Jazz/World

Távozik Csík János a Csík Zenekarból

2024.10.10. 10:00
Ajánlom
Az együttes október 10-én kiadott közleménye alapján a zenekar alapító-névadója harminchat év után válik meg tőlük. Utódjaként Gál Tibor prímás-énekes követi, aki már lépett fel a muzsikusokkal.

A Csík Zenekar október 10-én közleményt bocsátott ki, amelyben bejelentették az alapító-névadó Csík János távozását az együttestől. „Eddigi élete több mint felét a Csík Zenekar határozta meg. Nagyon hálás a csapatnak, amelyet vezethetett, és amely őt is megtartotta. Most azonban számot vetett fizikai teljesítőképességével, és úgy látja, hogy azt az intenzív munkát, az évi több tízezer kilométernyi utazást, százas nagyságrendű fellépést már nem tudja vállalni, amivel a kivételesen sikeres Csík Zenekar élete örvendetesen együtt jár” – írták. A zenekar a jövőben Gál Tibor prímás-énekessel muzsikál együtt. A változásról a Csík Zenekar valamennyi tagja megosztotta gondolatait.

A Csík Zenekar közleményét teljes terjedelmében közöljük:

A Csík Zenekar közleménye
– megújulásról, változásról, korszakhatárról, örömről és bánatról –

Csaknem harminchat éve alakult meg Magyarország egyik legnépszerűbb együttese, amely egyedülállóan komplex módon képviseli az autentikus népzenét, a népzene-feldolgozásokat, valamint a népzenével átitatott popzenét a magyar koncertpalettán. Ezt fogjuk tenni a következő harminchat évben is. Aztán tovább.

A Csík Zenekar most korszakhatárhoz ért. A zenekar egyik alapítója, névadója, Csík János úgy döntött, hogy a rendszerszintű együttmuzsikálásban 2025-től már nem vesz részt.

Természetesen ebben a helyzetben mindenki azt kérdezi, hogy miért született ez a döntés, illetve hogyan folytatódik a Csík Zenekar útja.

Ezekre a kérdésekre válaszolunk világosan, tömören és egyértelműen.

Csík Jánosnak múlhatatlan érdemei vannak abban, hogy csodálatos közös kulturális kincsünk, a népzene, múzeumok vitrinjei és porosodó lemezek helyett ma is elevenen lüktet a koncertszínpadokon, táncházakban és még a Spotify-on is.

A hátralépésről szóló döntést Csík János maga hozta meg. Eddigi élete több mint felét a Csík Zenekar határozta meg. Nagyon hálás a csapatnak, amelyet vezethetett, és amely őt is megtartotta. Most azonban számot vetett fizikai teljesítőképességével, és

úgy látja, hogy azt az intenzív munkát, az évi több tízezer kilométernyi utazást, százas nagyságrendű fellépést már nem tudja vállalni, amivel a kivételesen sikeres Csík Zenekar élete örvendetesen együtt jár.

Mi, a zenekar tagjai – miközben hálásak vagyunk Csík János harminchat éven át tartó lendületéért és jelenlétéért – igazi barátként, szomorúan, de tudomásul vettük ezt a döntést. Fájó szívvel, de épp azért tudjuk elengedni Jánost, mert szeretjük őt, és értjük a döntését.

Ha a jövőbe tekintünk, egészen biztosak vagyunk abban, hogy a Csík Zenekar megmarad Csík Zenekarnak: azt a hagyományt viszi tovább, amelyet megteremtett és képviselt. Hónapok óta velünk próbál és játszik Gál Tibor barátunk, akiben megtaláltuk azt a friss erőt és dinamizmust, amely prímássá és énekessé tehet valakit. Tibor korábban a Felszállott a páva műsorában Az év legjobb férfihangja díját kapta, később pedig a Sarjú Bandával lépett fel. Tibor elképesztően gyorsan tanul, fiatal kora ellenére olyan tapasztalt és virtuóz muzsikusnak mutatja magát, akiben bízni tud a zenekar és – Szabó Attila mellett – szívesen fogadja el prímásának is.

Végül hadd szóljunk mindannyian néhány személyes mondatot a változásról és a továbblépésről.

Szabó Attila: „Janival vagy harminc évig álltunk egymás mellett a színpadon, és tudom, hogy nehéz volt meghoznia ezt a döntést. De biztos vagyok benne, hogy meg tudjuk őrizni azt a sajátos megszólalást, ami a Csík Zenekart jelenti. Autentikus népzene és a feldolgozások: ez a kettősség megmarad. Mindezt pedig továbbra is akusztikus hangszerekkel játsszuk.”

