Jazz/World

Rongyosra hallgatott Django-lemezek

2014.07.02. 10:20
Ajánlom
Biréli Lagrène francia gitárművész igazi csillag a jazz zene égboltján. Magyarországon először augusztus 5-én lép fel az Alba Regia Feszt-en, Székesfehérváron. INTERJÚ

Zenészcsaládban nőtt fel, négy évesen kezdett gitározni, környezete csodagyerekként tekintett rá. Cigány hagyományokon alapuló ötletes játéka miatt sokáig Django Reinhardt-hoz hasonlították. A nyolcvanas években aztán elektromos gitárra váltott, számos jazz fusio formációban megfordult és olyan zenészekkel játszott, mint Jaco Pastorius, Kenny Garrett, Michel Petrucciani vagy John McLaughlin. Rengeteg koncertet ad világszerte (manouche jazz és fusion stílusban egyaránt), jazzfesztiválok állandó szereplője, számtalan albumon működött közre.

- Korábbi interjúiban számos zenészt felsorolt, akik hatottak Önre, zenéjére, stílusára, gitárjátékára, említette Jimi Hendrixet, Frank Sinatrát, George Bensont, Jaco Pastoriust egyaránt. Mégis ki volt az, aki Önre a legnagyobb hatást tette?

- Django Reinhardt volt az, talán azért is, mert az ő zenéje volt az egyik legelső, amit hallgattam. Zenészcsaládba születtem, édesapám, és a bátyám is gitárosok. Sokat játszottam a testvéremmel, aki imádta Djangot. Tulajdonképpen ő mutatta meg nekem ezt a zenei világot. Egészen kicsi voltam akkor, három-négy éves lehettem. Rongyosra hallgattuk a lemezeit, és próbáltunk úgy játszani, mint ő.

- Az imént említett zenészek mellett kiket hallgat szívesen?

- Zeneileg mindenevő vagyok, hallgatok klasszikus zenét éppen úgy, mint az éppen aktuális slágereket, melyek a rádiókban mennek. Nincs kedvenc stílusom. A legutóbbi, 2012-ben megjelent albumom születésekor például főleg komolyzenét hallgattam, Johann Sebastian Bach hatása észre is vehető a Mouvements számaiban.

- Karrierjében több nagy stílusváltás is megfigyelhető volt.

- Igen, ez így van, mert nem szeretek leragadni egy stílusnál. Azzal, hogy különböző zenék hatnak rám, a gitárjátékom is folyamatosan megújul. A tradicionális, Reinhardt-féle manouche jazztől indultam, majd húszévesen, 1986-ban találkoztam Jaco Pastoriusszal, és belemerültem a fúziós, jazz-rock zenébe. Aztán 2001-ben megalapítottam a Gypsy Project-et, ami tíz sikeres éven át tartott, utána megint visszatértem a fúziós zenéhez. Jelenleg több formációval is koncertezem, a quartetemmel, de a Gypsy Project-tel is vannak fellépéseim.

- Vannak-e olyan fiatal zenészek, akiknek figyeli a munkásságát?

- Természetesen, ott van például Andreas Varady, nincs még húszéves, hihetetlenül jó gitáros, aki előtt egy fantasztikus karrier áll.

- Magyar zenészekkel állt már együtt színpadon?

- Igen, például Pege Aladárral többször is játszottam, és nagyon sajnálom, hogy már nincs közöttünk. Roby Lakatossal és a testvérével Tony-val is zenéltem együtt.

- Szabadidejében, a zenén kívül mit szeret csinálni, van valamilyen hobbija?

- Teljesen hétköznapi életet élek, összejárunk a barátaimmal beszélgetni, nincs semmilyen különleges időtöltésem. Szeretek otthon lenni, pihenni, kicsit gyakorolni, ha éppen ahhoz van kedvem.

- Magyarországi fellépésének lesz valami különlegessége?

Az új együttesemmel érkezem, egy gitár - Hammond-orgona- szaxofon-dob felállású formációval. Talán a tőlem megszokottnál kicsit modernebb zenét fognak hallani augusztusban Székesfehérváron, most ezek a szerzemények állnak hozzám a legközelebb, ez a kicsit jazz és blues beütésű zenei világ. Az a célom, hogy több oldalamat, különböző stílusaimat is megismerjék minél többen.

- Ha jól tudom, szívesen zenélne közösen egy-két szám erejéig az Ön koncertje másnapján fellépő Dirty Loops svéd trióval? Igaz ez a hír?

- Nem tudom, hogy létre jön-e ez a közös zenélés, de nagyon remélem. Izgalmas zenét csinálnak, jó lenne egy kis örömzenélés velük.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Plusz

Novák Péter, Blaskó Borbála, Szervét Tibor és Várdai István is állami elismerést vehetett át március 15-e alkalmából

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter állami elismeréseket adott át a közelgő nemzeti ünnep alkalmából a Pesti Vigadóban, március 13-án.
Plusz

Koncz Gábor kapja idén a Kossuth-nagydíjat

Orbán Viktor miniszterelnök március 14-én bejegyzést tett közzé a Harcosok Klubja elnevezésű online Facebook-csoportban. Mint azt az Index kiszúrta, a kormányfő egyebek közt elárulta a közösség tagjainak, hogy a mai napon Koncz Gábor színművész veheti át a Kossuth-nagydíjat.
Színház

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Plusz

A kulturális élet szereplőit ismerték el március 15. alkalmából

Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára állami kitüntetéseket adott át március 15. alkalmából a Pesti Vigadóban. A kitüntetéseket március 13-án délután vehették át a kulturális élet szereplői.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

Őrületes bulival ünnepli harmincadik születésnapját a Söndörgő

Harmincéves a Söndörgő, a kerek évfordulót pedig egy rendhagyó szülinapi bulival ünneplik, ahol a koncert után még hajnalig megy majd a tánc: Balkán Allnighter – Söndörgő 30. születésnap április 26-án a Dürer Kertben.
Jazz/World interjú

„Nem tudom megváltoztatni a világot, de egyes életeket igen” – Jazzmeia Horn, a fiatal jazzgeneráció csillaga Budapesten

Jazzmeia Horn a világ előadó-színpadainak káprázatos tehetségű fellépője. Elementáris, határtalannak tűnő vokális skálája, valamint lebilincselő, bámulatosan sokoldalú előadásmódja minden alkalommal katartikus élményt nyújt, amiről magunk is megbizonyosodhatunk május 4-én a MOMkultban.
Jazz/World ajánló

Myrtill és a SWINGUISTIQUE a Pesti Vigadóban

A februári teltház után április 16-án ismét Jazz Club a Vigadóban! A 2011-ben alakult formáció a múlt század Franciaországának hangulatát idézi meg vidám koncertjével.
Jazz/World ajánló

A jazz maga a szabadság – hirdeti az április végén kezdődő JazzFest Budapest

Az elmúlt évek bebizonyították, hogy Budapest szereti a jazzt, a fellépők pedig szeretik a magyar fővárost. Április 27. és május 14. között immár negyedik alkalommal hozza el a műfaj legkiválóbb hazai és nemzetközi előadóit a JazzFest Budapest a főváros különböző helyszíneire, hogy mindenki megtapasztalhassa: a jazz maga a szabadság.
Jazz/World ajánló

Tavaszi zsongás a Budapest Jazz Clubban

A jazz világában is üdítő változatosságot hoz a tavaszi időszak, így a BJC-ben is számos kiváló előadó lép színpadra márciustól májusig. Most a külföldi fellépőket gyűjtöttük csokorba.