említette az egyik műsorban, hogy amikor valaki felveti, hogy nem szereti és nem is érti a jazzt, mindig azt tanácsolja: nem kell erőltetni. Olyan műfajról van szó ugyanis, amiben a populáris zenéhez szokott fül nagyon nehezen talál kapaszkodót. Azonban az élő koncertek vagy archív felvételek hallgatása közben, ha elengedjük azt a kényszert, hogy mindenáron egy szabályos ritmust, dallamot vagy egy, a hangok mögé képzelt, konkrét történetet kövessünk – hiszen a jazz alapja az improvizáció és a szabadság –, akkor egy belső utazáson vehetünk részt. Ha a zenét nyitottan, érzelmi alapon közelítjük meg, és hagyjuk, hogy hasson ránk, érdekes gondolatok, izgalmas felfedezések és új világok tárulhatnak fel.

Fejléckép: Esztergályos Máté (fotó/forrás: Csöndör Kinga / MTVA)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták 2024-ben a Prima Primissima Díjakat

A neves elismerést idén is tíz kategóriában vehették át a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában megtartott pénteki gálaesten.
Színház

Legendákról sztorizik első önálló estjén Bujtor István fia, Bujtor Balázs az Eötvös10-ben

Sokszor megkérdezik tőle, amikor bemutatkozik: „Ugye nem AZ a Bujtor? Ő erre büszkén feleli: „De. AZ a Bujtor.” Bujtor Balázs hegedűművész, zeneszerző – zseniális mesélő. Eddig mindig mások műsorában beszélt, most először lép saját stand-up előadásával közönség elé december 11-én 20 órakor az Eötvös10-ben.
Vizuál

KÉP-regény: Kottafecskék

A Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos ezúttal a villanydrótokon ücsörgő fecskék látványáról ír, amely kísértetiesen emlékeztet a kottafüzetekre. És ha már hangjegyek: Teddy Harpo meg is zenésítette a madarak által kirajzolt dallamot. Hallgassa meg ön is!
Könyv

A falu, ahol a baglyok Demjén Rózsit huhognak

Vass Norbert novellafüzérében egy fiktív somogyi falu szürreális világa tárul elénk, ahol a népi babonák és a popslágerek szerves egységben alakítják a helyiek hétköznapjait. Kappanfölde kritika.
Vizuál

Egy csiga emlékiratai – hamarosan a mozikban Adam Elliot új animációs filmje

Az Oscar-díjas Adam Elliot egy újabb megindító, felnőtteknek szóló történettel kápráztatja el a nézőket. Az Egy csiga emlékiratai érzelmekkel teli stop-motion animációs film, ami már most a külföldi kritikusok kedvence, és számos díjra esélyesnek tartják.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

Sztárzenészek sorozata – Avishai Cohen, Jojo Mayer és Dhafer Youssef is fellép a 4. Jazzfest Budapesten

2025. április 27. és május 14. között Avishai Cohen, Jojo Mayer, Dhafer Youssef, Rabih Abou-Khalil, Kinga Glyk, a Tribute to Esbjörn Svensson Trio és Lukács Miklós is fellép a 4. Jazzfest Budapesten.
Jazz/World videó

Adventi videóklipet készített a Sárközy Collective

Az immár kvartettként működő együttes Irving Berlin halhatatlan slágerét, a White Christmast dolgozta fel, amelyhez a 40-es 50-es évek világát megidéző videó is készült.
Jazz/World interjú

Básits Branka: „Nagy álmom, hogy az improvizáció ne mumus legyen”

Básits Branka énekesnő szíve szerint a néhány évtizeddel ezelőtti Belgrád bohém negyedének egyik kávéházában énekelne, és mindenkinek ismerné a dalát. A szerb és magyar kultúrában – szüleinek köszönhetően – egyaránt otthonosan mozog: a delejes szerb muzsika közelebb áll hozzá, ám magyarul árnyaltabban tud beszélni.
Jazz/World interjú

A közös muzsikálás öröme – interjú Snétberger Ferenccel

Tizennegyedik évében jár a Snétberger Ferenc által létrehozott Snétberger Zenei Tehetség Központ: több száz hátrányos helyzetű diák végezte el a képzést, és találta meg a jövőjét a zenei pályán. A Müpában „Az évad művésze” címmel kitüntetett, Kossuth-díjas gitárművésszel a program felépítéséről, eddigi eredményeikről és arról is beszélgettünk, mi a legfontosabb üzenet, amit át akar adni a gyerekeknek.
Jazz/World ajánló

Az Óbudai Társaskörben ünnepli nyolcvanadik születésnapját Kőszegi Imre

December 6-án lesz nyolcvanéves a hazai jazzélet egyik legjelentősebb alakja, Kőszegi Imre jazzdobos. A Liszt-díjas művész aznap este a Társaskörben ünnepel: saját formációjával, a Kőszegi Rhythm & Brass Quintettel lép színpadra.