Bartók József: „Nehéz még belegondolni, de megértem és elfogadom Jani döntését. A barátság nem szűnik meg, csak a szoros munkakapcsolat. Tibi zenekarhoz érkezése viszont nagy öröm. Azt remélem, hogy vele a fiatalok felé is könnyebb lesz közelebb lépnünk.”

Majorosi Marianna: „Örökké hálás leszek Janinak, hogy akkor is kitartott mellettem, amikor a gyerekeim születtek, hívott, számított rám, visszavárt a zenekarba. Tiszteletben tartom a döntését. Jó dolgokat is eredményezhet a frissítés. Ráadásul zeneileg nincs szó gyökeres változásról. Biztos vagyok benne, hogy Tibi új színeket is tud hozni. Kíváncsi is vagyok a folytatásra.”

Barcza Zsolt: „Érdekes volt megfigyelni, hogy

Jani bizonyos értelemben ellenpólusa volt Attilának. Hiszen Jani képviselte inkább az autentikus népzenei vonalat, Attila pedig a feldolgozásokat hozta be a zenekar életébe.

Nagy példát adtak, hogyan lehet ebből a művészi feszültségből építő energiákat csiholni. Mindent köszönünk, Jani. Nem engedünk el egészen.”

Makó Péter: „Megértem Jani döntését, és rengeteget gondolkodom rajta, én hogyan döntenék az ő helyében. De annak örülök, hogy visszük tovább azt a sokszínűséget, ami miatt szeretek a Csík Zenekar tagja lenni.”

Kunos Tamás: „Együtt alapítottuk a zenekart Janival, együtt táncoltunk, a gyerekkorunk együtt telt. Erős barátság hozta létre a Csík Zenekart, amelyben több időt töltöttünk együtt, mint a családunkkal. Jani nagyon fog hiányozni, de el kellett fogadnom a döntését. Megyünk tovább. Nekem a zene a hivatásom, semmi mást nem akarok csinálni, és örülök, hogy megtaláltuk azt az embert, akivel folytatni tudjuk.”

Gál Tibor: „Még nem egészen fogtam fel, mi történik velem, bár hónapok óta együtt játszunk… Amikor először elhívtak helyettesíteni, még nem tudtam, hogy valójában castingon vagyok… ez örömteli és félelmetes egyszerre. Örülök, hogy jók a visszajelzések, egészen megható, ahogyan a csapat befogadott, és ahogyan a közönség is visszaigazol. Sem pótolni, sem utánozni nem akarom Janit. Én én vagyok: Gál Tibor, a Csík Zenekar énekese… és betanuló prímása.”

Csík János: „Több mint harminchat évet töltöttem a zenekar megtartásával, életével, ez több mint a fél életem. Nem könnyű ettől elszakadnom, irgalmatlanul nehéz döntés volt, de be kell látnom a realitásokat. Drága barátaim, nem én vagyok a Csík Zenekar. Alapító, az vagyok, meg tag, meg prímás, az vagyok. De az, ami harminchat év alatt létrejött, felépült, az az egész csapatot jelenti. A népzenét is és azt a feldolgozáskultúrát is, amelyet Attila hozott a zenekarba. Szabó Attilának köszönhető, hogy a Csík Zenekar neve ma már egybeforrott az igényes, valódi többletértéket hordozó zenei feldolgozásokkal is (ezek első darabjai húsz évvel ezelőtt, 2005-ben jelentek meg a repertoárunkban). Nyugodt vagyok: a Csík Zenekar továbbra is Csík Zenekar marad. Egy percig sem volt kérdés számomra: vigyék tovább a nevet is, és mindazt, ami ehhez a fantasztikus csapathoz kapcsolódik. Tibit kifejezetten alkalmasnak látom, ráadásul friss, fiatal tehetség, nagy lehetőséget látok a megújulásra, a frissülésre. Épp itt az ideje.

Ők, együtt a Csík Zenekar: élnek, muzsikálnak tovább.

Nem mondom, hogy nem fog összeszorulni a szívem, amikor látom őket, de azért kicsit jól is esik elengedni ezt a feladatot, amely mára túlnőtt rajtam. Része voltunk egymás életének: sem a huszonkét évvel ezelőtti balesetet, sem a magánéleti viharokat nem tudtam volna úgy átvészelni, ha nincsenek mellettem. Hála van bennem, köszönet és drukkolás. Folytassátok, barátaim! Aztán úgyis zenélünk még együtt.”

Csík János a következő hónapokban még velünk muzsikál, tőle hivatalosan az óévbúcsúztató, 2024. december 29-ei koncerten köszönünk el, felköszöntjük őt hatvanadik születésnapján, és örömmel készülünk arra, hogy 2025-ben, más keretek között ugyan, de zenélhetünk együtt tovább.

A Csík Zenekar marad, ami volt: kulturális különlegesség, összetéveszthetetlenül egyedi hang, és magas színvonalú harmónia a különféle zenei irányzatok között.

Budapest, 2024. október 10.

Barcza Zsolt, Bartók József, Csík János,Gál Tibor, Kunos Tamás, Majorosi Marianna, Makó Péter, Szabó Attila

Fejléckép: Csík Zenekar (fotó/forrás: Vető Gábor / Csík Zenekar)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták 2024-ben a Prima Primissima Díjakat

A neves elismerést idén is tíz kategóriában vehették át a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában megtartott pénteki gálaesten.
Színház

Legendákról sztorizik első önálló estjén Bujtor István fia, Bujtor Balázs az Eötvös10-ben

Sokszor megkérdezik tőle, amikor bemutatkozik: „Ugye nem AZ a Bujtor? Ő erre büszkén feleli: „De. AZ a Bujtor.” Bujtor Balázs hegedűművész, zeneszerző – zseniális mesélő. Eddig mindig mások műsorában beszélt, most először lép saját stand-up előadásával közönség elé december 11-én 20 órakor az Eötvös10-ben.
Vizuál

KÉP-regény: Kottafecskék

A Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos ezúttal a villanydrótokon ücsörgő fecskék látványáról ír, amely kísértetiesen emlékeztet a kottafüzetekre. És ha már hangjegyek: Teddy Harpo meg is zenésítette a madarak által kirajzolt dallamot. Hallgassa meg ön is!
Könyv

A falu, ahol a baglyok Demjén Rózsit huhognak

Vass Norbert novellafüzérében egy fiktív somogyi falu szürreális világa tárul elénk, ahol a népi babonák és a popslágerek szerves egységben alakítják a helyiek hétköznapjait. Kappanfölde kritika.
Vizuál

Egy csiga emlékiratai – hamarosan a mozikban Adam Elliot új animációs filmje

Az Oscar-díjas Adam Elliot egy újabb megindító, felnőtteknek szóló történettel kápráztatja el a nézőket. Az Egy csiga emlékiratai érzelmekkel teli stop-motion animációs film, ami már most a külföldi kritikusok kedvence, és számos díjra esélyesnek tartják.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

Sztárzenészek sorozata – Avishai Cohen, Jojo Mayer és Dhafer Youssef is fellép a 4. Jazzfest Budapesten

2025. április 27. és május 14. között Avishai Cohen, Jojo Mayer, Dhafer Youssef, Rabih Abou-Khalil, Kinga Glyk, a Tribute to Esbjörn Svensson Trio és Lukács Miklós is fellép a 4. Jazzfest Budapesten.
Jazz/World videó

Adventi videóklipet készített a Sárközy Collective

Az immár kvartettként működő együttes Irving Berlin halhatatlan slágerét, a White Christmast dolgozta fel, amelyhez a 40-es 50-es évek világát megidéző videó is készült.
Jazz/World interjú

Básits Branka: „Nagy álmom, hogy az improvizáció ne mumus legyen”

Básits Branka énekesnő szíve szerint a néhány évtizeddel ezelőtti Belgrád bohém negyedének egyik kávéházában énekelne, és mindenkinek ismerné a dalát. A szerb és magyar kultúrában – szüleinek köszönhetően – egyaránt otthonosan mozog: a delejes szerb muzsika közelebb áll hozzá, ám magyarul árnyaltabban tud beszélni.
Jazz/World interjú

A közös muzsikálás öröme – interjú Snétberger Ferenccel

Tizennegyedik évében jár a Snétberger Ferenc által létrehozott Snétberger Zenei Tehetség Központ: több száz hátrányos helyzetű diák végezte el a képzést, és találta meg a jövőjét a zenei pályán. A Müpában „Az évad művésze” címmel kitüntetett, Kossuth-díjas gitárművésszel a program felépítéséről, eddigi eredményeikről és arról is beszélgettünk, mi a legfontosabb üzenet, amit át akar adni a gyerekeknek.
Jazz/World ajánló

Az Óbudai Társaskörben ünnepli nyolcvanadik születésnapját Kőszegi Imre

December 6-án lesz nyolcvanéves a hazai jazzélet egyik legjelentősebb alakja, Kőszegi Imre jazzdobos. A Liszt-díjas művész aznap este a Társaskörben ünnepel: saját formációjával, a Kőszegi Rhythm & Brass Quintettel lép színpadra.